نگاهی به فیلم «سونامی»|یک جسارت تباه شده

01:33 ۱۸۹ روز و ۱۳ ساعت پیش تسنیم 1,691 0
نگاهی به فیلم «سونامی»|یک جسارت تباه شده

جسارت سازندگان فیلم سینمایی «سونامی»در پرداختن به سوژه‌ای ورزشی قابل تمجید است اما فیلمنامه مشوش آن، فرصت خلق یک فیلم ورزشی جذاب و نفسگیر را سلب کرده است.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - خبرگزاری تسنیم - محمد خاجی «سونامی» نخستین فیلم بلند داستانی میلاد صدرعاملی در جایگاه کارگردان است. او فرزند رسول صدرعاملی کارگردان کهنه‌کار سینمای ایران است و نخستین حضورش در سینما را با دستیاری در فیلم «دختری با کفش‌های کتانی»؛ ساخته‌ پدرش تجربه کرد. میلاد صدرعاملی در ادامه حضورش در سینما، خود را در عرصه بازیگری نیز محک زد و در فیلم «من ترانه پانزده سال دارم»؛ دیگر ساخته رسول صدرعاملی، در مقابل ترانه علیدوستی ایفای نقش کرد و سرانجام نخستین فیلم بلند سینمایی خود را در کسوت کارگردان مقابل دوربین برد. 
«سونامی» روایت‌گر داستان زندگی دو تکواندوکار ملی پوش به نام‌های مرتضی(با بازی بهرام رادان) و بهداد(با بازی مهرداد صدیقیان) است که وقوع حوادثی سرنوشت این دو را به یکدیگر گره می‌زند. استاد خسروی(با بازی علیرضا شجاع نوری) مربی باسابقه تکواندو پس از سال‌ها دوری از عرصه مربیگری تیم ملی، به دعوت سرپرست جدید فدراسیون تکواندو از آمریکا به ایران بازمی‌گردد؛ تعدادی از اعضای تیم ملی طی این سال‌ها ایران ترک کرده‌اند تا برای کشور دانمارک بازی کنند. خسروی که در المپیکِ سال 2012 لندن برای جلوگیری از مبارزه شاگردش؛ مرتضی با ورزشکار صهیونیستی به او گفته است: "باید ببازی"، پس از مصدومیت شاگرد جوانش بهداد؛ ملقب به سونامی، بار دیگر به سراغ شاگرد قدیمی‌اش مرتضی رفته و او را به تیم ملی فرا می‌خواند؛ دعوتی که آغازگر چالش‌هایی تازه در اردوی آماده‌سازی تیم ملی تکواندو است.
نگاهی به فیلم «سونامی»|یک جسارت تباه شده
«سونامی» در تحلیل اولیه فیلمی سرراست و روان به شمار نمی‌آید؛ مهم‌ترین ضعف فیلم به ازدیاد روایت‌ها و تکثر خرده‌روایت‌های موجود در فیلمنامه، ناتوانی فیلم در پرداختن به همه آنها و در نتیجه اغتشاش روایی و محتوایی فیلمنامه بازمی‌گردد؛ به نظر می‌رسد اساسا فیلمنامه میان تبدیل شدن به یک درام اجتماعی، فیلمی ورزشی یا سیاسی بلاتکلیف است و نویسندگان خواسته‌اند از هر دری با مخاطب سخن بگویند بی آنکه به انسجام موضوع و وحدت رویه فیلمنامه پایبند باشند.
«سونامی» فیلمی است که به سختی می‌توان رد مسئله‌ای معین و منقح را در آن پیدا کرد؛ فیلم مملو از خرده‌روایت‌های گیرا و هدررفته است که کارگردان فرصت پرداختن به جزئیات آنها را نیافته است؛ برای مثال؛ ماجرای تیم ملی تکواندو و چالش برپایی مسابقات انتخابی، سرمربی‌ای که به شوق کشورش از آمریکا به ایران آمده و ظاهراً به دلیل ابتلا به پارکینسون ناگزیر به ترک جایگاه مربیگری تیم شده است، سیاست عدم رویارویی ورزشکاران ایرانی با رقبای صهیونیستی، ماجرای حضور هماهنگ نشده تیم سه نفره بسکتبال دختران در یک تورنمنت بین‌المللی و موفقیت آنها در اقناع مسئولین برگزاری تورنمت برای بهره‌مندی از پوشش اسلامی، بسکتبالیست جوان افغانی که تابعیتی غیرایرانی دارد و به دلیل مشکلات مهاجرت، پاسپورت و اقامت غیرقانونی در ایران، برای بازی در تیم ملی با چالش‌هایی روبه روست، پشت پرده لابی‌گری برخی سلبریتی‌ها با برخی از اصحاب رسانه و... تنها بخشی از مجموعه ایده‌های گیرا و تباه شده‌ای است که به شیوه‌ای ملغمه‌وار و گذرا در فیلم مطرح شده و سونامی از عهده پرداختن به همه آنها ناتوان مانده است. در نتیجه؛ فقدان تمرکز و مسئله‌مندی فیلمساز حول محوری معین و منسجم، به حلقه مفقوده و آسیب زننده فیلم بدل شده است.
نگاهی به فیلم «سونامی»|یک جسارت تباه شده
«سونامی» همچنین در شخصیت‌پردازی و ارائه جزئیات کافی درباره پیشینه کاراکترها، روند تطور روابطشان با یکدیگر در گذشته و کیفیت روابطشان در اکنون، منسجم و متعادل عمل نمی‌کند؛ برای مثال؛ اساساً مشخص نیست که چرا شخصیت مرتضی پس از وقوع آن اتفاق در المپیک 2012 لندن، ورزش حرفه‌ای را برای همیشه ترک گفته و وارد فاز شرط‌بندی و مبارزات زیرزمینی شده است. از دیگر سو،‌ معین نیست چرا مرتضی خانواده و زندگی پیشین خود را از دست داده و اکنون برای دیدن فرزند خردسالش با چالش جدی عدم مقبولیت از سوی فرزند و همسرش(حتی نمی‌دانیم اکنون باید این زن را همسر مرتضی بدانیم یا این دو در گذشته از یکدیگر طلاق گرفته‌اند) روبه رو است؛ این عارضه در رابطه رمانتیک میان بهداد و ترگل ( با بازی فرشته حسینی) نیز به چشم می‌خورد و اساساً معلوم نیست که این دو با یکدیگر چه نسبتی دارند؛ سطح رابطه‌شان چگونه است  و چه چیزی موجب از میان رفتن اعتماد موجود میان این دو شده که آن‌ها در طول فیلم بارها با چالش بی اعتمادی نسبت به یکدیگر مواجه می‌شوند.
کشاکش میان «اخلاق» و «شهرت» یکی دیگر از ایده‌های حیف شده سونامی است که در صورت پرورش صحیح آن در فیلمنامه، می‌توانست به مراتب جذاب‌تر و دراماتیک‌تر از آنچه در فیلم می‌بینیم، به پیشبرد موقعیت دراماتیک اثر منجر شود اما عملاً در فیلم چنین اتفاقی نمی‌افتد و مشخص نیست مرتضی با چه انگیزه‌ای در مسابقه پایانی تن به شکست مقابل بهداد می‌دهد؛ آیا انگیزه او اخلاقی و هدفش به جا آوردن رسم جوانمردی(به دلیل مصدومیت بهداد) است یا اینکه از تکرار تجربه آنچه در المپیک لندن برایش اتفاق افتاده می‌هراسد (با توجه به اینکه یک صهیونیستی در این وزن جواز حضور در المپیک را گرفته است) یا آنکه اساساً سودا و انگیزه دیگری در سر دارد.
نگاهی به فیلم «سونامی»|یک جسارت تباه شده
نکته تأمل‌برانگیز فیلم اما به وجود گاف‌های جدی در پرداختن به موضوع ورزش بازمی‌گردد؛ برای مثال؛ در یکی از سکانس‌های تمرین تیم ملی تکواندو، در میانه کوران تمرین، رضا در حالی‌که بدنش گرم است و تعریق زیادی کرده، قصد استراحت و تازه کردن گلویش را دارد و در همین حال، مربی تیم ملی بطری آب یخ آلود را برای نوشیدن به رضا می‌دهد! پُرواضح است که یک ورزشکار حرفه‌ای در میانه تمرین سنگین بدنی، با بدن گرم و تعریق یافته هرگز آب یخ نمی‌نوشد؛چراکه دانش تغذیه ورزشی، این رفتار را برای ورزشکار بسیار مضر و پرریسک می‌داند. فیلم اما از توجه به چنین نکته ساده‌ای نیز درمانده و نسبت به آن آگاهی ندارد. از دیگرسو، بسیار بعید است که در رقابت‌های انتخابی تیم ملی، مربی، پزشک و سایر اعضای تیم ملی، یکی از طرفین مسابقه را هدایت کنند؛ اما در سونامی مربی تیم ملی (با بازی محمدرضا غفاری) در عین حال که یکی از اعضای کادر فنی تیم ملی است، به هدایت بهداد نیز اشتغال دارد! وجود گاف‌های این چنینی در فیلمنامه نشان می‌دهد که فیلمنامه نویسان از نکات بدیهی حوزه ورزش و مسابقات ورزشی نیز آگاهی چندانی نداشته‌اند و در فاز پژوهش درباره سوژه فیلم، ضعیف و ساده‌انگارانه عمل کرده‌اند.
در تحلیل نهایی، جسارت سازندگان سونامی؛ از این حیث که در فضای فقیر سینمای ایران و بی توجهی کارگردانان به خلق آثاری با سوژه‌ها و مضامین ورزشی، جسارت پرداختن به سوژه‌ای ورزشی را داشته‌اند قابل تمجید است اما فیلمنامه گسسته و مشوش «سونامی»، فرصت خلق یک درام ورزشی جذاب و نفسگیر را از آن سلب کرده و فیلم در نهایت در میان مجموعه ایده‌ها، روایت‌ها و خرده روایت‌های متکثر و هدر رفته خود، بلاتکلیف و سرگردان باقی مانده است.
10 بازیگر برتر 2019 به انتخاب «اسکرین رنت» سینمای کریسمس؛ به نام حضرت مسیح (ع) به کام سرمایه‌داری ‌انتقاد‌ سردار باقرزاده از سلبریتی‌ها‌، کارگردان‌ها‌ و تهیه‌کنندگان سینمای ایران / این‌ها تبلیغات سینمای غربی را پیش گرفته‌اند انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

روزهای گرم خرید و فروش آپارتمان در اندیشه تهران
در روزهای اولین ماه تابستان هستیم و تا به اینجا شاهد روند جالبی از خرید و فروش آپارتمان در اندیشه بوده‌ایم که در این مطلب به کمک مسکن کیان می‌خواهیم به جزئیات این مورد بپردازیم.
شیراز و همدان دوست‌داشتنی‌ترین شهرهای ایران
اگر می‌خواهید به شیراز و همدان دوست داشتنی سفر کرده و هیچ کدام از این دیدنی‌ها و جاذبه‌ها را از دست ندهید، برای سفر به برنامه‌ای دقیق و راهنمایی مجرب نیاز دارید.
گرافن، جدیدترین فناوری هوآوی برای مدیریت گرمای تولیدی در گوشی‌های هوشمند
هوآوی با سرمایه‌گذاری روی یک شرکت پیشتاز در بهره‌برداری از گرافن، چشم‌انداز تازه‌ای را در به‌ کارگیری این ماده جهت مدیریت حرارت تولیدی در محصولات پیشرفته ترسیم کرده است.
آشنایی با ساز دف و عوامل موثر بر قیمت دف
دف به یکی از سازهای کوبه‌ای گفته می‌شود که در فرهنگ و موسیقی ایرانی به کار می‌رود.
نقش مذاکره در بهبود عملکرد بازاریابی محتوا
اغلب بازاریابان فعال در حوزه دیجیتال عادت دارند که در هنگام بستن یک قرارداد با یک مشتری یا داشتن استخدامی جدید با آنها مذاکره کنند.
بیمه ملت با تغییر لوگوی خود، به پویش ˮمن هم ماسک می‌زنمˮ پیوست
بیمه ملت با شعار «همراه خانواده» و با دغدغه حفظ سلامت و آینده خانواده، به منظور پیشگیری هرچه بیشتر از شیوع بیماری کرونا در میان افراد جامعه، با تغییر لوگوی خود به پویش "من هم ماسک می‌زنم" پیوست.
مناطق برتر گردشگری در سفرهای انفرادی
با وجود بلیط هواپیما دیگر کسی نگران سفر و زمانبندی آن نیست.
«تاک»؛انتشارات مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان
«تاک» تنها سه حرف نیست، درخت ستبر دانایی است، بنیانی برای نشر آگاهی و کودکی ایران، که تا کودکی آگاه نشود، آگاهی به عرصه‌ی بزرگسالی پا نمی‌گذارد. از راه‌های پرپیچ‌وخمی گذر کردیم تا رسیدیم بدان‌ جا که خود پایه‌گذار آگاهی باشیم.
اهمیت نصب ردیاب خودرو در وسایل نقلیه تجاری
رشد روزافزون وسایل نقلیه تجاری و گسترش سفرهای درون‌شهری و برون‌شهری موجب شده تا صنعت حمل‌ونقل و لجستیک به یک صنعت بسیار رقابتی و چابک تبدیل شود.
صبحانه سلف سرویس در بام تهران
خاطرات خیلی از ما با دوره همی‌های سر میز صبحانه، نان داغ و عطر چای گره‌خورده و هنوز هم یک صبحانه خوب شاید تنها دلیلی باشد که بعضی از ما را با اشتیاق از رختخواب و خواب شیرین صبح جدا می‌کند، اما وقتی قرار باشد برای تهیه صبحانه خودمان دست‌به‌کار شویم بیشتر اوقات ترجیح می‌دهیم از آن صرف‌نظر کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکست منچسترسیتی و پیروزی لیورپول در لیگ برتر
قهرمان فصل جاری لیگ برتر انگلیس توانست برد خانگی برابر استون ویلا به دست بیاورد.
زنیت با درخشش آزمون قهرمان لیگ روسیه شد
تیم فوتبال زنیت سن‌پترزبورگ توانست با برتری مقابل کراسنودار به مقام قهرمانی لیگ روسیه دست یابد.
مهاجری: هدف از برگزاری لیگ چیست؟- با لغو لیگ ما را از بلاتکلیفی دربیاورند
سرمربی ماشین‌سازی می‌گوید که بهترین تصمیم، لغو لیگ برتر است.
خوراکی‌هایی که برای کاهش وزن باید دور آن‌ها را خط بکشید
غذا‌های معمول و خاصی وجود دارند که می‌توانید از رژیم غذایی خود قطع کنید و تقریباً بلافاصله منجر به کاهش وزن می‌شوند.
تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می شود؟
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حدود ده میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت هستند که تکلیف آن‌ها تا دو هفته دیگر در مجلس مشخص می‌شود.
104 سالگی تنها هنرپیشه زنده فیلم «برباد رفته»- تصاویر
بازپخش یک سریال قدیمی و پربازیگر از تلویزیون
«جمعه تعطیل نیست» در مرحله صداگذاری
«مأموریت غیرممکن» تام کروز آغاز شد- مجوز ورود هالیوودی ها به بریتانیا
موسیقی فیلم‌های سینمایی «ماجرای نیمروز» شنیدنی شد
وقتی کنترل «سریال‌های خانگی» دست به دست می‌شود!
توانایی خارق‌العاده یک خواننده پس از مرگش
درگذشت «موتزارت سینما» در سن ۹۲ سالگی
«آخرین خانه دنیا» در راه جشنواره اسپانیایی
رقابت سریال آقازاده و قورباغه در شبکه خانگی