مصاحبه|اقدام برهم صالح در عدم معرفی نامزد نخست وزیری؛ قانونی است یا ناقض قانون؟

15:46 ۲۰۰ روز و ۱ ساعت پیش تسنیم 469 0
مصاحبه|اقدام برهم صالح در عدم معرفی نامزد نخست وزیری؛ قانونی است یا ناقض قانون؟

اقدام رئیس جمهور عراق در امتناع از پذیرش معرفی نامزد فراکسیون اکثریت البناء در پارلمان عراق برای نخست‌وزیری و اعلام آمادگی وی برای کناره‌گیری از قدرت واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشته است.

تسنیم

- اخبار بین الملل - حیدر موسوی تحلیلگر سیاسی عراقی در مصاحبه‌ با خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در خصوص امتناع برهم‌صالح رئیس جمهور عراق از پذیرش معرفی نامزد فراکسیون اکثریت البناء در پارلمان عراق برای نخست‌وزیری و اینکه آیا این امر به معنای نقض قانون اساسی این کشور بوده و منجر به تضعیف این قانون و موسسات قانونی عراق می‌شود٬ ابراز عقیده کرد که رئیس‌جمهور حق اعتراض به کاندیدای بزرگترین فراکسیون پارلمانی عراق را ندارد و این موضوع توسط دادگاه فدرال تایید شده است.
مصاحبه|اقدام برهم صالح در عدم معرفی نامزد نخست وزیری؛ قانونی است یا ناقض قانون؟
به عقیده موسوی، رئیس جمهور نگهبان قانون اساسی و به مثابه دریچه‌ امنیت قانون اساسی و ملت عراق است؛ اما اقدام اخیر او نقض آشکار قانون اساسی بوده و همچنین اگر با دقت به این اقدام نگاه کنیم، می‌بینیم که این رفتار سوگند قانون اساسی را شکسته است. اگر به سوگند قانون اساسی که رئیس جمهور در ابتدای کار خود به آن متعهد شده برگردیم٬ متوجه می‌شویم که وی طبق آن باید متعهد به محافظت از قانون اساسی بوده و اگر اتفاقی که در صحنه سیاسی کشور افتاده درست باشد؛ اعتراض رئیس جمهور به فراکسیون البناء به معنای شکستن این سوگند است.
وی اضافه کرد که از سوی دیگر او بغداد را در میان این بحران رها کرده و به یکی از استان‌های شمالی عراق رفته است که این به معنای فرار از مشکل بوده و اگر ما به دنبال خروج کشور از این بحران‌ها هستیم باید در مقابل مشکلات ایستاده و با نیروهای سیاسی گفت‌وگو کنیم.
نایب رئیس مرکز مطالعات استراتژیک ابابیل خاطرنشان کرد که رئیس جمهور با این اقدامات موافق نبوده و اگر می‌خواست ملاحظاتی نیز مطرح کند باید این کار را با مشورت نیروهای سیاسی انجام می‌داد؛ چرا که آنها معتقد به مشارکت و توافق در اداره دولت هستند. بنابراین٬ این اقدام رئیس جمهور نه در راستای مشارکت بود نه توافق و طبیعتاً از فضای دموکراسی و بندهای قانون اساسی که نیروهای سیاسی درباره آنها به توافق رسیده‌اند نیز دور بود؛ با توجه به اینکه او توسط معامله‌ای میان نیروهای سیاسی به عنوان رئیس‌جمهور عراق انتخاب شد وگرنه رقیبان دیگری از میان کردها داشت.
به گفته این تحلیلگر عراقی، ما در برابر یک بحران واقعی هستیم و این اقدامات و رفتارها ممکن است ما را به سمت اموری ببرد که قابل برگشت نیست و عراق به سوی یک مرحله خطرناک پیش برود. الان ما در مقابل خلاء قانون اساسی قرار داریم و دولت پیشبرد امور و رئیس جمهور هیچکدام در جای خود نبوده و در صدد استعفا هستند که این امر عراق را وارد مشکل دیگری می‌کند. رئیس جمهور عراق باید در تصمیم‌گیری‌های خود مدبرانه‌تر و متعادل‌تر رفتار کند.
این تحلیلگر عراقی در خصوص الزامات پارلمانی عراق در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌ها برای عبور عراق از این بحران٬ تصریح کرد: ما در برابر یک مشکل بزرگ هستیم و اگر پارلمان بخواهد این مشکل را برطرف کند٬ باید به طور کامل به رهنمودهای مرجعیت توجه داشته باشد.
 مرجعیت نقشه راه مشخصی را به دولت و پارلمان داده و اگر مجلس٬ به این نقشه متوسل شود٬ من باور دارم که به زودی از این بحران خارج خواهیم شد. نکته اول٬ یک کمیسیون مستقل و انتخاب شخصی برای نخست وزیری است که هیچ جایی برای بحث باقی نگذاشته وهمچنین غیرحزبی و مستقل باشد٬ که بتواند عراق را اداره کرده یا در مرحله انتقالی٬ آن را به امنیت برساند.
انتخابات زودهنگام٬ در بیشترین حالت٬ از مرز یک سال فراتر نرفته و بنابراین کسی که قرار است نخست‌وزیر شود٬ پارلمان سازوکارها و مضامین مشخصی را که باید او در مرحله انتقالی انجام دهد تعیین می‌کند. همچنین پارلمان باید به شکل واقعی و مناسب به مردم که منبع این قدرت‌ها هستند توجه کند.
اختیاراتی که به اعضای پارلمان داده شده از خلال رای ملت عراق بوده و بنابراین اگر می‌خواهند این بحران را برطرف کنند٬ باید نمایندگان واقعی ملت عراق باشند.
مصاحبه|اقدام برهم صالح در عدم معرفی نامزد نخست وزیری؛ قانونی است یا ناقض قانون؟
اما "اسامه السعیدی" تحلیلگر دیگر عراق نظری متفاوت در این باره دارد وی در پاسخ به این سوال که "چرا برهم صالح  از پذیرش کاندیدای فراکسیون البناء برای نخست وزیری عراق امتناع کرد و اعلام استعفا کرد"  گفت: من به شخصه با موضع رئیس‌ جمهور همراهی می‌کنم؛ چرا که به طور کلی پارلمان و فراکسیون البناء او را در یک شرایط بحرانی به خاطر دو مسئله قرار داده است٬ مسئله اول: پارلمان قادر نیست مشخص کند که بزرگترین فراکسیون کدام است٬ رئیس پارلمان و یا آقای حسن کعبی معاول اول رئیس پارلمان می‌گویند که البناء بزرگترین فراکسیون پارلمانی است و سایرین می‌گویند که بزرگترین فراکسیون٬ اصلاح است.
این مشکل از زمان دولت عادل عبدالمهدی وجود داشت٬ اما هر دوی این فراکسیون‌ها عبدالمهدی را انتخاب کردند و مشخص نشد که بزرگترین فراکسیون کدام است. این دو بلوک پارلمانی سال گذشته از رئیس پارلمان و رئیس جمهور خواستند تا مشخص کنند که فراکسیون بزرگتر کدام است؛ اما تا الان هیچ‌کس نمی‌داند که بزرگترین بلوک پارلمانی عراق کدام است.
سپس فراکسیون اصلاح نظر خود را تغییر داده و اعلام کرد که حتی اگر این فراکسیون هم بزرگترین بلوک پارلمانی عراق باشد٬ ما نامزدی برای نخست وزیری معرفی نکرده و این کار را به ملت و میدان‌های اعتراضات می‌سپاریم.
بعد از آن فراکسیون البناء ابتکار عمل را به دست گرفت؛ اما نتوانست به خوبی رضایت معترضان را به دست بیاورد و می‌توانست شخصیتی مستقل که هیچگونه منصبی نداشته باشد را معرفی کند. اما شخصیت‌هایی مانند دکتر قصی یا عیدانی را که با وجود همه احترامی که برای آنها قائلیم٬ در استان خودشان مورد قبول نیستند را معرفی کردند که اعتراضاتی ضد آنها وجود دارد٬ پس چگونه آنها را به عنوان نخست وزیر معرفی کردند؟
بنابراین یک درک غلط از سوی بلوک پارلمانی البناء٬ رئیس‌جمهور را در این وضعیت قرار داده٬ آیا او کسی را معرفی کند که مورد اعتراض است؟ همه اسامی که برای نامزدی نخست وزیر معرفی شد مورد اعتراض تظاهرات‌کنندگان بود و مرجعیت می‌گوید که همراه با معترضان است و جایگزینی که مورد اعتراض آنها باشد را معرفی نمی‌کند. رئیس جمهور چگونه کسی را انتخاب کند که تظاهرات‌کنندگان به او معترض‌اند و یا از قشر سیاسی است؟
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

معرفی نمایندگی‌های معتبر دانفوس در ایران
شرکت دانفوس یکی از معروف‌ترین برندهای صنعت تبرید و تاسیسات است.
سرای ابریشم، تنوعی کم‌نظیر در فرش‌های وینتیج یا کهنه‌نما
هنر فرش ایرانی، واژه‌ای که تک به تک در تار و پود فرهنگ ایران ریشه دارد و همواره باعث افتخار ایرانیان و زبان‌زد همه جهان است. بخش جدایی ناپذیر از فرهنگ و هنر ایران که با وجود تمام تحمیل‌ها و تصرفات، نسل به نسل ادامه پیدا کرده و به شکل امروزی درآمده است.
نابغه بی‌جوراب
لوب آهیانه‌ای اینشتین (قسمتی از مغز که مربوط به پردازش اطلاعات بساوایی، حسی و ادراکات دیداری است) در مقایسه با یک مغز متوسط، ١٥‌درصد بزرگ‌تر است. البته این تنها موردی نبود که کسی مثل اینشتین را از دیگران متمایز می‌کرد!
سرحدی‌زاده؛ مرد زندان و دغدغۀ کارگران
مهم‌ترین وجه اشتهار ابوالقاسم سرحدی‌زاده به لحاظ تاریخی، وزارت کار و امور اجتماعی در دولت میرحسین موسوی و ارایۀ لایحۀ قانون کار به مجلس شورای اسلامی است و تصویب آن در مجلس و اشکالات شرعی شورای نگهبان و رد آن.
سرمربی سابق تیم‌ملی فوتسال بانوان ایران درگذشت
پروین رمضانی، سرمربی سابق تیم‌ملی فوتسال بانوان ایران و از چهره‌های شناخته ورزش خوزستان، دارفانی را وداع گفت.
استکی و باباصفری امروز به رومانی می‌رسند- ۲ هفته قرنطینه خواهند شد
محسن باباصفری و الله کرم استکی دو لژیونر هندبال ایران امروز به رومانی می‌رسند و بعد از دو هفته قرنطینه می‌توانند در تمرینات تیم بوزائو حاضر شوند.
ستین: رئال مادرید بهتر از ما کار کرد
سرمربی بارسلونا اعتراف کرد که سفیدپوشان پس از بازگشت فوتبال بهتر از تیمش عمل کردند.
عکس روز- پاهای کمانگیر
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
گزارش مالی دبیر به مجمع کشتی- تسویه ۳۱ میلیارد تومانی از فدراسیون قبل
طبق گزارش مسئولان فدراسیون کشتی در جلسه مجمع این فدراسیون، بیش از نیمی از بدهی های معوق به جا مانده از فدراسیون قبلی پرداخت شده است.
پرسپولیس در آستانه محرومیت از ۳ پنجره نقل و انتقالاتی
باشگاه پرسپولیس به خاطر پرداخت نکردن مطالبات سرمربی پیشین خود در آستانه محرومیت از سه پنجره نقل و انتقالاتی قرار دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بررسی معمای کسب سهمیه آسیا و بقا در لیگ- اشک یا لبخند؟
بررسی فصول گذشته لیگ برتر فوتبال حاکی از این است که هر تیمی بتواند حدود ۵۵ امتیاز به دست آورد، می‌تواند سهمیه آسیا را تصاحب کند و در پایین جدول نیز، تقریبا رسیدن به ۲۵ تا ۲۷ امتیاز، تضمین کننده بقا در این مسابقات است.
رمضی: دیگر امیدی به اجرای برنامه‌های ورزش کارگری تا پایان سال نداریم
رییس فدراسیون آماتور ورزش کارگری با بیان این که ویروس کرونا تمام برنامه های پیش بینی شده ورزش کارگری را به تعویق انداخت، گفت: تصور می کردیم از تیرماه برنامه های خود را اجرا کنیم اما متاسفانه با شیوع موج دوم کرونا دیگر امیدی به اجرای برنامه های پیش بینی شده تا پایان سال نداریم.
دستورالعمل اجرایی جدید ترامپ به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مقامات و نهادهای چینی منجر می‌شود
ترامپ اقدام به امضای دستورالعمل اجرایی علیه چین به دلیل آنچه که اقدامات "سرکوبگرانه" دولت این کشور در هنگ‌کنگ نامیده است، کرد.
توصیه‌هایی برای کمک به فرد افسرده
همه گیری بیماری کووید-۱۹ به مفهوم بروز تغییرات ناگهانی در زندگی روزمره، الزام به رعایت فاصله اجتماعی و مواجهه با محدویتهایی است که برخی از آنها می تواند بر سلامت روان افراد تاثیر منفی داشته باشد.
آیا کرونا از طریق سرویس بهداشتی مشترک منتقل می‌شود؟
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن تاکید بر آلوده بودن ترشحات فرد مبتلا به ویروس کووید-۱۹، درباره استفاده از سرویس بهداشتی مشترک فرد آلوده با سایر افراد هشدار داد.
مجسمه معترض سیاه‌پوست، جای برده‌فروش مشهور را گرفت
دو نخست وزیر پیشین الجزایر به ۱۰ سال حبس محکوم شدند
تشدید حملات سایبری سیا با اختیارات ویژه ترامپ
اینسایدر:  روسیه از تبادل اطلاعات آمریکا برای ترور مخالفان چچنی استفاده کرده است
نگرانی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از ˮفقدان استقلالˮ در سیستم قضایی ونزوئلا
حملات ترامپ به بایدن در کنفرانس کاخ سفید درباره هنگ‌کنگ و چین
ترامپ صدها ویلای لوکس برای بازنشستگان ثروتمند می‌سازد
واکنش ترامپ و چین به ممنوعیت هوآوی در انگلیس
استقرار پهپادهای نیروی هوایی آمریکا در استونی
ترامپ: پلیس آمریکا سفیدپوستان را هم می‌کشد