گزارش| روند تشکیل دولت لبنان به کجا انجامید؛ آیا «دیاب» موفق به تشکیل کابینه خواهد شد؟

13:20 ۲۱۹ روز و ۸ ساعت پیش تسنیم 504 0
گزارش| روند تشکیل دولت لبنان به کجا انجامید؛ آیا «دیاب» موفق به تشکیل کابینه خواهد شد؟

باتوجه به فضای روند تشکیل دولت در لبنان و کارشکنی‌های برخی طرف‌ها٬ به‌احتمال زیاد٬ این امر به سال نوی میلادی موکول می‌شود.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم حدود ده روز قبل٬ روز پنجشنبه 19 دسامبر٬ بالاخره رایزنی‌های پارلمانی لبنان برای انتخاب مأمور تشکیل دولت پس از طی کردن یک مسیر پرفراز و نشیب به انجام رسید و در پایان٬ «حسان دیاب» وزیر سابق لبنانی به‌عنوان مأمور تشکیل کابینه جدید این کشور انتخاب شد.
روند تشکیل دولت در لبنان که از ابتدا با مداخلات غربی و مانع‌تراشی‌های احزاب وابسته به آمریکا در این کشور همراه بود٬ در این مرحله‌ هم از این‌گونه کارشکنی‌ها بی‌نصیب نماند. این مداخلات و مانع‌تراشی‌ها به مرحله بعد از انتخاب حسان دیاب نیز رسید و برخی طرف‌هایی که نام آنها مشهود است٬ از مجراهای مختلف شروع به اعتراض علیه این انتخاب کردند.
درهرصورت٬ این مانع‌تراشی‌ها در این مرحله به جایی نرسید و کار تشکیل دولت به دیاب سپرده شد. حسان دیاب نیز از همان ابتدا و بلافاصله پس از به‌عهده گرفتن این مأموریت٬ اقدام به انجام تلاش‌هایی در این راستا کرد. وی دیدارهای متعددی با شخصیت‌های مختلف لبنانی از جمله شخص سعد حریری نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان که حزب وابسته به او نقش پررنگی در ایجاد جنجال در خیابان‌های لبنان ٬پس از انتخاب دیاب به‌عنوان مأمور تشکیل دولت داشت٬ انجام داده و از همه آنها برای به پایان رساندن این مأموریتش مشورت خواست.
لبنان|«حسان دیاب»: تلاش می‌کنم در اسرع وقت دولت را تشکیل دهم   فضای روند این جلسات تا حد زیادی مثبت بوده و شاید به‌نظر می‌رسید که کار تشکیل دولت در لبنان خیلی به درازا نکشد. اخیراً دیاب نشست سه‌جانبه‌ای با میشل عون رئیس‌جمهور لبنان و نبیه بری رئیس پارلمان این کشور داشت که طرف‌های این جلسه برای تشکیل دولت در اسرع وقت ابراز امیدواری کردند.
گزارش| روند تشکیل دولت لبنان به کجا انجامید؛ آیا «دیاب» موفق به تشکیل کابینه خواهد شد؟
اما نکته شایان توجه این است که آیا حسان دیاب می‌تواند در این چند روز باقی‌مانده به پایان سال 2019 میلادی٬ به کار تشکیل دولت لبنان خاتمه دهد یا اینکه این امر به بعد از آغاز 2020 موکول خواهد شد. درحال حاضر مقامات لبنانی و به‌ویژه شخص میشل عون و دیاب در تلاش برای هرچه سریع‌تر تشکیل شدن این دولت هستند و امیدوارند تشکیل دولت جدید به‌عنوان مقدمه‌ای برای خروج لبنان از بحران٬ هدیه سال نوی این کشور به مردم باشد.
اما دلایل زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه تشکیل دولت جدید لبنان پیش از پایان 2019 ممکن نخواهد بود: ــ با توجه به اخبار مربوط به روند تشکیل دولت در لبنان٬ به‌نظر نمی‌رسد که این امر پیش از پایان 2019 به انجام برسد؛ چرا که این روند هنوز در جزئیات گیر کرده و البته ساختار این دولت و ماهیت وزرای آن هم مشخص نیست.
ــ از آنجایی که اصل در تشکیل کابینه جدید لبنان٬ حضور همه طرف‌ها و از جمله نمایندگان اعتراضات مردمی در آن است٬ با توجه به اختلافات موجود میان احزاب و فراکسیون‌های پارلمانی و در رأس آنها کارشکنی‌های فراکسیون پارلمانی المستقبل و سوسیالیست‌ترقی‌خواه و برخی از احزاب وابسته به آنها٬ به‌احتمال زیاد کار تشکیل دولت جدید لبنان به 2020 موکول شود.
گزارش| روند تشکیل دولت لبنان به کجا انجامید؛ آیا «دیاب» موفق به تشکیل کابینه خواهد شد؟
ــ علاوه بر این هنوز هم زمزمه‌هایی در خصوص تشکیل دولت «تکنوکرات» یا «فن‌سالار» در برخی محافل سیاسی لبنان به گوش می‌رسد و یک‌سری طرف‌های لبنانی که البته تعداد آنها کم هم نیست اصرار به تشکیل چنین دولتی دارند.
ــ احزابی که مشارکت خود را در این دولت اعلام کرده‌اند٬ هنوز بر سر نام وزیران به توافق نرسیده‌اند.
ــ احزاب وابسته به طرف‌های خارجی مانند جریان المستقبل به‌ریاست سعد حریری٬ حزب نیروهای لبنانی با ریاست سمیر جعجع اعلام کردند که در این دولت مشارکت نخواهند کرد و همین امر در روند تشکیل دولت جدید لبنان اخلال وارد کرده است.
لبنان| پایبندی «دیاب» به اصل مقاومت در برابر اشغالگران یادداشت| «دولت مستقل» اسم رمز مداخله آمریکا در لبنان با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که دولت لبنان بعد از سال نوی میلادی تشکیل خواهد شد و این چند روز باقی‌مانده نیز مانند روزهای قبل به مشورت و رایزنی دیاب با مقامات و احزاب خواهد گذشت.
اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که در سایه ملاحظاتی که مطرح شد٬ اول ساختار دولت آینده لبنان چگونه خواهد بود و بعد از آن چه موضع‌گیری‌هایی در رابطه با آن در داخل و خارج از این کشور انجام خواهد گرفت.
پیش از این گفتیم که فراکسیون حریری و جعجع عدم مشارکت خود را در این دولت اعلام کرده‌اند؛ بنابراین دولت آینده لبنان٬ با حضور حزب‌الله و متحدان آن تشکیل خواهد شد. موضع منفی احزاب مذکور که قصد شرکت در دولت جدید را ندارند٬ در برابر حزب‌الله کاملاً بارز و مشهود است، بنابراین طبیعی است که این احزاب از همان ابتدا شروع به کارشکنی در مقابل این دولت کنند.
علاوه بر آن نباید از موج‌سواری طرف‌های خارجی و در رأس آنها آمریکا که به‌دنبال راهی برای تشدید مداخلات خود در امور مربوط به دولت لبنان است٬ نیز غافل شویم. غرب و آمریکا قطعاً تلاش می‌کنند برای رسیدن به هدف مشترک خود در برابر حزب‌الله٬ از فضای اختلافات احزاب مذکور با اعضای این دولت نهایت استفاده را ببرند.
با وجود دیدگاه‌های خوش‌بینانه در برخی محافل سیاسی لبنان مبنی بر اینکه تشکیل دولت به‌معنای خروج از بحران خواهد بود؛ پیش‌بینی می‌شود که فضای اختلافات لبنانی‌ها در دولت به مرحله بعدی آن٬ البته به‌شکلی متفاوت‌تر نیز کشیده شود.
اگر پیش‌بینی‌ها در خصوص ساختار دولت آینده لبنان درست باشد٬ طرف‌های مقابل این دولت با هدایت خارجی‌ها تلاش می‌کنند تا این دولت را دولت حزب‌الله معرفی کرده و از این مجرا به مخالفت با آن بپردازند.
بنابراین اگر این مداخلات خارجی و کارشکنی‌های داخلی در برابر تشکیل دولت جدید لبنان همچنان ادامه پیدا کند٬ ممکن است حسان دیاب احزاب طرفدار خود را قانع کند تا از موضع خود در خصوص تشکیل دولت با مشارکت ملی برگشته و یک دولت اکثریت پارلمانی تشکیل دهد.
انتهای پیام/+


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

هازارد: دوست دارم مانند زیدان در لیگ قهرمانان گل بزنم
هافبک رئال مادرید گل ستاره سابق سفیدپوشان در فینال لیگ قهرمانان ۲۰۰۲ برابر بایرلورکوزن را دوست دارد و امیدوار است روزی چنین گلی به ثمر برساند.
حضور علیرضا دبیر در منزل مرحوم نوایی
علیرضا دبیر با حضور در منزل مرحوم محمدرضا نوایی، فقدان او را به خانواده آن مرحوم تسلیت گفت.
اعلام پیش‌نویس تقویم کاراته در سال ۲۰۲۱- مرحله نهایی کسب سهمیه المپیک خرداد ۱۴۰۰ در پاریس
طبق اعلام فدراسیون جهانی کاراته، مرحله نهایی رقابت‌های کسب سهمیه المپیک ۲۱ تا ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ در پاریس برگزار خواهد شد تا تکلیف آخرین سهمیه‌های بازی‌های المپیک مشخص شود.
مشاور امنیت ملی آمریکا زمان لغو تحریم‌ها علیه روسیه را اعلام کرد
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در مقاله‌ای هشدار داد که اگر گزارش "تبانی" روسیه با گروه طالبان تایید شود، آمریکا، روسیه را به پاسخ‎‍‌گویی وادار خواهد ساخت.
گزارش اسرائیلی: شهرک نشینان در برابر موشک‌ها امن نیستند
براساس گزارش سالیانه "ناظر دولت در اسرائیل"، ۲۸ درصد ساکنان اسرائیل در معرض حملات موشکی هستند و هیچ حمایت مناسبی ندارند در ضمن طرح‌های تخلیه ساکنان از خط درگیری و شهرهای بزرگ به نظر بی‌فایده و ناقص هستند.
وعده الکاظمی به نوجوان مورد تعرض قرار گرفته
نخست‌وزیر عراق امروز (دوشنبه) از تصمیم خود برای ارزیابی مجدد عملکرد نیروهای حافظ قانون خبر داد و وعده داد شخصا پرونده حادثه رفتار غیراخلاقی را دنبال کرده و به اتمام برساند.
پایان درگیری در زندان شهر جلال‌آباد و بیانیه وزارت دفاع افغانستان
طبق بیانیه وزارت دفاع افغانستان، نیروهای نظامی و امنیتی این کشور ساختمانی را که مهاجمان در آن سنگر گرفته بودند و نیز زندان ولایت ننگرهار را از وجود مهاجمان پاکسازی کردند.
سرمایه‌گذاری بی‌فایده رژیم صهیونیستی روی برنامه کردها برای تحقق استقلال
تحلیلگر نظامی اسرائیلی‌ با بیان اینکه رویای کردها در داشتن استقلال از دست رفته است، اعلام کرد، رژیم صهیونیستی روی برنامه کردها برای تحقق استقلالشان سرمایه گذاری کرده است.
ˮشربل وهبهˮ وزیر خارجه جدید لبنان
رئیس جمهوری لبنان و نخست وزیر این کشور حکم قبول استعفای ناصیف حتی را امضا کرده و شربل وهبه را به جای او در سمت وزیر خارجه تعیین کردند.
مصدومیت دو مرزبان در اثر انفجار مین در سردشت
فرمانده مرزبانی آذربایجان غربی از مجروح شدن دوتن از مرزبانان سردشت خبرداد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

«شیرعلی مردون» که بود؟
علیمردان نمادی از قهرمانی و رشادت قوم لر ایرانی در تاریخ معاصر است که به‌رغم تمام مصایبی که در قرن‌های متعدد متحمل شده، ایستاده و استوار در مرزهای ایران حاضر است.
پورموسوی: مدافعان ما مقابل شاهین در پُست غیرتخصصی بازی می‌کردند- این دسته گل سازمان لیگ بود
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم اعتقاد دارد مدافعان تیمش در دیدار مقابل شاهین شهرداری بوشهر در پُست‌های غیرتخصصی خود به میدان رفتند.
حلالی: رکوردشکنی، پرسپولیسی‌ها را از رسیدن به هدف‌شان باز می‌دارد- گل‌محمدی برای آسیا باید تیمش را تقویت کند
بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس معتقد است که فکر کردن سرخپوشان به رکوردشکنی در لیگ برتر آنها را از هدف‌شان که موفقیت در آسیاست، دور می‌کند.
رویای المپیک از زمین‌های خاکی خرم‌آباد- داستان تمرین دختر ۱۶ ساله از طلوع آفتاب
نوجوانان و جوانان با استعداد بسیاری در ورزش هستند که انتظار حمایت مسئولان را دارند تا به رویاهای بزرگ خود جامه عمل بپوشانند. گاه آنها با سختی‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و برای عبور از مسیر پر پیچ وخم باید دستشان را گرفت.
ˮچهل‌تیکهˮ با نوستالژی‌هایش به تلویزیون برگشت + تیزر
برنامه تلویزیونی "چهل‌تیکه" از دهه سوم مردادماه به آنتن می‌رسد و احتمالاً هر شب دوباره به سراغ نوستالژی‌ها می‌رود.
مشاور امنیت ملی آمریکا زمان لغو تحریم‌ها علیه روسیه را اعلام کرد
یمن واشنگتن را محکوم کرد
سفیر ایران در چین: پتانسیل فراوانی برای همکاری با چین در حوزه هوافضا وجود دارد
فرانسه توافق استرداد مظنونین با هنگ‌کنگ را تعلیق کرد
مصاحبه| مدیر موسسه بین المللی تحقیقات صلح: بیماری‌های واگیردار بیشتری مثل کرونا در راه است
گزارش| سقوط آزاد اقتصاد آمریکا و آدرس غلط ترامپ؛ آیا انتخابات مسئله اصلی است؟
رژیم اسرائیل| از سردرگمی در ارتش تا اعتراف به شکست در مبارزه با کرونا
سید حسن نصرالله چهارشنبه شب سخنرانی می‌کند
مرکل مخالف خروج نیروهای آمریکایی است
مشاور امنیت ملی آمریکا زمان لغو تحریم‌ها علیه روسیه را اعلام کرد