فقدان سند راهبردی حمایت از مسلمانان در سیاست خارجی- نیاز فوری شیخ زکزاکی به رسیدگی پزشکی

14:13 ۲۹ روز و ۵ ساعت پیش تسنیم 38 0
فقدان سند راهبردی حمایت از مسلمانان در سیاست خارجی- نیاز فوری شیخ زکزاکی به رسیدگی پزشکی

در نشست مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه تهران بر نیاز فوری شیخ زکزاکی به رسیدگی پزشکی تأکید شد.

تسنیم

- اخبار سیاسی - به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم ، نشست‌ خبری مسئولان بسیج دانشجویی، دانشگاه‌های دانشگاه تهران، درباره وضعیت شیخ زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه پیش از ظهر امروز در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.
در این نشست محمد حسین عباسی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مهدی هاشم زاده، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی، حسین پاک، معاون بین‌الملل ناحیه بسیج دانشجویی تهران، سجاد فخرایی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صداوسیما و علی مظفری مسئول بسیج دانشجویی واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد، برگزار شد.
اعلام آمادگی دانشجویان پزشکی دانشگاه تهران برای درمان شیخ زکزاکی ارسال نامه‌ به پوتین و 11 سازمان حقوق بشری برای آزادی شیخ زکزاکی+عکس یک چشم شیخ زکزاکی نابینا و اوضاع جسمی او وخیم شده است وضعیت نامناسب شیخ زکزاکی و همسرش در زندان بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره رهبر شیعیان نیجریه/ محدودیت‌های نامشروع نسبت به شیخ زکزاکی را پایان دهید   **نیاز فوری شیخ زکزاکی به رسیدگی پزشکی حسین پاک، معاون بین الملل ناحیه بسیج دانشجویی تهران، با اشاره به اهمیت موضوع پیگیری وضعیت شیخ زکزاکی اظهار داشت: به نظر شیخ زکزاکی در دوگانه جمعی که اراده‌اش معطوف به ملیت و جمعی که اراده‌اش معطوف به جهان اسلام است، گم شده است.
وی افزود: مسئله شیخ زکزاکی مسئله اسلام و هویت اسلام در نیجریه است. وی رهبر فرزانه شیعیان نیجریه در این کشور محسوب می‌شود؛ لذا از دستگاه دیپلماسی انتظار می‌رود در این مقوله ورود جدی و عملی داشته باشد و  بنا را بر قربانی کردن مصالح اسلامی قرار ندهند.
معاون بین الملل ناحیه بسیج دانشجویی تهران، ادامه داد: جای سوال است که مسئولان ما در قضیه نیجریه چه چیزی را قربانی چیز دیگر می‌کنند مگر منافع ما در نیجریه چیزی جز شیخ زکزاکی‌است؟ پاک افزود: اگر دولت یا متولیان سیاست خارجی قرار نیست در حوزه‌هایی مثل موضوع شیخ زکزاکی ورود پیدا کنند پس ما مطالبات خود را در این خصوص چگونه پیگیری کنیم. چرا سیاست خارجی  این مطالبه را پیگیری نمی‌کند. چه چیزی در سیاست خارجی ما بر مسئله دیگر تقدم دارد و آیا منافع اسلام در این زمینه جای دارد یا خیر؟
فقدان سند راهبردی حمایت از مسلمانان در سیاست خارجی- نیاز فوری شیخ زکزاکی به رسیدگی پزشکی
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نیاز فوری شیخ زکزاکی به رسیدگی پزشکی گفت: اگر دولت و متولیان سیاست امور خارجی به هر دلیلی حاضر نیستند به وضعیت شیخ زکزاکی ورود کنند بدنه حزب اللهی و دانشجویان بسیجی به این مسئله آتش به اختیار ورود کرده و حاضرند بدون دلبستگی به اقدامات دیپلماسی خود پیگیر وضعیت ایشان بوده و اقدامات عملی انجام دهند.
**دفاع از شیخ زکزاکی دفاع از 20 میلیون شیعه نیجریه است فخرایی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صداوسیما، در ادامه این نشست طی سخنانی با اشاره به 25 سال زحمت شیخ زکزاکی برای تقویت شیعه در نیجریه، گفت: شیخ زکزاکی افراد بزرگی را در بین شیعیان نیجریه تربیت کرده و با تلاش‌های او کار عمیقی در نیجریه صورت گرفت. به نظر دفاع از شیخ زکزاکی حداقل کاری است که می‌توان انجام داد. دفاع از ایشان دفاع از 20 میلیون شیعه در نیجریه هم هست.
وی با انتقاد از چیره شدن دیپلماسی ملی بر دیپلماسی فراملی  یادآور شد: منافع ملی ما مگر چیزی جز منافع انقلاب اسلامی است. دستگاه سیاست خارجی و دولت نیاز نیست کار خاصی انجام دهند تنها بندی که در قانون اساسی کشور در زمینه آموزه‌های اسلامی و دفاع از مظلوم وجود دارد را اولویت کار خود قرار دهد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صداوسیما با انتقاد از نبود سند راهبردی برای حمایت از مستضعفان جهان اسلام در وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی گفت: دستگاه دیپلماسی ما در قبال اینگونه مسائل تنها به کلید واژه مصلحت اندیشی بسنده می‌کند؛ لذا باید از این دستگاه خواست سندی به این مهمی را در دستورکار خود قرار دهد.
فخرایی با اشاره به اینکه قضیه شیخ زکزاکی از زاویه دیدگاه یک انسان نیز مورد توجه است، تصریح کرد: حقوق اولیه شیخ زکزاکی به عنوان یک انسان سلب شده است. اگر شیخ زکزاکی به دلیل بی‌تدبیری‌های دولتمردان جهان اعدام شود و یا به شهادت برسد، این موضوع یک باخت برای اندیشه انقلاب اسلامی و مستضعفین جهان است و خلعی بسیار بزرگ از این نظر در نیجریه احساس خواهد شد.
وی اضافه کرد: از دست دادن شیخ زکزاکی قطعا خسرانی بزرگ برای جهان اسلام است؛ لذا از مسئولان امر و به خصوص کشورهای اسلامی می‌خواهیم وضعیت ایشان را پیگیری کرده و خواستار رسیدگی فوری به ایشان شود.
فقدان سند راهبردی حمایت از مسلمانان در سیاست خارجی- نیاز فوری شیخ زکزاکی به رسیدگی پزشکی
مظفری: چرا مسئولان ایران تاکنون با شیخ زکزاکی ملاقات نداشتند در ادامه این نشست، علی مظفری، با اشاره به اینکه شیخ زکزاکی عالم مجاهدی است که از حقوق اولیه خود محروم شده است، گفت: ایشان تمام مواضعی که در مسائل کشور نیجریه داشته است صلح آمیز و مسالمت آمیز بوده و تاکنون به همه مسائل قانون پایبند بوده است. لذا از هیچ اصولی قانونی تخطی نکردند و باید مسئله وی را به عنوان یک موضوع انسانی دنبال کرد. 
وی افزود: شیخ زکزاکی به عنوان رهبر 20 میلیون شیعه اکنون در زندان به سر می‌برد و جای خالی ورود مدعیان حقوق بشر دنیا و سازمان‌های بین المللی برای پیگیری وضعیت ایشان احساس می‌شود.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد در بخش بعدی سخنان خود اظهار داشت: در ایران دستگاه‌هایی مثل مجمع تقریب مذاهب، اهل بیت و سازمان فرهنگ و ارتباطات به منظور حمایت از مسلمانان جهان اسلام ایجاد شده است؛ لذا خواستار پیگیری وضعیت ایشان از طریق این دستگاه‌ها هستیم.
مظفری با طرح این سوال که چرا سفیر نروژ اجازه دارد به دیدار شیخ زکزاکی رود اما مسئولان جمهوری اسلامی ایران تاکنون یک ملاقات نیز با ایشان نداشتند؟، گفت: ما از دستگاه‌های متولی مسائل جهان اسلام در ایران می‌خواهیم پیگیری‌های خود را درباره این شخصیت منتشر کنند و اقدامات اساسی را در این خصوص به کار گیرند تا خدای ناکرده این بزرگوار را از دست ندهیم.
وی خواستار الگوسازی نسبت به پرورش اشخاصی مانند شیخ زکزاکی شد و افزود: امیدواریم بتوانیم طلابی مانند شیخ زکزاکی را در کشورهای اسلامی پرورش دهیم.
وی همچنین اضافه کرد: شناساندن شخصیت‌هایی مثل شیخ زکزاکی در بدنه مردمی اهمیت زیادی دارد و باید آگاهی مردم را نسبت به ایشان بالا برد.
**فقدان سند راهبردی برای حمایت از مسلمانان در سیاست خارجی ایران در ادامه این نشست، مهدی هاشم‌زاده، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی نیز گفت: چیزی که شیخ زکزاکی در نیجریه به دنبال آن است چیزی جدای از جهان اسلام و پیاده سازی مسائل اسلامی نیست.دولت نیجریه نه تنها نسبت به شیعیان و شیخ زکزاکی فشارهایی را وارد می‌کنند بلکه نسبت به برادران اهل سنت و حتی صوفی مسلکان نیز خشونت را اعمال می‌کند و این چیزی جز خواسته استکبار جهانی علیه کشورهای اسلامی تعبیر نمی‌شود.
وی حذف فیزیکی رهبران شیعیان جهان اسلام را از جمله اقدامات استکبار علیه مسلمانان و به خصوص رهبران شیعه دانست و ادامه داد: به نظر، آنها رهبران شیعه را مانع بزرگی در پیشروی اهداف خود می‌دانند؛ لذا در چند سال اخیر نسبت به حذف فیزیکی اندیشمندان و رهبران شیعه از شهید مطهری گرفته تا شهید باقر النمر اقدام می‌کنند.
فقدان سند راهبردی حمایت از مسلمانان در سیاست خارجی- نیاز فوری شیخ زکزاکی به رسیدگی پزشکی
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به آخرین اخبار نسبت به وضعیت پزشکی شیخ زکزاکی، تصریح کرد: طی تماس‌هایی که با کادرپزشکی ایشان صورت گرفته است. شیخ در زندان در وضعیت بسیار بدی به سر می‌برند و ترکشهایی که در دست چپ و راست و جمجمه ایشان وجود دارد وضعیت جسمی‌شان را بسیار وخیم کرده است.
هاشم زاده افزود: اگر موضع شیخ زکزاکی را تنها به عنوان یک انسان نیز بخواهیم دنبال کنیم انتظار این است که جوامع بشری و نهادهای بین المللی مدعی حقوق بشر در این زمینه واکنش نشان داده و خواستار رسیدگی فوری به وضعیت ایشان شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: انتظار ما از دستگاه دیپلماسی پیگیری وضعیت شیخ زکزاکی با یک رویکرد انقلابی و سیاسی است.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به دیدگاه مسلمانان جهان اسلام نسبت به پیگیری وضعیت شیخ زکزاکی از سوی ایران، عنوان کرد: بی توجهی به وضعیت ایشان شیعیان و مسلمانان جهان را در شرایط ناامیدی قرار می دهد و این جای تأسف است که عربستان با حمایت از گروهی وهابی به دنبال نفوذ در نیجریه است اما ما با وجود شخصیتی مثل شیخ زکزاکی از آن بی‌بهره هستیم.
هاشم‌زاده خواستار تحرکات ایران در حوزه بین المللی  در این حوزه شد و گفت: فقدان یک سند راهبردی برای حمایت از مسلمانان در سیاست خارجی ما احساس می‌شود؛ لذا امیدواریم مسئولان امر در این مقوله به خوبی ورود کنند.
در بخش پایانی این نشست نیز ابراهیم از اعضای جنبش اسلامی نیجریه در ارتباط زنده‌ای با اشاره به آخرین وضعیت رهبر شیعیان نیجریه گفت: ایشان چند روز است که در وضعیت جسمی بسیار بدی به سر می‌برند و به کادر پزشکی مجهز نیازمندند.
وی افزود: روز گذشته یکی از اعضای جنبش نیز به شهادت رسیده  و اعضای جنبش شیعیان نیجریه به شدت نگران وضعیت ایشان هستند.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

آتش گرفتن موتور هواپیمای گرگان به تهران
پرواز بعد از ظهر امروز هواپیمای گرگان به تهران به دلیل حریق در سیستم موتور هواپیما دچار سانحه شد.
لغو مسابقات دوومیدانی آسیا به دلیل ویروس کرونا
کنفدراسیون دو و میدانی آسیا در پی شیوع ویروس کرونا در کشور چین، برگزاری مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا را منتفی کرد.
داور پرسپولیس-تراکتور اشتباه تاثیرگذار داشت؟
کارشناس داوری فوتبال ایران اعتقاد دارد که داور دیدار تیم‌های پرسپولیس و تراکتور در هفته هفدهم لیگ برتر, قضاوت خوبی را از خود به نمایش گذاشته است.
پزشک پرسپولیس: بیرانوند مصدوم شد
پزشک تیم فوتبال پرسپولیس گفت: سیامک نعمتی از فردا می‌تواند در تمرینات گروهی حضور پیدا کند.
اوساگونا باید سه بار اخراج می‌شد
مربی تیم فوتبال تراکتور گفت: اوساگونا باید سه بار اخراج می‌شد، اما داور مربی ما را اخراج کرد.
هواداران پرسپولیس عامل درگیری‌ها بودند
سرپرست باشگاه تراکتور گفت: همه دیدند عامل اتفاقات و درگیری‌ها هواداران پرسپولیس بودند و آنها ابتدا به سمت هواداران ما سنگ پرتاب کردند.
دژاگه توهین هواداران را بی‌جواب نگذاشت
نیمکت‌نشینان پرسپولیس به کارت زردهای داور به بازیکنان این تیم در دیدار مقابل تراکتور تبریز شدیداً اعتراض داشتند.
دیاباته: مثل سرباز دستورات را اجرا کردیم
مهاجم تیم فوتبال استقلال گفت: تلاش کردیم مانند سربازان دستورات سرمربی را در زمین اجرا کنیم.
تداوم نتایج درخشان نفت و تارتار
تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان با برتری مقابل صنعت نفت آبادان، به نتایج درخشان خود در نوزدهمین دوره لیگ برتر ادامه دهد.
فیلم- خلاصه دیدار پرسپولیس ۲-۰ تراکتور
تیم فوتبال پرسپولیس در اولین دیدار با هدایت یحیی گل محمدی موفق شد تراکتور را در هفته هفدهم با دو گل شکست دهد و فاصله امتیازی خود را با سپاهان رده دومی به عدد ۵ برساند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شروع فعالیت انتخاباتى فدراسیون فوتبال
در فاصله کمتر از یک هفته به آغاز ثبت نام نامزدهاى انتخابات نشانه هایى از تحرکات انتخاباتى فوتبال هم دیده مى شود.
ماجرای عقد قرارداد مهدوی‌کیا با استقلال!
مدیرعامل سابق استقلال می گوید مهدی مهدوی کیا قبل از حضور در پرسپولیس با استقلال قرار داد امضا کرده بود.
چگونه بهترین مقدّرات الهی را برای خود رقم بزنیم؟
حدیث حضرت زهرا (س) درباره چگونگی دریافت مقدرات الهی را اینجا بخوانید.
تازه ترین خبرها از ساخت «شاه رگ»، سریال جدید شبکه 2+عکس
سپیده خداوردی جدیدترین بازیگری است که به سریال «شاه رگ» پیوسته است.
ساده‌ترین رژیم لاغری به سبک ژاپنی‌
ساده‌ترین رژیم لاغری در جهان "نوشیدن یک چهارم لیتر آب گرم با معده خالی" است.
هماهنگی عجیب بین جناح‌ها برای زدن قالیباف
فاصله دیدارهای بن علوی از تهران به هفته رسید- ماموریت او چیست؟
چرا شکرگزار نظام نباشیم؟!
رایزنی ظریف و همتای عمانی در تهران
ظریف (بهمن ۹۷): توافق با آمریکا به اندازه جوهر روی کاغذ هم ارزش ندارد- ظریف (بهمن ۹۸): احتمال مذاکره با آمریکا را رد نمی‌کنم
78 میلیون ایرانی از سال 99 یارانه معیشتی دریافت می‌کنند
رایزنی وزیر امور خارجه و همتای عمانی در تهران
از ضرورت توبه تا آموزش زبان دیپلماسی به ظریف +عکس
باهنر: مجلس بعدی باید دولت را هُل بدهد
بن علوی امروز در تهران با ظریف دیدار می‌کند