مهم‌ترین تحولات جهان در سال 2019 از نگاه روزنامه روس

13:58 ۲۰ روز و ۸ ساعت پیش تسنیم 267 0
مهم‌ترین تحولات جهان در سال 2019 از نگاه روزنامه روس

به نوشته روزنامه "ایزوستیا"، از جمله مهم‌ترین تحولات جهان در سال ۲۰۱۹ می‌توان به فروپاشی پیمان موشکی روسیه-آمریکا، استیضاح "دونالد ترامپ"، خداحافظی انگلیس با اتحادیه اروپا و اعتراضات در فرانسه، ونزوئلا و گرجستان اشاره کرد.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، نوشت: فروپاشی پیمان موشکی، استیضاح "دونالد ترامپ"، جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا و اعتراضات در فرانسه، ونزوئلا و گرجستان، تنها بخشی از تحولات مهم و بحث برانگیز در سال 2019 در عرصه روابط بین الملل بشمار می‌روند.
فروپاشی کامل مهمترین پیمان دوجانبه بین روسیه و آمریکا در اوایل سال 2019 ، ایالات متحده به بهانه نقض توافقات از جانب روسیه خروج خود از پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر اعلام کرد. مسکو ادعاهای آمریکا را بی‌اساس خواند و مدت‌ها برای حفظ این توافقنامه تلاش کرد، اما سرانجام مجبور شد خود نیز پیمان موشکی را به حالت تعلیق درآورد.
سپس "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا شروع به اعلام لزوم انعقاد توافقنامه جدید در عرصه موشک، ولی اینبار با مشارکت چین کرد. پکن این نظریه را رد کرد.
این در حالی است که مدت اعتبار یک توافقنامه مهم دیگر در عرصه کنترل تسلیحات- یعنی   پیمان مربوط به ادامه کاهش و محدودسازی تسلیحات راهبردی تهاجمی (معروف به استارت-3) هم در اوایل سال 2021 به پایان خواهد رسید، ولی ایالات متحده هنوز تصمیم خود در مورد تمدید یا عدم تمدید آن را اعلام نکرده است.
استیضاح دونالد ترامپ در ایالات متحده در کل سال 2019 فقط در مورد استعفای قریب الوقوع "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری این کشور صحبت می‌شد. تا اینکه بالاخره در ماه دسامبر، مجلس نمایندگان کنگره آمریکا رئیس جمهور را به دلیل سوءاستفاده از قدرت و مانع تراشی در کار کنگره استیضاح کرد.
با این حال، تصمیم گیری نهایی درباره این موضوع بر عهده مجلس سنای آمریکا خواهد بود که آیا رئیس کاخ سفید می تواند به انجام وظایف خود در سال 2020 ادامه دهد یا خیر. به احتمال زیاد، سنای آمریکا ترامپ را تبرئه خواهد کرد.
ضمن اینکه اعلام استیضاح مانع از حضور مجدد رئیس جمهور فعلی در انتخابات سال 2020 نخواهد شد.
خداحافظی لندن با اتحادیه اروپا در اواخر ماه جولای سال 2019 ، "ترزا می" نخست وزیر سابق انگلیس که  بیش از هر سیاستمداری دیگر این کشور به خاطر "برگزیت" مورد شکنجه قرار گرفته بود ، تحت فشار اعضای حزب خود، مجبور به برکناری از سمت نخست وزیری انگلیس شد. بدین ترتیب "بوریس جانسون" رهبر محافظه کاران رئیس جدید دولت شد که با پیروزی انتخاباتی در اواسط ماه دسامبر، مواضع خویش را تقویت کرد.
بلافاصله پس از رأی گیری، جانسون به رأی دهندگان انگلیسی اطمینان داد که وی تا 31 ژانویه سال 2020 ، بدون هیچ "اما، اگر و و شایدی" انگلیس را از اتحادیه اروپا خارج خواهد کرد.
جنبش "جلیقه زردها"؛ سمبل اعتراض در فرانسه جنبش "جلیقه زردها" فرانسوی در اواخر نوامبر 2018 متولد شد و در همان سال به نظر می رسد که در حال پیروز شدن است، در سال 2019 ، به تدریج محبوبیت خود را از دست داد. در نوامبر 2019 ، "جلیقه زردها" در پنجاه و سومین اقدام ، سالگرد موجودیت خود را جشن گرفتند. البته این بار با وجود فعالیت فعال در شبکه‌های اجتماعی و حمایت 55 درصدی مردم فرانسه، 28 هزار نفر از هواداران آنها (10 برابر کمتر از اولین تظاهرات این جنبش) به خیابانها ریختند.
"جلیقه زردها" در دوره ریاست جمهوری "امانوئل ماکرون" به سمبل اعتراض تبدیل شد. سلسله اعتصابات علیه اصلاحات در قانون حقوق بازنشستگی که در اوایل دسامبر در سراسر فرانسه رخ داد نیز بدون مشارکت پیشگامان جنبش ضد ماکرون انجام نشد.
شکست کودتای دولتی تحت حمایت غرب در ونزوئلا در اواخر ژانویه سال 2019  "خوان گوآیدو" کفیل ریاست شورای ملی ونزوئلا، خود را رئیس جمهوری این کشور نامید و این رهبر مخالفان بلافاصله از سوی ایالات متحده، شماری از کشورهای اتحادیه اروپا و تمامی کشورهای عضو "گروه لیما" به جز مکزیک، مورد حمایت قرار گرفت. روسیه از "نیکلاس مادورو" رئیس جمهوری فعلی ونزوئلا حمایت کرده و این اقدام مخالفان را کودتا اعلام کرد.
در ماه آوریل ، مخالفان عملیاتی تحت عنوان "آزادی" را آغاز کردند که منجر به یک شورش گسترده شد. با وجود اینکه مقامات رسمی کاراکاس از عدم موفقیت کودتا خبر دادند، ولی این بحران سیاسی همچنان ادامه دارد.
در پاییز سال 2019 ، اعتراضات گسترده در مخالفت با دولت ‌های حاکم در دیگر کشورهای منطقه آمریکای لاتین، از جمله اکوادور، شیلی و بولیوی نیز فرا گیر شد.
نخستین سفر رهبر کره شمالی به روسیه  در اواخر ماه آوریل سال 2019   "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی برای اولین بار از روسیه دیدن کرد و با قطار زرهی خود وارد منطقه ولادی‌واستوک (شرق دور روسیه) شد. هدف اصلی وی، جلب حمایت "ولادیمیر پوتین" در مذاکرات متوقف شده کره شمالی با آمریکا درباره تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ بود که این حمایت را بدست آورد.
در ماه دسامبر، مسکو و پکن پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دادند که خواستار کاهش تحریم‌ها علیه کره شمالی برای بهبود اوضاع بشردوستانه در این کشور شده است. البته تاکنون، وضعیت آن مشخص نشده است.
قطار زره پوش رهبر کره شمالی وارد خاک روسیه شد تبادل زندانیان بین روسیه و اوکراین /بازگشت اتباع روس آزاد شده به مسکو آزادی و بازگشت "ماریا بوتینا" به روسیه نتیجه دور از انتظار انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین در ماه آوریل سال 2019 ، "ولادیمیر زلنسکی" هنرپیشه سابق در انتخابات ریاست جمهوری در اوکراین به پیروزی رسید. وی موفق شد قاطعانه در دور دوم انتخابات بر "پیتر پروشنکو" رئیس جمهوری سابق این کشور (با کسب 73 درصد آراء در مقابل 24 درصد از حریف خود) پیروز شود. یکی از وعده‌های اصلی رئیس جمهوری جدید اوکراین، عادی سازی اوضاع در منطقه دونباس و سرو سامان دادن به روابط کی‌یف و مسکو بود.
در ماه سپتامبر ، روسیه و اوکراین افراد زندانی و تحت محاکمه در دو کشور را طبق فرمول 35 در برابر 35 تبادل کردند و کمی بعد، دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین و مقامات کی‌یف درباره جداسازی نیروهای نظامی در خطوط تماس جبهه ‌ها در سه منطقه توافق کردند. این اقدام راه برای برگزاری نخستین نشست سران
"گروه نرماندی"   (رهبران چهار کشور روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان) در پاریس بعد از وقفه سه ساله را هموار کرد. این نسیت در تاریخ
نهم دسامبر (18 آذر ماه) در پاریس برگزار شد، البته به رغم پیشرفت در مذاکرات، طرفین نتوانستند درباره تمامی مسائل توافق کنند، ولی قصد دارند به گفت‌وگوها ادامه دهند.
اعتراضات ضدروسی در گرجستان در ماه ژوئن سال 2019 ، در تفلیس، پایتخت گرجستان، مخالفت با  شرکت نمایندگان روسیه در نشست مجمع بین المللی پارلمان ارتدکس آغاز کرد. این اعتراضات بلافاصله به یک شورش
‌ خیابانی با شعارهای ضدروسی تبدیل شد و "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه دستور توقف کلیه پرواز به گرجستان را صادر کرد.
این اقدام ضربه محکمی به درآمدهای صنعت گردشگری گرجستان وارد کرد و در عین حال برنامه‌های شهروندان روس برای گذراندن تعطیلات در این کشور همسایه را هم خراب کرد. پرواز مستقیم از روسیه به این جمهوری در منطقه قفقاز همچنان غیرممکن است.
آزادی تبعه روس متهم به جاسوسی در آمریکا در اواخر ماه اکتبر "ماریا بوتینا" (تبعه روس) متهم به جاسوسی در آمریکا پس از گذشت 18 ماه در یکی از زندان‌های آمریکایی به میهن خود بازگشت. در ایالات متحده ، وی متهم به کار به عنوان "عامل خارجی" بدون ثبت نام شدن در فهرست مذکور- یعنی در واقع جاسوسی به نفع فدراسیون روسیه شده بود.
در دادگاه تحقیقات این پرونده، این شهروند روس به توصیه وکیل خود اتهام وارده را پذیرفت. همانطور که وی پس از آزادی توضیح داد، این یک "انتخاب بدون انتخاب" بود - اگر او درخواست تجدید نظر می‌کرد، ممکن بود دوباره گناهکار شناخته شده و حکم 15 سال زندان را بدست آورد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

پایان مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی ناشنوایان در اهواز
مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی فرنگی ناشنوایان در اهواز با شناخت نفرات برتر به پایان رسید.
خلیل‌زاده: در کشور ثالث بازی نمی‌کنیم
سرپرست مدیرعاملی باشگاه استقلال می‌گوید این باشگاه برابر رقبای آسیایی در کشور ثالث بازی نخواهد کرد.
۵ کشته در برخورد مرگبار پراید و کامیون
رئیس پلیس راه استان بوشهر از مرگ ۵ نفر بر اثر وقوع تصادف در محور اهرم برازجان خبر داد.
لزوم تعیین تکلیف موقوفات بلاتکلیف حوزه بهداشت و درمان
وزیر بهداشت در نشستی با رییس و مسئولین سازمان اوقاف و امور خیریه، بر لزوم تعیین تکلیف موقوفات بلاتکلیف حوزه بهداشت و درمان تاکید کرد.
دوازدهمین «حراج تهران» با «بسم...» ۳۰۰ میلیون تومانی کلید خورد
دوازدهمین حراج تهران با رویکرد هنر معاصر ایران با اجرای حسین پاکدل در هتل پارسیان آزادی آغاز به کار کرد.
لاوروف: در زمان سانحه برای هواپیمای اوکراینی ۶ جنگنده آمریکایی در مرز ایران پرواز می‌کرد
وزیر امور خارجه روسیه عنوان کرد که سقوط هواپیمای تهران-کی‌یف در زمانی اتفاق افتاده است که شش جنگنده F-۳۵ آمریکا در نزدیکی مرز ایران پرواز می‌کردند.
ریحانه پارسا بازیگر یک تئاتر جنجالی - عکس
ریحانه پارسا با انتشار این عکس نوشت: ریحانه پارسا بازیگر اولئانا مهدی کوشکی شد.
دورخیزِ بلند و پر هیجان جواد عزتی برای دریافت سیمرغ
در این گزارش به بررسی نقش آفرینی‌ جواد عزتی در پنج فیلم حاضر در جشنواره فیلم فجر می‌پردازیم.
رقابت تنگاتنگ در صدر جدول فروش سینمای ایران در هفته ملتهب سینما
جدول فروش فیلم‌های در حال اکران هفته‌ها است در صدر بدون تغییر مانده است.
آمریکا یک فرمانده سپاه را تحریم کرد
واشنگتن در ادامه سیاست‌های مقامات آمریکا علیه کشورمان، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش جالب تهیه کننده ˮمغز استخوانˮ به انصراف بابک حمیدیان از جشنواره فجر -عکس
امروز بابک حمیدیان در یادداشتی از حضور در جشنواره فیلم فجر انصراف داد.
پنج نکته درباره آلاینده‌های هوای تهران
بر اساس اطلاعات سیاهه انتشار سال ۹۶ منابع متحرک اعم از خودروهای سواری،تاکسی، موتوسیکلت، وانت، مینی‌بوس،اتوبوس واحد،اتوبوس سرویس و کامیون با تولید ۸۲.۹ درصد آلاینده‌های گازی و ۶۰.۸ درصد ذرات معلق بیشترین نقش را در آلودگی هوای تهران داشته‌اند.
حفظ هوشیاری ذهن را بیاموزید
برخی راهکارهای ساده می‌تواند به شما کمک کند استرس خود را مدیریت کرده، شادی و نشاط درونی خود را حفظ کنید و از ابتلا به افسردگی جلوگیری کنید.
ویدئو - موسیقی فیلم؛ «دوئل»
«دوئل» فیلمی جنگی و درام به نویسندگی و کارگردانی «احمدرضا درویش» است و یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های سینمای ایران محسوب می‌شود. این فیلم در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر ۸ سیمرغ بلورین از جمله برای بهترین کارگردانی و بهترین جلوه‌های ویژه کسب کرد. موسیقی متن دوئل را «مجید انتظامی» - موسیقیدان، آهنگساز و نوازنده ۷۱ ساله ایرانی - ساخت و بخاطر آن نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر و تندیس زرین جشن خانه سینما شد. «ترن»، «روز واقعه»، «بوی پیراهن یوسف» و «آژانس شیشه‌ای» از مشهورترین آثار سینمایی است که مجید انتظامی برای آنها موسیقی متن نوشته است.
جلوگیری از جذب چربی غذا با ˮسیلیسˮ
یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه استکهلم به آینده‌ای اشاره دارد که افزودن یک مکمل کوچک می‌تواند بدن را از فرآوری و جذب چربی در هر وعده غذایی معین متوقف کند.
پذیرش تلفات از نوع آمریکایی؛ واشنگتن اندک‌اندک تلفات عین‌الاسد را می‌پذیرد
زمان سقوط هواپیمای اوکراینی، جنگنده‌های آمریکا نزد مرز ایران بودند
انگلیس جنبش حزب‌الله را به لیست سازمان های تروریستی خود افزود
اخراج نیروهای بیگانه شامل همه خاک عراق از جمله کردستان می‌شود
درخواست دولت توافق ملی لیبی برای دعوت تونس و قطر به کنفرانس برلین
درخواست یونان از اروپا برای مخالفت با توافق‌های امضا شده میان لیبی و ترکیه
بالون‌های آتش‌زای فلسطینیان را باید به مثابه موشک دید!
آمریکا به دنبال همراه کردن جهان با خود در موضوع خروج از برجام است
آیا سلطان عمان، ترک تبار است؟
یک تلفن نخست وزیر اوکراین را به زیر کشید