اندیشکده| سیاست‌ خارجی ترامپ اختلافات میان مردم آمریکا را افزایش داده است

17:49 ۱۹۹ روز و ۲۳ ساعت پیش تسنیم 513 0
اندیشکده| سیاست‌ خارجی ترامپ اختلافات میان مردم آمریکا را افزایش داده است

یک اندیشکده آمریکایی با انجام یک پژوهش افکارسنجی با موضوع سیاست‌های دولت فعلی آمریکا در حوزه بین‌الملل تأکید کرده که اختلافات دو حزبی میان مردم آمریکا درباره برخی سیاست‌های دولت ترامپ به بیشترین حد ممکن در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ رسیده است.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، فراز و نشیب سیاست خارجی آمریکا در دوره ریاست‌ جمهوری «دونالد ترامپ»، جبهه‌گیری علیه سیاستمداران ساختار سیاسی آمریکا در این دوره در کنار ظهور جناح ترقی‌خواه در سیاست آمریکا، بسیاری از کارشناسان سیاست خارجی را بر آن داشته تا اینطور نتیجه‌گیری کنند که آمریکایی‌ها خواستار عقب‌نشینی و یا به عبارت بهتر، گوشه‌گیری از جهان هستند.
بسیاری از نخبگان سیاسی و سیاست‌ خارجی واشنگتن بر این باورند که عراق و برخی موانع دیگر باعث شده تا مردم آمریکا با یک حس خستگی و نگرانی توأمان مواجه گردند و باعث شده تا یا به ایده «آمریکا نخست» گرایش داشته باشند یا طرح عقب‌نشینی و گوشه‌گیری از جهان. آنها همچنین معتقدند که عموم مردم آمریکا، نظم جهانی ایجاد شده بعد از جنگ جهانی دوم را نظمی فروپاشیده و ورشکسته می‌دانند.
«شورای امور جهانی شیکاگو» در پژوهشی که با این محوریت به انجام رسانده، به این نتیجه رسیده که شاید این دقیقا آن چیزی نباشد که مردم آمریکا در فکر آن هستند و آمریکایی‌ها احتمالا به دنبال یک شیوه جدید برای درک جهان می‌گردند و گوشه‌گیری از جهان، رها کردن نقش رهبری جهانی و جدا شدن از پیمان‌ها و نهادهای بین‌المللی دقیقا آن چیزی نیست که مردم آمریکا در ذهن دارند.
بر اساس این پژوهش، شمار زیادی از مردم آمریکا بدون توجه به گرایشات حزبی‌شان از نوعی سیاست خارجی مبتنی بر پیمان‌های مستحکم‌تر، تجارت آزاد و استفاده از قدرت نظامی تنها در شرایط ضروری برای دفاع از آمریکا و متحدان این کشور حمایت می‌کنند و در عین حال، اختلافات دو حزبی،‌ آن زمان که بحث از سیاست‌های اعمال شده توسط دولت ترامپ به میان می‌آید، بیش از هر چیز خودنمایی می‌کند.
نتایج این پروژه افکارسنجی از این امر حکایت دارد که هرچند بسیاری از جمهوریخواهان از طرح‌های اقتصادی ترامپ شامل اعمال تعرفه‌های بیشتر بر واردات از چین حمایت می‌کنند، اکثریت دموکرات‌ها با اینگونه سیاست‌های محدودکننده مخالف هستند و به طور کلی 83 درصد، افزایش سطح تجارت بین‌المللی را برای شرکت‌های آمریکایی و اقتصاد این کشور مفید می‌دانند.
اختلاف نظر در میان مردم آمریکا حتی زمانی که موضوعاتی نظیر ورود مهاجران به این کشور و یا مباحثی نظیر تغییرات آب‌وهوایی مطرح می‌شود، از این هم بیشتر می‌شود به گونه‌ای که موضوع برخورد با مهاجران و پناهجویان بیشترین میزان اختلافات دو حزبی در تاریخ این کشور را به ثبت رسانده است.
این اندیشکده آمریکایی در این بخش از گزارش خود با اشاره به این اختلافات دوحزبی تأکید کرده که موضوع مهاجرت و پناهجویان قطعا یکی از داغ‌ترین موضوعات در انتخابات سال 2020 در آمریکا خواهد بود. بر اساس نتایج این پژوهش، دموکرات‌ها از بین 14 مورد که تحت عنوان تهدیدات پیش‌روی آمریکا مطرح شده بود، موضوع مهاجران و پناهجویان را کم‌ اهمیت‌ترین موضوع عنوان کرده‌اند و در مقابل دست‌کم 78 درصد از دموکرات‌ها تأکید داشته‌اند که پناهجویان و مهاجرانی که قصد ورود به آمریکا را دارند بزرگترین تهدید برای آمریکا به شمار می‌روند.
علاوه بر این، زمانی که بحث سیاست‌های مهاجرتی ترامپ مطرح می‌شود، این اختلافات شدید دو حزبی شدت بیشتری نیز پیدا می‌کند تا جایی که 81 درصد از جمهوریخواهان اعلام کرده‌اند که حتی از توسل آمریکا به قدرت نظامی برای ممانعت از ورود مهاجران به خاک این کشور به ویژه از طریق مکزیک حمایت‌ می‌کنند در شرایطی که تنها 23 درصد از دموکرات‌ها موافقت خود را با این گونه سیاست‌ها اعلام کرده‌اند.
اندیشکده| «بزرگنمایی تهدید»، ادبیات سیاستگذاران آمریکا برای جنگ‌افروزی و جلب ثروت اندیشکده|کاتو: نقض گسترده حقوق شهروندی توسط نهادهای دولتی آمریکا اندیشکده| بلفر: سیاست خارجی آمریکا چگونه اهرم تحریم را بی‌اثر می‌کند؟   بسیاری از مردم آمریکا با گرایشات حزبی دموکرات، همچنین نگرانی شدیدی درباره سیاست‌های دولت فعلی این کشور در رابطه با موضوع تغییرات آب‌وهوایی دارند. حدود 78 درصد از دموکرات‌ها در این نظرسنجی اعلام کرده‌اند که تغییرات آب‌وهوایی را بزرگترین تهدیدی می‌دانند که آمریکا با آن مواجه است و در مقابل تنها 23 درصد از جمهوریخواهان حمایت خود را از این موضوع اعلام کرده‌اند. اکثریت دموکرات‌ها همچنین بر این باورند که تغییرات آب‌وهوایی مشکلی جدی است که نیازمند اقدام فوری بدون در نظر گرفتن هزینه‌های آن است و در مقابل 20 درصد از جمهوریخواهان اقدام فوری دولت آمریکا در این رابطه را ضروری دانسته‌اند.
جمهوریخواهان در آمریکا بیش از هر چیز نگران تهدیدات از جانب چین هستند و به نظر می‌رسد که موضوع «تهدید چین» نیز یکی دیگر از موضوعات مورد اختلاف جدی میان مردم آمریکا است. ظاهرا برای نخستین بار از سال 2002 میلادی است که نتایج افکارسنجی اندیشکده «شورای امور جهانی شیکاگو» درباره نگرانی اکثریت جمهوریخواهان از ظهور چین به عنوان یک قدرت جهانی و تبدیل شدن این موضوع به یک تهدید جدی پیش‌روی آمریکا هشدار داده است. در حالی که دموکرات‌ها این مسئله را چندان جدی نمی‌بینند.
شورای امور جهانی شیکاگو، این گزارش را بر اساس افکارسنجی انجام گرفته با عنوان پروژه مرکز «لستر کراون» (رئیس این اندیشکده آمریکایی مستقر در شیکاگو) درباره سیاست خارجی آمریکا منتشر کرده است. این نظرسنجی در تاریخ 7 تا 20 ژوئن سال جاری میلادی در میان حدود 2 هزار نفر از مردم سراسر آمریکا انجام گرفته است.
انتهای پیام/.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

معرفی نمایندگی‌های معتبر دانفوس در ایران
شرکت دانفوس یکی از معروف‌ترین برندهای صنعت تبرید و تاسیسات است.
سرای ابریشم، تنوعی کم‌نظیر در فرش‌های وینتیج یا کهنه‌نما
هنر فرش ایرانی، واژه‌ای که تک به تک در تار و پود فرهنگ ایران ریشه دارد و همواره باعث افتخار ایرانیان و زبان‌زد همه جهان است. بخش جدایی ناپذیر از فرهنگ و هنر ایران که با وجود تمام تحمیل‌ها و تصرفات، نسل به نسل ادامه پیدا کرده و به شکل امروزی درآمده است.
نابغه بی‌جوراب
لوب آهیانه‌ای اینشتین (قسمتی از مغز که مربوط به پردازش اطلاعات بساوایی، حسی و ادراکات دیداری است) در مقایسه با یک مغز متوسط، ١٥‌درصد بزرگ‌تر است. البته این تنها موردی نبود که کسی مثل اینشتین را از دیگران متمایز می‌کرد!
سرحدی‌زاده؛ مرد زندان و دغدغۀ کارگران
مهم‌ترین وجه اشتهار ابوالقاسم سرحدی‌زاده به لحاظ تاریخی، وزارت کار و امور اجتماعی در دولت میرحسین موسوی و ارایۀ لایحۀ قانون کار به مجلس شورای اسلامی است و تصویب آن در مجلس و اشکالات شرعی شورای نگهبان و رد آن.
سرمربی سابق تیم‌ملی فوتسال بانوان ایران درگذشت
پروین رمضانی، سرمربی سابق تیم‌ملی فوتسال بانوان ایران و از چهره‌های شناخته ورزش خوزستان، دارفانی را وداع گفت.
استکی و باباصفری امروز به رومانی می‌رسند- ۲ هفته قرنطینه خواهند شد
محسن باباصفری و الله کرم استکی دو لژیونر هندبال ایران امروز به رومانی می‌رسند و بعد از دو هفته قرنطینه می‌توانند در تمرینات تیم بوزائو حاضر شوند.
ستین: رئال مادرید بهتر از ما کار کرد
سرمربی بارسلونا اعتراف کرد که سفیدپوشان پس از بازگشت فوتبال بهتر از تیمش عمل کردند.
عکس روز- پاهای کمانگیر
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
گزارش مالی دبیر به مجمع کشتی- تسویه ۳۱ میلیارد تومانی از فدراسیون قبل
طبق گزارش مسئولان فدراسیون کشتی در جلسه مجمع این فدراسیون، بیش از نیمی از بدهی های معوق به جا مانده از فدراسیون قبلی پرداخت شده است.
پرسپولیس در آستانه محرومیت از ۳ پنجره نقل و انتقالاتی
باشگاه پرسپولیس به خاطر پرداخت نکردن مطالبات سرمربی پیشین خود در آستانه محرومیت از سه پنجره نقل و انتقالاتی قرار دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بررسی معمای کسب سهمیه آسیا و بقا در لیگ- اشک یا لبخند؟
بررسی فصول گذشته لیگ برتر فوتبال حاکی از این است که هر تیمی بتواند حدود ۵۵ امتیاز به دست آورد، می‌تواند سهمیه آسیا را تصاحب کند و در پایین جدول نیز، تقریبا رسیدن به ۲۵ تا ۲۷ امتیاز، تضمین کننده بقا در این مسابقات است.
رمضی: دیگر امیدی به اجرای برنامه‌های ورزش کارگری تا پایان سال نداریم
رییس فدراسیون آماتور ورزش کارگری با بیان این که ویروس کرونا تمام برنامه های پیش بینی شده ورزش کارگری را به تعویق انداخت، گفت: تصور می کردیم از تیرماه برنامه های خود را اجرا کنیم اما متاسفانه با شیوع موج دوم کرونا دیگر امیدی به اجرای برنامه های پیش بینی شده تا پایان سال نداریم.
دستورالعمل اجرایی جدید ترامپ به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مقامات و نهادهای چینی منجر می‌شود
ترامپ اقدام به امضای دستورالعمل اجرایی علیه چین به دلیل آنچه که اقدامات "سرکوبگرانه" دولت این کشور در هنگ‌کنگ نامیده است، کرد.
توصیه‌هایی برای کمک به فرد افسرده
همه گیری بیماری کووید-۱۹ به مفهوم بروز تغییرات ناگهانی در زندگی روزمره، الزام به رعایت فاصله اجتماعی و مواجهه با محدویتهایی است که برخی از آنها می تواند بر سلامت روان افراد تاثیر منفی داشته باشد.
آیا کرونا از طریق سرویس بهداشتی مشترک منتقل می‌شود؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تاکید بر آلوده بودن ترشحات فرد مبتلا به ویروس کووید-۱۹، درباره استفاده از سرویس بهداشتی مشترک فرد آلوده با سایر افراد هشدار داد.
مجسمه معترض سیاه‌پوست، جای برده‌فروش مشهور را گرفت
دو نخست وزیر پیشین الجزایر به ۱۰ سال حبس محکوم شدند
تشدید حملات سایبری سیا با اختیارات ویژه ترامپ
اینسایدر:  روسیه از تبادل اطلاعات آمریکا برای ترور مخالفان چچنی استفاده کرده است
نگرانی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از ˮفقدان استقلالˮ در سیستم قضایی ونزوئلا
حملات ترامپ به بایدن در کنفرانس کاخ سفید درباره هنگ‌کنگ و چین
ترامپ صدها ویلای لوکس برای بازنشستگان ثروتمند می‌سازد
واکنش ترامپ و چین به ممنوعیت هوآوی در انگلیس
استقرار پهپادهای نیروی هوایی آمریکا در استونی
ترامپ: پلیس آمریکا سفیدپوستان را هم می‌کشد