گزارش| تحول نبردها- آیا اغتشاشات آبان از جنس «یورش فوجی» بود؟

17:37 ۱۹ روز و ۵ ساعت پیش تسنیم 47 0
گزارش| تحول نبردها- آیا اغتشاشات آبان از جنس «یورش فوجی» بود؟

«یورش فوجی» که از آن به عنوان عاملی تعیین‌کننده در رقم زدن سرنوشت درگیری‌های عصر مدرن یاد می‌شود، شباهت‌هایی با اغتشاشات آبان‌ماه در ایران داشته است.

تسنیم

- اخبار بین الملل - گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم - اعتراضات اخیر در ایران با انگیزه ابراز نارضایتی از افزایش قیمت بنزین و نحوه اطلاع‌رسانی دولت درباره آن آغاز شد، اما متأسفانه به سرعت توسط عده‌ای مصادره و به سمت اغتشاش کشانده شد. 
تصاویر آتش گرفتن بانک‌ها، غارت فروشگاه‌ها، تخریب خیابان‌ها، آتش زدن خانه مسکونی در شیراز و در نهایت کشته شدن تعدادی از هموطنان در آشوب‌ها نخستین نشانه‌هایی بودند که عده‌ای در تلاش هستند اعتراضات معیشی و قانونی تظاهرات‌کنندگان را به سمت آشوب و اغتشاش هدایت کنند. 
تحولات بین‌المللی و تلاش‌های علناً ابراز شده دولت‌های متخاصم ایران از جمله آمریکا و عربستان سعودی در ماه‌ها و سال‌های اخیر دیگر نشانه‌هایی هستند که شائبه وجود دست‌هایی برای خارج کردن اعتراضات از کانال قانونی را تقویت می‌کنند.
به عنوان مثال، «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی سال 1396 علنا تصریح کرده بود که قصد دارد جنگ را به داخل ایران بکشاند؛ یا مقام‌های دولت «دونالد ترامپ» بیش از 10 بار به بیان آشکار یا به زبان بی‌زبانی گفته‌اند که هدف سیاست «فشار حداکثری»، به آشوب کشاندن ایران است تا جایی که «برایان هوک»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در زمان اغتشاشات نتوانست خوش‌خیالی‌اش را از به ثمر نشستن ظاهری این سیاست پنهان کند و در مصاحبه‌ای با «بی‌بی‌سی» گفت که دولت ترامپ از اتفاقاتی که داخل ایران می‌افتد «خیلی خرسند» است. 
روایت‌های شاهدان عینی که در بطن ناآرامی‌ها حضور داشته‌اند هم از وجود نوعی الگوی متحدالشکل برای ایجاد تخریب و خسارت زدن به اماکنی مانند بانک‌ها یا حمله به مراکز نظامی و انتظامی برای تصاحب سلاح حکایت می‌کند. کم نیستند شاهدانی که گزارش می‌کنند گروهی از افراد معمولاً کوچک پس از نفوذ به میان جمعیت معترضان بانک یا ساختمانی را به آتش کشیده و به سرعت از محل حادثه متواری شده‌اند. 
بروز اینگونه اتفاقات هماهنگ در تجمعاتی که به گفته «محمد کولیوند»، نماینده کرج در 719 نقطه کشور پراکندگی داشته‌اند رد کردن وجود نوعی سازمان‌دهی و هماهنگی برای بهره‌گیری از اعتراضات معیشتی و قانونی مردم را اگر نه غیرممکن، بسیار دشوار می‌کند.
در واقع، شباهت بسیار زیاد اغتشاشات آبان‌ماه به نوعی تاکتیک در درگیری‌های نظامی به نام «تهاجم فُوجی» (به خصوص پراکنده بودن آنها در قالب گروه‌های کوچک اما بسیار پراکنده) هم عاملی است که از احتمال وجود نوعی برنامه‌ریزی قبلی  برای آن خبر می‌دهد.  
تهاجم فوجی چیست؟  اندیشکده «رند» اخیراً در یک پژوهش تحقیقی بسیار مفصل «تهاجم فوجی» را یک دکترین نظامی خوانده که آینده درگیری‌ها را در عصر ارتباطات رقم خواهد زد. تهاجم فوجی که با نام‌های دیگری مانند «حملات انبوه» هم شناخته می‌شود  نام یک تاکتیک در میادین درگیری است که هدف آن «اشباع کردن» توانمندی‌های دفاعی طرف مقابل از طریق درگیر کردن آن در حملاتی است که با پراکندگی زیاد و از تمام جهات روانه هدف می‌شوند.
این نوع حملات، در میادین درگیری‌های نامتقارن مورد استفاده قرار می‌گیرند که طرف‌های درگیر از نظر اندازه یا توانمندی‌ها با یکدیگر برابری ندارند. در چنین موقعیت‌هایی طرفی که امکانات کمتری دارد با تهاجم‌‌های همه‌سویه و غیرمتمرکز به دنبال بر هم زدن انسجام دفاعی طرف مقابل و ضربه زدن به آن است.  
تهاجم فوجی بیش از هر چیز محصول عصر ارتباطات و گسترش فناوری‌های ارتباطی به خصوص اینترنت و گوشی‌های همراه است. از آنجا که در این روش، فرماندهی میدان عملیات به گروه‌های عملیاتی کوچک سپرده می‌شود این فناوری‌ها نقش بسیار مهمی در ایجاد هماهنگی و ارتباط میان گروه‌های کوچکی دارند که در موقعیت بسیار دور استقرار یافته‌ و پراکنده شده‌اند.  
طبق توصیف اندیشکده رند، «این دکترین نوپا از این واقعیت نشأت می‌گیرد که امکانات ارتباطی امکان ایجاد یگان‌های عملیاتی متعدد و کوچکی را فراهم می‌کنند. همچنین به مدد این فناوری‌ها می‌توان این یگان‌ها را به نحوی شبکه‌سازی کرد که علی‌رغم توزیع بسیار پراکنده بتوانند به محض اراده و به صورت مکرر برای وارد آوردن ضربات مهلک به طرف مقابل گرد هم بیایند.» 
با آنکه «تهاجم فوجی» بیشتر نظریه‌ای برای درگیری‌های نظامی است، اندیشکده رند نوشته کارآمدی این روش در تمامی طیف‌های درگیری، از جنگ‌های تمام‌عیار نظامی گرفته تا درگیری‌های کوچک‌مقیاس قابل اثبات است. به عنوان مثال، طبق گزارش این اندیشکده، گروه‌های تروریستی، تبهکار و افراطی و حتی برخی «سازمان‌های مردم‌نهاد» (NGOها) گاهاً برای پیشبرد اهدافشان به این روش متوسل می‌شوند. 
گزارش| معنی پالس‌ مثبت آمریکا به ایران پس از اغتشاشات و تکمیل پازل‌ فشار حداکثری مصاحبه| نقش سرویس‌های آمریکا و عربستان در اغتشاشات اخیر از زبان افسر سابق سیا   در گزارش رند به نمونه‌هایی برای استفاده از این تاکتیک در میادین غیرنظامی اشاره شده است: «توسل به یورش‌های فوجی اجتماعی به خصوص در میان فعالان معترض به سرمایه‌گذاری و تجارت جهانی رو به فزونی است. اعتراضات اینترنت‌محور به جلوگیری از تصویب "توافق چندجانبه سرمایه‌گذاری" در اروپا در سال 1998 کمک کرد. پس از آن در روز 18 جولای 1999، تظاهرات‌‌های خشمگین در اعتراض به سرمایه‌داری در لندن اتفاق افتاد و ده‌ها هزار فعال به خیابان‌ها آمدند. همزمان، تظاهرات‌هایی به صورت موازی در کشورهای دیگر برگزار شد. تظاهرا‌ت‌های 18 جولای تا اندازه زیادی در بستر اینترنت و بدون رهبری یا مدیریت مرکزی سازمان‌دهی شدند. بعد از آن، هزاران نفر از فعالان دیگر به ویژه در آمریکا، کانادا و اروپا 18 جولای را الگو قرار داده و با برگزاری تظاهرات‌های فوجی توانستند در روز افتتاحیه یک نشست مهم سازمان تجارت جهانی (30 نوامبر 1999) از برگزاری آن جلوگیری کنند. قدرت این سه جنبش و اثربخشی روش‌های اخلال‌گرانه فعالان برای بسیاری از مسئولان مایه شگفتی بود... این تظاهرات‌ها نشان ددادند که شبکه‌های عصر ارتباطات می‌توانند دست‌کم برای مدتی بر نظام‌های سلسله مراتبی (سازمان تجارت جهانی و پلیس سیاتل) چیرگی پیدا کنند.»
در حوادث آبان‌ماه میزان بالای تخریب‌ها، کم‌تعداد اما بسیار پراکنده بودن اغتشاشات، متحدالشکل بودن خسارت‌های وارد آمده و رفتارهای گروه‌های نفوذی به داخل جمعیت معترضان، این فرضیه را مطرح می‌کند که ممکن است کشورها یا گروه‌هایی که منافعشان را در گرو مشغول نگاه داشتن ایران به آشوب‌ها و اغتشاشات داخلی می‌بینند از همین تاکتیک برای ربودن اعتراضات قانونی و هدایت آن به سمت خشونت استفاده کرده باشند؛ این البته فرضیه‌ای است که باید آن را در معرض آزمون‌ و واکاوی‌های بیشتر قرار داد. 
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

قهرمانی خوزستان در نخستین دوره پاراوزنه برداری بانوان
نخستین دوره مسابقات قهرمانی کشور وزنه برداری بانوان جانباز و معلولان با قهرمانی تیم خوزستان پایان یافت.
تیم البرز در سکوی اول مسابقات کشتی فرنگی ناشنوایان قهرمانی کشور ایستاد
مسابقات قهرمانی کشور کشتی فرنگی ناشنوایان در رده سنی نوجوانان و امید با قهرمانی تیم البرز پایان یافت.
انصاری‌فرد: اجازه نمی‌دهیم به حق میزبانی تیم‌های ایرانی خدشه‌ای وارد شود
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می‌گوید باید برابر تصمیم AFC ایستاد و اگر تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا کناره‌گیری کنند این نهاد ضربه جبران ناپذیری می‌خورد.
مدیرعامل پرسپولیس: اجازه نمی‌دهیم به میزبانی ایران خدشه وارد کنند
انصاری فرد تاکید کرد: در خاورمیانه و غرب اسیا هیچ جا امن‌تر از ایران نیست. وزیر ورزش هم تضامین لازم را به AFC اعلام کرده و ما هم در باشگاه پرسپولیس پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم. قویا باید جلوی این مسائل ایستاد.
باشگاه استقلال: تحت هیچ شرایطی در زمین بی‌طرف بازی نمی‌کنیم
ایران یک کشور امن است و در رقابت‌های بین‌المللی قبلی که میزبان بوده بهترین میزبانی را انجام داده و خودش را ثابت کرده‌است و ما تحت هیچ شرایطی در کشور بی‌طرف بازی نخواهیم کرد.
اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری‌های کشور به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از اعزام کاروان از شهرداری های کشور شامل تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های امدادی و عمرانی به مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان خبر داد.
گرفتار سال‌های تر و خشک شدیم
چند سالی است که بحران آب و سیل در هم تنیده شده و هر سال یکی از این واژه‌ها بر دل ایران می‌نشیند که طبق گفته‌های آقای وزیر چاره‌ای جز سازگاری و راهکارهای مدیریتی نداریم.
آخرین وضعیت واگذاری سرخابی‌ها از زبان بورسی‌ها
مدیرعامل فرابورس به تشریح آخرین وضعیت واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و عرضه سهام این دو باشگاه در فرابورس پرداخت و گفت: تلاش می‌شود سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان سال در فرابورس عرضه شود.
تصادف کامیون با پراید در محور اهرم - برازجان- ۵ نفر جان باختند
رئیس پلیس راه استان بوشهر گفت: در تصادف کامیون با پراید در محور اهرم - برازجان، پنج نفر جان باختند.
افزایش قیمت نفت در بازار جهانی- نفت دوباره به مرز 65 دلار رسید
در معاملات امروز بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 0.3 دلار افزایش 64.92 دلار قیمت‌گذاری شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش جالب تهیه کننده ˮمغز استخوانˮ به انصراف بابک حمیدیان از جشنواره فجر -عکس
امروز بابک حمیدیان در یادداشتی از حضور در جشنواره فیلم فجر انصراف داد.
پنج نکته درباره آلاینده‌های هوای تهران
بر اساس اطلاعات سیاهه انتشار سال ۹۶ منابع متحرک اعم از خودروهای سواری،تاکسی، موتوسیکلت، وانت، مینی‌بوس،اتوبوس واحد،اتوبوس سرویس و کامیون با تولید ۸۲.۹ درصد آلاینده‌های گازی و ۶۰.۸ درصد ذرات معلق بیشترین نقش را در آلودگی هوای تهران داشته‌اند.
حفظ هوشیاری ذهن را بیاموزید
برخی راهکارهای ساده می‌تواند به شما کمک کند استرس خود را مدیریت کرده، شادی و نشاط درونی خود را حفظ کنید و از ابتلا به افسردگی جلوگیری کنید.
ویدئو - موسیقی فیلم؛ «دوئل»
«دوئل» فیلمی جنگی و درام به نویسندگی و کارگردانی «احمدرضا درویش» است و یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های سینمای ایران محسوب می‌شود. این فیلم در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر ۸ سیمرغ بلورین از جمله برای بهترین کارگردانی و بهترین جلوه‌های ویژه کسب کرد. موسیقی متن دوئل را «مجید انتظامی» - موسیقیدان، آهنگساز و نوازنده ۷۱ ساله ایرانی - ساخت و بخاطر آن نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر و تندیس زرین جشن خانه سینما شد. «ترن»، «روز واقعه»، «بوی پیراهن یوسف» و «آژانس شیشه‌ای» از مشهورترین آثار سینمایی است که مجید انتظامی برای آنها موسیقی متن نوشته است.
جلوگیری از جذب چربی غذا با ˮسیلیسˮ
یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه استکهلم به آینده‌ای اشاره دارد که افزودن یک مکمل کوچک می‌تواند بدن را از فرآوری و جذب چربی در هر وعده غذایی معین متوقف کند.
پوتین در فکرش چه می‌گذرد؟
غرامت هواپیمای اوکراین به جیب دولت کانادا نخواهد رفت
پذیرش تلفات از نوع آمریکایی؛ واشنگتن اندک‌اندک تلفات عین‌الاسد را می‌پذیرد
زمان سقوط هواپیمای اوکراینی، جنگنده‌های آمریکا نزد مرز ایران بودند
انگلیس جنبش حزب‌الله را به لیست سازمان های تروریستی خود افزود
اخراج نیروهای بیگانه شامل همه خاک عراق از جمله کردستان می‌شود
درخواست دولت توافق ملی لیبی برای دعوت تونس و قطر به کنفرانس برلین
درخواست یونان از اروپا برای مخالفت با توافق‌های امضا شده میان لیبی و ترکیه
بالون‌های آتش‌زای فلسطینیان را باید به مثابه موشک دید!
آمریکا به دنبال همراه کردن جهان با خود در موضوع خروج از برجام است