9 دی در تلویزیون؛ پخش فیلم، مستند و میزگرد درباره فتنه 88

12:08 ۱۹۶ روز و ۷ ساعت پیش تسنیم 492 0
9 دی در تلویزیون؛ پخش فیلم، مستند و میزگرد درباره فتنه 88

شبکه‌های سیما با پخش برنامه‌های متنوع، حماسه ماندگار مردمی نهم دی ۱۳۸۸ را بازخوانی می‌کنند.

تسنیم

- اخبار فرهنگی - به گزارش خبرنگار فرهنگی  خبرگزاری تسنیم ، روز 9 دی نماد عزّت، استقلال و بصیرت مردم همیشه در صحنه است، از این رو شبکه‌های سیما پخش مستقیم راهپیمایی مردم سراسر کشور را در قاب‌هایی نمایش می‌دهند. همچنین برنامه‌های مختلفی از جمله مستندهای ترکیبی، فیلم‌های سینمایی و ویژه‌برنامه‌های مرتبط به موضوع 9 دی روی آنتن می‌رود.
گزارش زنده شبکه یک از 9 دی مستند ویژه "روز بصیرت" با موضوع تحلیل وقایع سال 1388 به مدت 20 دقیقه ساعت 10 صبح روز دوشنبه 9  دی از شبکه یک پخش می‌شود. در این مستند تحلیلگران سیاسی با تحلیل سخنان برخی از مخالفان داخلی و خارجی از نقشه‌هایی که برای برهم‌ زدن امنیت داخلی ایران کشیده شده بود، صحبت می‌کنند.
مستند "برادران" از دیگر برنامه‌های 9 دی شبکه یک سیما است که با موضوع موشکافی یکی از شایعات بزرگ آشوب‌های خیابانی سال 1388 پخش می‌شود. در این مستند که ساعت 23 روز دوشنبه پخش و بیان می‌شود در روزهای بعد از انتخابات و در پی آشوب‌های خیابانی، عکس خاصی دستمایه شایعات قرار می‌گیرد به نحوی که فعالان آشوب‌ها این‌گونه القاء کردند که نیروهای حزب‌الله در حمله به معترضان حضوری فعال دارند. تحلیل علت توجه خاص به این عکس و دستاورد آن برای مخالفان، محور برنامه "برادران" است.
پخش گزارش زنده از حضور مردم در راهپیمایی سراسر کشور در سالروز  9 دی از دیگر تدارکات شبکه یک به مناسبت این روز است.
"زنده‌باد زندگی" و "در انتهای الوند" شبکه 2 مستند "نقشه‌ای روی آب"؛ با استفاده از تصاویر آرشیوی و نریشن به بازخوانی حوادث فتنه 1388 تا حماسه 9 دی می‌پردازد. این مستند به تهیه‌کنندگی جواد جوشن‌لو در گروه سیاسی شبکه 2 تهیه شده و دوشنبه 9 دی ساعت 17:30 روانه آنتن می‌شود.
همچنین برنامه "زنده‌باد زندگی" به تهیه‌کنندگی و اجرای محمدجعفر خسروی با حضور مهمانان مختلف به ابعاد مختلف این حماسه خواهد پرداخت. گروه خانواده نیز در مجله تصویری "عصر خانواده" به صورت ویژه‌ای حماسه 9 دی را مورد توجه قرار داده و "در انتهای الوند" به تهیه‌کنندگی امیرحسین آذر، پرداختی به‌خصوص از این موضوع خواهد داشت.
همچنین برنامه "چلچله"؛ ویژه‌برنامه صبحگاهی موسیقیایی شبکه در 9 دی با پخش کلیپ‌هایی این روز را گرامی می‌دارد و نماهنگ "پرتو خورشید" با صدای کسری کاویانی و با شعری از سیدکمال هاشم‌زاده در روز بصیرت، آگاهی و اتحاد مردم در فواصل برنامه‌ها از شبکه 2 سیما پخش خواهد شد.
"نمادو"، نماهنگ‌‌های مختلف، موشن‌گرافیک، سرود، فیلم کوتاه و ... نیز از ویژه‌هایی است که در فواصل برنامه‌ها به مناسبت 9 دی روانه آنتن خواهد شد.
"همیشه مردم" به روایت شبکه چهار شبکه 4 سیما با مستند ترکیبی "همیشه مردم" حماسه ماندگار مردمی نهم دی را بازخوانی می‌کند. گروه سیاسی شبکه چهار سیما مستند ترکیبی "همیشه مردم" را را برای سالروز حماسه بزرگ 9 دی تهیه و تولید می‌کند.
"همیشه مردم" به تهیه‌کنندگی محمدمهدی شاهرخیان روز دوشنبه 9 دی‌ماه ساعت 11 از شبکه چهار سیما پخش می‌شود. در این مستند ترکیبی با عبدالله گنجی روزنامه‌نگار و حمیدرضا مقدم‌فر کارشناس سیاسی در خصوص حوادث سال 1388، روایت رسانه‌های خارجی از سال 1388، شناخت طبقاتی جریان فتنه، وابستگی جریان فکری به طبقات بالای اقتصاد و نقش مردم گفت‌وگو شده است. پخش تصاویر آرشیوی به همراه نریشن از دیگر بخش‌های این مستند است.
مستند "شورش در شهر" در شبکه 5 همزمان با سالروز حماسه 9 دی گروه سیاسی شبکه 5 به بررسی ابعاد مختلف این حادثه در مستند "تکرار تاریخ" پرداخته است. در این برنامه برای اولین‌بار به موضوعاتی در حوزه  نمادشناسی تصویری فتنه ورود شده است.
مستند "تکرار تاریخ" به تهیه‌کنندگی مصطفی مژدهی‌فر به بررسی نقش دین و سیاست در تاریخ معاصر ایران پرداخته است. برنامه نگاهی دارد به مسئله عاشورای سال 1357 که به جهانیان نشان داد مذهب چگونه به ابزاری کارکردی در عرصه سیاسی ایران تبدیل شده است و در ادامه به عاشورای سال 1388 پرداخته است که چگونه مذهب دوباره نگهدار انقلاب شد.
مستند "تکرار تاریخ" همچنین به مقوله رسانه در دنیای جدید پرداخته و نقش الگوی تصویری را در گسترش فتنه 1388 بررسی کرده است. این مستند با نگاه کارشناسی دکتر مجید امامی استاد رشته ارتباطات و دکتر سعید مدرسی کارشناس رسانه شیوه روایتگری خبر را در حوزه عکاسی فتنه 1388 مرور کرده است.
گروه سیاسی شبکه 5 در همین راستا با برخی عکاسان انقلابی که در سال 1388 با دوربین‌هایشان مراسم 9 دی را ثبت کردند گفت‌وگو کرده است و از سختی کار هنرمندانه در بحران‌های سیاسی می‌گوید. مخصوصاً اینکه برخی عکاسان در فتنه 88 با خشونت آشوبگران روبرو و زخمی شدند. برای اولین‌بار تصاویری از خشونت آشوبگران علیه عکاسان انقلابی در قاب تصویر شبکه 5 سیما پخش می‌شود.
مستند "تکرار تاریخ" روز 9 دی از شبکه 5 سیما پخش خواهد شد.
برنامه "به خانه برمی‌گردیم" کاری از گروه خانواده و کودک شبکه 5 سیما در روزهای 8 و 9 دی‌ماه معطوف به این مناسبت روی آنتن می‌رود. پلاتوی مجریان، دعوت از کارشناس به عنوان میهمان، تهیه میان برنامه با موضوع حماسه 9 دی‌ماه از بخش‌های این برنامه است.
مستند "شورش در شهر" دوشنبه 9 دی‌ماه ساعت 21:30 از شبکه 5 سیما پخش می‌شود؛ این مستند روایتی است از پشت‌پرده فتنه سال 1388 و کاسبان واقعی تحریم است. این مستند نشان خواهد داد که چه کسانی و با چه تفکری عامل تحریم‌ها شدند و چه کسانی با آدرس غلط دادن، صنعت هسته‌ای را به خاطر برداشتن تحریم‌ها نیمه تعطیل کردند.
برنامه "در شهر" کاری از گروه تهران و شهروندی نیز برنامه‌های مرتبط با حماسه 9 دی‌ماه را در شهر تهران  پوشش می‌دهد.
یادداشت| چرا برنامه‌سازان تلویزیون می‌ترسند؟ راه‌اندازی استودیوی بحران در تلویزیون آخرین اخبار از سریال‌های الف‌ویژه تلویزیون/ از شروعِ سلمان تا پایان نگارشِ شهید صیاد شیرازی "خارج از دید" در شبکه افق به مناسبت فرارسیدن سالروز حماسه 9 دی ملت ایران در پاسخ به فتنه 1388 مجموعه‌ای از برنامه‌های تلویزیونی و ترکیبی همراه با مستندهای تک‌قسمتی و میان برنامه‌های کوتاه از افق سیما پخش می‌شود.
بر این اساس مجموعه مستند "خارج از دید" شنبه تا چهارشنبه ساعت 16:30 روی آنتن خواهد رفت.
مجموعه مستند "خارج از دید" نگاهی به انتخابات سال 1388 دارد و آشوب‌های پس از آن و روایت اتفاقات مربوط به این قضایا را به صورت جزء به جزء، دنبال می‌کند.
این مستند محصول مرکز بسیج سازمان صدا و سیما، به کارگردانی مهدی نقویان تلاش دارد بی‌طرفانه به بازخوانی حوادث سال 1388 بپردازد و حوادث را به صورت واقع‌گرایانه به تصویر بکشد.
برنامه تلویزیونی "جهان آرا" نیز طبق روال همیشگی روزهای زوج از ساعت 22 به صورت زنده از شبکه 3 پخش می‌شود.
طی هفته جاری موضوع این برنامه به فتنه 1388 و فتنه های پس از آن و نیز نقش مردم در خنثی کردن این فتنه‌ها اختصاص خواهد داشت.
مجله خبری "عصرانه" شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 روی آنتن می‌رود و بنا به مناسبت 9 دی مباحثی را به این امر اختصاص می‌دهد.
همچنین برنامه تلویزیونی "عصر" با تهیه‌کنندگی و اجرای نادر طالب‌زاده سه‌شنبه دهم دی‌ماه با موضوع حماسه 9 دی از شبکه افق پخش خواهد شد؛ زمان پخش این برنامه ساعت 22 است که به صورت زنده روی آنتن می‌رود.
گفتنی است فیلم سینمایی "لکه" باموضوع آشوب‌های سال 1388 و رویدادهای بعد از آن نیز یکشنبه شب از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.
نماهنگ "فجر 9 دی" در شبکه قرآن  شبکه قرآن با پخش سخنرانی حجت‌الاسلام پناهیان با موضوع بررسی جایگاه بصیرت در اسلام در روزهای 8 و 9 دی‌ماه از ساعت 13:30 با مخاطبان خود همراه می‌شود.
مستند "برادران" با موضوع موشکافی از یکی از شایعات بزرگ در جریان آشوب‌های خیابانی سال 1388، یکشنبه 8 دی ساعت 22 از این شبکه پخش می‌شود.
در روزهای بعد از انتخابات و در پی آشوب‌های خیابانی، همان عکس دستمایه شایعات بیشتری قرار می‌گیرد به نحوی که فعالان آشوب‌ها این گونه القا کردند که نیروهای حزب‌الله در حمله به معترضان حضوری فعال دارند.
مستند "برادران" با تکیه بر مستندات و توجه ویژه به عکسی که همان روز اول منتشر شد درصدد یافتن پاسخی برای این پرسش است که حقیقت ماجرا چه بوده است و دشمنان قصد چه فریبکاری را داشته‌اند.
مستند "زخم تازه" به کارگردانی علی صدری‌نیا، روایتی از ناگفته‌های روز عاشورا در سال 1388 است. این روایت از زبان شاهدان عینی این ماجرا است که صبح تا ظهر آن روز را از نزدیک دیده‌اند و اکنون آن را در برابر دوربین بازگو می‌کنند. این مستند 9 دی‌ماه ساعت 22 روی آنتن می‌رود.
همچنین نماهنگ "فجر 9 دی" کار جدید از گروه‌های محمد رسول‌الله (ص) و گروه همخوانی نیروی انتظامی که در لوکیشن میدان انقلاب و آزادی ضبط شده است، نیز پخش می‌شود. وُله و میان برنامه‌هایی با محوریت 9 دی در فواصل برنامه روی آنتن می‌رود.
"فاصله کانونی" فیلمی با موضوع فتنه 1388 فیلم تلویزیونی "فاصله کانونی" به کارگردانی بهمن گودرزی و تهیه‌کنندگی مصطفی علمی‌فرد، دوشنبه 9 دی ساعت 13 از شبکه نمایش پخش می‌شود.
داستان فیلم هم از جایی آغاز می‌شود که ناصر جوان دانشجو که به تازگی با سولماز همکلاسی خود برای ازدواج محرم شده‌اند، با موضوع فتنه 1388 درگیر می‌شوند. ناصر تلاش دارد سولماز را از صف مخالفان قانون‌شکن و آشوبگران بی‌منطق جدا کند و او را به سمت صحیح و ابراز نظر قانونی سوق دهد، اما سولماز با تندروی‌های خود هم زندگی شخصی و هم رفتار اجتماعی خود را دچار آشوب و دگرگونی می‌کند.
جعفر دهقان، حسن اسدی، عزت‌اله مهرآوران، میرطاهر مظلومی، سولماز آقمقانی، صدیقه کیانفر، یاسر جعفری و افسانه ناصری بازیگران این فیلمند.
"دفترچه خاطرات" شبکه امید به رنگِ فتنه برنامه "دفترچه خاطرات" به مناسبت روز بصیرت و میثاق امت با ولایت دوشنبه 9 دی‌ماه ساعت 16 روی آنتن شبکه امید خواهد رفت.
پس از جریان فتنه انتخاباتی سال 1388 و به آشوب کشیدن کشور توسط دشمنان، سرانجام ملت با بصیرت ایران در روز 9 دی‌ماه پاسخ کوبنده‌ای به اهانت فتنه‌گران دادند و حماسه‌ای تاریخی آفریدند. برای آشنایی بیشتر نوجوانان با وقایع سال 1388 به ویژه یوم‌الله 9 دی برنامه "دفترچه خاطرات" با ایوب پورقیومی کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه به گفت‌وگو خواهد پرداخت.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر

آخرین اخبار

آغاز طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد
دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد از آغاز مرحله اول طرح ارتقاء امنیت اجتماعی، با حضور مقتدر نیروی انتظامی خبر داد.
سفیر ایران در روسیه: روند اجرای عدالت در جهان معکوس شده است
سفیر ایران در روسیه با انتقاد از اقدامات خارج از قانون آمریکا در قبال نهادهای بین‌المللی گفت: معیارهای خوبی و بدی در عرصه بین المللی دچار بحران شده است.
بازخوانی سخنان امروز رهبری در جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه "جلسه امروز کمیسیون فرهنگی به جمع بندی و بازخوانی فرمایشات امروز صبح حضرت آقا اختصاص داشت"، گفت: سه اولویت در میان اولویت‌های فرمایشات مقام معظم رهبری یعنی مسئله جمعیت؛ مسئله ازدواج آسان و موضوع فضای مجازی صراحتا ماموریت مستقیم کمیسیون فرهنگی است.
ظریف شایعه فروش جزیره کیش در سند همکاری ایران و چین را رد کرد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی موضوع توافق همکاری ۲۵ ساله ایران با چین با حضور وزیر خارجه در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت که در این جلسه وزیر خارجه شایعاتی همچون فروش جزیره کیش و نفت ارزان قیمت در سند همکاری ۲۵ ساله را رد کرد و آن را ناشی از غرض‌ورزی دشمنان توسعه روابط بین دو کشور دانست.
بررسی اصول اثرگذاری بر ارتقای عادلانه سلامت مردم در کمیسیون بهداشت
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بررسی اصول و فنون اثرگذاری بر ارتقای عادلانه سلامت مردم در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
فلاحی: کمیسیون آموزش در برگزاری کنکور سراسری تابع نظر ستاد کرونا است
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد که کمیسیون آموزش درباره زمان برگزاری کنکور سراسری تابع نظر ستاد مبارزه با کرونا است.
قالیباف: در مجلس یازدهم اصالت با کمیسیون‌ها است
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در دوره مجلس یازدهم اصالت با کمیسیون‌ها است و باید تصمیم‌گیری‌ها بر اساس کارآمدسازی، مردمی سازی، شفافیت و هوشمندسازی باشد.
بررسی راهکارهای ساماندهی بازار مسکن در کمیسیون عمران
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری چندمین جلسه این کمیسیون برای ساماندهی بازار مسکن و راهکارهای کنترل قیمت‌ها خبر داد.
مراسم تدفین شهردار سئول آنلاین برگزار می‌شود
مقامات پایتخت کره جنوبی از برگزاری مراسم تدفین شهردار متوفی این شهر به صورت آنلاین به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داد.
بررسی گزارش معاونت عمرانی وزارت کشور در کمیسیون شوراها
سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از بررسی گزارش عملکرد معاونت عمرانی وزارت کشور در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گرانی تجهیزات، مشکل جدی کمانداران؛ هر تیر ۱-۵ میلیون تومان!
سرمربی تیم ملی ریکرو گفت: به دلیل نبود مسابقات و گران بودن تجهیزات کمانداران انگیزه و روحیه کافی برای ادامه تمرینات انفرادی در سایت تیر و کمان را ندارند.
ابداع سیستم تغییر رنگ با الهام از آفتاب‌پرست‌ها
پژوهشگران آمریکایی با الهام از بدن آفتاب‌پرست‌ها، سیستمی را ابداع کرده‌اند که قابلیت تغییر رنگ دارد.
پیروزی بارسلونا در شب رکوردشکنی مسی
بارسلونا در حالی توانست وایادولید را شکست دهد که ستاره آرژانتینی‌اش یک رکورد به نام خود ثبت کرد.
سراج: برخی بازیکنانمان از جان و دل مایه نمی‌گذارند
سرمربی صنعت نفت آبادان می‌گوید که باشگاه باید با برخی از بازیکنان تیمش برخورد کند.
مومنی: مجیدی کشتی به گل نشسته استقلال را به مقصد می‌رساند
بازیکن سابق استقلال با تشبیه این تیم به "کشتی به گل نشسته" می‌گوید مجیدی به گونه ای این کشتی را هدایت خواهد کرد که هواداران خوشحال شوند.
«برج نگهبانی» به مرحله تدوین رسید
خانم بازیگر: نقش اصلی سریال «پدرسالار» بودم اما امروز بیکارم- عکس
اعتراض بازیگر «ارباب حلقه‌ها» به نامگذاری این سریال
انیمیشن ایرانی درراه  جشنواره فیلم شانگهای
لغو برگزاری نمایشگاه کتاب به صورت فیزیکی
فیلم سینمایی «نیش» آماده ساخت
«جواد عزتی» اولین بازیگر ۲ میلیاردی سینما در سال ۹۹- عکس
فقیهه سلطانی: به دنیای سینما باز خواهم گشت
آخرین آمار فروش سینمای ایران- فروش 2 میلیاردی «شنای پروانه»
رونمایی از تندیس «علی نصیریان» در موزه سینما- عکس