آیین‌نامه اجرایی قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد در هیئت دولت تصویب شد

22:45 ۱۹۵ روز و ۱ ساعت پیش تسنیم 277 0
آیین‌نامه اجرایی قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد در هیئت دولت تصویب شد

هیئت وزیران در جلسه عصر یکشنبه آیین‌نامه اجرایی قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد را با هدف تضمین سلامت و بهداشت عمومی و بهبود فرآیندهای اجرایی آنها در کشور، ایجاد تحول در نظام استانداردسازی کشور و مدیریت کیفیت محصولات و کالاها به تصویب رساند.

تسنیم

- اخبار سیاسی - به گزارش خبرگزاری تسنیم ، هیئت وزیران در جلسه عصر یکشنبه به‌ریاست حجت الاسلام والمسلمین روحانی رئیس‌جمهوری، آیین‌نامه اجرایی قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد را با هدف تضمین سلامت و بهداشت عمومی و بهبود فرآیندهای اجرایی آنها در کشور، ایجاد تحول در نظام استانداردسازی کشور و مدیریت کیفیت محصولات و کالاها به تصویب رساند.
براساس آیین‌نامه مذکور، صادرات کالاهای تولید داخل کشور در صورت درخواست متقاضی منوط به دریافت نشان حلال از سازمان ملی استاندارد ایران بوده و صدور هرگونه گواهی و نشان حلال و نظارت بر آن در کشور منحصراً با این سازمان است.
همچنین به‌موجب آیین‌نامه فوق، سازمان ملی استاندارد ایران می‌تواند برای انجام آزمون نمونه‌های تولید داخل، وارداتی و صادراتی و تجهیزات اندازه‌شناسی، از خدمات آزمایشگاه آزمون و برسنجی تأییدصلاحیت‌شده داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات مربوط استفاده نماید.
مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران تنها مرجع رسمی تأیید صلاحیت، اعتبارسنجی و اعتباردهی است که براساس قوانین و مقررات حاکم بر مرکز اقدام می‌نماید و نهادهای اعتباردهی پس از تأیید مرکز ملی تأیید صلاحیت ایران مجاز به انجام فعالیت در چارچوب قانون هستند.
همچنین در زمینه کنترل عیار مصنوعات فلزی گرانبهای عرضه‌شده در سطح کشور، سازمان ملی استاندارد ایران مجاز است علاوه بر رویه‌های نظارتی خود، نسبت به نمونه‌برداری فلزات گرانبها از مراکز عرضه به‌صورت امانی اقدام نماید.
مصوبه مربوط به اخذ مابه‌التفاوت نرخ ارز از واردکنندگان کالا اصلاح شد دولت به‌منظور تأمین نظر دیوان عدالت اداری درخصوص مصوبه مربوط به اخذ مابه‌التفاوت نرخ ارز واردکنندگان کالا، با اصلاح آن موافقت کرد.
به‌موجب اصلاح مصوبه مذکور، در مواردی که تأمین ارز بابت گشایش اعتبار اسنادی، ثبت برات اسنادی و حواله ارزی پیش از تاریخ 16 مرداد 1397 از طریق بانک یا سامانه نیما پذیرفته شده ولیکن کالای مربوط ترخیص نگردیده است، بانک عامل موظف است با اخذ تعهدنامه از واردکننده که هنگام تأمین ارز، تعهدنامه مربوط به پذیرش تغییرات و نوسانات نرخ ارز را امضا نمودند، مبنی بر پذیرش پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز زمان تأمین تا ارز بازار (بازار ثانویه) زمان ترخیص کالا، معادل 28 هزار ریال به‌ازای هر دلار (و متناسب نسبت به دیگر ارزها) نسبت به صدور اعلامیه تأمین ارز به‌عنوان گمرک جمهوری اسلامی ایران (مجوز ترخیص کالا) اقدام نماید.
اصلاح آیین‌نامه اجرایی نحوه اجرای طرح‌های جدید، نیمه‌تمام، آماده و درحال بهره‌برداری دستگاه‌های اجرایی هیئت وزیران به‌منظور رفع محدودیت‌ها مبنی بر توسعه دامنه طرح‌های جدید، نیمه‌تمام، آماده و درحال بهره‌برداری دستگاه‌های اجرایی و نیز توسعه کمک دولت به انواع حمایت‌ها از بخش خصوصی در اجرای این طرح‌ها، با اصلاح آیین‌نامه اجرایی نحوه اجرای طرح‌های مذکور موافقت کرد.
توسعه کمک‌های دولت به انواع حمایت‌ها از بخش خصوصی در اجرای طرح‌های عمرانی، افزایش اختیارات دولت در زمینه نحوه تخصیص کمک‌های موضوع این آیین‌نامه در فصول مختلف بودجه‌ای و مناطق و نیز توسعه دامنه طرح‌های مشمول آن، از اهداف این تصمیم به‌شمار می‌رود.
آیین‌نامه تبلیغات در حوزه پولی و بانکی کشور تصویب شد دولت با هدف ساماندهی و تمرکز تبلیغات پولی و بانکی در چارچوب مقررات مشخص و دقیق، آیین‌نامه تبلیغات در حوزه پولی و بانکی کشور را تصویب کرد.
توجه به شیوه‌ها و فنون نوین تبلیغاتی، تقویت نظارت بر تبلیغات، اجتناب از فریب مخاطب تبلیغات پولی و بانکی، هماهنگی بیشتر تبلیغات مؤسسات اعتباری با سیاست‌های پولی و بانکی کشور، تعیین جزئیات نحوه تبلیغات صحیح بانکی و توجه به حقوق شهروندی و حقوق گیرنده سفارش‌دهنده تبلیغات به‌صورت مساوی، از مهم‌ترین ویژگی‌های آیین‌نامه مذکور است.
در آیین‌نامه فوق تلاش شده است تا تمامی محل‌هایی که در آنها احتمال انجام تبلیغات خدمات پولی و بانکی می‌رود (از جمله کارگاه‌های آموزشی، سمینارها و...) تحت نظارت قانون قرار گیرند.
این آیین‌نامه همچنین می‌تواند ضمن کمک به تأمین حقوق شهروندان از ایجاد سردرگمی برای آنها توسط تبلیغات مؤسسات پولی و بانکی پیشگیری کند و به‌گونه‌ای تنظیم شده که در صورت زیان‌آور بودن تبلیغات برای شهروندان و نظام بانکی کشور، در حداقل زمان دستور توقف تبلیغات مربوط صادر شود.
تصویب آیین‌نامه اجرایی خریدوفروش اوراق مالی اسلامی منتشره دولت و بانک مرکزی هیئت وزیران در راستای اجرای سیاست پولی و مدیریت نرخ‌های سود و کنترل تورم، آیین‌نامه اجرایی خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشره دولت و بانک مرکزی را به تصویب رساند.
به‌موجب این آیین‌نامه، بانک مرکزی نسبت به انجام عملیات بازار باز و خرید و فروش اوراق مالی اسلامی منتشره دولت و وثیقه‌گیری اوراق مذکور در ازای اعطای اعتبار به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری اقدام می‌نماید.
دولت همچنین به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد در صورت اجرای عملیات بازار باز و نیز وثیقه‌گیری اوراق مالی اسلامی دولتی از بانک‌ها توسط بانک مرکزی، بخشی از بدهی‌های قطعی و حسابرسی‌شده دولت به بانک‌ها را که در چهارچوب قوانین تا پایان سال 1397 ایجاد شده است، تا سقف 200 هزار میلیارد ریال بهادارسازی نماید.
این وزارتخانه همچنین مجاز است به‌منظور بهادارسازی، نسبت به انتشار انواع اوراق مالی اسلامی ازجمله اسناد خزانه اسلامی بلندمدت با امکان پرداخت حفظ قدرت خرید به‌صورت کوپن و مجزا از ارزش اسمی اسناد در مقاطع زمانی معین اقدام نماید.
در همین راستا، نهاد واسط ناشر اوراق دولتی و نهاد واسط مولدسازی اموال دولتی تحت مدیریت وزارت امور اقتصادی و دارایی براساس دستورالعمل‌های تشکیل پیوست ایجاد و اداره می‌شوند. این شرکت‌ها صرفاً با هدف تملک و مولدسازی اموال دولتی و انتشار اوراق مالی اسلامی تأسیس می‌شوند. از نهاد واسط ناشر اوراق دولتی برای انتشار اوراق مالی اسلامی ازجمله صکوک وکالت عام و از نهاد واسط مولدسازی اموال دولتی جهت تملک و مولدسازی دارایی‌های مبنای صکوک وکالت استفاده می‌شود.
آیین‌نامه اجرایی نحوه تأمین سرانه فضای سبز در شهرهای بالای 50هزار نفر تصویب شد دولت با توجه به مسائل و مشکلات موجود برای توسعه و نگهداشت فضای سبز شهری از قبیل کمبود منابع آبی و مالی، کمبود عرصه مورد نیاز و تغییر کاربری‌های فضای سبز در طرح‌های مصوب شهری و تأثیر مخرب آلودگی‌های محیط زیست بر کمیت و کیفیت فضای سبز شهری، آیین‌نامه اجرایی نحوه تأمین سرانه فضای سبز در شهرهای بالای 50 هزار نفر را به تصویب رساند.
به‌موجب آیین‌نامه مذکور، کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط در شهرهای بالای 50 هزار نفر موظف به اجرای اقدامات مربوط به توسعه سرانه فضای سبز، تحت نظارت عالی وزارت کشور می‌باشند.
  تصویب آیین نامه اجرایی نحوه اجرای طرح جایگزینی محصولات کم بازده صنعتی و پرمصرف هیئات وزیران در ادامه، آیین نامه اجرایی نحوه اجرای طرح جایگزینی محصولات کم بازده صنعتی و پرمصرف را تصویب کرد.
آیین نامه فوق با هدف صرفه جویی در مصرف حامل های انرژی، متناسب سازی مصرف سوخت، آب و برق محصولات با استانداردها و کاهش آلایندگی ها به تصویب رسید.
بر این اساس، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است سه ماهه اول هر سال، با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران، نسبت به تهیه فهرست گروه محصولات کم بازده و پرمصرف، اقدام و نتیجه را جهت طرح و تصویب به کارگروه مورد نظر ارسال نماید.
گروه محصولات کم بازده و پرمصرف اولویت‌دار شامل محصولاتی می‌شود که بیش از 50 درصد محصولات تولیدی در آن گروه مصرف انرژی و آب بیشتر از متوسط معیار مصرف انرژی و آب استاندارد کشور داشته باشند.
مطابق این آیین‌نامه، به منظور جایگزینی محصولات کم بازده صنعتی و پرمصرف، به متقاضیان عرضه محصولات تولید داخل و نیز داوطلبان سرمایه‌گذاری خط تولید جایگزین محصولاتی که دارای برچسب انرژی و آب برتر بوده و منطبق با گروه محصولات کم بازده و پرمصرف است، تسهیلات و یا یارانه سود تسهیلات و یا بازپرداخت بخشی از سرمایه‌گذاری از محل قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور پرداخت خواهد گردید.
  آیین نامه اجرایی قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت اصلاح شد هیات وزیران با توجه به سپری شدن بیش از 20 سال از ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت و لزوم بروز رسانی آن به دلیل قوانین جدیدالتصویب مؤثر بر این قانون و نیز به منظور مرتفع نمودن برخی از خلأهای آیین نامه فعلی، با اصلاح این آیین نامه موافقت کرد.
فعال تر شدن بازار سرمایه و نیز محکم تر شدن موضوع تسویه اوراق دولتی، از دیگر اهداف اصلاح آیین نامه اجرایی یاد شده است.
  آیین نامه اجرایی قانون شکار و صید اصلاح شد دولت با توجه به تغییرات بوجود آمده در قوانین و مقررات ناظر به حفاظت از حیوانات وحشی و ضرورت بازنگری در ضوابط مربوط به این حوزه و لزوم بروزرسانی مفاد آیین ‏نامه موصوف و متناسب‏سازی آن با شرایط فعلی، آیین نامه اجرایی قانون شکار و صید را اصلاح کرد.
به موجب آیین نامه فوق، پروانه‏های ویژه برای‌ شکار و صید در مناطق‌ حفاظت‏ شده، پناهگاه‏های حیات وحش، قرق‏های‌ اختصاصی و همچنین‌ شکار و صید جانوران‌ حمایت‌ شده‌ و حفاظت شده صادر می‌گردند.
همچنین پروانه‌های‌ انتفاعی‌ حسب‌ مورد برای‌ شکار و صید جانوران وحشی قابل شکار و صید که‌ جنبه‌ حرفه‌ای‌ یا کسب‌ یا تجارت‌ داشته‌ باشد و نیز برای‌ خرید و فروش‌، عرضه، نگهداری، صادرات، واردات، صادرات مجدد، تکثیر و پرورش جانوران وحشی قابل شکار و صید اعم از زنده یا مرده یا  اجزای‌ آنها‌ صادر می‏شود.
تکثیر یا پرورش‌ یا رهاسازی جانوران‌ وحشی‌ به استثنای آبزیان و همچنین ایجاد شکارگاه بدون اخذ پروانه از سازمان حفاظت محیط زیست ممنوع است. همچنین خرید و فروش، آکنده‏سازی (تاکسیدرمی)، عرضه، نگهداری، حمل، صادرات، واردات و صادرات مجدد کلیه‌ جانوران‌ وحشی‌ (اعم از بومی و غیربومی) زنده‌ و کشته‌ و اجزاء آنها و جانوران وحشی آکنده‏سازی (تاکسیدرمی) شده بدون‌ تحصیل‌ پروانه از سازمان حفاظت محیط زیست‌ ممنوع‌ بوده و متخلفین علاوه بر جبران ضرر و زیان وارده مشمول مجازات‏های مندرج در قانون شکار و صید می‏شوند.
دارندگان پروانه تکثیر و پرورش باید رعایت اصول بهداشت و آسایش و ایمنی عمومی و عدم آلودگی آبها و موارد مندرج در این آئین‌نامه و سایر قوانین و مقررات مربوط را بنمایند.
سازمان حفاظت محیط زیست از صدور پروانه تکثیر و پرورش جانوران وحشی که موجب تضعیف نژاد یا ایجاد خطر برای جانوران قابل شکار و صید کشور گردد، خودداری خواهد نمود.
  اصلاح آیین نامه اجرایی اخذ عوارض در مناطق آزاد تجاری – صنعتی با تصویب دولت، آیین نامه اجرایی اخذ عوارض در مناطق آزاد تجاری – صنعتی اصلاح شد.
هیات وزیران این تصمیم را به منظور جلوگیری از شروع فعالیت­های بدون مجوز و ادامه فعالیت­های بدون تمدید مجوز و همچنین تعیین میزان عوارض تمدید مجوز فعالیت در مناطق آزاد، برقراری مکانیزم تشویقی و تنبیهی در تمدید و شفافیت در اجرا و جلوگیری از رفتارهای سلیقه­ای در خصوص فرآیندهای مذکور، اتخاذ کرد.
به موجب اصلاح آیین نامه فوق، سازمان­های مناطق آزاد تجاری – صنعتی مکلفند در اجرای این آیین ­نامه، از شروع فعالیت های بدون مجوز و یا ادامه فعالیت­هایی که نسبت به تمدید مجوز از سازمان منطقه اقدام ننمایند، جلوگیری به عمل آورند.
همچنین مجوزهایی که در مهلت مقرر هیچگونه فعالیتی در ارتباط با آنها صورت نگرفته باشد، ابطال می ­شود.
مجوزهایی که فعالیت موضوع آنها در حال انجام بوده ولی در مهلت قانونی مقرر در مجوز تمدید نشده است، با تصویب هئیت مدیره مطابق دستورالعمل اجرایی أخذ عوارض در مناطق آزاد تجاری – صنعتی در سال اول تأخیر با أخذ عوارض مربوط به آن سال (سال تمدید) به اضافه 10 درصد تمدید می ­شود. در تمدید برای سنوات بیش از یکسال تأخیر به ازای هر سال اضافه به صورت پلکانی 10 درصد به عوارض مصوب سال تمدید اولیه اضافه می گردد. تمدید با تأخیر مجوز برای دفعات بعد صرفاً تا دو مرتبه دیگر و برای تأخیر‌های کمتر از 3 سال صورت خواهد گرفت و از فعالیت واحد‌هایی که شرایط تعیین شده را رعایت ننموده­اند، جلوگیری خواهد شد.
  صدور مجوز واردات یک هزار دستگاه آمبولانس برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت با هدف برخورداری عادلانه مردم از خدمات بهداشتی و درمانی و کاهش زمان رسیدن بر بالین بیماران، مجوز واردات یک هزار دستگاه آمبولانس تویوتا هایس بالای 2500 سی سی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بدون رعایت ضوابط فنی واردات خودرو، با ثبت سفارش و اخذ تأییدیه استاندارد و رعایت سایر قوانین و مقررات مربوط را صادر کرد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لیورپول دو امتیاز دیگر از دست داد
شاگردان یورگن کلوپ در دیداری تشریفاتی برابر برنلی متوقف شدند.
طلب برزیلی‌های سابق فولاد پرداخت شد- سرخ پوشان در انتظار باز شدن پنجره نقل و انتقالات
باشگاه فولاد خوزستان طلب ۲۳۰ هزار دلاری تارتار وینیسیوس و نگچی لوپز،بازیکنان فصل قبل خود را پرداخت کرد.
تساوی بدون گل استقلال و تراکتور در نیمه اول
۲ تیم فوتبال استقلال و تراکتور در پایان نیمه نخست به تساوی بدون گل رضایت دادند.
پیروانی: انتقاد یحیی به تکمیل نبودن هیات مدیره است- از تبریزی‌ها معذرت می‌خواهم
سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید دلیل ناراحتی سرمربی تیمش مشخص نبودن هیات مدیره سرخ‌هاست.
اختصاص وام ۹۵ میلیارد یورویی احیای اقتصادی به ۱۶ شهر آلمان
دولت آلمان از اختصاص ۹۵ میلیارد یورو برای مقابله با بحران اقتصادی ناشی از کرونا در ۱۶ شهر این کشور خبر داد.
رهگیری هواپیمای شناسایی آمریکا توسط روسیه
وزارت دفاع روسیه از برخاستن ۲ جنگنده از پایگاه‌های مرزی این کشور برای رهگیری هواپیمای جاسوسی ایالات متحده بر فراز دریای ژاپن خبر داد.
گروه طالبان طی یک هفته گذشته ۲۳ غیرنظامی را کشته است
شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد طی یک هفته گذشته ۲۳ غیرنظامی توسط گروه طالبان در نقاط مختلف این کشور کشته شده‌اند.
گروه طالبان، اطلاعات افغانستان را به شکنجه زندانیانش متهم کرد
گروه طالبان سازمان اطلاعات افغانستان را به شکنجه زندانیان این گروه برای اقرار گرفتن درباره اخذ پول از روسیه جهت کشتن نظامیان آمریکایی متهم کرد.
ارتش عراق عملیات تامین امنیت چاه‌های نفت کرکوک را آغاز کرد
فرمانده ارتش در استان کرکوک در شمال عراق از آغاز عملیات نظامی برای تامین امنیت چاه‌های نفت در شمال غربی استان در برابر حملات داعش خبر داد.
انصارالله: طرح ما برای آزادی افسران سعودی در ازای آزادی اسرای حماس پابرجاست
عضو دفتر سیاسی انصارالله یمن در گفت‌وگو با شبکه المیادین اعلام کرد: از اعراب می‌خواهیم برای مقابله با معامله قرن همبستگی داشته باشند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آخرین قیمت روز انواع گوشی موبایل امروز جمعه ۲۰ تیر ۹۹
آخرین قیمت روز انواع گوشی موبایل امروز جمعه ۲۰ تیر ۹۹ منتشر شد.
ابعاد ناشنیده‌ ترور ناصرالدین‌شاه
اتابک که از مرگ ناصرالدین‌شاه مطمئن بود، اجازه نداد کسی جسد را معاینه و وارسی کند و مدعی شد که شاه هنوز زنده‌است. او در کالسکه کنار جسد نشست و آن را در مجاورت پنجره نگه داشت تا مردم نیم‌رخ شاه را ببینند؛ آن‌گاه دست‌ شاه را گرفت و شروع به تکان دادن آن در کنار پنجره و در مسیر بازگشت به تهران کرد. با این ترفند، هر کس کالسکه را می‌دید، شاه را زنده به حساب می‌آورد.
هیتلر و رضاشاه
دوستی ایران و آلمان برای کشور گران تمام شد.
افزایش ۷۷.۵ درصدی معاملات مسکن در خرداد ۹۹
در حالی وزیر راه از کاهش ۷۰ درصدی معاملات مسکن خبر داده که مطابق آمار وزارت راه در خرداد ۹۹ معاملات در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۷۷.۵ درصد افزایش یافته است.
عجیب‌ترین دیدنی‌های مشهد، تهران و شیراز را بشناسید
مشهد، تهران یا شیراز شهرهایی مملو از گردشگر می‌باشند که دارای دیدنی‌های عجیب هستند.
سازمان هواپیمایی کشوری: خطای پررنگ انسانی باعث سانحه هواپیمای اوکراینی شد
تمرین شبیه سازی شده آمریکا برای مقابله با قایق‌های تندرو
انتقاد صریح ظریف از اروپا
لایحه «تشکیل سازمان ملی مهاجرت» در دستور کار هیئت وزیران
گفتگویی تلویزیونی روح الله زم با برنامه بدون تعارف اخبار سیما
نوبخت: پاداش پایان خدمت فرهنگیان تا مهر ماه پرداخت می‌شود
مدارس غیرانتفاعی و مسئله عدالت اجتماعی
هیچ موسسه‌ای نمایندگی جذب دانشجوی خارجی دانشگاه پیام نور را ندارد
اعضای شورا و هیات رئیسه شعبه تهران حزب ندای ایرانیان تعیین شدند
اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس برای آغاز فعالیت کمیسیون تخصصی مجلس