یادداشت| بازی آمریکایی در سرزمین سوخته

13:15 ۱۹۷ روز و ۶ ساعت پیش تسنیم 920 0
یادداشت| بازی آمریکایی در سرزمین سوخته

آمریکایی‌ها از زمان حضور در افغانستان برنامه‌ای مدون برای دولت-ملت‌سازی مبتنی بر ارزش‌های لیبرال دموکراسی غربی داشته‌اند که برای پیاده‌سازی آن باید مجاهدین را عقب زده و نسل نویی از مدیران و رهبران تکنوکرات و سکولار را به قدرت برسانند.

تسنیم

- اخبار بین الملل - به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، هم عبدالله، هم حامیانش، هم رقبای او و هم تیم پیروز یعنی اشرف غنی  به خوبی می‌دانند اگر قرار بود تغییری در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به وقوع بپیوندد، هرگز حدود سه ماه زمان تلف نمی‌شد و در همان تاریخ مشخص، نتایج اعلام و پس از اعتراضات و شکایات، ممکن بود تغییری در نتایج اعمال شود بنابراین باید از همین حالا اشرف‌غنی را رئیس‌جمهور آینده افغانستان دانست و عبدالله را نیز در بخشی از قدرت شریک دید.
به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها از زمان حضور خود در افغانستان برنامه‌ای مدون برای دولت-ملت‌سازی مبتنی بر ارزش‌های لیبرال دموکراسی غربی داشته‌اند که برای پیاده‌سازی آن باید مجاهدین را عقب زده و نسل نویی از مدیران و رهبران تکنوکرات و سکولار همسو با خود را بر مسند قدرت بنشانند.
شاید کوتاه‌ترین راه برای آمریکایی‌ها انجام این کار با استفاده از قدرت نظامی حداکثری در سال 2001 بود اما واشنگتن باید نمادی از دموکراسی آمریکایی را در زمین سوخته افغانستان پیاده می‌کرد. انتخابات بهترین و اولین گزینه برای استقرار دموکراسی آمریکایی در افغانستان بود اما واشنگتن به خوبی می‌دانست چنانچه این روند به صورت طبیعی راه خود را طی کند و مردم‌سالاری واقعی بر این روند حکم‌فرما شود، بی‌شک مجاهدین افغانستان از پایگاه رای قابل‌ توجهی برخوردار خواهند بود و این‌ موضوع نمی‌تواند منافع حداکثری‌شان را تامین کند.
واشنگتن باید انتخابات را به عنوان نماد دموکراسی برگزار می‌کرد اما کج‌راهه‌ای را انتخاب کرد که سرنوشت امروز افغانستان نتیجه پای نهادن در همین کج‌راهه است. در چهار دوره انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان همواره یک دو قطبی وجود داشته است که یک قطب آن نامزد مورد تایید و حمایت آمریکا بوده و قطب مقابل آن را یکی از رهبران مجاهدین رهبری می‌کرده است.
در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان بی‌شک این حامد کرزی بود که فرد مد نظر غربی‌ها برای تکیه زدن بر کرسی ریاست‌جمهوری شناخته می‌شد و در مقابل او یونس قانونی از رهبران مجاهدین تاجیک‌تبار نزدیک به احمد شاه‌ مسعود قرار داشت. در دور دوم، سوم و چهارم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان نیز عبدا... عبدا... از سوی مجاهدین سنتی افغانستان پای به میدان نبرد با نامزدهای مورد حمایت غرب یعنی حامد کرزی و اشرف‌غنی نهاد.
اطلاعات میدانی و نتایج صندوق‌های رای در این چهار دوره انتخابات نشان می‌داد اگر‌ نامزد مورد حمایت مجاهدین در همه این ادوار پیروز نهایی نبوده، بدون شک در دوره اول و سوم این یونس قانونی و عبدالله عبدالله بودند که اکثریت آرا را به خود اختصاص دادند و باید بر کرسی ریاست‌جمهوری تکیه می‌زدند اما آمریکا به عنوان مداخله‌گر اصلی در این روند هر بار به نوعی نتیجه نهایی را به سمت نامزد مطلوب خود مصادره کرده است.
مجاهدین افغانستان در سه دوره گذشته به صورت منسجم وارد کارزار انتخابات شدند و هر بار با بازی آمریکایی‌ها و گاه با معامله تسلیم نهایی بودند اما در این دور از انتخابات با ترفند خاصی از سوی غربی‌ها، مجاهدین قبل از شروع این روند به سه قسمت تقسیم شدند.
حنیف اتمر ابتدا با اعلام حضورش در انتخابات بخشی از بدنه مجاهدین را از عبدالله جدا کرد و به تیم خود پیوند داد که از آن جمله می‌توان به عطا محمدنور و یونس قانونی اشاره کرد.
همزمان اشرف‌غنی برخی از چهره‌های مجاهدین را وارد تیم انتخاباتی خود کرد تا تیم مجاهدین در انتخابات چهارم ضعیف‌تر از قبل باشد و قسمت سوم هم سهم عبدالله عبدالله شد تا ضعیف‌ترین سهم خود از لحاظ پشتیبانی معنوی مجاهدین در عرصه انتخابات را تجربه کند.
کرزی: انتخابات افغانستان بر اساس معاملات خارجی‌ها است کانینگهام: حل بحران انتخابات افغانستان نیازی به مداخله خارجی ندارد عبدالله: ما بر اساس آرای پاک پیروز انتخابات افغانستان هستیم یادداشت| مجاهدین؛ قربانی دموکراسی آمریکایی در افغانستان دیپلمات سابق آمریکایی: کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان از برنامه‌های تبلیغاتی ترامپ است آمریکا با بازی نمایشی دموکراسی غربی در افغانستان و بدون توجه به خواست و انتخاب مردم این کشور علاوه بر همه بلاهایی که بر سر افغانستان آورد، یک راهبرد اساسی به نفع خود رقم زد و آن راهبرد حذف تدریجی رهبران مجاهدین افغانستان از عرصه قدرت و جایگزینی آن ها با نسل نوینی از رهبران تکنوکرات-سکولار بود که حاضرند بدون چون و چرا منافع غایی واشنگتن را در افغانستان تامین کنند. در واقع مجاهدین افغانستان قربانی اصلی بازی در زمین دموکراسی ترسیم شده از سوی آمریکا و منطبق با اصول و ارزش‌های لیبرال دموکراسی غربی بودند.
بی‌شک بخش باقی‌مانده از رهبران مجاهدین افغانستان که اکنون در کنار اشرف‌غنی حضور دارند و خود را برای حضور در دولت آینده آماده می‌کنند نیز پایان عمر سیاسی خود را تجربه خواهند کرد و جایگاه مجاهدین در آینده کشورشان در حضور آمریکا و متحدانش به سمت صفر نیل خواهد کرد.
سید حسام رضوی کارشناس مسائل سیاسی افغانستان انتهای پیام/.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آغاز طرح ارتقاء امنیت اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد
دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد از آغاز مرحله اول طرح ارتقاء امنیت اجتماعی، با حضور مقتدر نیروی انتظامی خبر داد.
سفیر ایران در روسیه: روند اجرای عدالت در جهان معکوس شده است
سفیر ایران در روسیه با انتقاد از اقدامات خارج از قانون آمریکا در قبال نهادهای بین‌المللی گفت: معیارهای خوبی و بدی در عرصه بین المللی دچار بحران شده است.
بازخوانی سخنان امروز رهبری در جلسه امروز کمیسیون فرهنگی مجلس
سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه "جلسه امروز کمیسیون فرهنگی به جمع بندی و بازخوانی فرمایشات امروز صبح حضرت آقا اختصاص داشت"، گفت: سه اولویت در میان اولویت‌های فرمایشات مقام معظم رهبری یعنی مسئله جمعیت؛ مسئله ازدواج آسان و موضوع فضای مجازی صراحتا ماموریت مستقیم کمیسیون فرهنگی است.
ظریف شایعه فروش جزیره کیش در سند همکاری ایران و چین را رد کرد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی موضوع توافق همکاری ۲۵ ساله ایران با چین با حضور وزیر خارجه در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت که در این جلسه وزیر خارجه شایعاتی همچون فروش جزیره کیش و نفت ارزان قیمت در سند همکاری ۲۵ ساله را رد کرد و آن را ناشی از غرض‌ورزی دشمنان توسعه روابط بین دو کشور دانست.
بررسی اصول اثرگذاری بر ارتقای عادلانه سلامت مردم در کمیسیون بهداشت
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از بررسی اصول و فنون اثرگذاری بر ارتقای عادلانه سلامت مردم در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.
فلاحی: کمیسیون آموزش در برگزاری کنکور سراسری تابع نظر ستاد کرونا است
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد که کمیسیون آموزش درباره زمان برگزاری کنکور سراسری تابع نظر ستاد مبارزه با کرونا است.
قالیباف: در مجلس یازدهم اصالت با کمیسیون‌ها است
رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در دوره مجلس یازدهم اصالت با کمیسیون‌ها است و باید تصمیم‌گیری‌ها بر اساس کارآمدسازی، مردمی سازی، شفافیت و هوشمندسازی باشد.
بررسی راهکارهای ساماندهی بازار مسکن در کمیسیون عمران
یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از برگزاری چندمین جلسه این کمیسیون برای ساماندهی بازار مسکن و راهکارهای کنترل قیمت‌ها خبر داد.
مراسم تدفین شهردار سئول آنلاین برگزار می‌شود
مقامات پایتخت کره جنوبی از برگزاری مراسم تدفین شهردار متوفی این شهر به صورت آنلاین به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر داد.
بررسی گزارش معاونت عمرانی وزارت کشور در کمیسیون شوراها
سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها از بررسی گزارش عملکرد معاونت عمرانی وزارت کشور در جلسه امروز این کمیسیون خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گرانی تجهیزات، مشکل جدی کمانداران؛ هر تیر ۱-۵ میلیون تومان!
سرمربی تیم ملی ریکرو گفت: به دلیل نبود مسابقات و گران بودن تجهیزات کمانداران انگیزه و روحیه کافی برای ادامه تمرینات انفرادی در سایت تیر و کمان را ندارند.
ابداع سیستم تغییر رنگ با الهام از آفتاب‌پرست‌ها
پژوهشگران آمریکایی با الهام از بدن آفتاب‌پرست‌ها، سیستمی را ابداع کرده‌اند که قابلیت تغییر رنگ دارد.
پیروزی بارسلونا در شب رکوردشکنی مسی
بارسلونا در حالی توانست وایادولید را شکست دهد که ستاره آرژانتینی‌اش یک رکورد به نام خود ثبت کرد.
سراج: برخی بازیکنانمان از جان و دل مایه نمی‌گذارند
سرمربی صنعت نفت آبادان می‌گوید که باشگاه باید با برخی از بازیکنان تیمش برخورد کند.
مومنی: مجیدی کشتی به گل نشسته استقلال را به مقصد می‌رساند
بازیکن سابق استقلال با تشبیه این تیم به "کشتی به گل نشسته" می‌گوید مجیدی به گونه ای این کشتی را هدایت خواهد کرد که هواداران خوشحال شوند.
مراسم تدفین شهردار سئول آنلاین برگزار می‌شود
حفتر برای ازسرگیری صادرات نفت لیبی شرط تعیین کرد
حمله هوایی ائتلاف سعودی به شمال غرب یمن
گزارش| نگاهی به ابعاد و سیگنال‌های توافق نظامی تهران-دمشق
کرزی: جنگ، ادامه توطئه‌های خارجی علیه تلاش‌های صلح افغانستان است
روند منفی روابط مسکو و کی‌یف دیر یا زود به پایان می‌رسد
هزار خبرنگار و کارمند رسانه در افغانستان کرونا گرفتند
یمن|«مأرب» در آستانه آزادی قرار گرفت
خبر شبکه سعودی تکذیب شد
مقام سابق آمریکایی: ترامپ یک بار پیشنهاد فروختن «پورتوریکو» را مطرح کرد