کواکبیان: تمام تمرکزم به پیروزی روحانی معطوف شده بود- لیست نهایی اصلاح‌طلبان توسط شورای هماهنگی منتشر خواهد شد

10:56 ۲۳ روز و ۱۸ ساعت پیش تسنیم 63 0
کواکبیان: تمام تمرکزم به پیروزی روحانی معطوف شده بود- لیست نهایی اصلاح‌طلبان توسط شورای هماهنگی منتشر خواهد شد

رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات گفت: علاوه بر اینکه مردم را تشویق به حضور می‌کنیم لیست انتخاباتی نیز خواهیم داشت البته مشروط بر اینکه در سراسر کشور حداقل ۲۰۰ نفر داوطلبان واجد شرایط و تایید شده از سوی نهادهای اجرایی و نظارتی داشته باشیم.

تسنیم

- اخبار سیاسی - به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم ، مصطفی کواکبیان رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات صبح امروز در نشست خبری درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی طی سخنانی اظهار داشت: اصل اول مشارکت جدی و قهر نکردن با صندوق‌های رأی و این است که ما اهل تحریم انتخابات نیستیم.
اختصاصی| اسامی 114 نامزد شناخته‌شده اصلاح‌طلب در تهران/ ثبت‌نام گسترده ولی بی‌سروصدا! مومنی‌: برخی اصلاح‌طلبان نسبت به شرایط کشور دچار فریبکاری و گزافه‌گویی شده‌اند/ شورای سیاست‌گذاری عامل ناامیدی و دلسری جامعه کواکبیان: اصلاح‌طلبان هرچه ضربه می‌خورند از دولت روحانی است انصاری:‌ اصلاح‌طلبان راهی جز حضور در صحنه ندارند وی افزود: اصل دوم اینکه علاوه بر اینکه مردم را تشویق به حضور می‌کنیم لیست انتخاباتی نیز خواهیم داشت البته مشروط بر اینکه در سراسر کشور حداقل 200 نفر داوطلبان واجد شرایط و تایید شده از سوی نهادهای اجرایی و نظارتی داشته باشیم.
رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات خاطر نشان کرد: اصل سوم این است که لیست ما با هماهنگی و انسجام درون جبهه اصلاحات و بر مبنای وحدت با سایر احزاب اصلاح‌طلب خواهد بود. ما در شورای هماهنگی 30 حزب داریم که با هماهنگی همین شورا لیست نهایی بیرون خواهد آمد.
کواکبیان گفت: اصل بعدی اینکه اولویت اول ما برای بستن لیست مربوط به اصلاح طلبان عضو احزاب اصلاح طلب است، حالا اگر نداشتیم ممکن است افراد دیگر اصلاح طلب را نیز قرار دهیم ولی به هرحال اولویت این است که ابتدا اصلاح طلب با ویژگی خاص خود باشند و دوم این که در احزاب اصلاح طلب عضو باشند و مورد دیگر اینکه مقبولیت عامه نسبت به دیگر نامزدهای اصلاح طلب عضو احزاب اصلاح طلب باشد.
وی ادامه داد: مسئله دیگری که در حزب مردم سالاری مطرح شد این است که ما باید روشنگری و تبیین کنیم و مقابله شود با اقدامات برخی افراطیونی که مجلس و انتخابات را قبول ندارند. در برخی پلاکاردها دیدید که برخی می‌گفتند "لیاخوف کجایی" و این عده معتقدند رأی مردم نمایشی است و برای مردم تعیین حق سرنوشت قائل نیستند.
رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اظهار داشت: بنابراین پنج اصلی که به آن اشاره شد برای ما اولویت دارد کمک کنگره ما نیز بر اساس همین اصول خواهد بود.
کواکبیان با بیان اینکه یکی از اولویت‌های جدی ما برای مجلس آتی این است که جایگاه مجلس را به آن جایی که استحقاق دارد بازگردانیم، تصریح کرد: هر چه از پیروزی انقلاب  گذشت از این مسئله‌ای که امام خمینی(ره) به آن تاکید داشتند یعنی "مجلس باید در رأس امور باشد" فاصله گرفتیم و در مجلس دهم این مسئله چندین بار به چالش کشیده شد. به طور مثال تشکیل شورایی در مجمع تشخیص که برخی‌ها گفتند مصوبات مجلس علاوه بر شورای نگهبان باید با سیاست‌های کلی نظام تطبیق داده شود و گویی شورای نگهبان دیگری ایجاد کردند.
نماینده مردم تهران در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه مدتی است، گفته می‌شود عده‌ای از چهره‌های اصلاح طلب از سرخوردگی و عدم استقبال اصلاح طلبان در انتخابات آتی مجلس مطالبی رو بیان کرده‌اند. در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط برای حوزه انتخابیه تهران و از بین چهره‌های شناخته شده اصلاح طلب حدود 120 نفر در انتخابات ثبت نام کرده‌اند، یعنی برای هر کرسی شهر تهران 4 نفر رقابت می‌کنند. به نظر شما علت این تناقض گویی چه چیز می‌تواند باشد؟ اظهار داشت: من لیستی که در
خبرگزاری تسنیم در این رابطه منتشر شده بود را دیدم. از این حدود 120 نفر، 20 نفر که از سوی هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت شدند و آن صد نفر دیگر نیز خدا آخر و عاقبت‌شان را به خیر کند و نهایتاً باید دید که از این تعداد چند نفر برای بستن لیست باقی می‌مانند.
وی افزود: اینکه ما بتوانیم 30 نفر در تهران داشته باشیم و به صحت و سلامت از فیلترها عبور کنیم، جای بسی خرسندی برای ما دارد. اما واقعیت این است که اینکه ما الان بیاییم و ایجاد یاس کنیم بنده موافق نیستم و این اقدامات قطعا از سوی هر شخصی صورت گیرد، به نفع منافع ملی نخواهد بود.
کواکبیان ادامه داد: ما افرادی هستیم که می‌خواهیم در چارچوب نظام به مردم خدمت کنیم و اینکه عده‌ای فکر کنند اگر قهر کنند شرایط کشور بهتر می‌شود، حداقل ما در حزب مردم‌سالاری چنین اعتقادی نداریم. تا جایی که حتی ما برای مجلس نهم نیز لیست دادیم و در آن انتخابات حدود 95 نفر در لیست ما در سراسر کشور قرار گرفتند که حدود 50 نفر وارد مجلس نیز شدند. البته خیلی از آن‌ها از طیف اصولگرایی بودند و ما آنها را اصطلاحاً قرض گرفته بودیم. بنابراین نباید مایوس باشیم.
دبیرکل حزب مردم سالاری خاطرنشان کرد: البته می‌توان این تحلیل را نیز درباره این گونه اظهارات داشت که می‌‌خواهند یک نوع جنگ روانی به راه بیندازند و بگویند که ما از پیش بازنده هستیم، خیر واقعا اینطور نیست. از سوی دیگر مردم ما نیز غیرقابل پیش‌بینی هستند و با محاسبات معمول نمی‌توان رای مردم را پیش‌بینی کرد. به اعتقاد من حتی تصویب FATF می‌تواند امید مردم برای حضور در انتخابات را افزایش دهدو هر چه ما میزان امید مردم را بالا ببریم به طبع احتمال استقبال آنها از انتخابات نیز بالا می‌رود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات اخیر عباس عبدی مبنی بر اینکه روحانی باید در این شرایط استعفا دهد، گفت: بنده به استعفای آقای روحانی معتقد نیستم. به دلیل اینکه بالاخره حدود دو سالی بیشتر به پایان این دولت باقی نمانده و دولت باید طرح‌ها و برنامه‌هایی که دارد را به اجرا برساند.
کواکبیان افزود: دو نگاه در ارتباط با این موضوع وجود دارد. یک نگاه می‌گوید دولت استعفا دهد و منظورشان این است که نظام به تعبیر آنها با استعفای دولت به پایان کار خود برسد که قطعا آقای عبدی چنین نظری نداشته‌اند. یک نظر دیگر هم در ارتباط با این موضوع وجود دارد که می‌گوید دولتی که به گفته خودش توان پیاده‌سازی برنامه‌های خود را ندارد پس اصلا برای چه باقی مانده است؟
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ من معتقدم باید کمک کرد که موانعی که دولت می‌گوید از سر راه برداشته شود حالا اگر واقعا موانع خارجی است به یک نحوی و اگر موانعی داخلی است به نحوی دیگر. به هر حال من به شکل رسمی اظهارات کسانی که درباره استعفای رئیس‌جمهور گفته شده محکوم می‌کنم. بنده صد درصد مخالف استعفا و برکناری دولت هستم ولی در عین حال باید ایراداتی که در دولت وجود دارد اصلاح‌ شود و دولت و رئیس‌جمهور پاسخگوی عملکرد خود باشد.
رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه برنامه اصلاح‌طلبان درباره پایش کاندیداها با توجه به انتقاداتی که در دوره‌های قبلی در ارتباط با نحوه ورود برخی افراد به لیست‌های انتخاباتی از جمله لیست شورای شهر تهران که در محافل اصلاح‌ طلب گفته می‌شد برخی افراد با پرداخت ارقام میلیاردی وارد لیست شده‌اند، چیست؟ گفت: واقعیت این است که بنده در بستن لیست شوراها نقشی نداشتم چرا که تمام تمرکزم را برای موفقیت آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری معطوف کرده بودم و به طور کلی اصلا در تهران حضور نداشتم که بخواهم دخالتی در لیست اصلاح‌طلبان در شورای شهر داشته باشم.
وی افزود: اما در رابطه با بستن لیست مجلس دهم بنده آن زمان در هیئت رئیسه شورای سیاست گذاری بودم و صادقانه عرض می‌کنم هیچ پول میلیاردی برای حضور افراد در لیست جابجا نشد. البته بار دیگر عرض می‌کنم چون در زمان بستن لیست شورای شهر، در تهران نبودم از این مسئله اطلاعی ندارم که ارقام میلیاردی جابجا شده باشد یا نه. در انتخابات مجلس تنها رقمی در حد 40 تا 50 میلیون تومان از هر کاندیدا گرفته شد که با توجه به گستردگی حوزه انتخابیه تهران فکر نمی‌کنم خیلی رقم بالایی باشد.
کواکبیان در پاسخ به سوالی مبنی بر انتقاد وی از تایید صلاحیت نشدن برخی اصلاح‌طلبان در هیئت‌های اجرایی وزارت کشور گفت: ما هنوز به هیات نظارت نرسیده‌ایم اما ترکیب هیات‌های اجرایی بیشتر از نظر فرمانداران و دولت تعیین می‌شوند گله از این بود که حدود 100 نفر از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان پیش از هیات نظارت و در هیات اجرایی رد صلاحیت شدند، به طور مثال آقای داریوش قنبری که معاون پارلمانی شهردار تهران و عضو شورای مرکزی حزب مردم سالاری است رد شده و با استعلام من از مراجع چهارگانه گفته شد که هیچ مشکلی ندارد که این جای سوال است؛ یا یکی از روحانیون که گفته شده است علیه نظام سخنرانی کرده در حالی که چنین چیزی به او نمی‌خورد.
وی درباره اینکه آیا جبهه شورای هماهنگی لیست جداگانه می‌دهد با اشاره به اینکه مبنا بر اولویت احزاب و لیست واحد است، گفت: علیرغم اینکه اوضاع اتحاد و ائتلاف رقیب خوب نیست اما ما برای آنها هم آرزوی اتحاد و رسیدن به لیست واحد می‌کنیم.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت:  جنگ روانی و تبلیغاتی در آستاته انتخابات صورت می‌گیرد و دوستان اصولگرا را توهم برنده بودن برداشته به طوریکه حتی هیات رئیسه را هم تعیین کرده و می‌گویند شما چرا می‌خواهید بیایید. اما باید از خود افراد بپرسید که چرا نیامدند به طور مثال آقای فتحی نماینده تهران گفتند که روحیه‌شان بیشتر به کارهای دانشگاهی می‌خورد و یا آقای لاریجانی نیامدند بنابراین نمی‌شود گفت چنین دلیلی داشته است.
رئیس دوره‌ای  شورای هماهنگی جبهه  اصلاحات گفت: سوار موج شدن و برنده شدن در انتخابات کاری ندارد، هنر این است که در شرایط سخت افراد خودشان را مطرح کنند و من فکر نمی‌کنم که هیچ کدام از اصلاح‌طلبان از ترس شکست نیامده باشند.
کواکبیان  در‌ پاسخ به سوال خبرنگاری درباره غیرقانونی خوانده شدن «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» توسط وزارت کشور تاکید کرد: اشکال دوستان وزارت کشور این است که فکر می‌کنند ما تحت عنوان هماهنگی‌ جبهه اصلاحات فعالیت کنیم و می‌گویند از کلمه شورا پرهیز کنید، در حالی این عنوان بیش از بیست سال است که وجود دارد، 30 حزب اصلاح‌طلب دو جبهه را ثبت کرده‌اند که یکی از آنها شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و دیگری جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی است و ما زیادی هم قانونی هستیم.
وی افزود: اگر‌ بخواهیم لیستی بدهیم و یا فعالیتی صورت بگیرد کلمه شورا را نمی‌آوریم و تحت عنوان جبهه هناهنگی‌ اصلاحات فعالیت خواهیم کرد. شورای هماهنگی اصلاحات در 31 استان وجود دارد و نمایندگان احزاب در استان‌ها این شورا را تشکیل داده‌ و فعال هستند.
عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید مجلس ضمن انتقاد از مسکوت ماندن طرح پارلمان اصلاحات، درباره طرح سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان (سرا)  گفت:  طرح پارلمان اصلاحات را پیشنهاد دادیم اما مسکوت ماند اما در ارتباط با طرح سرا این طرح از سوی دوستان در  شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مطرح شده و ما در شورای هماهنگی بحثی درباره این طرح نداشته‌ایم اگر می‌خواهند خودشان آن را اجرا کنند. اما طرح پارلمان اصلاحات الگوی خیلی مناسبی بود که حدود یک سال و نیم پیش مطرح شد و احتمالا در آینده نزدیک اجرا شود.
دبیرکل حزب مردم‌سالاری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر نقد بر فراکسیون امید و ریاست عارف بر این فراکسیون گفت: تلقی درباره مجلس دهم وجود دارد که اکثریت مجلس با اصلاح‌طلبان بوده است که صددرصد اشتباه است، ما اکثریت فراکسیونی داشتیم اما در مجموع مجلس دهم مربوط به اصولگرایان بود.
وی افزود: در مسائل مختلف، فراکسیون اصولگرایان و مستقلین ائتلاف می‌کردند و ما هم همان تعداد 110 تا120 نفر را داشتیم، اما در عین حال در مورد انتقاداتی که هست، باید بگویم که شاید می‌توانستیم راجع به برخی مسائل پیگیری‌های جدی‌تری داشته باشیم.
کواکبیان خاطرنشان کرد: اصلاح‌طلبان مجلس دهم را نباید در قالب آقای عارف ببینیم، بسیاری از افراد حاضر در فراکسیون امید فعالیت‌هایشان مشخص بود و در عین حال در قالب فراکسیون هم فعالیت می‌کردند به طوریکه در همین فراکسیون امید فراکسیون دیگری به اسم دیپلماسی و منافع ملی با مسئولیت من وجود داشت که البته فراکسیون‌های محیط زیست، شفافیت و محیط زیست و حقوق شهروندی با فعالیت‌های مجزا داشتیم.
وی افزود: تعداد سوال از وزرا، تحقیق و تفحص‌های مجلس، تذکرهای کتبی و شفاهی در حوزه نظارت و در بعد تقنین تعداد طرح‌های پیگیری و انجام شده نشان می‌دهد که عملکرد مجلس مثبت بوده، هرچند که ایده‌آل نبوده است.
نماینده مردم تهران بیان داشت: در مورد مجمع تهران نیز کاری کردیم که در طول 40 سال انجام نشده بود و این بود که در هر منطقه‌ای با حضور نمایندگان و مسئولان اجرایی اعم از شهرداری، شورای شهر و فرمانداری تصمیم‌هایی گرفته می‌شد.
کواکبیان با اشاره به  انتقادات برخی چهره‌های جریان اصلاحات به فراکسیون امید خاطرنشان کرد:  بعضی از دوستان هستند که می‌نشینند کنار گود و می‌گویند لنگش کن، در حالی که باید بیشتر در صحنه حضور پیدا کنند، البته ممکن است آقای عارف با توجه به اینکه عضو مجمع تشخیص هستند ملاحظات بیشتری رعایت کنند و ما کمتر ملاحظات را رعایت کنیم.
وی در مورد ثبت‌نام نکردن عارف و موضوع سر لیستی گفت: ما رئیس کم‌ نداریم، نگران رئیس نباشید الی ماشاالله افرادی هستند که رئیس باشند و اینگونه نیست اگر او نیامد غصه بخوریم.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

اگر داورها بگذارند، بوکس شانس کسب ۳-۴ سهمیه المپیک دارد
رئیس فدراسیون بوکس ایران گفت: در مسابقات گزینشی المپیک اگر داورها به نحو صحیح قضاوت کنند، ایران شانس بسیار زیادی برای کسب ۳ تا ۴ سهمیه المپیک دارد.
سفر وزیر خارجه قطر به کویت و تحویل پیام «تمیم»
وزیر خارجه قطر در سفری به کویت با امیر این کشور دیدار و پیام امیر قطر را به وی ابلاغ کرد.
چرا صف انتظار برای اعمال جراحی در بیمارستان‌ها طولانی است؟
معاون درمان وزارت بهداشت، در خصوص اظهاراتی مبنی بر کمبود دارو و تجهیزات پزشکی که منجر به صف‌های طولانی برای انجام اعمال جراحی در بیمارستان‌ها شده است، گفت: وجود لیست انتظار برای اعمال جراحی غیرضروری امری طبیعی است که در تمام جهان حتی کشورهای پیشرفته نیز موضوعی پذیرفته شده است.
احراز ۱۷ میلیون یورو تخلف ارزی در ˮداروˮ و ˮتجهیزات پزشکیˮ
سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره سرانجام پرونده‌های تخلفات ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی توضیح داد.
بزرگترین چالش‌های پیش روی دولت پاکستان در سال جدید
شرایط سخت اقتصادی در پاکستان تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر پیشبرد اهداف حزب تحریک انصاف گذاشته و ممکن است سال جاری را به سالی سرنوشت ساز تبدیل کند.
استقبال پمپئو و نتانیاهو از اقدام چند کشور علیه حزب الله
وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توئیتری از اقدام هندوراس، گواتمالا و کلمبیا در تروریستی خواندن جنبش حزب الله لبنان استقبال کرد.
سیل بلای جان بادمجان‌های جنوب
رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی اعلام کرد که بخشی از بادمجان‌هایی که از جنوب کشور تامین می‌شوند، بر اثر سیل خسارت دیده‌اند و این امر بر افزایش قیمت این محصول بی‌تاثیر نبوده است.
بازداشت ۷۳ مظنون به عضویت در سازمان «گولن» و «پ‌.‌ک‌.ک»
طبق گزارش رسانه‌های ترکیه‌، نیروهای امنیتی این کشور در عملیات‌های جداگانه در مجموع ۷۳ نفر را به ظن همکاری و ارتباط با گروه تروریستی «پ.‌ک‌.ک» و سازمان گولن بازداشت کردند.
بازار برتر بورس چه شد؟
با اینکه زمزمه‌های راه‌اندازی بازار برتر بورس از اوایل تابستان به گوش رسید، هنوز هیچ تصمیم قطعی درمورد آن گرفته نشده و آخرین اخبار حاکی از آن است که هرچند مطالعاتی در این مورد در سازمان و شرکت بورس صورت گرفته اما از سوی شرکت بورس تهران پیشنهادی برای راه‌اندازی بازار برتر ارائه نشده است.
خرید آپارتمان در منطقه تهرانپارس چقدر تمام می‌شود؟
برای خرید واحد مسکونی ۷۰ متری ۱۰ در تهرانپارس خیابان جشنواره به سرمایه ۷۲۵ میلیون تومانی نیاز است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر داورها بگذارند، بوکس شانس کسب ۳-۴ سهمیه المپیک دارد
رئیس فدراسیون بوکس ایران گفت: در مسابقات گزینشی المپیک اگر داورها به نحو صحیح قضاوت کنند، ایران شانس بسیار زیادی برای کسب ۳ تا ۴ سهمیه المپیک دارد.
سفر وزیر خارجه قطر به کویت و تحویل پیام «تمیم»
وزیر خارجه قطر در سفری به کویت با امیر این کشور دیدار و پیام امیر قطر را به وی ابلاغ کرد.
چرا صف انتظار برای اعمال جراحی در بیمارستان‌ها طولانی است؟
معاون درمان وزارت بهداشت، در خصوص اظهاراتی مبنی بر کمبود دارو و تجهیزات پزشکی که منجر به صف‌های طولانی برای انجام اعمال جراحی در بیمارستان‌ها شده است، گفت: وجود لیست انتظار برای اعمال جراحی غیرضروری امری طبیعی است که در تمام جهان حتی کشورهای پیشرفته نیز موضوعی پذیرفته شده است.
احراز ۱۷ میلیون یورو تخلف ارزی در ˮداروˮ و ˮتجهیزات پزشکیˮ
سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره سرانجام پرونده‌های تخلفات ارزی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی توضیح داد.
بزرگترین چالش‌های پیش روی دولت پاکستان در سال جدید
شرایط سخت اقتصادی در پاکستان تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر پیشبرد اهداف حزب تحریک انصاف گذاشته و ممکن است سال جاری را به سالی سرنوشت ساز تبدیل کند.
«مکتب سلیمانی» جهانی است
امنیت ایران در گرو امنیت منطقه غرب آسیاست
خروج آمریکا از منطقه، رمز عملیات ایرانیان در تشییع میلیونی شهید سلیمانی بود
دوران اَبَر قدرتی آمریکا به پایان رسیده است
مکانیسم ماشه چگونه عمل می‌کند؟
توییتروریسم دولتی چه کسی را نشانه رفته است؟
ترامپ دیوار بلندتری دور مردم آمریکا می‌کشد
انتقاد سخنگوی وزارت خارجه ایران از کره جنوبی
لیست ۱۵۹ نفره نامزدهای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب مشخص شد + اسامی
عکس کمتر دیده شده از شهید سلیمانی در برف