یادداشت| در دفاع از شوکران- چرا باید از پخش گفتگوی شبکه 4 با شیرین هانتر دفاع کرد؟

15:36 ۲۰ روز و ۷ ساعت پیش تسنیم 47 0
یادداشت| در دفاع از شوکران- چرا باید از پخش گفتگوی شبکه 4 با شیرین هانتر دفاع کرد؟

گفتگوی برنامه شوکران شبکه ۴ با خانم شیرین هانتر در هفته گذشته بر اثر برخی انتقادات متوقف شده است؛ این متن به بررسی این مسئله می‌پردازد که آیا باید از چنین گفتگوهایی به صورت کلی استقبال کرد و یا بالعکس؟

تسنیم

- اخبار سیاسی - گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم -عبدالله عبداللهی: برنامه گفت‌وگو محور شوکران که از شبکه چهارم سیما و با اجرای آقای پیام فضلی‌نژاد پخش می‌شود، قرار بود هفته گذشته در بیست‌وپنجمین شماره‌اش مصاحبه‌ای با خانم شیرین هانتر را روی آنتن ببرد؛ امّا در آخرین ثانیه‌ها این مسئله منتفی و به صورت زیرنویس اعلام شد که به زمان دیگری موکول شده است. این مسئله با توجه به مخالفتی که روزنامه کیهان با پخش این گفتگو انجام داده بود به یکی از مسائل مورد بحث در هفته گذشته تبدیل شد. کیهان در شماره 29 آذر خود با تیتر «دلال رابطه با آمریکا و اسرائیل در برنامه تلویزیونی؟» به شدت از تصمیم شبکه چهار برای پخش این گفتگو انتقاد کرده و به سابقه‌‌ و رزومه ی خانم هانتر پرداخته بود. این روزنامه نوشته است:
" دعوت از این عنصر وابسته به نهادهای حاکمیتی و امنیتی آمریکا، به‌خودی‌خود و فی‌نفسه نوعی قبح زدایی از حضور چنین افرادی در فضای فرهنگی و رسانه‌ای ایران محسوب می‌شود. برای این‌گونه عوامل خودفروخته مهم نیست که در چالش احتمالی- البته اگر مقصود چالش باشد!- محکوم شوند، بلکه آنچه برای سازمان‌های جاسوسی دشمن از جمله سازمان «سیا» اهمیت دارد، حضور عواملش در شبکه تلویزیون رسمی ایران است و تعجب‌آور است که نکته‌ای به این بدیهی از نظر برنامه‌ریزان مورد اشاره دور مانده باشد!
" کیهان یک روز پس از عدم پخش این گفتگو هم نوشته بود که " در پی اطلاع‌رسانی کیهان از گفت‌وگوی یکی از برنامه‌های سیما با عنصر وابسته به مراکز امنیتی آمریکا، پخش این برنامه متوقف شد ".
مشخص نیست که آیا صرف مخالفت کیهان با پخش این برنامه عامل اصلی در عدم نمایش آن بوده و یا در صداوسیما مخالفان جدی دیگری هم بوده‌اند که از خبر کیهان هم بهره گرفته‌اند. و اساساً مسئله‌ی این متن بررسی نحوه مواجهه کیهان با این برنامه نیست، بلکه نگاهی است که بعضاً به رسانه در کشور وجود دارد و کیهان هم در این مورد احتمالاً با همین نگاه به مخالفت با این قسمت شوکران برخاسته است.
آنطور که به نظر می‌رسد، این نوع نگاه، رسانه را به لحاظ ماهیت، ضرورتاً «منبع‌ مشروعیت» تلقی می‌کند؛ به این معنا که اگر رسانه‌ای با فردی گفتگو کرد، همین مسئله فی‌نفسه و فارغ از هر فاکتور دیگری به معنای مشروعیت دادن به آن فرد تصور می‌شود. بر همین اساس است که کیهان می‌نویسد حضور این فرد به‌خودی‌خود و فی‌نفسه نوعی «قبح‌زدایی» است. این نگاه ناشی از یک
«تصور مکانیکی» درباره نقش رسانه است. رسانه می‌تواند در مشروعیت بخشی یا مشروعیت زدایی از یک اندیشه یا نهاد یا فرد نقش داشته باشد، اما اینکه تصور کنیم هر گفتگویی با هر فردی به معنای مشروعیت بخشیدن به اوست و حذف او از کنداکتور ضرورتاً مشروعیت او را هم منتفی می‌کند، ساده‌سازی ماهیت رسانه است.
برخلاف این نگاه مکانیکی، باید به «معنا» ی حضور و یا گفتگو با هر فردی در رسانه توجه شود. و البته برای این منظور نمی‌توان همیشه یک گفتگو را به نحو نقطه‌ای مدنظر قرار داد؛ بلکه باید آن را در درون یک چارچوب، ارزیابی و معنادار کرد. درباره همین گفتگو با خانم شیرین هانتر بسیار بعید است که مخاطب با مشاهده آن احساس کند که نسبت به همکاری با سازمان سیا و یا عضویت در شورای ایرانیان آمریکا یک نوع قبح‌زدایی صورت گرفته و یا به آن مشروعیتی تزریق شده است! یک رسانه از جمله سازمان صداوسیما می‌تواند و حتی در مواقعی «باید» بتواند با رئیس سازمان سیا هم گفتگو بگیرد و او را به چالش بکشد، اما هیچ مشروعیتی هم به او نبخشد.
البته این بدان معنا نیست که رسانه باید با هر فرد و مقامی در تعامل باشد و گفتگو بگیرد و یا بالعکس؛ مثلاً تردیدی نیست که گفتگوی تلویزیون ایران اینترنشنال با سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه بعد از اقدام تروریستی این گروه در اهواز مثالی از مشروعیت بخشی و نیز به نوعی همکاری این تلویزیون با گروهک تروریستی بود. امّا مسئله این است که نباید این دایره را آنقدر تنگ کرد که تصور کنیم هر نوع گفتگوی رسانه با هر مقامی به همین معنا تلقی می‌شود. بلکه همچنان که تاکید شد، در این موارد، «معنا»یی که مخاطب از این تعامل برداشت می‌کند مهمترین فاکتور در ارزیابی است.
مسئله‌ی بعدی نوع نگاه به «کارکرد» رسانه است؛ برخی تصور می‌کنند یک رسانه در تک تک گزارشها و گفتگوهایی که مخابره می‌کند باید تمام ملاحظات عالم امکان را مندرج و تمام راهبردها را یک جا محقق کند. بر همین اساس است که برخی در مقام دفاع می‌گویند اگر برنامه شوکران در این گفتگو توانسته باشد مصاحبه‌شونده را نابود و منکوب کند خوب است پخش شود و در غیر این صورت حتی اگر نتیجه 90 به 10 به سود مجری شوکران باشد هم قابل قبول نیست! تجربه نشان داده است که این نگاه صفر و صدی به رسانه، نه به نتیجه‌ی صد، بلکه غالباً به امتیاز صفر منتهی می‌شود. چرا که رسانه را از یک فاکتور کلیدی و اساسی‌اش که داشتن «مرجعیت» است محروم می‌کند. کارکرد اصلی رسانه تاثیرگذاری در دو حوزه‌ی تصمیم‌گیران(امر سیاسی) و افکار عمومی(امر اجتماعی) است و رسانه برای این منظور مهم غیر از اندیشه و ایده‌ی مترقی، باید مرجعیت لازم را هم داشته باشد تا بتواند با زبان و فرم‌های جذاب، پیام خود را به مخاطب‌اش عرضه کند و البته پیش از آن باید اساساً مخاطبی وجود داشته باشد. در دنیای جدید که دیگر تصویر «بوق» داشتن از رسانه قاعدتاً باید به تاریخ سپرده شده باشد، رسانه‌ای که نتواند با گروه‌ها و اندیشه‌های مختلف و متضاد تعامل داشته و نهایتاً، در مقام برآیند، موضع‌گیری و ایده‌ای که خود بدان اعتقاد دارد را دنبال کند، اساساً از رسانه‌بودگی خود را تهی کرده است.
به عنوان نمونه در این میان می‌توان به گفتگوهای متعدد رسانه‌های غربی با مقام‌های ایرانی اشاره کرد. مثلاً به احتمال زیاد مخاطب بارها و بارها دیده است که رسانه‌های بزرگ غربی با مقام‌هایی از ایران، مانند رئیس‌جمهور، وزرای خارجه، دبیر شورای عالی امنیت ملی، دبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه و دیگران گفتگو کرده‌اند؛ اما در این گفتگوها اولّاً خود را موظف نمی‌دیده‌اند که یا مقام ایرانی را از بیخ منکوب و یا پخش گفتگو را منتفی کنند و ثانیاً این گفتگوها ضرورتاً به معنای مشروعیت بخشی یا سلب مشروعیت از این مصاحبه‌شوندگان ایرانی نبوده بلکه رسانه‌های مورد اشاره این مصاحبه‌ها را به عنوان بخشی از رویکرد و جریان‌سازی خود درباره ایران در نظر گرفته‌اند.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

قهرمانی خوزستان در نخستین دوره پاراوزنه برداری بانوان
نخستین دوره مسابقات قهرمانی کشور وزنه برداری بانوان جانباز و معلولان با قهرمانی تیم خوزستان پایان یافت.
تیم البرز در سکوی اول مسابقات کشتی فرنگی ناشنوایان قهرمانی کشور ایستاد
مسابقات قهرمانی کشور کشتی فرنگی ناشنوایان در رده سنی نوجوانان و امید با قهرمانی تیم البرز پایان یافت.
انصاری‌فرد: اجازه نمی‌دهیم به حق میزبانی تیم‌های ایرانی خدشه‌ای وارد شود
مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می‌گوید باید برابر تصمیم AFC ایستاد و اگر تیم‌های ایرانی از لیگ قهرمانان آسیا کناره‌گیری کنند این نهاد ضربه جبران ناپذیری می‌خورد.
مدیرعامل پرسپولیس: اجازه نمی‌دهیم به میزبانی ایران خدشه وارد کنند
انصاری فرد تاکید کرد: در خاورمیانه و غرب اسیا هیچ جا امن‌تر از ایران نیست. وزیر ورزش هم تضامین لازم را به AFC اعلام کرده و ما هم در باشگاه پرسپولیس پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم. قویا باید جلوی این مسائل ایستاد.
باشگاه استقلال: تحت هیچ شرایطی در زمین بی‌طرف بازی نمی‌کنیم
ایران یک کشور امن است و در رقابت‌های بین‌المللی قبلی که میزبان بوده بهترین میزبانی را انجام داده و خودش را ثابت کرده‌است و ما تحت هیچ شرایطی در کشور بی‌طرف بازی نخواهیم کرد.
اعزام تجهیزات و امکانات شهرداری‌های کشور به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از اعزام کاروان از شهرداری های کشور شامل تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های امدادی و عمرانی به مناطق سیل‌زده استان سیستان و بلوچستان خبر داد.
گرفتار سال‌های تر و خشک شدیم
چند سالی است که بحران آب و سیل در هم تنیده شده و هر سال یکی از این واژه‌ها بر دل ایران می‌نشیند که طبق گفته‌های آقای وزیر چاره‌ای جز سازگاری و راهکارهای مدیریتی نداریم.
آخرین وضعیت واگذاری سرخابی‌ها از زبان بورسی‌ها
مدیرعامل فرابورس به تشریح آخرین وضعیت واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی و عرضه سهام این دو باشگاه در فرابورس پرداخت و گفت: تلاش می‌شود سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان سال در فرابورس عرضه شود.
تصادف کامیون با پراید در محور اهرم - برازجان- ۵ نفر جان باختند
رئیس پلیس راه استان بوشهر گفت: در تصادف کامیون با پراید در محور اهرم - برازجان، پنج نفر جان باختند.
افزایش قیمت نفت در بازار جهانی- نفت دوباره به مرز 65 دلار رسید
در معاملات امروز بازار جهانی انرژی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 0.3 دلار افزایش 64.92 دلار قیمت‌گذاری شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش جالب تهیه کننده ˮمغز استخوانˮ به انصراف بابک حمیدیان از جشنواره فجر -عکس
امروز بابک حمیدیان در یادداشتی از حضور در جشنواره فیلم فجر انصراف داد.
پنج نکته درباره آلاینده‌های هوای تهران
بر اساس اطلاعات سیاهه انتشار سال ۹۶ منابع متحرک اعم از خودروهای سواری،تاکسی، موتوسیکلت، وانت، مینی‌بوس،اتوبوس واحد،اتوبوس سرویس و کامیون با تولید ۸۲.۹ درصد آلاینده‌های گازی و ۶۰.۸ درصد ذرات معلق بیشترین نقش را در آلودگی هوای تهران داشته‌اند.
حفظ هوشیاری ذهن را بیاموزید
برخی راهکارهای ساده می‌تواند به شما کمک کند استرس خود را مدیریت کرده، شادی و نشاط درونی خود را حفظ کنید و از ابتلا به افسردگی جلوگیری کنید.
ویدئو - موسیقی فیلم؛ «دوئل»
«دوئل» فیلمی جنگی و درام به نویسندگی و کارگردانی «احمدرضا درویش» است و یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌های سینمای ایران محسوب می‌شود. این فیلم در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر ۸ سیمرغ بلورین از جمله برای بهترین کارگردانی و بهترین جلوه‌های ویژه کسب کرد. موسیقی متن دوئل را «مجید انتظامی» - موسیقیدان، آهنگساز و نوازنده ۷۱ ساله ایرانی - ساخت و بخاطر آن نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر و تندیس زرین جشن خانه سینما شد. «ترن»، «روز واقعه»، «بوی پیراهن یوسف» و «آژانس شیشه‌ای» از مشهورترین آثار سینمایی است که مجید انتظامی برای آنها موسیقی متن نوشته است.
جلوگیری از جذب چربی غذا با ˮسیلیسˮ
یک مطالعه جدید از محققان دانشگاه استکهلم به آینده‌ای اشاره دارد که افزودن یک مکمل کوچک می‌تواند بدن را از فرآوری و جذب چربی در هر وعده غذایی معین متوقف کند.
سفیر ایران در فرانسه: طرح مذاکرات مجدد، اقدامی‌ برای توجیه ناتوانی اروپایی‌هاست
رضایی: اینستکس به یک جوک شبیه است
آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان
به هیچ وجه درباره توافق جدید مذاکره نمی کنیم
محسن رضایی: قدرت آمریکا را با «موشک‌باران» تمسخر کردیم
واکنش امیر حاتمی به ادعای حمایت آمریکا از مردم ایران
لاریجانی: کشور قدرتمند در مقابل دیگران می‌تواند استقامت نشان دهد
محسن رضایی: وارد سومین جبهه حق و باطل شده‌ایم
واکنش امیر حاتمی به ادعای حمایت آمریکا از مردم ایران
کدخدایی: هیچ کس با فشار به شورای نگهبان تأیید صلاحیت نشده است