سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش‌خانگی- آیا "برنده‌باش" در انحصار صداوسیما است؟

16:07 ۱۹ روز و ۷ ساعت پیش تسنیم 145 0
سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش‌خانگی- آیا ˮبرنده‌باشˮ در انحصار صداوسیما است؟

برندهای تلویزیونی باید در تلویزیون بمانند و معمولاً قراردادها هم در انحصار صداوسیما بسته می‌شود؛ اما این قراردادها هنوز شفاف نیستند که در سکوت صاحبان امتیاز در تلویزیون و به نفع اسپانسرها بسته و یا واگذار شده‌اند.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، شبکه نمایش‌خانگی به محفلی تبدیل شده که جیب مردم را خالی کند؛ سریال‌های ضعیف، رئالیتی‌شوهای خودنما و حالا پای برنامه‌سازی هم به VOD باز شده است. پیش از این بحث "شب‌نشینی" مهران مدیری بعد از خداحافظی با "دورهمی" تلویزیون مطرح شد و حتی پروانه تولید هم از سازمان سینمایی گرفت. برنامه‌ای که در تیزر پخش شده قسمت اولش، گفتگومحور، استندآپ‌های انتقادی آتشین و خیلی از اتفاقات دیگر "دورهمی" تلویزیون را در آن می‌دیدیم؛ فقط به قولِ خود مهران مدیری در شب‌یلدای "دورهمی" شبکه نسیم که به شوخی گفت: ما رفتیم شبکه نمایش‌خانگی و دیدیم بچه‌ها جنبه ندارند، برگشتیم.
سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش‌خانگی- آیا
اما واقعیت این است که برندهای تلویزیونی نمی‌توانند در شبکه‌ها و گونه‌های دیگر نمایشی پخش و منتشر شوند؛ البته این اتفاق در دیگر گونه‌های نمایشی با ضوابط و چارچوب‌های قانونی‌اش وجود دارد. مثلاً کارگردانی نمی‌تواند برند سینمایی را به تلویزیون بیاورد و همان‌طور این رفتار را در شبکه‌ نمایش‌خانگی داشته باشد. همه‌چیز در سایه قانون و مالکیت فکری اتفاق می‌افتد.
اتفاقی که در دوران‌های مختلف تلویزیون شاهد آن بوده‌ایم؛ مثلاً زمانی سوژه و شکل و شمایل سریالی به نام "پژمان" با نام "خوب، بد، جلف" سینمایی سردرآورد؛ سریالی که نویسنده‌اش پیمان قاسم‌خانی، کارگردان این فیلم سینمایی شد؛ البته بعدها برای ادامه‌اش هم نام‌هایی به میان آمد که کارگردان "خوب، بد، جلف‌"‌های بعدی در شبکه نمایش‌خانگی باشند که این اتفاق هم به خاطر همان چارچوب‌ها و ضوابط قانونی اتفاق نیفتاد و حالا به سری دوم سینمایی‌اش رسیده است.
سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش‌خانگی- آیا
صحبت‌هایی از ادامه "شب‌های برره" در شبکه نمایش‌خانگی مطرح شد اما برند، تلویزیون است و حتی شنیده‌ایم که به لحاظ قانونی نمی‌توانند برندی را از شبکه‌ای به شبکه‌ای دیگر منتقل کنند؛ مصداق بارز آن تهیه‌کننده‌ای است که با پیگیری‌های فراوان نتوانست برنامه‌‌اش را از شبکه‌ای که با مدیرش وارد نزاع شده بود به شبکه دیگری منتقل کند؛ اما ضوابط اجازه نداد.
سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش‌خانگی- آیا
حالا رویه تجاری و رفتار غیراصولی اسپانسرهای تلویزیونی به سراغ برنامه‌ای به نام "برنده‌باش" آمده که اردیبهشت‌ماه امسال بعد از انتقادات و استفتاء آیت‌الله مکارم شیرازی و البته نظر بسیاری از علمای دینی، کار را به توقف این برنامه کشاند. این سوال و پاسخ‌ها از مرجع عظام تقلید کار را به جایی رساند که مقام معظم رهبری هم در سخنرانی ویژه کارگران، به تلویزیون تذکر دادند که نگذارند "بخت‌آزمایی" ترویج پیدا کند.
پس از آن عبدالعلی علی‌عسکری رئیس سازمان صداوسیما به بازرگانی رسانه‌ملی نامه‌ای نوشت تا در رویکرد فعالیت‌های برنامه‌های اسپانسری تجدیدنظر شود؛ با این پیگیری‌ها، انتقادات و اتفاقات، برنامه‌هایی مثل "برنده‌باش" از کنداکتور صداوسیما حذف شدند. البته علی فروغی مدیر شبکه سه در واکنش به این اتفاقات اعلام کرد که با توجه به رهنمود اخیر رهبر معظم انقلاب و به تبع آن دستور رییس سازمان صداوسیما در سازماندهی اسپانسر‌ها و تعامل با معاون سیما، تصمیم بر این شد تا سازوکار اسپانسری که پشتیبانی مالی برنامه "برنده باش" را انجام می‌دهد، اصلاح و ظرفیت های جدیدی به این برنامه اضافه شود.
سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش‌خانگی- آیا
خبرهایی به میان آمد که "برنده‌باش" با تغییرات و رویکردهای جدید دوباره تولیدش را در تلویزیون آغاز می‌کند؛ همان‌طور برنامه حذف شده دیگر به نام "پنج‌ستاره" با تغییرات، بدون جوایز میلیونی و آن شکل و شمایل بخت‌آزمایی به آنتن برمی‌گردد؛ خبری که محمد قنبری تهیه‌کننده جدید این مسابقه تلویزیونی و مجید اکبر شاهی مدیر گروه اجتماعی شبکه پنج سیما در اختیار خبرنگار خبرگزاری تسنیم   قرار دادند.
یادداشت| چرا برنامه‌سازان تلویزیون می‌ترسند؟ آخرین اخبار از سریال‌های الف‌ویژه تلویزیون/ از شروعِ سلمان تا پایان نگارشِ شهید صیاد شیرازی واکنش مشاور عالی سیما به دستمزد مهران مدیری/ پورحسین:‌ تلویزیون موافق این حجم آگهی بازرگانی نیست پول درآوردن و قصه تجارت در شبکه نمایش‌خانگی با "برنده‌باش" وارد فاز جدیدی خواهد شد که در فضای‌مجازی و رسانه‌ها خبری از شروع تولید این برنامه و برند تلویزیونی در VOD مطرح می‌شود؛ یکبار به گونه‌ای دیگر پول از جیب مردم رفت و سرانجام این پول‌ها مشخص نشد که در چه فرآیندی به شرکت‌کنندگانی که نتوانستند شرکت‌کننده "برنده‌باش" و دیگر مالباخته‌ها، این پول‌ها بازگشت و کسی هم در این راستا پاسخگو نشد.
سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش‌خانگی- آیا
حالا قرار است نوار این رفتار و رویکرد، به گونه‌ای دیگر در شبکه نمایش‌خانگی ادامه یابد؛ البته علاوه بر اینکه مشخص نیست که اسپانسر این برنامه دوباره "برنده باش" را با همان شکل و شمایل بخت‌آزمایی به VOD می‌کشاند و یا تغییرات ساختاری خواهند داشت، چرا برند تلویزیون به تلویزیون برنگردد و سر از شبکه نمایش‌خانگی درآورد؟ سوال دیگر این است که چرا چنین برنامه‌هایی با این شکل و شمایل در این شرایط اقتصادی باید ادامه پیدا کند؛ در فضایی که تولیدملی و حمایت از اشتغال‌های کاربردی و کارآفرینی مطرح می‌شود چرا باید چنین جایزه‌هایی بدهند که راه کارکردن و کارآفرینی بسته شود و فرد از صبح تا شب در این اپلیکیشن‌ها فعالیت کنند تا به پولهای هنگفت برسند؟ فلسفه برنامه‌سازی و اجرای مسابقه، سرگرمی است و با بخت‌آزمایی تفاوت دارد. البته با مردم هم صحبت کردیم، به این رویه برنامه‌سازی انتقاد داشتند که در این موقعیت سخت و شرایط اقتصادی، فقرا پای گیرنده‌های تلویزیون می‌نشینند و چنین فضاهای اصطلاحاً لاکچری‌ها واقعاً زیبنده نیست. البته که در شبکه نمایش‌خانگی فضاهای لاکچری نشان داده می‌شود و مردم در این سالها هیچ محتوایی را در این شبکه ندیده‌اند جز لاکچری‌بازی، تجمل،‌ اشرافی‌گری و لوندی و رفتارهای نامرسوم خانوادگی، چارچوب‌های غیراسلامی و غیرایرانی؛ اینها جزو آدرس‌های غلطی است که شبکه نمایش‌خانگی به آن ادامه می‌دهد.  
سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش‌خانگی- آیا
بخواهید صداوسیما قرارداد را منتشر کند محمد صوفی دبیر شورای نظارت بر صداوسیما در گفت‌وگویی با خبرنگار خبرگزاری تسنیم ،  تصریح کرد: هر برندی که هر رسانه‌ای ایجاد می‌کند و با توجه به آن سرمایه‌گذاری،‌ تبلیغ و ظرفیت‌سازی می‌کند؛ موجب رشد و تعالی آن برند می‌شود باید به نام آن رسانه‌ای که ایجاد کرده ثبت و ضبط بشود و در آنجا حفظ کرد. از سویی دیگر بستگی به آن قراردادی دارد که رسانه با تهیه‌کننده آن برنامه منعقد کرده است. بنابراین باید بررسی کرد که آیا هنگامی که می‌خواستند با تهیه‌کننده "برنده‌باش" ابتدا قرارداد ببندد و کار را شروع کنند آیا گفته شده است این برنامه در انحصار سازمان صداوسیما است یا اینکه سکوت کردند یا اینکه برندش را واگذرا کنند؛ بنابراین قبل از هرگونه اظهارنظری باید به متن و روح حاکم بر قرارداد مراجعه کرد.
وی با اشاره به اینکه از صداوسیما بخواهید متن قرارداد را منتشر کند، افزود: باید به قرارداد مراجعه کرد؛ به صورت کلی، این اتفاق برمی‌گردد به آن انحصار رسانه‌ای که پدیدآورنده آن برند است؛ اما باید دید روح حاکم بر قرارداد چه می‌گوید آیا روح حاکم این قرارداد را آزاد اعلام کرده و گفته در انحصار صداوسیما است یا اینکه به اصطلاح تهیه‌کننده را مقید کرده است؛ بهترین کار است شما هر فرد دیگری از صداوسیما بخواهید متن این قرارداد را منتشر کند.
معاون سابق صدای جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه به نظر شخصی، هر برنامه‌ رادیو و تلویزیون که شروع به کار می‌کند در انحصار سازمان صداوسیما است، خاطرنشان کرد: آنچه باید در رسانه‌ها حاکم باشد اصول حرفه‌ای است؛ بخشی از اصول حرفه‌ای را ما از قرارداد برداشت می‌کنیم باید دید در متن قرارداد چه چیزی نوشته شده است. نظر شخصی خودم این است هر برنامه‌ای که در رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی شروع به کار می‌کند او در انحصار صداوسیما است اما این نظر شخصی بنده است. مهم این است که قراردادی بین تهیه‌کننده و صداوسیما و قراردادی که بین تهیه‌کننده و شبکه مربوطه که پخش‌کننده است، ناظر به چه چیزی است.
سردرآوردن برندهای تلویزیون از نمایش‌خانگی- آیا
معمولاً قراردادها در انحصار سازمان صداوسیما است هاشم رضایت تهیه‌کننده برنامه "برنده‌باش" در تلویزیون به خبرنگار خبرگزاری تسنیم ، با ابراز بی‌اطلاعی از تولید این برنامه در شبکه نمایش‌خانگی، گفت: معمولاً قراردادهایی که بسته می‌شود در انحصار سازمان صداوسیما است اما من در جریان قراردادها نیستم.
به سراغ برخی از مراجع دیگر هم رفتیم اما پاسخگو نبودند؛ هرکدام از مسئولین مربوطه دنبال اظهارنظری بر تکمیل این ماجرا بوده‌اند می‌توانند در اختیار خبرگزاری تسنیم   قرار دهند؛ چرا که در فضای مجازی از بازگشت "برنده‌باش" در شبکه‌خانگی خبر داده‌اند؛ مجری این برنامه محمدرضا گلزار است و اسپانسر هر دو برنامه مشترک است و قرار است این برنامه با ساختار مشابه "برنده‌باش" در سامانه VOD متعلق به این اسپانسر پخش شود. گفته می‌شود شرکت افکار ایرانیان هوشمند اسپانسر این برنامه است و از سجاد علیجانی به عنوان مدیر این شرکت یاد می‌شود.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

قهرمانی خوزستان در نخستین دوره پاراوزنه برداری بانوان
نخستین دوره مسابقات قهرمانی کشور وزنه برداری بانوان جانباز و معلولان با قهرمانی تیم خوزستان پایان یافت.
تیم البرز در سکوی اول مسابقات کشتی فرنگی ناشنوایان قهرمانی کشور ایستاد
مسابقات قهرمانی کشور کشتی فرنگی ناشنوایان در رده سنی نوجوانان و امید با قهرمانی تیم البرز پایان یافت.
انصاری‌فرد: اجازه نمی‌دهیم به حق میزبانی تیم‌های ایرانی خدشه‌ای وارد شود
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می‌گوید باید برابر تصمیم AFC ایستاد و اگر تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا کناره‌گیری کنند این نهاد ضربه جبران ناپذیری می‌خورد.
مدیرعامل پرسپولیس: اجازه نمی‌دهیم به میزبانی ایران خدشه وارد کنند
انصاری فرد تاکید کرد: در خاورمیانه و غرب اسیا هیچ جا امن‌تر از ایران نیست. وزیر ورزش هم تضامین لازم را به AFC اعلام کرده و ما هم در باشگاه پرسپولیس پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم. قویا باید جلوی این مسائل ایستاد.
باشگاه استقلال: تحت هیچ شرایطی در زمین بی‌طرف بازی نمی‌کنیم
ایران یک کشور امن است و در رقابت‌های بین‌المللی قبلی که میزبان بوده بهترین میزبانی را انجام داده و خودش را ثابت کرده‌است و ما تحت هیچ شرایطی در کشور بی‌طرف بازی نخواهیم کرد.
اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری‌های کشور به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از اعزام کاروان از شهرداری های کشور شامل تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های امدادی و عمرانی به مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان خبر داد.
گرفتار سال‌های تر و خشک شدیم
چند سالی است که بحران آب و سیل در هم تنیده شده و هر سال یکی از این واژه‌ها بر دل ایران می‌نشیند که طبق گفته‌های آقای وزیر چاره‌ای جز سازگاری و راهکارهای مدیریتی نداریم.
آخرین وضعیت واگذاری سرخابی‌ها از زبان بورسی‌ها
مدیرعامل فرابورس به تشریح آخرین وضعیت واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و عرضه سهام این دو باشگاه در فرابورس پرداخت و گفت: تلاش می‌شود سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان سال در فرابورس عرضه شود.
تصادف کامیون با پراید در محور اهرم - برازجان- ۵ نفر جان باختند
رئیس پلیس راه استان بوشهر گفت: در تصادف کامیون با پراید در محور اهرم - برازجان، پنج نفر جان باختند.
افزایش قیمت نفت در بازار جهانی- نفت دوباره به مرز 65 دلار رسید
در معاملات امروز بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 0.3 دلار افزایش 64.92 دلار قیمت‌گذاری شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش جالب تهیه کننده ˮمغز استخوانˮ به انصراف بابک حمیدیان از جشنواره فجر -عکس
امروز بابک حمیدیان در یادداشتی از حضور در جشنواره فیلم فجر انصراف داد.
حفظ هوشیاری ذهن را بیاموزید
برخی راهکارهای ساده می‌تواند به شما کمک کند استرس خود را مدیریت کرده، شادی و نشاط درونی خود را حفظ کنید و از ابتلا به افسردگی جلوگیری کنید.
ویدئو - موسیقی فیلم؛ «دوئل»
«دوئل» فیلمی جنگی و درام به نویسندگی و کارگردانی «احمدرضا درویش» است و یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های سینمای ایران محسوب می‌شود. این فیلم در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر ۸ سیمرغ بلورین از جمله برای بهترین کارگردانی و بهترین جلوه‌های ویژه کسب کرد. موسیقی متن دوئل را «مجید انتظامی» - موسیقیدان، آهنگساز و نوازنده ۷۱ ساله ایرانی - ساخت و بخاطر آن نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر و تندیس زرین جشن خانه سینما شد. «ترن»، «روز واقعه»، «بوی پیراهن یوسف» و «آژانس شیشه‌ای» از مشهورترین آثار سینمایی است که مجید انتظامی برای آنها موسیقی متن نوشته است.
پنج نکته درباره آلاینده‌های هوای تهران
بر اساس اطلاعات سیاهه انتشار سال ۹۶ منابع متحرک اعم از خودروهای سواری،تاکسی، موتوسیکلت، وانت، مینی‌بوس،اتوبوس واحد،اتوبوس سرویس و کامیون با تولید ۸۲.۹ درصد آلاینده‌های گازی و ۶۰.۸ درصد ذرات معلق بیشترین نقش را در آلودگی هوای تهران داشته‌اند.
جلوگیری از جذب چربی غذا با ˮسیلیسˮ
یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه استکهلم به آینده‌ای اشاره دارد که افزودن یک مکمل کوچک می‌تواند بدن را از فرآوری و جذب چربی در هر وعده غذایی معین متوقف کند.
دوازدهمین «حراج تهران» با «بسم...» ۳۰۰ میلیون تومانی کلید خورد
ریحانه پارسا بازیگر یک تئاتر جنجالی - عکس
دورخیزِ بلند و پر هیجان جواد عزتی برای دریافت سیمرغ
رقابت تنگاتنگ در صدر جدول فروش سینمای ایران در هفته ملتهب سینما
خانم های بازیگر در کنار رضا صادقی -عکس
سپهر حیدری و همسرش در کنسرت رضا بهرام-عکس
«جوکر» بدنبال شکست رکورد «تایتانیک» در اسکار ۲۰۲۰
ژست خاص  آقای خواننده در کنار همسرش -عکس
لیلا بلوکات و قدرت زنانه -عکس
«آلستار» به نوفل لوشاتو رسید