گزارش| ترکیه در سال 2019 و مسیر 2020

16:07 ۲۷ روز و ۲۱ ساعت پیش تسنیم 46 0
گزارش| ترکیه در سال 2019 و مسیر 2020

اگر اقتصاد ترکیه و شرایط سیاسی این کشور بر مدار رویدادها و رفتار حکومت در سال ۲۰۱۹ پیش برود و تغییرات اساسی صورت نگیرد٬ رسیدن به هدف سند توسعه ۲۰۲۳ دشوار خواهد بود.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ٬ ترکیه در شرایطی سال 2019 میلادی را به پایان می‌برد که تنها سه سال تا زمان انتخابات بعدی و پایان فرصت تحقق اهداف و آرمان‌های سند توسعه2023 میلادی٬ باقی مانده است.
گزارش| 2019 میلادی٬ سال دشوار آکپارتی و ترکیه-1 سال 2023 میلادی برای ترکیه٬ یکصدمین سالگرد تاسیس جمهوری ترکیه و سالی است که حزب عدالت و توسعه وعده داده تا آن زمان٬ ترکیه را به یکی از 10 اقتصاد قدرتمند جهان تبدیل کند. اما شواهد نشان داده که اگر اقتصاد ترکیه و شرایط سیاسی این کشور بر مدار رویدادها و رفتار حکومت در سال 2019 پیش برود و تغییرات اساسی صورت نگیرد٬ رسیدن به هدف سند توسعه 2023 دشوار خواهد بود.
سال بیکاری و گرانی اقتصاد ترکیه شرایط سختی را سپری کرد و سال 2019 میلادی برای قشر متوسط و متوسط به پایین جامعه٬ سال دشواری بود. در این سال٬ قیمت بسیاری از کالاهای اساسی و مواد غذایی و همچنین حامل‌های انرژی و هزینه برق و گاز در چندین نوبت بالا رفت.
بر اساس آمارهای رسمی٬ یک چهارم جمعیت جوان ترکیه بیکارند و نیمی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها نمی‌توانند صاحب شغل و درآمد شوند و هزینه امرار معاش برای خانواده‌ها به شکل جدی افزایش یافته است.
منتقدین و مخالفین اردوغان بر این باورند که دولت و حزب حاکم٬ با وجود تنگناهای اقتصادی٬ به دنبال اسراف و ریخت و پاش هستند و پروژ‌ه‌های دولتی٬ بیشتر با هدف سیاسی و جلب توجه مردم پیش می‌روند و نه بر اساس ضرورت‌های توسعه اقتصادی.
همچنین انتقاد دیگری که مطرح شده این است که دولت٬ در دوران اقتدار حزب عدالت و توسعه تعداد دانشگاه‌های ترکیه را دو برابر کرده و با کاهش میزان کیفیت تحصیل در بخش آموزش عالی و عدم انطباق خروجی دانشگاه با نیازهای بازار کار٬ مشکلات بزرگی به وجود آمده است.
تداوم انتقاد از نظام ریاستی در سال 2019 میلادی٬ مخالفین اردوغان همچنان متفق‌القول بودند که نظام ریاستی٬ برای ترکیه مناسب نیست و یک قبضه شدن قدرت در دست شخص رئیس جمهور٬ دردسرهای فراوانی ایجاد کرده است. آنان بر این باورند که در ترکیه٬ عملاً سیستم چِک بالانس یا نظارت و تعادل از میان رفته و قدرتی برای نظارت بر اعمال شخص رئیس جمهور وجود ندارد و پارلمان نیز قدرت و اعتبار خود را از دست داده است.
در سال 2019 میلادی همچنین انتقاداتی جدی علیه دستگاه قضا مطرح شده و استقلال آن تا حد زیادی به چالش کشیده شد.
وزارت دادگستری و مجلس ترکیه دو بسته اصلاحات برای اعمال تغییرات در دستگاه قضا ارائه داده‌اند و دولت دنبال اعلام عفو گسترده برای خلوت کردن فضای زندان‌ها است اما رویکرد سیاسی قضات٬ بیش از دیگر مسائل مورد انتقاد قرار گرفته و در چند نوبت٬ احکام دادگاه حقوق بشر اروپا نیز با بی اعتنایی قضات دادگاه‌های ترکیه روبرو شده است.
همچنین موضوع اجتماعی و فقهی پرداخت نفقه به شکل مادام‌العمر به زوجه‌های طلاق گرفته٬ به یک چالش تبدیل شده که دستگاه قضا هنوز نتوانسته تکلیف آن را روشن کند.
آب و هوا و محیط زیست بر اساس آمارهای رسمی منتشر شده از سوی سازمان هواشناسی ترکیه٬ سال 2019 میلادی برای اقلیم و آب و هوای این کشور سال خوبی نبود. چرا که به طور میانگین٬ میزان بارش برف و باران در این سال٬ دست کم 40 درصد کاهش پیدا کرده و ترکیه خشک‌ترین دوران 39 سال اخیر را سپری کرد.
گرما و برخی تغییرات اقلیمی و آب و هوا موجب آن شد که علاوه بر بخش کشاورزی ترکیه٬ حوزه شیلات و صید ماهی نیز با مشکلاتی روبرو شود. در همین حال ترکیه در حوزه سدسازی به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد و با وجود انتقاداتی که از سوی همسایگان مطرح شده٬ برخی از پروژه‌های آبی ترکیه همچنان در دو حوزه مهم دجله و فرات٬ منجر به ایجاد مشکلاتی در عراق و سوریه شده است.
در حوزه محیط زیست٬ ترکیه سال پررونقی را سپری کرد. چرا که دو پروژه مهم در حوزه حفظ محیط زیست در دستور کار قرار گرفت:
1.پروژه ملی پسماند صفر به مدیریت امینه اردوغان همسر رئیس جمهور ترکیه و اجرای دقیق و هدفمند طرح تفکیک زباله و مدیریت پسماند.
2.طرح افزایش قیمت و مالیات خرید و استفاده از کیسه‌های نایلونی و حذف تدریجی این کیسه‌ها از چرخه مصرف.
همچنین در بخش جنگل‌داری و حراست از جنگل‌ها نیز٬ دولت ترکیه با غرص بیش از 12 میلیون نهال در سراسر این کشور٬ گام مهمی برداشت.
با این حال هنوز هم در حوزه استفاده مفرط از زغال سنگ و آلودگی‌های زیست محیطی در برخی مناطق دریایی٬ نگرانی‌هایی نزد فعالان محیط زیست ترکیه وجود دارد.
احتمال لشکرکشی به لیبی موضوع اعزام نیروی نظامی ترکیه به کشور عربی آفریقایی لیبی به منظور حمایت از دولت وفاق ملی٬ توجه رسانه‌ها و افکار عمومی ترکیه را به سوی خود جلب کرده است و حالا اردوغان به دنبال آن است تا این موضوع را به یک دغدغه حماسی و ملی تبدیل کند.
قرار است مولود چاووش اوغلو در دیدار با سران احزاب مخالف٬ توضیحاتی به منظور تامین رضایت آنان ارائه دهد.
مجلس ترکیه به زودی با تشکیل یک نشست اضطراری٬ موضوع صدور مجوز برای اعزام نیرو به لیبی را بررسی می‌کند و این در حالی است که این هدف٬ علاوه بر مخالفین داخلی٬ در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نیز مخالفن فراوانی دارد. در صورت اعزام سربازان ترکیه به لیبی و تداوم تنش با مصر٬ یونان٬ قبرس جنوبی و امارات متحده عربی٬ احتمال تاثیرگذاری منفی این اقدام بر روابط آنکارا – مسکو نیز دور از ذهن نیست.
در پایان باید گفت: ترکیه در حالی سال 2019 را پشت سر می‌گذارد که در حوزه سیاست خارجی٬ تنش‌هایی را رقم زده و می‌توان چنین پیش‌بینی کرد که در سال 2020 نیز دستگاه دیپلماسی این کشور٬ در حوزه روابط خارجی دغدغه‌های مهمی خواهد داشت و در مناطقی همچون سوریه و به ویژه شرق فرات٬ شرق مدیترانه و موضوع قبرس و استخراج نفت و گاز٬ موضوع لیبی و رابطه با آمریکا و اتحادیه اروپا٬ با مشکلات و فشارهایی مواجه خواهد شد.
در حوزه داخلی نیز٬ دولت اردوغان و حزب عدالت و توسعه در سال 2020 میلادی٬ از سویی با مطالبات اقتصادی و تلاش برای ارتقای سطح رفاه شهروندان و توجه به اقشار کم‌درآمد و از دیگر سو مفاهیمی همچون عدالت‌خواهی٬ مبارزه با تبعیض٬ توجه بیشتر به حقوق شهروندی وآزادی بیان٬ بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

عصر شعر فاطمی ˮبیت سوختهˮ برگزار می‌شود + پوستر و تیزر
عصر شعر فاطمی «بیت سوخته» به‌همت خانه شعر و ادبیات تهران و محفل شعر قرار همزمان با فرا رسیدن شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها برگزار می‌شود.
توضیحات دارابی درباره سیاست‌های انتخاباتی و پخش زنده برنامه‌های استانی تلویزیون
شبکه‌های استانی که ۲۴ ساعته در ۳۳ مرکز صداوسیما فعالیت دارند و دهه فجر و انتخابات به صورت ویژه روی آنتن می‌روند.
رونمایی از کتاب آموزش زبان فارسی «گام اول» در لاهور پاکستان
مراسم رونمایی از کتاب آموزش زبان و ادبیات فارسی ویژه اردو زبانان با عنوان «گام اول» در اولین روز سمینار بین‌المللی سه روزه «روابط ایران و پاکستان» به همت خانه فرهنگ ایران در لاهور و دپارتمان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور برگزار شد.
«جهان و زبان در اندیشه ویتگنشتاین» منتشر شد
انتشارات ققنوس کتاب «جهان و زبان در اندیشه ویتگنشتاین» نوشته طالب جابری را منتشر کرد.
راهکارهایی برای جلب مغفرت الهی
حجت‌الاسلام عابدینی بر اساس روایتی از امام حسن عسکری راهکارهایی برای جلب مغفرت الهی معرفی می‌کند.
نماهنگ کودکانه‌ «عطر یاس» ویژه ایام فاطمیه
همزمان با فرا رسیدن ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(ع)، نماهنگ کودکانه «عطر یاس» منتشر شد.
نگاهی به بازار بی‌سامان ترجمه در کشور- آش شوری که ذائقه‌ها را تلخ کرد
نشر کودک بعد از نشر کتب علمی دومین مقام ترجمه در کشور را داراست؛ یعنی بیش از ۱۹ درصد تمامی کتب ترجمه شده در کشور مربوط به کتب ترجمه شده در حوزه کودک و نوجوان است.
محمدرضا ورزی در اندیشه ساخت سریال‌ نوح(ع)- جای تله‌فیلم‌ها خالی است
کارگردان "معمای شاه" دغدغه ساخت آثار مذهبی و دینی دارد؛ سناریوی حضرت نوح(ع) را نوشته است و به روزگاری می‌اندیشد که این سریال را جلوی دوربین ببرد.
چقدر از یارانه کاغذ به سفره فرهنگی مردم ایران می‌رسد؟
در خبرها آمده است که یارانه کاغذ برای سال ۹۹ نیز ادامه خواهد داشت،‌ حال سؤال اینجاست که در دو سال گذشته چقدر از یارانه کاغذ به جیب مصرف‌کننده رفته است؟
همکاری جدید «کیدمن» با نویسنده «دروغ‌های بزرگ کوچک»
نیکول کیدمن در مینی‌سریال جدیدی با «دیوید ای.کلی» نویسنده‌ «دروغ‌های بزرگ کوچک» همکاری کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شروع فعالیت انتخاباتى فدراسیون فوتبال
در فاصله کمتر از یک هفته به آغاز ثبت نام نامزدهاى انتخابات نشانه هایى از تحرکات انتخاباتى فوتبال هم دیده مى شود.
ماجرای عقد قرارداد مهدوی‌کیا با استقلال!
مدیرعامل سابق استقلال می گوید مهدی مهدوی کیا قبل از حضور در پرسپولیس با استقلال قرار داد امضا کرده بود.
چگونه بهترین مقدّرات الهی را برای خود رقم بزنیم؟
حدیث حضرت زهرا (س) درباره چگونگی دریافت مقدرات الهی را اینجا بخوانید.
تازه ترین خبرها از ساخت «شاه رگ»، سریال جدید شبکه 2+عکس
سپیده خداوردی جدیدترین بازیگری است که به سریال «شاه رگ» پیوسته است.
ساده‌ترین رژیم لاغری به سبک ژاپنی‌
ساده‌ترین رژیم لاغری در جهان "نوشیدن یک چهارم لیتر آب گرم با معده خالی" است.
بازدید 30 میلیون گردشگر خارجی از روسیه در سال 2019
واکنش گانتس به دعوت ترامپ- وحشت ارتش رژیم صهیونیستی از پیامدهای اعلام «معامله قرن»
بانک جهانی: افغانستان پس از صلح به دریافت کمک‌های بیشتری نیاز دارد
توصیه دریادار آمریکایی درباره الگو برداری از روسیه در عرصه نظامی
بالگرد جدید نظامی-ترابری روسیه برای عملیات ویژه + فیلم
ابراز همبستگی دبیرکل سازمان ملل با ترکیه در پی حادثه زلزله
گزارش| اهداف اردوغان از سفر به آفریقا چیست؟
اردوغان: به دنبال تقویت روابط با آفریقا هستیم
واشنگتن: «خلیلزاد» تلاش می‌کند از طالبان برای کاهش خشونت‌ها تعهد بگیرد
انفجار ۴ نارنجک در آسام هند