واکنش جریان‌ها و شخصیت‌های عراقی به حمله آمریکا به مواضع «حشد شعبی»

09:09 ۲۲۴ روز و ۱۹ ساعت پیش تسنیم 281 0
واکنش جریان‌ها و شخصیت‌های عراقی به حمله آمریکا به مواضع «حشد شعبی»

شماری از جریان‌های و شخصیت‌های سیاسی در عراق با صدور بیانیه‌هایی، حمله جنگنده‌های آمریکایی به پایگاه‌های حشد شعبی در استان الانبار را محکوم کرده و از دولت و پارلمان این کشور خواستند موضعی جدی در برابر تداوم چنین تجاوزهایی اتخاذ کنند.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از السومریه‌نیوز، «گردان‌های حزب‌الله» عراق ، که یکی از مواضع آن شب گذشته هدف حملات جنگنده‌های آمریکایی قرار گرفت، در بیانیه‌ای در واکنش به این بمباران اعلام کرد: «نیروهای نظامی و امنیتی و نیز پایگاه‌های مردمی و ملی باید با بیرون راندن دشمن آمریکایی، صفحه جدیدی از صفحات عزت و غرور را ثبت کنند.»
گردان‌های حزب‌الله عراق افزود: «کلاغ‌های شر آمریکایی تجاوزی خصمانه‌ای مرتکب شدند و فرزندان ما را که مدافع مرزهای غربی کشورمان بودند، هدف قرار دادند.»
این گردان‌ها تأکید کرد: «تجاوز آمریکا، بی‌اعتنایی و تحقیر حاکمیت عراق و شرافت ملی آن است.»
ائتلاف «الفتح» نیز بیانیه‌ای در واکنش به حمله آمریکا به مواضع حشد شعبی صادر و در آن تأکید کرده است: «حمله آمریکا به نیروهای امنیتی عراقی در تیپ‌های 45 و 46 نیروهای حشد شعبی، نقض حاکمیت ملی و عزت مردم عراق است.»
ائتلاف الفتح افزود: «این اقدام مجرمانه و گستاخانه، واکنش تمام مردم عراق را می‌طلبد تا با هر گونه اقدامی که حاکمیت و عزت آنها را نقض می‌کند مخالفت کنند.»
ائتلاف الفتح همچنین از فراکسیون‌های سیاسی در پارلمان و شخصیت‌های سیاسی عراق خواسته است تا تصمیمی فوری برای اخراج تمامی نیروهای خارجی از خاک این کشور اتخاذ کنند.
دفتر سیاسی حزب اسلامی «الدعوه» نیز در بیانیه‌ای، «تجاوز آمریکا به مقرهای حشد شعبی را محکوم» و تأکید کرد که الحشد الشعبی نیروی نظامی عراقی و بخشی از نیروهای مسلح است.
حزب الدعوه تصریح کرد، حمله نیروهای آمریکایی به نیروهای عراقی نقض حاکمیت عراق محسوب می‌شود.
در بیانیه حزب الدعوه آمده است: «ما مخالف این هستیم که عراق میدانی برای تسویه حساب‌ها با ایران شود.»
«عصائب اهل الحق» نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما تجاوز وحشیانه آمریکا به مواضع تیپ 45 حشد شعبی در غرب الانبار، که به شهادت شماری از مجاهدان مستقر در مرزهای سوریه منجر شد، را به شدت محکوم می‌کنیم.»
عصائب اهل الحق در این بیانیه، از نیروهای سیاسی خواست متحد شوند و اختلافات را کنار گذاشته و از بحران‌ها عبور کنند.
افزایش شمار شهدای تجاوز آمریکا به پایگاه حشد شعبی به 19 شهید/ جزئیات حمله به «القائم» واکنش رسمی عراق به حمله آمریکا به مواضع حشد شعبی   عصائب اهل الحق با تأکید بر این‌که «حضور نظامی آمریکا باری بر دوش دولت عراق شده است»، افزود: «تداوم تجاوزهای آمریکا به حاکمیت ملی عراق اقتضا می‌کند که باید شجاعانه و با صلابت مقابل این اقدامات کنترل‌نشده‌ای که بربریت دولت آمریکا و بی‌اعتنایی آن به امنیت ملت‌ها و تلاشش برای بی‌ثبات کردن کشورهای امن را مورد تأکید قرار می‌دهد، ایستاد.»
در ادامه این بیانیه آمده است: «این تجاوزها ادامه تجاوزهای پیشین دشمن اسرائیلی علیه مقرهای گروه‌های حشد شعبی است و گواه بر آن است که دشمن جبهه‌ای واحد است.»
جنبش «الاراده» نیز در بیانیه‌ای، حمله آمریکا به پایگاه‌های حشد را محکوم و خاطرنشان کرد که این بمباران با توافقنامه‌های امنیتی امضا شده میان دو طرف در تناقض است.
در همین حال، «قاسم مصلح» فرمانده نیروهای عملیات حشد شعبی در استان الانبار ، طی گفت‌وگویی تلویزیونی، متذکر شد: «هدف آمریکا و رژیم صهیونیستی از بمباران مواضع حشد شعبی، بر هم ریختن معادلات و مقاومت بسیج مردمی عراق بوده است.»
مصلح یادآور شد، در حمله هوایی آمریکا و رژیم صهیونیستی مقر تیپ 45 شهرستان القائم واقع در استان الانبار و تیپ 46  واقع در مرزهای غربی عراق هدف قرار گرفت.
«فالح الخزعلی» عضو ائتلاف پارلمانی الفتح نیز در واکنش به حمله هوایی آمریکا به پایگاه‌های حشد شعبی، تاکید کرد که نظامیان آمریکایی با بمباران مقرهای حشد شعبی به جنگی آشکار با عراق وارد شدند.
الخزعلی در پیامی در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: «نیروهای آمریکایی به جنگی آشکار با عراق ورود کردند و ارتش احمق آمریکا از پیامدهای اشغالگری خود در عراق درس عبرت نگرفته است.»
الخزعلی افزود: «حمله هوایی آمریکا به حشد شعبی بی اعتنایی به اصل حاکمیت ملی عراق است.»
«حسن الکعبی» معاون اول رئیس پارلمان نیز تأکید کرد که تداوم حملات آمریکا به پایگاه‌های حشد طرحی آشکار و هدفمند برای تضعیف نیروهای قهرمان عراقی است الکعبی از روسای قوای سه‌گانه در عراق خواست با جدیت در برابر تداوم حملات تجاوزکارانه آمریکا بایستند.
«عمار الحکیم» رئیس جریان «الحکمه» نیز به حملات آمریکا به مواضع حشد شعبی در شهر القائم واکنش نشان داده و ایالات متحده را مسئول نقض حاکمیت ملی عراق و نقض توافقنامه‌های امنیتی منعقد شده با طرف عراقی دانست.
عمار الحکیم در بیانیه‌ای تأکید کرد: «بمباران تاسیسات نظامی در عراق توسط آمریکا نقض آشکار و واضح حاکمیت عراق بوده و بر خلاف توافقنامه‌های امنیتی منعقد شده میان دو کشور است.»
رئیس جریان الحکمه خواستار موضع‌گیری قاطع در برابر حملات آمریکا به تاسیسات نظامی عراقی شد و تأکید کرد که ایالات متحده با این بمباران حاکمیت عراق را نقض می‌کند.
حکیم گفت: «قرار بود که طبق این توافقنامه، نیروهای ائتلاف از دولت عراق در انجام ماموریتش یعنی حمایت از عراقی‌ها و خارجی‌های مقیم، حمایت کند.»
وی در ادامه گفت: «ضمن این‌که ما این حمله را محکوم می‌کنیم، از دولت و مجلس نمایندگان می‌خواهیم موضعی جدی در برابر این تجاوز و نقض حاکمیت عراق اتخاذ کنند.»
طبق این گزارش، شب گذشته چند پهپاد ناشناس مواضع «گردان‌های حزب‌الله» عراق وابسته به حشد شعبی در شهر مرزی القائم استان الانبار (غرب عراق) را بمباران کردند.
«جواد کاظم الربیعاوی» مدیر دفتر عملیات مشترک حشد شعبی، یکشنبه‌شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: در نتیجه تجاوز جنایتکارانه به مواضع تیپ‌های 45 و 46 وابسته به حشد شعبی در شهر القائم در استان الانبار به 19 شهید و 35 مجروح افزایش یافته است.
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز بلافاصله پس از انجام این حمله، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور مواضع حشد شعبی در نزدیکی شهر القائم را هدف حمله هوایی قرار داده است.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

سهرابیان: هیچ هزینه‌ای برای ملایی  و نصیری پرداخت نکرده‌ایم- قایقرانان برایم فرقی ندارند
رییس فدراسیون قایقرانی می گوید، هیچ پشت پرده ای در مورد تمرین ملایی و نصیری در دریاچه آزادی وجود ندارد و و فدراسیون هزینه ای برای حضور این دو نفر در تهران پرداخت نکرده است.
سویا- ولورهمپتون  در اندیشه صعود به یک نیمه‌نهایی دیگر
رکورددار قهرمانی در لیگ اروپا برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی ولورهمپتون را در پیش دارد.
اینتر و منچستریونایتد در نیمه نهایی لیگ اروپا
اینتر و منچستریونایتد با شکست حریفانشان توانستند به نیمه نهایی لیگ اروپا صعود کنند.
استعفای قلعه‌نویی پذیرفته شد- جانشین امروز مشخص می‌شود
مسئولان باشگاه سپاهان با استعفای سرمربی تیم فوتبال این باشگاه موافقت کردند.
هشدار پلیس درباره کلاهبرداری در قالب  آگهی‌های خرید کالا از شهرهای مرزی
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به شیوه جدید کلاهبرداری از خریداران کالا و به خصوص لوازم خانگی تجت پوشش خرید از گناوه، بانه، بندر و ... هشدار داد.
زباله‌ نفس دریای خزر را به شماره انداخته است
دریای خزر بزرگ‌ترین دریاچه دنیا است که در شمال ایران و در امتداد سه استان گیلان، مازندران و گلستان قرار دارد اما کافی است چند قدم در ساحل این دریا قدم بزنید تا با زباله‌ها و ماهی‌هایی که بر ساحل این دریا خشک شده‌اند مواجه شوید. یک کارشناس محیط زیست می‌گوید: در برخی شهرهای شمال کشور محل دفع زباله در ساحل دریای خزر قرار دارد و شیرآبه آن‌ها به‌صورت مستقیم وارد دریا می‌شود.
مرگ ماهانه ۱۸۰ «نوجوان» به‌دلیل خشونت- چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار
معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افسردگی، اضطراب، استرس و اختلال خوردن را از شایع‌ترین اختلالات روانشناختی در دوران نوجوانی عنوان کرد و گفت: پرخاشگری و خشونت به ویژه در پسران نوجوان نگران‌کننده است؛ براساس گزارش WHO، خشونت بین فردی باعث شده هر ماهه حدود ۱۸۰ مرگ و میر بین نوجوانان در سراسر جهان رخ دهد؛ دختران نوجوان نیز به احتمال زیاد قربانی و یا ابزاری برای اعمال این خشونت یا پرخاشگری خواهند شد.
کلاه‌برداری با ماسک!
رئیس پلیس فتا بوشهر از شیوه جدید کلاه‌برداران سایبری با ارسال پیامک لینک جعلی پرداخت وجه برای دریافت ماسک برخی از سامانه‌های الکترونیک خبر داد.
تجهیز تیم‌های عملیات ویژه اورژانس برای ارایه خدمات به بیماران کرونا
رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به خدمات این سازمان به مبتلایان کرونا، از خرید تعدادی آمبولانس و موتورآمبولانس تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: البته در حال حاضر با همین ناوگان موجود پاسخگوی نیاز مردم هستیم.
جزییات نوبت‌دهی اینترنتی برای نذر خون در محرم
مدیرکل دفتر جذب اهدا کنندگان سازمان انتقال خون، نحوه نوبت دهی اینترنتی برای نذر خون و پلاسما را تشریح کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پانزدهمین عرضه اولیه امسال بازار سهام +جزئیات
تعداد ۴ میلیارد و ۲۶ میلیون سهم شرکت بهساز کاشانه تهران، چهار‌شنبه این هفته با نماد معاملاتی "ثبهساز" در بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران عرضه اولیه می‌شود.
سهرابیان: هیچ هزینه‌ای برای ملایی  و نصیری پرداخت نکرده‌ایم- قایقرانان برایم فرقی ندارند
رییس فدراسیون قایقرانی می گوید، هیچ پشت پرده ای در مورد تمرین ملایی و نصیری در دریاچه آزادی وجود ندارد و و فدراسیون هزینه ای برای حضور این دو نفر در تهران پرداخت نکرده است.
سویا- ولورهمپتون  در اندیشه صعود به یک نیمه‌نهایی دیگر
رکورددار قهرمانی در لیگ اروپا برای رسیدن به مرحله نیمه نهایی ولورهمپتون را در پیش دارد.
اینتر و منچستریونایتد در نیمه نهایی لیگ اروپا
اینتر و منچستریونایتد با شکست حریفانشان توانستند به نیمه نهایی لیگ اروپا صعود کنند.
استعفای قلعه‌نویی پذیرفته شد- جانشین امروز مشخص می‌شود
مسئولان باشگاه سپاهان با استعفای سرمربی تیم فوتبال این باشگاه موافقت کردند.
خروج فوری و‌ مشکوک ترامپ از محل کنفرانس خبری
پایگاه تروریست‌های آمریکایی در مرز عراق و کویت هدف قرار گرفت
اذعان تحلیلگر مسائل نظامی رژیم صهیونیستی به دست بالای حزب الله در منطقه
آمریکا و متغیر کردها در منطقه
اولین واکنش فرانسه و آمریکا به استعفای نخست‌وزیر لبنان
عروس خاورمیانه، بدون کابینه
با حضور نظامیان تروریست آمریکایی مسامحه نشود
انفجار در الحسکه سوریه
احتمال کمبود نان در لبنان
بازداشت ۳۰۰۰ معترض به نتایج انتخابات در بلاروس- واکنش مسکو به بازداشت خبرنگار روس در مینسک