مهم‌ترین تحولات جهان در سال 2019 از نگاه روزنامه روس

13:58 ۱۹۷ روز و ۱۵ ساعت پیش تسنیم 978 0
مهم‌ترین تحولات جهان در سال 2019 از نگاه روزنامه روس

به نوشته روزنامه "ایزوستیا"، از جمله مهم‌ترین تحولات جهان در سال ۲۰۱۹ می‌توان به فروپاشی پیمان موشکی روسیه-آمریکا، استیضاح "دونالد ترامپ"، خداحافظی انگلیس با اتحادیه اروپا و اعتراضات در فرانسه، ونزوئلا و گرجستان اشاره کرد.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، نوشت: فروپاشی پیمان موشکی، استیضاح "دونالد ترامپ"، جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و اعتراضات در فرانسه، ونزوئلا و گرجستان، تنها بخشی از تحولات مهم و بحث برانگیز در سال 2019 در عرصه روابط بین الملل بشمار می‌روند.
فروپاشی کامل مهمترین پیمان دوجانبه بین روسیه و آمریکا در اوایل سال 2019 ، ایالات متحده به بهانه نقض توافقات از جانب روسیه خروج خود از پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر اعلام کرد. مسکو ادعاهای آمریکا را بی‌اساس خواند و مدت‌ها برای حفظ این توافقنامه تلاش کرد، اما سرانجام مجبور شد خود نیز پیمان موشکی را به حالت تعلیق درآورد.
سپس "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا شروع به اعلام لزوم انعقاد توافقنامه جدید در عرصه موشک، ولی اینبار با مشارکت چین کرد. پکن این نظریه را رد کرد.
این در حالی است که مدت اعتبار یک توافقنامه مهم دیگر در عرصه کنترل تسلیحات- یعنی   پیمان مربوط به ادامه کاهش و محدودسازی تسلیحات راهبردی تهاجمی (معروف به استارت-3) هم در اوایل سال 2021 به پایان خواهد رسید، ولی ایالات متحده هنوز تصمیم خود در مورد تمدید یا عدم تمدید آن را اعلام نکرده است.
استیضاح دونالد ترامپ در ایالات متحده در کل سال 2019 فقط در مورد استعفای قریب الوقوع "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری این کشور صحبت می‌شد. تا اینکه بالاخره در ماه دسامبر، مجلس نمایندگان کنگره آمریکا رئیس جمهور را به دلیل سوءاستفاده از قدرت و مانع تراشی در کار کنگره استیضاح کرد.
با این حال، تصمیم گیری نهایی درباره این موضوع بر عهده مجلس سنای آمریکا خواهد بود که آیا رئیس کاخ سفید می تواند به انجام وظایف خود در سال 2020 ادامه دهد یا خیر. به احتمال زیاد، سنای آمریکا ترامپ را تبرئه خواهد کرد.
ضمن اینکه اعلام استیضاح مانع از حضور مجدد رئیس جمهور فعلی در انتخابات سال 2020 نخواهد شد.
خداحافظی لندن با اتحادیه اروپا در اواخر ماه جولای سال 2019 ، "ترزا می" نخست وزیر سابق انگلیس که  بیش از هر سیاستمداری دیگر این کشور به خاطر "برگزیت" مورد شکنجه قرار گرفته بود ، تحت فشار اعضای حزب خود، مجبور به برکناری از سمت نخست وزیری انگلیس شد. بدین ترتیب "بوریس جانسون" رهبر محافظه کاران رئیس جدید دولت شد که با پیروزی انتخاباتی در اواسط ماه دسامبر، مواضع خویش را تقویت کرد.
بلافاصله پس از رأی گیری، جانسون به رأی دهندگان انگلیسی اطمینان داد که وی تا 31 ژانویه سال 2020 ، بدون هیچ "اما، اگر و و شایدی" انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.
جنبش "جلیقه زردها"؛ سمبل اعتراض در فرانسه جنبش "جلیقه زردها" فرانسوی در اواخر نوامبر 2018 متولد شد و در همان سال به نظر می رسد که در حال پیروز شدن است، در سال 2019 ، به تدریج محبوبیت خود را از دست داد. در نوامبر 2019 ، "جلیقه زردها" در پنجاه و سومین اقدام ، سالگرد موجودیت خود را جشن گرفتند. البته این بار با وجود فعالیت فعال در شبکه‌های اجتماعی و حمایت 55 درصدی مردم فرانسه، 28 هزار نفر از هواداران آنها (10 برابر کمتر از اولین تظاهرات این جنبش) به خیابانها ریختند.
"جلیقه زردها" در دوره ریاست جمهوری "امانوئل ماکرون" به سمبل اعتراض تبدیل شد. سلسله اعتصابات علیه اصلاحات در قانون حقوق بازنشستگی که در اوایل دسامبر در سراسر فرانسه رخ داد نیز بدون مشارکت پیشگامان جنبش ضد ماکرون انجام نشد.
شکست کودتای دولتی تحت حمایت غرب در ونزوئلا در اواخر ژانویه سال 2019  "خوان گوآیدو" کفیل ریاست شورای ملی ونزوئلا، خود را رئیس جمهوری این کشور نامید و این رهبر مخالفان بلافاصله از سوی ایالات متحده، شماری از کشورهای اتحادیه اروپا و تمامی کشورهای عضو "گروه لیما" به جز مکزیک، مورد حمایت قرار گرفت. روسیه از "نیکلاس مادورو" رئیس جمهوری فعلی ونزوئلا حمایت کرده و این اقدام مخالفان را کودتا اعلام کرد.
در ماه آوریل ، مخالفان عملیاتی تحت عنوان "آزادی" را آغاز کردند که منجر به یک شورش گسترده شد. با وجود اینکه مقامات رسمی کاراکاس از عدم موفقیت کودتا خبر دادند، ولی این بحران سیاسی همچنان ادامه دارد.
در پاییز سال 2019 ، اعتراضات گسترده در مخالفت با دولت ‌های حاکم در دیگر کشورهای منطقه آمریکای لاتین، از جمله اکوادور، شیلی و بولیوی نیز فرا گیر شد.
نخستین سفر رهبر کره شمالی به روسیه  در اواخر ماه آوریل سال 2019   "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی برای اولین بار از روسیه دیدن کرد و با قطار زرهی خود وارد منطقه ولادی‌واستوک (شرق دور روسیه) شد. هدف اصلی وی، جلب حمایت "ولادیمیر پوتین" در مذاکرات متوقف شده کره شمالی با آمریکا درباره تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ بود که این حمایت را بدست آورد.
در ماه دسامبر، مسکو و پکن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دادند که خواستار کاهش تحریم‌ها علیه کره شمالی برای بهبود اوضاع بشردوستانه در این کشور شده است. البته تاکنون، وضعیت آن مشخص نشده است.
قطار زره پوش رهبر کره شمالی وارد خاک روسیه شد تبادل زندانیان بین روسیه و اوکراین /بازگشت اتباع روس آزاد شده به مسکو آزادی و بازگشت "ماریا بوتینا" به روسیه نتیجه دور از انتظار انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین در ماه آوریل سال 2019 ، "ولادیمیر زلنسکی" هنرپیشه سابق در انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین به پیروزی رسید. وی موفق شد قاطعانه در دور دوم انتخابات بر "پیتر پروشنکو" رئیس جمهوری سابق این کشور (با کسب 73 درصد آراء در مقابل 24 درصد از حریف خود) پیروز شود. یکی از وعده‌های اصلی رئیس جمهوری جدید اوکراین، عادی سازی اوضاع در منطقه دونباس و سرو سامان دادن به روابط کی‌یف و مسکو بود.
در ماه سپتامبر ، روسیه و اوکراین افراد زندانی و تحت محاکمه در دو کشور را طبق فرمول 35 در برابر 35 تبادل کردند و کمی بعد، دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین و مقامات کی‌یف درباره جداسازی نیروهای نظامی در خطوط تماس جبهه ‌ها در سه منطقه توافق کردند. این اقدام راه برای برگزاری نخستین نشست سران
"گروه نرماندی"   (رهبران چهار کشور روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) در پاریس بعد از وقفه سه ساله را هموار کرد. این نسیت در تاریخ
نهم دسامبر (18 آذر ماه) در پاریس برگزار شد، البته به رغم پیشرفت در مذاکرات، طرفین نتوانستند درباره تمامی مسائل توافق کنند، ولی قصد دارند به گفت‌وگوها ادامه دهند.
اعتراضات ضدروسی در گرجستان در ماه ژوئن سال 2019 ، در تفلیس، پایتخت گرجستان، مخالفت با  شرکت نمایندگان روسیه در نشست مجمع بین المللی پارلمان ارتدکس آغاز کرد. این اعتراضات بلافاصله به یک شورش
‌ خیابانی با شعارهای ضدروسی تبدیل شد و "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه دستور توقف کلیه پرواز به گرجستان را صادر کرد.
این اقدام ضربه محکمی به درآمدهای صنعت گردشگری گرجستان وارد کرد و در عین حال برنامه‌های شهروندان روس برای گذراندن تعطیلات در این کشور همسایه را هم خراب کرد. پرواز مستقیم از روسیه به این جمهوری در منطقه قفقاز همچنان غیرممکن است.
آزادی تبعه روس متهم به جاسوسی در آمریکا در اواخر ماه اکتبر "ماریا بوتینا" (تبعه روس) متهم به جاسوسی در آمریکا پس از گذشت 18 ماه در یکی از زندان‌های آمریکایی به میهن خود بازگشت. در ایالات متحده ، وی متهم به کار به عنوان "عامل خارجی" بدون ثبت نام شدن در فهرست مذکور- یعنی در واقع جاسوسی به نفع فدراسیون روسیه شده بود.
در دادگاه تحقیقات این پرونده، این شهروند روس به توصیه وکیل خود اتهام وارده را پذیرفت. همانطور که وی پس از آزادی توضیح داد، این یک "انتخاب بدون انتخاب" بود - اگر او درخواست تجدید نظر می‌کرد، ممکن بود دوباره گناهکار شناخته شده و حکم 15 سال زندان را بدست آورد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

وجود ۳۳ هزار ساختمان ناایمن در پایتخت
نوری گفت:در پایش‌های سال گذشته ۳۳ هزار پلاک نا ایمن تشخیص داده شده که از این تعداد ۳ هزار پلاک ایمن سازی شدند.
هشدار پلیس درباره ارسال پیامک‌های ناشناس برای دریافت وجه از مردم
سرهنگ امینی نسبت به ارسال پیامک‌هایی که از مردم درخواست وجه می‌کنند، هشدار داد.
بستری روزانه ۶۰۰ بیمار کرونایی در تهران به صورت میانگین
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: روزانه به طور متوسط ۶۰۰ بیمار کرونایی در تهران بستری می شوند که جای نگرانی دارد.
توزیع بیش از ۵ تن آسفالت در معابر منطقه ۱۲ - جدول کشی معبر خیابان لاله زار
کریمی آخرین اقدام‌های انجام شده در حوزه عمران را در سطح منطقه ۱۲ تشریح کرد.
تجویز «رمدیسیویر» توسط پزشکان تخلف است
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تجویز داروی رمدیسیویر توسط پزشکان تخلف است؛ لذا توصیه می‌شود پزشکان داروهایی را که در فارماکوپه قرار ندارند، تجویز نکنند.
اوراق تسهیلات مسکن چیست؟ -شیوه قیمت‌گذاری اوراق تسهیلات مسکن
گفتنی است این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است.
در اجرای قانون کاهش مجازات حبس با توجه به الگوهای عصر حاضر قدم برداریم
یک وکیل دادگستری بر استفاده از نظرات کارشناسان و الگو برداری آگاهانه و پرهیز از شتابزدگی به جای کاهش مجازات حبس، برای گام برداشتن به سوی تغییر نحوه اجرای مجازات حبس با توجه به عصر حاضر تاکید کرد.
کاهش 47 درصدی جا به جایی مسافران در فرودگاه‌ های کشور
امیرمکری گفت: همزمان با شیوع کرونا شاهد کاهش ۴۷ درصدی جابه جایی مسافران در فرودگاه‌های کشور نسبت به سال گذشته هستیم.
مقایسه خودرو لیفان ۶۲۰ و جک J۴
در این مطلب به مقایسه و بررسی مشخصات فنی مقایسه خودرو مقایسه خودرو لیفان ۶۲۰ و جک J۴ خواهیم پرداخت.
واکنش سرمربی سابق به نقل و انتقالات پرسپولیس
حمید درخشان سرمربی پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اگر علیپور، ترابی و رسن بمانند، باز هم خط هافبک و حمله پرسپولیس برای دیدار‌های دشوار در آسیا به تقویت نیاز دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
وجود ۳۳ هزار ساختمان ناایمن در پایتخت
نوری گفت:در پایش‌های سال گذشته ۳۳ هزار پلاک نا ایمن تشخیص داده شده که از این تعداد ۳ هزار پلاک ایمن سازی شدند.
هشدار پلیس درباره ارسال پیامک‌های ناشناس برای دریافت وجه از مردم
سرهنگ امینی نسبت به ارسال پیامک‌هایی که از مردم درخواست وجه می‌کنند، هشدار داد.
بستری روزانه ۶۰۰ بیمار کرونایی در تهران به صورت میانگین
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: روزانه به طور متوسط ۶۰۰ بیمار کرونایی در تهران بستری می شوند که جای نگرانی دارد.
توزیع بیش از ۵ تن آسفالت در معابر منطقه ۱۲ - جدول کشی معبر خیابان لاله زار
کریمی آخرین اقدام‌های انجام شده در حوزه عمران را در سطح منطقه ۱۲ تشریح کرد.
العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در جنوب عربستان خبر داد
واکنش شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی عراق به حوادث دیروز بغداد
سکوت ارتش آمریکا و عدم اعلام دلایل انفجار در ناوهواپیمابر این کشور
گزارش| اعتراضات تل‌آویو و آینده کابینه نتانیاهو
درگیری مرزی میان آذربایجان و ارمنستان
دیدار برهم صالح با سران دو حزب اسلامی اقلیم کردستان عراق
عراق|هلاکت 5 تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد
انفجار ناوشکن آمریکایی در بندر سن دیگو
توافق تهران و بغداد برای ورود هفتگی 500 کامیون از ایران به عراق
وقوع درگیری در مرز‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان