گزارش| روند تشکیل دولت لبنان به کجا انجامید؛ آیا «دیاب» موفق به تشکیل کابینه خواهد شد؟

13:20 ۲۹ روز و ۴ ساعت پیش تسنیم 136 0
گزارش| روند تشکیل دولت لبنان به کجا انجامید؛ آیا «دیاب» موفق به تشکیل کابینه خواهد شد؟

باتوجه به فضای روند تشکیل دولت در لبنان و کارشکنی‌های برخی طرف‌ها٬ به‌احتمال زیاد٬ این امر به سال نوی میلادی موکول می‌شود.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم حدود ده روز قبل٬ روز پنجشنبه 19 دسامبر٬ بالاخره رایزنی‌های پارلمانی لبنان برای انتخاب مأمور تشکیل دولت پس از طی کردن یک مسیر پرفراز و نشیب به انجام رسید و در پایان٬ «حسان دیاب» وزیر سابق لبنانی به‌عنوان مأمور تشکیل کابینه جدید این کشور انتخاب شد.
روند تشکیل دولت در لبنان که از ابتدا با مداخلات غربی و مانع‌تراشی‌های احزاب وابسته به آمریکا در این کشور همراه بود٬ در این مرحله‌ هم از این‌گونه کارشکنی‌ها بی‌نصیب نماند. این مداخلات و مانع‌تراشی‌ها به مرحله بعد از انتخاب حسان دیاب نیز رسید و برخی طرف‌هایی که نام آنها مشهود است٬ از مجراهای مختلف شروع به اعتراض علیه این انتخاب کردند.
درهرصورت٬ این مانع‌تراشی‌ها در این مرحله به جایی نرسید و کار تشکیل دولت به دیاب سپرده شد. حسان دیاب نیز از همان ابتدا و بلافاصله پس از به‌عهده گرفتن این مأموریت٬ اقدام به انجام تلاش‌هایی در این راستا کرد. وی دیدارهای متعددی با شخصیت‌های مختلف لبنانی از جمله شخص سعد حریری نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان که حزب وابسته به او نقش پررنگی در ایجاد جنجال در خیابان‌های لبنان ٬پس از انتخاب دیاب به‌عنوان مأمور تشکیل دولت داشت٬ انجام داده و از همه آنها برای به پایان رساندن این مأموریتش مشورت خواست.
لبنان|«حسان دیاب»: تلاش می‌کنم در اسرع وقت دولت را تشکیل دهم   فضای روند این جلسات تا حد زیادی مثبت بوده و شاید به‌نظر می‌رسید که کار تشکیل دولت در لبنان خیلی به درازا نکشد. اخیراً دیاب نشست سه‌جانبه‌ای با میشل عون رئیس‌جمهور لبنان و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور داشت که طرف‌های این جلسه برای تشکیل دولت در اسرع وقت ابراز امیدواری کردند.
گزارش| روند تشکیل دولت لبنان به کجا انجامید؛ آیا «دیاب» موفق به تشکیل کابینه خواهد شد؟
اما نکته شایان توجه این است که آیا حسان دیاب می‌تواند در این چند روز باقی‌مانده به پایان سال 2019 میلادی٬ به کار تشکیل دولت لبنان خاتمه دهد یا اینکه این امر به بعد از آغاز 2020 موکول خواهد شد. درحال حاضر مقامات لبنانی و به‌ویژه شخص میشل عون و دیاب در تلاش برای هرچه سریع‌تر تشکیل شدن این دولت هستند و امیدوارند تشکیل دولت جدید به‌عنوان مقدمه‌ای برای خروج لبنان از بحران٬ هدیه سال نوی این کشور به مردم باشد.
اما دلایل زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه تشکیل دولت جدید لبنان پیش از پایان 2019 ممکن نخواهد بود: ــ با توجه به اخبار مربوط به روند تشکیل دولت در لبنان٬ به‌نظر نمی‌رسد که این امر پیش از پایان 2019 به انجام برسد؛ چرا که این روند هنوز در جزئیات گیر کرده و البته ساختار این دولت و ماهیت وزرای آن هم مشخص نیست.
ــ از آنجایی که اصل در تشکیل کابینه جدید لبنان٬ حضور همه طرف‌ها و از جمله نمایندگان اعتراضات مردمی در آن است٬ با توجه به اختلافات موجود میان احزاب و فراکسیون‌های پارلمانی و در رأس آنها کارشکنی‌های فراکسیون پارلمانی المستقبل و سوسیالیست‌ترقی‌خواه و برخی از احزاب وابسته به آنها٬ به‌احتمال زیاد کار تشکیل دولت جدید لبنان به 2020 موکول شود.
گزارش| روند تشکیل دولت لبنان به کجا انجامید؛ آیا «دیاب» موفق به تشکیل کابینه خواهد شد؟
ــ علاوه بر این هنوز هم زمزمه‌هایی در خصوص تشکیل دولت «تکنوکرات» یا «فن‌سالار» در برخی محافل سیاسی لبنان به گوش می‌رسد و یک‌سری طرف‌های لبنانی که البته تعداد آنها کم هم نیست اصرار به تشکیل چنین دولتی دارند.
ــ احزابی که مشارکت خود را در این دولت اعلام کرده‌اند٬ هنوز بر سر نام وزیران به توافق نرسیده‌اند.
ــ احزاب وابسته به طرف‌های خارجی مانند جریان المستقبل به‌ریاست سعد حریری٬ حزب نیروهای لبنانی با ریاست سمیر جعجع اعلام کردند که در این دولت مشارکت نخواهند کرد و همین امر در روند تشکیل دولت جدید لبنان اخلال وارد کرده است.
لبنان| پایبندی «دیاب» به اصل مقاومت در برابر اشغالگران یادداشت| «دولت مستقل» اسم رمز مداخله آمریکا در لبنان با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که دولت لبنان بعد از سال نوی میلادی تشکیل خواهد شد و این چند روز باقی‌مانده نیز مانند روزهای قبل به مشورت و رایزنی دیاب با مقامات و احزاب خواهد گذشت.
اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که در سایه ملاحظاتی که مطرح شد٬ اول ساختار دولت آینده لبنان چگونه خواهد بود و بعد از آن چه موضع‌گیری‌هایی در رابطه با آن در داخل و خارج از این کشور انجام خواهد گرفت.
پیش از این گفتیم که فراکسیون حریری و جعجع عدم مشارکت خود را در این دولت اعلام کرده‌اند؛ بنابراین دولت آینده لبنان٬ با حضور حزب‌الله و متحدان آن تشکیل خواهد شد. موضع منفی احزاب مذکور که قصد شرکت در دولت جدید را ندارند٬ در برابر حزب‌الله کاملاً بارز و مشهود است، بنابراین طبیعی است که این احزاب از همان ابتدا شروع به کارشکنی در مقابل این دولت کنند.
علاوه بر آن نباید از موج‌سواری طرف‌های خارجی و در رأس آنها آمریکا که به‌دنبال راهی برای تشدید مداخلات خود در امور مربوط به دولت لبنان است٬ نیز غافل شویم. غرب و آمریکا قطعاً تلاش می‌کنند برای رسیدن به هدف مشترک خود در برابر حزب‌الله٬ از فضای اختلافات احزاب مذکور با اعضای این دولت نهایت استفاده را ببرند.
با وجود دیدگاه‌های خوش‌بینانه در برخی محافل سیاسی لبنان مبنی بر اینکه تشکیل دولت به‌معنای خروج از بحران خواهد بود؛ پیش‌بینی می‌شود که فضای اختلافات لبنانی‌ها در دولت به مرحله بعدی آن٬ البته به‌شکلی متفاوت‌تر نیز کشیده شود.
اگر پیش‌بینی‌ها در خصوص ساختار دولت آینده لبنان درست باشد٬ طرف‌های مقابل این دولت با هدایت خارجی‌ها تلاش می‌کنند تا این دولت را دولت حزب‌الله معرفی کرده و از این مجرا به مخالفت با آن بپردازند.
بنابراین اگر این مداخلات خارجی و کارشکنی‌های داخلی در برابر تشکیل دولت جدید لبنان همچنان ادامه پیدا کند٬ ممکن است حسان دیاب احزاب طرفدار خود را قانع کند تا از موضع خود در خصوص تشکیل دولت با مشارکت ملی برگشته و یک دولت اکثریت پارلمانی تشکیل دهد.
انتهای پیام/+


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شروع ناامید کننده اکران فیلم «میدوی» در سال  جدید
فیلم سینمایی «میدوی» به کارگردانی رولاند امریش و به نویسندگی وس توک در نخستین ماه از اکران خود در سینما‌های امریکا طی سال جدید توانست با فروشی معادل نیم میلیون دلار آماری ناامید کننده را از خود به جای بگذارد.
داوران بخش «سودای سیمرغ» سی‌وهشتمین جشنواره فجر معرفی شدند
اعضای هیأت داوران بخش «سودای سیمرغ» سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر معرفی شدند.
حرکات عجیب «مهراد جم» در اولین کنسرتش حاشیه‌ ساز شد- فیلم
مهراد جم خواننده جوان موسیقی پاپ در کیش اولین اجرای زنده خود را برگزار کرد.
«بی‌صدا حلزون» شانس چند سیمرغ داشت؟
بهرنگ دزفولی‌زاده کارگردان «بی صدا حلزون» ضمن گلایه از عدم پذیرش این فیلم در بخش «سودای سیمرغ» تأکید کرد که زحمت عوامل این فیلم از سوی هیأت انتخاب نادیده گرفته شده است.
آخرین وضعیت ساخت سریال طنز «نون. خ»
مهدی فرجی در گفتگوی زنده تلفنی برنامه «صبح بخیر ایران»، از آخرین وضعیت تصویربرداری این سریال در استان‌های کرمانشاه و تهران سخن گفت.
یک جایزه دیگر برای «۱۹۱۷»
راجر دیکینز فیلمبردار فیلم «۱۹۱۷» از سوی انجمن فیلمبرداران آمریکا به عنوان بهترین فیلمبردار سال انتخاب شد.
از لوگوی فیلم سینمایی «خروج» رونمایی شد- عکس
لوگوی فیلم سینمایی «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا رونمایی شد.
وضعیت آب و هوا در ۵ بهمن
امروز یکشنبه سامانه بارشی در جنوب شرق و شرق کشور فعال خواهد بود و بخش‌هایی از استان‌های بوشهر، هرمزگان، جزایر خلیج فارس و تنگه هرمز و جنوب سیستان و بلوچستان رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق پیش بینی می‌شود.
شهرداری ملزم به حمایت از مشاغل خانگی شد
اعضای شورای شهر تهران با 15 رای موافق شهرداری را ملزم به حمایت از مشاغل خانگی کردند.
آخرین وضعیت دانش آموزان در مناطق سیل‌زده جنوب کشور
سیل مناطق جنوبی کشور، وضعیت آموزشی این مناطق را هم تحت تاثیر قرار داده و مشکلاتی را برای دانش آموزان به وجود آورده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شروع فعالیت انتخاباتى فدراسیون فوتبال
در فاصله کمتر از یک هفته به آغاز ثبت نام نامزدهاى انتخابات نشانه هایى از تحرکات انتخاباتى فوتبال هم دیده مى شود.
ماجرای عقد قرارداد مهدوی‌کیا با استقلال!
مدیرعامل سابق استقلال می گوید مهدی مهدوی کیا قبل از حضور در پرسپولیس با استقلال قرار داد امضا کرده بود.
چگونه بهترین مقدّرات الهی را برای خود رقم بزنیم؟
حدیث حضرت زهرا (س) درباره چگونگی دریافت مقدرات الهی را اینجا بخوانید.
تازه ترین خبرها از ساخت «شاه رگ»، سریال جدید شبکه 2+عکس
سپیده خداوردی جدیدترین بازیگری است که به سریال «شاه رگ» پیوسته است.
ساده‌ترین رژیم لاغری به سبک ژاپنی‌
ساده‌ترین رژیم لاغری در جهان "نوشیدن یک چهارم لیتر آب گرم با معده خالی" است.
عراق فروش زمین سفارت این کشور در واشنگتن را تکذیب کرد
قدردانی نتانیاهو از توئیت وزیر خارجه امارات درباره هلوکاست
نخستین کشور حوزه خلیج فارس که اتباع خود را از چین خارج می‌کند
افزایش تلفات زلزله در ترکیه
تسلط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر مناطقی در شرق صنعا
اهداف اردوغان از سفر به آفریقا چیست؟
الحشد الشعبی: پاکسازی کمربند بغداد تا المثنی از داعشی‌ها ادامه دارد
وحشت رژیم صهیونیستی از پیامدهای اعلام «معامله قرن»
توصیه دریادار آمریکایی درباره الگو برداری از روسیه در عرصه نظامی
اردوغان در قاره سیاه به دنبال چیست؟