عکاس و خبرنگار جنگ: شهید چمران نصیحتمان می‌کرد هیچ‌وقت به تندروها اعتماد نکنیم!

12:56 ۱۹۷ روز و ۸ ساعت پیش تسنیم 290 0
عکاس و خبرنگار جنگ: شهید چمران نصیحتمان می‌کرد هیچ‌وقت به تندروها اعتماد نکنیم!

تازه‌ترین قسمت از برنامه تلویزیونی «رادیکال سه» در شرایطی به روی آنتن رفت که بحث محوری آن پیرامون شخصیت شهید مصطفی چمران و فعالیت‌های او در دوران دفاع مقدس بود.

تسنیم

- اخبار سیاسی - به گزارش خبرگزاری تسنیم ، مریم کاظم زاده عکاس جنگ و از همراهان شهید چمران مهمان اصلی این قسمت از برنامه دانشجویی «رادیکال سه» بود. او که از همراهان این شهید بزرگوار قبل از واقعه پاوه و پس از آن بود؛ ناگفته‌های بسیار جالبی در ارتباط با شخصیت شهید چمران داشت.
امیرحسین نوروزی کارگردان مستند «خاطرات موتور سیکلت» که در ارتباط با گروهی از همرزمان شهید چمران است؛ دیگر مهمان این برنامه بود که در سخنانی کوتاه در ارتباط با ویژگی‌های اخلاقی شهید چمران صحبت کرد.
مواجهه چکشی شهید چمران در اولین برخورد! خانم کاظم‌زاده در ابتدای صحبت‌هایش در ارتباط با اولین مواجهه‌اش با شهید چمران گفت: آن روزها که من کردستان بودم؛ ضدانقلاب آنجا جولان می‌داد؛ جاده دست آنها بود و در پادگان مریوان که ما حضور داشتیم، جو خیلی ناآرام بود؛ جلسه مسئولین خیلی پر سر و صدا بود، من پشت در نشسته بودم که شهید چمران وارد شدند، به اطرافیان اشاره کردند که ایشان کی هستند؟ گفتند: «این خانم خبرنگار است؟»، تا شنیدند خبرنگارم، گفتند: «بیرونشان کنید!» وی افزود: حس ایشان این بود که ممکن است خبر این تنش‌ها، رسانه ای شود اما من سریع گفتم، من از آن خبرنگارانی که شما فکر می کنید نیستم، به من برخورده بود و گفتم آقای چمران اگر شما امروز به اینجا آمده اید، من از دو روز پیش اینجا بودم. بعد از آن هم از آنجا نرفتم.
تصویر ترسناکی که ضدانقلاب از چمران در ذهن مردم ساخته بود این عکاس جنگ در ادامه در ارتباط با اینکه چگونه تصویر شکل گرفته از شهید چمران که به واسطه تبلیغات ضدانقلاب در ذهن او شکل گرفته بود، تغییر پیدا کرد؛ گفت: بعد از آن اتفاقات یک بار وقتی شهید چمران دوربین من را دیدند؛ از این گفتند که ایشان نیز زمانی دوربین «کنون» داشتند و گفتند: «یاد آن روزها بخیر که محل ما جنوب لبنان بود و من با دوربینم از اسرائیلی‌ها عکس می‌گرفتم.» این حرف‌های شهید چمران برای من خیلی تعجب‌آور بود و باعث شد تا از ایشان درباره حضورشان در لبنان سوال کنم.
وی افزود: سوالات من درباره لبنان باعث شد تا ایشان از این بگویند که چقدر در آن دوران همراه با دوربینشان در مناطق سختی حضور داشتند و چه شب‌هایی برای پاس‌بخشی آن منطقه‌ای که دست ایشان بوده، بیدار مانده‌اند. این حرف‌ها خیلی برای من جذاب و جالب بود. چون در آن زمان ضدانقلاب به شهید چمران لقب «فالانژ لبنان» را داده بودند! حتی در آن منطقه‌ای که من وارد شده بودم وقتی با مردم ارتباط گرفتم دیدم که می‌گویند فقط خدا کند چمران به اینجا نیاید! یعنی چنین تصویری از شهید چمران در ذهن مردم ایجاد کرده بودند.
چمران مردی اهل‌خانواده بود خانم کاظم‌زاده در خصوص این نکته که گروهی می‌گویند شهید چمران خیلی اهل خانواده نبود نیز گفت: این دروغ است، اتفاقا ایشان اهل خانواده بوده است، شما باید روایت خانواده داری ایشان را از خود خانواده‌شان می شنیدید و از دید دیگران قضاوت نمی‌کردید. ایشان اتفاقا خیلی اهل خانواده بودند.
وی ادامه داد: شهید چمران یک بار تعریف می‌کردند، زمانی که در آمریکا زندگی می‌کردند به واسطه مطالعه چند بولتن داخلی متوجه شدند شرکتی که در آن کار می‌کنند؛ خدمات زیادی به اسرائیل ارائه می‌کند؛ آنجا بود که تصمیم جدی خودم را گرفتم و وقتی به خانه رفتم به همسرم [همسر اول دکتر چمران] نیز گفتم که من باید این اشتباهم را جبران کنم.
شهید چمران از همان دیدار اول شیفته امام موسی‌صدر شد کاظم‌زاده در ادامه با اشاره به مواجهه شهید چمران با امام موسی صدر نیز گفت: ایشان برای اشتباه خود، به بررسی این می‌پردازند که در حال حاضر کدام گروه بیش از همه در مبارزه با اسرائیل فعال است و در این تحقیقات با شخصیت امام موسی صدر آشنا می‌شود و به گفته شهید چمران در همان دیدار اول شیفته امام موسی صدر می‌شود. 
دکتر چمران وقتی به دعوت امام موسی صدر به لبنان می‌رود و مسئولیت یتیمخانه‌ای که امام موسی صدر تاسیس کرده برعهده می‌گیرد؛ سعی می‌کند میان فرزندان خود و بچه‌های یتیمخانه فرقی نگذارد؛ همین اتفاق و البته سخت بودن شرایط زندگی در لبنان، باعث می‌شود همسرش تصمیم بگیرد همراه با فرزندانشان به آمریکا بازگردد.
نصیحت شهید چمران درباره اعتماد نکردن به تندروها کاظم‌زاده در ارتباط با ماجرای درخواست برخی از چهره‌های سیاسی از جمله حسن روحانی در سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب برای انحلال ارتش و نقش کلیدی شهید چمران از جلوگیری از این تصمیم غلط اظهار کرد: یادم هست چند روز بعد از آن اتفاق شهید چمران را دیدم و ایشان خیلی از اتفاقات پیش آمده در این ماجرا ناراحت بودند. ایشان از این گفتند که چقدر آزاردهنده است که گروهی تندروی می‌کنند. آن موقع بود که ایشان به من نصحیت کردند که هیچگاه به تندروها اعتماد نکن!
پیش‌بینی شهید چمران درباره خیانت یاسر عرفات به مردم فلسطین این عکاس دوران جنگ در ادامه صحبت‌هایش درباره روحیه اخلاق‌مدارانه شهید چمران بیان کرد: شهید چمران با وجود اینکه با فعالیت‌های سازمان آزادی‌بخش فلسطین به رهبری یاسر عرفات چندان موفق نبودند اما سعی نکردند تا با ایجاد یک غوغای رسانه‌ای علیه آن‌ها موضع بگیرند ولی به یادم هست که دکتر چمران به خود من گفت: من نیستم ولی تو هستی و می‌بینی آن روزی را که یاسر عرفات خیانت می‌کند.
اخلاق‌مداری، بهترین درس چمران برای مسئولین امروز کاظم‌زاده در بخش پایانی صحبت‌های خود در ارتباط با اینکه کدام‌ ویژگی‌ شهید چمران به درد مردم و مسئولین امروز جامعه ما می‌خورد، اظهار کرد: به نظر من مهمترین ویژگی شهید چمران که برای امروز ما نیز مناسب است، اخلاق‌مداری و پایبندی ایشان به اخلاق ایشان بود. ایشان شخصیتی چند بعدی بود و قطعا اگر در دوره امروز حضور داشت در این دسته‌بندی‌های سیاسی امروزی نمی‌گنجید.  
بارزترین ویژگی چمران؛ دوری از غرور بود امیرحسین نوروزی کارگردان مستند «خاطرات موتور سیکلت» نیز در سخنانی در ارتباط با ویژگی‌های اخلاقی شهید مصطفی چمران گفت: یک سیری در زندگی شهید چمران وجود دارد که این چه در دوران تحصیل ایشان در آمریکا و چه در دوره حضور در لبنان و چه در دوران جنگ دیده می‌شود؛ آن هم این که او هیچگاه از حال شخصی خود غافل نشده است و هیچگاه از این سوال درباره چیستی و چرایی زندگی و خلقت انسان و نقشی که برای آن به دنیا آمده، غافل نشده است.
وی افزود: نکته دیگر در ارتباط با دکتر چمران این است که هیچ‌وقت مراتب علمی و حکومتی او باعث تغییر منش و رفتارش نسبت به آدم‌های پیرامونش نشد؛ از دور دست‌ترین خاطرات تا لحظه شهادت ما هر خاطره‌ای از شهید می‌شنویم، هیچوقت خود برتربینی و غرور در آن دیده نمی‌شود؛ به نظرم این بارزترین ویژگی شهید چمران است.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

رییس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی به کرونا مبتلا شد
رییس مرکز نظارت بر تیم‌های ملی به ویروس ورونا مبتلا شد.
سیدجلال طباطبایی درگذشت
سیدجلال طباطبایی را با "شب‌های برره"، "خانه به دوش" و "ترش و شیرین" به یاد می‌آوریم؛ او بر اثر سکته قلبی درگذشت. فرشاد ارج دستیار کارگردان این سریال‌های خاطرانگیز از علاقه رضا عطاران به بازیگرانی همچون طباطبایی می‌گوید که خودشان را بازی می‌کردند.
قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین باید شش سال پیش امضا می‌شد
سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در چین گفت: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین می‌بایست شش سال پیش به امضای دو طرف می‌رسید.
اولین ویدیوی کارگدران معروف ایرانی بعد از تایید ابتلایش به کرونا
منوچهر هادی،که چند روز پیش خبر ابتلایش به کرونا پخش شد،در صفحه مجازی اولین ویدیو خودش بعد از ابتلا به کرونا را منتشر کرد.
قالیباف درگذشت فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش را تسلیت گفت
رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت امیر سرتیپ هوشنگ صدیق، فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش را تسلیت گفت.
افراد چاق 2 برابر بیشتر در معرض آنفلوآنزای H۱N۱ هستند
مطالعات محققان دانشگاه میشیگان نشان می‌دهد افراد چاق دو برابر بیشتر از افرادی که وزن طبیعی دارند، مستعد ابتلا به آنفلوآنزای H۱N۱ هستند و این مساله در زمان پاندمی کووید ۱۹ می‌تواند برای این دسته از افراد بسیار خطرناک باشد.
آتش‌سوزی در پتروشیمی تندگویان+جزئیات
براساس اعلام آتش نشانی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، ساعت ۱۷:۱۵ عصر امروز (یکشنبه ۲۲ تیرماه ۱۳۹۹) دکانتورهای واحد PTA فاز دو پتروشیمی شهید تندگویان به دلیل نشت Hot Oil دچار حریق شد.
برق تهران در وضع هشدار- شهروندان مصارف خود را مدیریت کنند
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مشترکان این شرکت خواست تا با کاهش مصارف مازاد و استفاده بهینه از وسایل برقی به ویژه کولرهای گازی به کنترل بار شبکه توزیع برق، کمک کنند.
چاره‌اندیشی برای تهاتر مطالبات قرارگاه خاتم‌الانبیا از دولت در کمیسیون اقتصادی
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از چاره‌اندیشی برای تهاتر مطالبات قرارگاه خاتم‌الانبیا از دولت خبر داد.
جنایت خونین بوکوحرام در نیجریه
در تازه ترین حملات تروریست‌های بوکوحرام در نیجریه، عناصر این گروه در چند نوبت حمله بیش از 30 نظامی را کشته و صدها تن دیگر را مجروح کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

گرانی تجهیزات، مشکل جدی کمانداران؛ هر تیر ۱-۵ میلیون تومان!
سرمربی تیم ملی ریکرو گفت: به دلیل نبود مسابقات و گران بودن تجهیزات کمانداران انگیزه و روحیه کافی برای ادامه تمرینات انفرادی در سایت تیر و کمان را ندارند.
ابداع سیستم تغییر رنگ با الهام از آفتاب‌پرست‌ها
پژوهشگران آمریکایی با الهام از بدن آفتاب‌پرست‌ها، سیستمی را ابداع کرده‌اند که قابلیت تغییر رنگ دارد.
پیروزی بارسلونا در شب رکوردشکنی مسی
بارسلونا در حالی توانست وایادولید را شکست دهد که ستاره آرژانتینی‌اش یک رکورد به نام خود ثبت کرد.
سراج: برخی بازیکنانمان از جان و دل مایه نمی‌گذارند
سرمربی صنعت نفت آبادان می‌گوید که باشگاه باید با برخی از بازیکنان تیمش برخورد کند.
مومنی: مجیدی کشتی به گل نشسته استقلال را به مقصد می‌رساند
بازیکن سابق استقلال با تشبیه این تیم به "کشتی به گل نشسته" می‌گوید مجیدی به گونه ای این کشتی را هدایت خواهد کرد که هواداران خوشحال شوند.
ظریف: تکذیب شایعه فروش جزیره کیش در سند همکاری ایران و چین
نظر کمیسیون آموزش درباره زمان برگزاری کنکور سال 99
هشدار نسبت به کلاهبرداری در دریافت شناسنامه برای فرزندان خارجی دارای مادر ایرانی
راهکار مجلس برای تهاتر بدهی های دولت به قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص)
نامه وزیر بهداشت به رهبرانقلاب: یقین دارم کرونا را مهار خواهیم کرد
بررسی اختلافات در قرارداد گازی ایران و ترکمنستان در کمیسیون انرژی
توضیحات معاون رئیس جمهور به نمایندگان درباره شرکت های دانش بنیان
بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های دنیا
واکنش سردار غیب پرور به جنگ روانی صهیونیست‌ها
متن نامه وزیر بهداشت به رهبرمعظم انقلاب