عراق|رونمایی از نامزد جدید «البناء» و شرایط خروج معترضان از میادین- افشای دلیل سفر نابهنگام صالح به سلیمانیه

13:45 ۱۹۶ روز و ۵ ساعت پیش تسنیم 290 0
عراق|رونمایی از نامزد جدید «البناء» و شرایط خروج معترضان از میادین- افشای دلیل سفر نابهنگام صالح به سلیمانیه

اعلام نامزد جدید ائتلاف البناء برای تصدی دولت انتقالی، افشای دلیل سفر نابهنگام برهم صالح به سلیمانیه و راهکار بازگشت معترضان به منازلشان از نگاه عضو فراکسیون پارلمانی جریان صدر از جمله خبرهای مربوط به صحنه سیاسی عراق است.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه السومریه، یک عضو حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق، علت سفر برهم صالح رئیس جمهوری عراق به سلیمانیه را پس از تهدید به استعفا در پنجشنبه گذشته(5 دی)افشا کرد. به نوشته روزنامه الشرق الاوسط، آلا طالبانی گفت سفر برهم صالح رئیس جمهور به سلیمانیه یک مسئله عادی است.
وی افزود سفر برهم صالح به نتایج انتخابات اخیر حزب اتحادیه میهنی کردستان مربوط بوده است که پس از درگذشت جلال طالبانی موسس و رهبر تاریخی‌اش، بدون دبیرکل باقی مانده بود.
طالبانی خاطر نشان کرد این سفر برای اهداف پیگیری و تکمیل نتایج انتخابات حزب اتحادیه میهنی انجام شده و ارتباطی با هیچ مسئله دیگری ندارد.
عراق| امیدواری به گشایش در حل بحران سیاسی/ سائرون: «البناء» نامزد مستقل معرفی می‌کند امام جمعه بغداد : آمریکایی‌ها مانع حل بحران عراق هستند/ توصیه به گروه‌های سیاسی برای پرهیز از کشمکش و جدال عضو حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق تاکید کرد سلیمانیه یک شهر عراقی است نه یک کشور بیگانه.
موضع ائتلاف النصر در قبال نامزد جدید ائتلاف البناء یک نماینده ائتلاف النصر به ریاست حیدر العبادی از شرط ائتلاف متبوعش برای موافقت با نامزد جدید ائتلاف البناء برای تصدی نخست وزیری خبر داد. «عقیل الریدینی» به برنامه موسوم به پوشش ویژه در شبکه الفرات گفت ائتلاف النصر به شرطی با هر نامزدی موافقت خواهد کرد، که مورد مقبولیت جامعه(معترضان) قرار گیرد.
وی افزود شرایط سخت است، ترمیم فراکسیون‌های سیاسی ضرورت ندارد، بلکه ما باید جامعه را نجات دهیم. وی گفت ما از همان آغاز بحران با عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی مخالف بودیم، ولی همراه جامعه هستیم و خواسته ما شخصیت مستقلی است که منسجم و همسو با نظر مرجعیت دینی و برخی عقلای صحنه سیاسی باشد.
الریدینی اظهار داشت ما خواهان فردی هستیم که کشور را از بحران خطرناک کنونی خارج کند، چه بسا در غیر این صورت، اوضاع تشدید و منجر به نابودی روند سیاسی و کشانده شدن عراق به سمت پرتگاه شود، ما با هر شخصیتی که مقبولیت مردمی داشته باشد، همراه خواهیم بود.
وی درباره خبرهایی مبنی بر نامزدی سرلشکر عبدالغنی الاسدی برای تصدی نخست وزیری آینده گفت قبلا نام الاسدی و از ابتدای تظاهرات مطرح شده بود که تا کنون مورد پذیرش گروه‌های سیاسی قرار نگرفته است، ولی در صورتی که توده‌های مردمی با وی مخالفت نکنند، ما هم مخالفتی نخواهیم کرد.
عضو ائتلاف العبادی اظهار داشت ما موافق دوره انتقالی با ماموریت‌های محدود و با کابینه وزارتی هستیم که ماموریتش را با استناد به قانون اساسی انجام دهد و امیدواریم طی روزهای آینده شاهد گشایشی برای مردم عراق و روند سیاسی باشیم.
نامزد جدید ائتلاف البناء برای تصدی دولت انتقالی عبدالامیر التعیبان از نمایندگان ائتلاف البناء از نامزد جدید این ائتلاف برای تصدی دولت انتقالی خبر داد و وی را شخصیت قابل احترام و مطرح خواند.التعیبان در گفت‌وگو با شبکه الفرات اظهار داشت در راستای پاسخ به خواسته جامعه عراق و توده‌های خشمگین، نامزدی اسعد العیدانی برای نخست وزیری پس گرفته شد و البناء درصدد بررسی شخصیت مطرح و قابل احترام برای معرفی وی به رئیس جمهور است.
وی افزود با توجه به تمایل جامعه برای انتخاب شخصیت معروف عراقی پیش بینی می‌کنم که سرلشکر عبدالغنی الاسدی برای تصدی نخست وزیری دولت انتقالی آینده نامزد شود.
التعیبان از ائتلاف البناء خواست الاسدی را برای تصدی نخست وزیری نامزد کند، زیرا مورد در استان‌ها و میدان التحریر مقبولیت دارد . وی افزود الاسدی شخصیت مخلصی است که هیچ ابهامی درباره وی وجود ندارد.
التعیبان به ادامه نشست‌ها و رایزنی‌های ائتلاف البناء با فراکسیونهای دیگر درباره انتخاب شخصیت جدید اشاره کرد و گفت رویکردی از سوی نمایندگان الفتح و البناء برای معرفی الاسدی وجود دارد.
وی افزود آنچه در قبال مخالفت با نامزد فراکسیون بزرگتر رخ داد، ائتلاف البناء، آن را نقض قانون اساسی و نشانه پایبند نبودن رئیس جمهور به مسئولیت‌هایش بر اساس ماده 76 قانون اساسی می‌داند.
وی خاطر نشان کرد رئیس جمهور در معرض فشارهای برخی فراکسیون‌های سیاسی معروف و شناخته شده است، ولی این مانعی برای وی و حقی به وی نمی‌دهد که نامزد ائتلاف البناء را معرفی نکند،‌وی می‌توانست نشست برگزار کند و خواهان نامزد جدید شود به جای اینکه به سلیمانیه سفر کند.
راهکار بازگشت معترضان به منازلشان از نگاه عضو ائتلاف صدر یک عضو ائتلاف سائرون وابسته به جریان صدر امروز یکشنبه اعلام کرد در صورتی که سه گام برداشته شود، تظاهرات کنندگان طی روزهای آینده به منازلشان بازخواهند گشت. ریاض المسعودی امروز یکشنبه گفت ادامه فعالیت دولت پیشبرد امور تا زمان برگزاری انتخابات، عبور از خواسته‌های ملت عراق است.
المسعودی به شبکه السومریه گفت سخن گفتن از باقی ماندن دولت عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام، عبور از خواسته‌های ملت عراق است. وی افزود خروج از بحران کنونی بسیار ساده است، اینکه از منافع شخصی کوتاه آمده و به منافع عراق و ملت آن نگاه کنیم و اصول قانون اساسی را حفظ کنیم.
المسعودی افزود موضع ما صریح و شفاف است، اینکه به شخصیتی رای می‌دهیم که مقبولیت مردمی و مقبولیت گسترده‌ای داشته باشد، مستقل و پاکدست و قادر به مقابله با پرونده‌های پرفشار باشد و زمینه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم کند.
عضو جریان صدر گفت در صورتی که سه گام اساسی محقق شود، در آن صورت امکان بازگشت تظاهرات کنندگان به منازلشان طی روزهای آینده وجود خواهد داشت، مسئله اول، انتخاب نخست وزیر در چارچوب ویژگی‌های مد نظر مردمی، دوم مشخص شدن زمان واضح و تضمین کننده برای برگزاری انتخابات و نه فقط حرف زدن از انتخابات زودهنگام بدون تعیین زمان‌های مشخص و مسئله سوم، مقابله با فساد است و هر کس نخست وزیر شود، باید متعهد شود این سه گام را بردارد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آغاز طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد
دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد از آغاز مرحله اول طرح ارتقاء امنیت اجتماعی، با حضور مقتدر نیروی انتظامی خبر داد.
سفیر ایران در روسیه: روند اجرای عدالت در جهان معکوس شده است
سفیر ایران در روسیه با انتقاد از اقدامات خارج از قانون آمریکا در قبال نهادهای بین‌المللی گفت: معیارهای خوبی و بدی در عرصه بین المللی دچار بحران شده است.
بازخوانی سخنان امروز رهبری در جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه "جلسه امروز کمیسیون فرهنگی به جمع بندی و بازخوانی فرمایشات امروز صبح حضرت آقا اختصاص داشت"، گفت: سه اولویت در میان اولویت‌های فرمایشات مقام معظم رهبری یعنی مسئله جمعیت؛ مسئله ازدواج آسان و موضوع فضای مجازی صراحتا ماموریت مستقیم کمیسیون فرهنگی است.
ظریف شایعه فروش جزیره کیش در سند همکاری ایران و چین را رد کرد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی موضوع توافق همکاری ۲۵ ساله ایران با چین با حضور وزیر خارجه در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت که در این جلسه وزیر خارجه شایعاتی همچون فروش جزیره کیش و نفت ارزان قیمت در سند همکاری ۲۵ ساله را رد کرد و آن را ناشی از غرض‌ورزی دشمنان توسعه روابط بین دو کشور دانست.
بررسی اصول اثرگذاری بر ارتقای عادلانه سلامت مردم در کمیسیون بهداشت
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بررسی اصول و فنون اثرگذاری بر ارتقای عادلانه سلامت مردم در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
فلاحی: کمیسیون آموزش در برگزاری کنکور سراسری تابع نظر ستاد کرونا است
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد که کمیسیون آموزش درباره زمان برگزاری کنکور سراسری تابع نظر ستاد مبارزه با کرونا است.
قالیباف: در مجلس یازدهم اصالت با کمیسیون‌ها است
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در دوره مجلس یازدهم اصالت با کمیسیون‌ها است و باید تصمیم‌گیری‌ها بر اساس کارآمدسازی، مردمی سازی، شفافیت و هوشمندسازی باشد.
بررسی راهکارهای ساماندهی بازار مسکن در کمیسیون عمران
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری چندمین جلسه این کمیسیون برای ساماندهی بازار مسکن و راهکارهای کنترل قیمت‌ها خبر داد.
مراسم تدفین شهردار سئول آنلاین برگزار می‌شود
مقامات پایتخت کره جنوبی از برگزاری مراسم تدفین شهردار متوفی این شهر به صورت آنلاین به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داد.
بررسی گزارش معاونت عمرانی وزارت کشور در کمیسیون شوراها
سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از بررسی گزارش عملکرد معاونت عمرانی وزارت کشور در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گرانی تجهیزات، مشکل جدی کمانداران؛ هر تیر ۱-۵ میلیون تومان!
سرمربی تیم ملی ریکرو گفت: به دلیل نبود مسابقات و گران بودن تجهیزات کمانداران انگیزه و روحیه کافی برای ادامه تمرینات انفرادی در سایت تیر و کمان را ندارند.
ابداع سیستم تغییر رنگ با الهام از آفتاب‌پرست‌ها
پژوهشگران آمریکایی با الهام از بدن آفتاب‌پرست‌ها، سیستمی را ابداع کرده‌اند که قابلیت تغییر رنگ دارد.
پیروزی بارسلونا در شب رکوردشکنی مسی
بارسلونا در حالی توانست وایادولید را شکست دهد که ستاره آرژانتینی‌اش یک رکورد به نام خود ثبت کرد.
سراج: برخی بازیکنانمان از جان و دل مایه نمی‌گذارند
سرمربی صنعت نفت آبادان می‌گوید که باشگاه باید با برخی از بازیکنان تیمش برخورد کند.
مومنی: مجیدی کشتی به گل نشسته استقلال را به مقصد می‌رساند
بازیکن سابق استقلال با تشبیه این تیم به "کشتی به گل نشسته" می‌گوید مجیدی به گونه ای این کشتی را هدایت خواهد کرد که هواداران خوشحال شوند.
مراسم تدفین شهردار سئول آنلاین برگزار می‌شود
حفتر برای ازسرگیری صادرات نفت لیبی شرط تعیین کرد
حمله هوایی ائتلاف سعودی به شمال غرب یمن
گزارش| نگاهی به ابعاد و سیگنال‌های توافق نظامی تهران-دمشق
کرزی: جنگ، ادامه توطئه‌های خارجی علیه تلاش‌های صلح افغانستان است
روند منفی روابط مسکو و کی‌یف دیر یا زود به پایان می‌رسد
هزار خبرنگار و کارمند رسانه در افغانستان کرونا گرفتند
یمن|«مأرب» در آستانه آزادی قرار گرفت
خبر شبکه سعودی تکذیب شد
مقام سابق آمریکایی: ترامپ یک بار پیشنهاد فروختن «پورتوریکو» را مطرح کرد