بازار داخل را صرفا با بگیر و ببند نمی‌توان کنترل کرد

14:13 ۳۰ روز و ۱۸ ساعت پیش تسنیم 42 0
بازار داخل را صرفا با بگیر و ببند نمی‌توان کنترل کرد

قائم مقام وزیر صنعت با اشاره به این که یکی از مسیرهای توسعه صادرات راه‌اندازی پایانه‌های صادراتی است افزود: بازار داخل را صرفا با بگیر و ببند، سهمیه‌بندی و قیمتگذاری نمی‌توان کنترل کرد.

تسنیم

- اخبار اقتصادی - حسین مدرس خیابانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص راه‌اندازی میادین میوه و تره‌بار اظهار داشت: با توجه به سیاست‌های تنظیم بازار و کنترل قیمت از ابتدای زنجیره تولید تا مصرف، فروشگاههای میوه در شبکه های عرضه و سطوح مختلف بازار راه اندازی شده است؛ ضمن اینکه توسعه سازمان میادین میوه و تره‌بار و احداث 250 میدان برای عرضه مستقیم کالاهای تولیدکنندگان در تهران، فاصله قیمتی را از تولید تا مصرف به نحو قابل توجهی کاهش خواهد داد.
قائم مقام وزیر صنعت ادامه داد: به همین دلیل، خرید میوه و تره‌بار از میادین، مورد اقبال مردم قرار گرفته است و برآوردها حکایت از آن دارد که بسیاری از کالاها، در میادین میوه و تره‌بار با اختلاف قیمتی معنادار نسبت به سطح بازار و حتی مغازه‌های اطراف، به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد و این اقدام مدلی از یک زنجیره تولید تا عرضه در کالاهای اساسی و میوه و تره‌بار است.
وی خاطر نشان کرد: آمارهای رسمی حکایت از آن دارد که بیش از 50 درصد مردم، برای خرید میوه و تره بار خود، به میادین میوه و تره‌بار مراجعه می‌کنند و در کنار آن، سایر اقلام‌ پرمصرف سبد مصرفی همچون کالاهای اساسی و شوینده‌ها به ویژه در مناسبتهای خاص نیز با کمترین اختلاف قیمت از تولید تا مصرف به دست مردم می‌رسد. 
مدرس خیابانی با اشاره به ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت به استانها برای راه اندازی سازمان میادین میوه و تره بار در استانها، گفت: میادین میوه و تره‌بار با مصوبه شورای انقلاب تشکیل و سال 72 نیز از سوی  هیات وزیران مصوب شده‌اند؛ بنابراین این ابلاغیه تلاش کرده تا از ظرفیت‌های شهری برای کوتاه کردن فاصله بین تولید تا مصرف بهره‌برداری کند. 
وی این اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت را در راستای ایجاد مراکز لجستیک توزیع شهری دانست و گفت: سیاست وزارتخانه این است که با راه‌اندازی مراکز  توزیع شهری، محلی برای عرضه مستقیم کالاهای داخلی فراهم کرده و توزیع متوازن را مشابه آنچه در بسیاری از کشورها اجرا و پیاده سازی شده، را انجام دهد.
قائم مقام وزیر صنعت بیان کرد: در مقاطعی که قیمت برخی اقلام به دلیل وضعیت تغییرات فصلی یا اتفاقاتی که به دلایل طبیعی و خارج از اراده دولت در بازار بالا می‌‎رود یا در مناسبتهای خاصی که تقاضای خرید افزایش می یابد، میادین میوه و تره‌بار به عنوان شبکه های مطمئن برای عرضه کالاها وارد عمل شده که نمونه ورود موفقیت‌آمیز این مراکز توزیع شهری را می‌توان اخیرا در حوزه تنظیم بازار گوجه فرنگی مشاهده کرد. 
مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه،  بازار را صرفا با بگیر و ببند، سهمیه‌بندی و قیمتگذاری نمی‌توان کنترل کرد، اظهار داشت: باید زیرساختهای تجاری شکل گرفته و تقویت شود اگر سرگرم بازرسی شویم، به طور قطع از اجرای سیاستهای تنظیم بازار باز خواهیم ماند.
به گفته وی، برخی ابزارهای تنظیم بازار از جنس مّسکن است و استفاده از روش‌های قیمتگذاری، به صورت مقطعی و کوتاه‌مدت بر بازار اثرگذار خواهد بود؛ در حالی که قیمت‌ها خروجی ابزارهای تنظیم بازار هستند؛ اما متاسفانه به دلیل عدم وجود زیرساختهای کافی در حوزه تجاری، از این ابزارها به درستی استفاده نمی‌شود.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در واقع، گسترش بهینه سیستم توزیع کالا و توسعه متوازن زیرساخت‌های تجاری می‌تواند خروجی‌ سیاست‌های تنظیم بازار را به نفع مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هدایت نماید؛ در غیر این صورت اگر سیاستگذاری اشتباه صورت گیرد، هر چقدر که نظارت و بازرسی هم تقویت شود، در بازار به پاسخ مناسب منتج نخواهد شد، بنابراین سیاستگذاری‌ها در حوزه تنظیم بازار باید مبتنی بر دو شاخص موجودی کالا و قیمت متعادل از بخش تولید تا مصرف باشد و دائم کنترل شود.
اختصاصی|درخواست وزارت صمت برای راه اندازی میادین میوه و تره‌بار در تمام استان‌ها *توسعه صادرات خرما و زعفران، آبزیان و گل مدرس خیابانی در خصوص برنامه های افزایش صادرات کشور اظهار داشت:‌ در این خصوص نیز راه‌اندازی پایانه‌های صادراتی خرما، زعفران، آبزیان وگل و گیاه ضروری است و باید زیرساخت‌های لازم برای آن فراهم شود، زیرا در بسیاری از بخش‌ها، زیرساختهای تولیدی و صنعتی شکل گرفته اما به موازات آن زیرساختهای صادراتی یا شکل نگرفته یا اینکه کارایی لازم را ندارند؛ چراکه مسیر تجارت باز نشده و تولید حرکت لازم را پیدا نمی کند.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: هم اکنون واحدهای تولیدی مشکل نقدینگی دارند و مواد اولیه و مسائل بیمه ای و مالیاتی، هزینه‌های تولید را بالا برده است، پس اگر بتوان با توسعه زیرساختهای تجاری، صادرات شکل بگیرد و از ظرفیت های خالی در جهت کاهش قیمت تمام شده بهره برداری نمود، به نحوی که تولیدکنندگان را برای رساندن کالاهایشان به بازارهای هدف یاری داد، گام بزرگی در جهت رونق تولید و تجارت و حتی حمایت از مصرف کننده برداشته خواهد شد. 
وی در پایان تاکید کرد: به هر حال توسعه میادین به منزله گسترش مراکز  تجاری شهری و بین‌شهری یکی از سیاست‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که می‌تواند به عنوان یک ابزار موثر، به تنظیم بازار کمک کند.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

ورود جدی‌تر استانداری تهران برای ایمن‌سازی ساختمان‌های بلندمرتبه
معاون عمرانی استانداری تهران از ورود جدی تر استانداری تهران به ایمن سازی ساختمان‌های بلند مرتبه خبر داد و افزود: با نظارت و پایش دقیق باید از بروز حوادث تلخی همچون آتش سوزی ساختمان پلاسکو جلوگیری کنیم.
حکایت بیمارستانی ۶۴ ساله و کودکانِ بیماری که شهید شدند
بیمارستانی درجه یک در شرق تهران و میزبان کودکانی بیمار از استان‌های دیگر؛ در موشک باران تهران در دوران جنگ تحمیلی آسیب دید و کودک شهید داد؛ امروز نیز خدماتی فوق تخصصی ارایه می‌دهد که توجیه اقتصادی ندارند و رفع برخی از نیازهایش با کمک خیرین است....
اعلام زمان افتتاح دو زیرگذر استاد معین و گیشا
رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران از افتتاح زیرگذر استاد معین در دهه فجر خبر داد.
چه کنیم که هکرها گوشی‌مان را هک نکنند؟
کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری راهکارهای مهمی را که می‌تواند امنیت گوشی و اطلاعات شخصی کاربران را بالا ببرد و مانع نفوذ هکرها شود، معرفی کرده اند.
یک برند چینی، قدرتمندترین گوشی موبایل در جهان!
به تازگی کارشناسان فناوری گزارش جدیدی را منتشر کرده اند که در آن به نام، برند و مدل قدرتمندترین گوشی موبایل در جهان پرداخته است.
هجوم ستاره های سینما به شبکه نمایش خانگی- از نوید محمدزاد و پرویز پرستویی تا هدیه تهرانی و نیکی کریمی
این روزها ۴ سریال در حال تولید برای شبکه نمایش خانگی هستند. حضور بازیگرانی چون پرویز پرستویی، هدیه تهرانی، مهتاب کرامتی، نیکی کریمی، امیر آقایی، صابر ابر، سحر دولتشاهی، مهدی پاکدل و ... در این سریال‌ها، نویدبخش داغ شدن تنور شبکه نمایش خانگی است.
ایران حاضر نیست به هیچ کشوری باج دهد
رئیس فراکسیون پاسخگوی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که دنیا و سازمان ملل متحد در جریان است که ایران تمام تلاش خود را برای حفظ برجام به کار گرفت اما چیزی جز بدعهدی ندید بلکه رفتار اروپایی ها باعث شد تا دیگر ایران نگاه مستقلانه‌ای به اتحادیه اروپا از آمریکا نداشته باشد.
قیمت خودرو پژو در بازار تهران +جدول
در جدول زیر قیمت خودرو پژو در بازار تهران را مشاهده می کنید.
ودافون از تیم سرمایه‌ گذاری رمز ارز لیبرا خارج شد
ایتنا- گزارش‌های حاکی از آن هستند که اپراتور بین‌المللی ودافون نیز به‌تازگی از جمع سرمایه‌گذارهای پروژه رمز ارز لیبرا خارج شده است.
احتمال مجازات چهار باشگاه اسپانیایی توسط یوفا
به گزارش مارکا یوفا ممکن است چهار تیم اسپانیایی را که در این کشور به اتهام دستکاری در نتایج دادگاهی شده‌اند با محرومیت مواجه کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعلام تاریخ جدید مسابقات انتخابی المپیک بوکس قاره آسیا
کمیته بین‌المللی المپیک تاریخ جدید رقابت‌های انتخابی المپیک بوکس در قاره آسیا را اعلام کرد.
مقایسه رشد قیمت مسکن در سال‌های ۹۷ و ۹۸
نمودار ۱۲ ماهه روند رشد قیمت مسکن شهر تهران منتهی به آذرماه ۱۳۹۸ از کاهش ۴.۲ درصدی سرعت رشد قیمت‌ها نسبت به سال قبل حکایت دارد.
نظر کانادایی‌ها درباره ترور سردار سلیمانی +نمودار
نتایج نظرسنجی مؤسسه معتبر «آنگوس رید گلوبال» در کانادا نشان داد که 66 درصد کانادایی ها اعتقاد دارند ترور سپهبد سلیمانی جهان را ناامن تر کرده است.
وقتی دروغ آمریکایی‌ها درباره عین الاسد کم کم رو می‌شود
رسانه‌ها از انتقال شمار بیشتری از نیرو‌های آمریکایی از عراق به آلمان برای درمان در پی حمله موشکی ایران به عین‌الاسد خبر دادند.
دکتر تومانیان سفیر علمی ایران و ارمنستان است-مشارکت این دانشمند با انجمن ریاضی برای اصلاح کنکور
مراسم بزرگداشت رئیس شاخه ریاضیات فرهنگستان علوم با حضور رئیس فرهنگستان علوم، رئیس انجمن ریاضی، نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی و جمعی از استادان و دانشجویان ریاضی و برخی از اعضای جامعه ارامنه ایران برگزار شد.
قیمت خودرو پژو در بازار تهران +جدول
کدام واحد‌های مسکونی در شهر تهران رکورد دار معاملات مسکن هستند؟ + جدول
قول نوبخت برای اتمام راه آهن چابهار-زاهدان
بانک کشاورزی چند لپ‌تاپ و گوشی هدیه داده‌ است؟ +عکس
پیش‌بینی کاهش ۳ دلاری قیمت نفت با شیوع ویروس کرونا در چین
نرخ سکه و طلا در ۳ بهمن
پرداخت بیش از ۹۷ درصد مطالبات چای‌کاران
نرخ ۴۷ ارز بین بانکی در ۳ بهمن98
چرا خودروساز خوبی نیستیم؟ - صنایع خودروسازی جامانده در تولید ملی برتر!
کاهش پله‌های مالیات بر حقوق، برخلاف نظر کارشناسان اقتصادی است