یادداشت| در دفاع از شوکران- چرا باید از پخش گفتگوی شبکه 4 با شیرین هانتر دفاع کرد؟

15:36 ۱۹۷ روز و ۱۴ ساعت پیش تسنیم 339 0
یادداشت| در دفاع از شوکران- چرا باید از پخش گفتگوی شبکه 4 با شیرین هانتر دفاع کرد؟

گفتگوی برنامه شوکران شبکه ۴ با خانم شیرین هانتر در هفته گذشته بر اثر برخی انتقادات متوقف شده است؛ این متن به بررسی این مسئله می‌پردازد که آیا باید از چنین گفتگوهایی به صورت کلی استقبال کرد و یا بالعکس؟

تسنیم

- اخبار سیاسی - گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم -عبدالله عبداللهی: برنامه گفت‌وگو محور شوکران که از شبکه چهارم سیما و با اجرای آقای پیام فضلی‌نژاد پخش می‌شود، قرار بود هفته گذشته در بیست‌وپنجمین شماره‌اش مصاحبه‌ای با خانم شیرین هانتر را روی آنتن ببرد؛ امّا در آخرین ثانیه‌ها این مسئله منتفی و به صورت زیرنویس اعلام شد که به زمان دیگری موکول شده است. این مسئله با توجه به مخالفتی که روزنامه کیهان با پخش این گفتگو انجام داده بود به یکی از مسائل مورد بحث در هفته گذشته تبدیل شد. کیهان در شماره 29 آذر خود با تیتر «دلال رابطه با آمریکا و اسرائیل در برنامه تلویزیونی؟» به شدت از تصمیم شبکه چهار برای پخش این گفتگو انتقاد کرده و به سابقه‌‌ و رزومه ی خانم هانتر پرداخته بود. این روزنامه نوشته است:
" دعوت از این عنصر وابسته به نهادهای حاکمیتی و امنیتی آمریکا، به‌خودی‌خود و فی‌نفسه نوعی قبح زدایی از حضور چنین افرادی در فضای فرهنگی و رسانه‌ای ایران محسوب می‌شود. برای این‌گونه عوامل خودفروخته مهم نیست که در چالش احتمالی- البته اگر مقصود چالش باشد!- محکوم شوند، بلکه آنچه برای سازمان‌های جاسوسی دشمن از جمله سازمان «سیا» اهمیت دارد، حضور عواملش در شبکه تلویزیون رسمی ایران است و تعجب‌آور است که نکته‌ای به این بدیهی از نظر برنامه‌ریزان مورد اشاره دور مانده باشد!
" کیهان یک روز پس از عدم پخش این گفتگو هم نوشته بود که " در پی اطلاع‌رسانی کیهان از گفت‌وگوی یکی از برنامه‌های سیما با عنصر وابسته به مراکز امنیتی آمریکا، پخش این برنامه متوقف شد ".
مشخص نیست که آیا صرف مخالفت کیهان با پخش این برنامه عامل اصلی در عدم نمایش آن بوده و یا در صداوسیما مخالفان جدی دیگری هم بوده‌اند که از خبر کیهان هم بهره گرفته‌اند. و اساساً مسئله‌ی این متن بررسی نحوه مواجهه کیهان با این برنامه نیست، بلکه نگاهی است که بعضاً به رسانه در کشور وجود دارد و کیهان هم در این مورد احتمالاً با همین نگاه به مخالفت با این قسمت شوکران برخاسته است.
آنطور که به نظر می‌رسد، این نوع نگاه، رسانه را به لحاظ ماهیت، ضرورتاً «منبع‌ مشروعیت» تلقی می‌کند؛ به این معنا که اگر رسانه‌ای با فردی گفتگو کرد، همین مسئله فی‌نفسه و فارغ از هر فاکتور دیگری به معنای مشروعیت دادن به آن فرد تصور می‌شود. بر همین اساس است که کیهان می‌نویسد حضور این فرد به‌خودی‌خود و فی‌نفسه نوعی «قبح‌زدایی» است. این نگاه ناشی از یک
«تصور مکانیکی» درباره نقش رسانه است. رسانه می‌تواند در مشروعیت بخشی یا مشروعیت زدایی از یک اندیشه یا نهاد یا فرد نقش داشته باشد، اما اینکه تصور کنیم هر گفتگویی با هر فردی به معنای مشروعیت بخشیدن به اوست و حذف او از کنداکتور ضرورتاً مشروعیت او را هم منتفی می‌کند، ساده‌سازی ماهیت رسانه است.
برخلاف این نگاه مکانیکی، باید به «معنا» ی حضور و یا گفتگو با هر فردی در رسانه توجه شود. و البته برای این منظور نمی‌توان همیشه یک گفتگو را به نحو نقطه‌ای مدنظر قرار داد؛ بلکه باید آن را در درون یک چارچوب، ارزیابی و معنادار کرد. درباره همین گفتگو با خانم شیرین هانتر بسیار بعید است که مخاطب با مشاهده آن احساس کند که نسبت به همکاری با سازمان سیا و یا عضویت در شورای ایرانیان آمریکا یک نوع قبح‌زدایی صورت گرفته و یا به آن مشروعیتی تزریق شده است! یک رسانه از جمله سازمان صداوسیما می‌تواند و حتی در مواقعی «باید» بتواند با رئیس سازمان سیا هم گفتگو بگیرد و او را به چالش بکشد، اما هیچ مشروعیتی هم به او نبخشد.
البته این بدان معنا نیست که رسانه باید با هر فرد و مقامی در تعامل باشد و گفتگو بگیرد و یا بالعکس؛ مثلاً تردیدی نیست که گفتگوی تلویزیون ایران اینترنشنال با سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه بعد از اقدام تروریستی این گروه در اهواز مثالی از مشروعیت بخشی و نیز به نوعی همکاری این تلویزیون با گروهک تروریستی بود. امّا مسئله این است که نباید این دایره را آنقدر تنگ کرد که تصور کنیم هر نوع گفتگوی رسانه با هر مقامی به همین معنا تلقی می‌شود. بلکه همچنان که تاکید شد، در این موارد، «معنا»یی که مخاطب از این تعامل برداشت می‌کند مهمترین فاکتور در ارزیابی است.
مسئله‌ی بعدی نوع نگاه به «کارکرد» رسانه است؛ برخی تصور می‌کنند یک رسانه در تک تک گزارشها و گفتگوهایی که مخابره می‌کند باید تمام ملاحظات عالم امکان را مندرج و تمام راهبردها را یک جا محقق کند. بر همین اساس است که برخی در مقام دفاع می‌گویند اگر برنامه شوکران در این گفتگو توانسته باشد مصاحبه‌شونده را نابود و منکوب کند خوب است پخش شود و در غیر این صورت حتی اگر نتیجه 90 به 10 به سود مجری شوکران باشد هم قابل قبول نیست! تجربه نشان داده است که این نگاه صفر و صدی به رسانه، نه به نتیجه‌ی صد، بلکه غالباً به امتیاز صفر منتهی می‌شود. چرا که رسانه را از یک فاکتور کلیدی و اساسی‌اش که داشتن «مرجعیت» است محروم می‌کند. کارکرد اصلی رسانه تاثیرگذاری در دو حوزه‌ی تصمیم‌گیران(امر سیاسی) و افکار عمومی(امر اجتماعی) است و رسانه برای این منظور مهم غیر از اندیشه و ایده‌ی مترقی، باید مرجعیت لازم را هم داشته باشد تا بتواند با زبان و فرم‌های جذاب، پیام خود را به مخاطب‌اش عرضه کند و البته پیش از آن باید اساساً مخاطبی وجود داشته باشد. در دنیای جدید که دیگر تصویر «بوق» داشتن از رسانه قاعدتاً باید به تاریخ سپرده شده باشد، رسانه‌ای که نتواند با گروه‌ها و اندیشه‌های مختلف و متضاد تعامل داشته و نهایتاً، در مقام برآیند، موضع‌گیری و ایده‌ای که خود بدان اعتقاد دارد را دنبال کند، اساساً از رسانه‌بودگی خود را تهی کرده است.
به عنوان نمونه در این میان می‌توان به گفتگوهای متعدد رسانه‌های غربی با مقام‌های ایرانی اشاره کرد. مثلاً به احتمال زیاد مخاطب بارها و بارها دیده است که رسانه‌های بزرگ غربی با مقام‌هایی از ایران، مانند رئیس‌جمهور، وزرای خارجه، دبیر شورای عالی امنیت ملی، دبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه و دیگران گفتگو کرده‌اند؛ اما در این گفتگوها اولّاً خود را موظف نمی‌دیده‌اند که یا مقام ایرانی را از بیخ منکوب و یا پخش گفتگو را منتفی کنند و ثانیاً این گفتگوها ضرورتاً به معنای مشروعیت بخشی یا سلب مشروعیت از این مصاحبه‌شوندگان ایرانی نبوده بلکه رسانه‌های مورد اشاره این مصاحبه‌ها را به عنوان بخشی از رویکرد و جریان‌سازی خود درباره ایران در نظر گرفته‌اند.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

وجود ۳۳ هزار ساختمان ناایمن در پایتخت
نوری گفت:در پایش‌های سال گذشته ۳۳ هزار پلاک نا ایمن تشخیص داده شده که از این تعداد ۳ هزار پلاک ایمن سازی شدند.
هشدار پلیس درباره ارسال پیامک‌های ناشناس برای دریافت وجه از مردم
سرهنگ امینی نسبت به ارسال پیامک‌هایی که از مردم درخواست وجه می‌کنند، هشدار داد.
بستری روزانه ۶۰۰ بیمار کرونایی در تهران به صورت میانگین
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: روزانه به طور متوسط ۶۰۰ بیمار کرونایی در تهران بستری می شوند که جای نگرانی دارد.
توزیع بیش از ۵ تن آسفالت در معابر منطقه ۱۲ - جدول کشی معبر خیابان لاله زار
کریمی آخرین اقدام‌های انجام شده در حوزه عمران را در سطح منطقه ۱۲ تشریح کرد.
تجویز «رمدیسیویر» توسط پزشکان تخلف است
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: تجویز داروی رمدیسیویر توسط پزشکان تخلف است؛ لذا توصیه می‌شود پزشکان داروهایی را که در فارماکوپه قرار ندارند، تجویز نکنند.
اوراق تسهیلات مسکن چیست؟ -شیوه قیمت‌گذاری اوراق تسهیلات مسکن
گفتنی است این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است.
در اجرای قانون کاهش مجازات حبس با توجه به الگوهای عصر حاضر قدم برداریم
یک وکیل دادگستری بر استفاده از نظرات کارشناسان و الگو برداری آگاهانه و پرهیز از شتابزدگی به جای کاهش مجازات حبس، برای گام برداشتن به سوی تغییر نحوه اجرای مجازات حبس با توجه به عصر حاضر تاکید کرد.
کاهش 47 درصدی جا به جایی مسافران در فرودگاه‌ های کشور
امیرمکری گفت: همزمان با شیوع کرونا شاهد کاهش ۴۷ درصدی جابه جایی مسافران در فرودگاه‌های کشور نسبت به سال گذشته هستیم.
مقایسه خودرو لیفان ۶۲۰ و جک J۴
در این مطلب به مقایسه و بررسی مشخصات فنی مقایسه خودرو مقایسه خودرو لیفان ۶۲۰ و جک J۴ خواهیم پرداخت.
واکنش سرمربی سابق به نقل و انتقالات پرسپولیس
حمید درخشان سرمربی پیشین تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اگر علیپور، ترابی و رسن بمانند، باز هم خط هافبک و حمله پرسپولیس برای دیدار‌های دشوار در آسیا به تقویت نیاز دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویژگی‌های آب سیاه + درمان
یک متخصص جراحی چشم گفت: در آب سیاه فرد معمولا متوجه بیماری نمی شود و زمانی به پزشک مراجعه می کند که در مراحل پیشرفته بیماری است و دچار اختلال شدید میدان بینایی شده است و عصب چشم آسیب می بیند.
پسر نصرالله رادش در عصر جدید
در فصل قبلی عصر جدید پسر رادش شرکت کرده بود.
کدام استان‌ها بر حسب جمعیت بیشترین آمار نزاع را دارند؟
در سال ۱۳۹۸، به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت کشور، ۶۹۲ نفر برای معاینه نزاع به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند.
پاک آیین: دست آمریکا در شورای امنیت علیه ایران خالی است
یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: ترامپ برای فشار به ایران و صدور قطعنامه‌ای جدید درباره تحریم تسلیحاتی دستش در شورای امنیت خالی است.
معرفی و بررسی کویر موتور RKV ۲۰۰
RKV ۲۰۰ طراحی ظاهری نسبتا خوبی دارد هرچند که باز هم در مقایسه با رقبا حرف زیادی برای گفتن نخواهد داشت.
رزمایش بزرگ کره جنوبی و آمریکا
روابط آمریکا و روسیه عملاً در پایین‌ترین حدِ خود قرار دارد
سوتی جدید بی بی سی درباره ایران+عکس
حمله مردم سوریه به مراکز شبه نظامیان کُرد
شفافیت اعتماد مردم به حاکمیت را افزایش می دهد
حمله هوایی عربستان دستکم 10 شهروند را در شمال غرب یمن به خاک و خون کشید
اولویت‌های سیاست خارجی بایدن
تلفات درگیری مرزی میان آذربایجان و ارمنستان
مشاور قالیباف: مجلس در مسیر درستی است
اعلام آمادگی دولت برای همکاری و تعامل سازنده با مجلس در راستای پیشرفت و آبادانی کشور