یادداشت اکبر نصراللهی| تاکتیک‌های آمدنیوزی رویترز

18:21 ۳۰ روز و ۱۳ ساعت پیش تسنیم 105 0
یادداشت اکبر نصراللهی| تاکتیک‌های آمدنیوزی رویترز

براساس تاکتیک «شروع قبل از دیگران» مسئولان باید با پیش‌بینی موضوع‌های مهم و مورد توجه مخاطبان، زودتر از دیگران موضوع را بررسی، جمع‌بندی و اقدام می‌کردند تا هم اعتماد مردم سلب نشود و هم اینکه از سوق‌دادن مخاطبان به رسانه‌های دشمن جلوگیری شود.

تسنیم

- اخبار سیاسی - اکبر نصراللهی استاد ارتباطات در یادداشتی برای خبرگزاری تسنیم به بررسی گزارش‌ ادعایی روز گذشته خبرگزاری رویترز پرداخته است: خبرگزاری رویترز، یک‌شنبه دوم دی،گزارشی اختصاصی به نقل از  سه نفر از ویراستاران  خود به نام‌های  مایکل جورجی، کاسل برایان-لاو  و جیسون سازپ نوشته است : «در حدود کمتر از دو هفته ناآرامی‌ها که از 15 نوامبر آغاز شد، حدود 1500 نفر کشته شدند که شامل حداقل 17 نوجوان و حدود 400 زن و همچنین برخی از اعضای نیروهای امنیتی است "! رویترز ادعا  ادعا کرده است: چند تن از مقامات ایرانی  که این آمار را به این خبرگزاری ارائه کرده‌اند آن را براساس اطلاعات جمع‌آوری شده از بیمارستان‌ها و پزشکی قانونی محاسبه کرده‌اند.  رویترز همچنین  منابع ادعایی خود را "نزدیک به رهبری و وزارت کشور" اعلام کرده است.
ادعای رویترز  را از ابعاد مختلف می‌توان  بررسی و راستی آزمایی کرد اما از منظر ارتباطی و خبری  و سواد رسانه‌ای چند نکته قابل تامل است :  خبرهای  غیرواقعی و نادرست معمولاً از منابع نامشخص، با ذکر جزئیات و در مواقعی که منابع رسمی در انتشار اطلاعات واقعی تعلل یا تاخیر داشته باشند، منتشر و مورد توجه قرار می‌گیرند.
در گزارش رویترز  دقیقاً مثل تاکتیک  آمدنیوز در خبرسازی‌های مختلف در موضوعات  مختلف گذشته، موضوع با جزییات زیاد  ذکر می‌شود اما هیچ سند و مدرکی از ناقلان آن و هویت آنها نیست. در این تاکتیک که معمولاً رسانه‌های معدود و در شرایط خاص از آن استفاده می‌کنند، در کنار یک گزاره نادرست به اندازه‌ای از جزئیات گفته و نوشته می‌شود که  اولاً امکانِ راستی­‌آزمایی را از مخاطبان و حتی کارشناسانِ عادی سلب کنند( وقتی این همه اطلاعات، آمار، ارقام، مکان و افراد مجعول و غیر قابل دسترس  گفته می‌شود امکان راستی­‌آزمایی آن حتی  برای رسانه‌ها  و افراد  امنیتی، فراهم نیست؛ ثانیاً به لحاظ روحی مخاطبان  دارای سواد پایین رسانه‌ای  به این جمع‌بندی می‌رسند همه این همه جزییات  نمی‌تواند غلط باشد و ثالثاً امکان تحلیل و ارتباط بین اطلاعات انبوه را از مخاطبان می‌گیرد.
تاکید بر آوردن اسم  منبع در خبرها بویژه خبرهای مورد مناقشه  برای این است که مخاطبان  بتوانند اطلاعات را ارزیابی کنند؛ اقدام رویترز در  آوردن اسامی حقوقی از وزارت کشور، چند مقام ایرانی، افراد نزدیک به رهبری و نظیر این  عبارتهای کلی  نمی‌تواند  به مخاطبان امکان  قضاوت در مورد صحت اطلاعات بدهد . اگر قرار بر این  باشد که با این عبارت‌های کلی و غیرقابل سنجش و راستی آزمایی، ادعای بزرگ را مطرح کرد هر کسی می تواند هر ادعایی را در مورد هر کس و هر چیزی مطرح کند. دقیقاً مثل ادعای سازمان منافقین که چندی قبل پیش از رویترز، آمار 1500 کشته را برای حوادث اخیر مطرح کرد.
  اما اشکال اساسی را نه در رسانه‌ها و خبرگزاری‌هایی مثل  رویترز و  ویراستاران آن بلکه در سواد رسانه‌ای مسئولان می‌دانم؛ مجدداً تاکید می‌کنم مسئولان بیش از مردم  باید سواد رسانه‌ای داشته باشند تا بتوانند به موقع  و صحیح  از ظرفیت‌های رسانه‌ای  برای تامین نیازهای  افکار عمومی استفاده کنند. اگر چه پیرو دستور مقام معظم رهبری، رسیدگی از خانواده‌های جان باختگان  اخیر در سه گروه ادامه دارد و قرار است به گفته مسئولان  پس از جمع‌بندی کامل اطلاع‌رسانی‌ شود اما نه رسانه‌های رقیب و دشمن منتظر اعلام آمار مسئولان در زمان  مورد نظرشان می‌مانند و نه افکار عمومی در عصر تعدد و کثرت رسانه ها ، نیازهای خود را از  منبع خاصی می‌گیرند. حدود 40 روز از اعتراضات و اغتشاشات بنزینی و جان باختن افراد مختلف از جمله افراد بیگناه و شهادت حافظان  امنیت و کشته شدن جمعی از اغتشاش‌گران می گذرد ؛ چرا تاکنون اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت نگرفته و چرا چنین میدان حساس به رسانه‌های دشمن داده شده است؟
براساس تاکتیک «شروع قبل از دیگران» مسئولان باید با پیش‌بینی موضوع‌های مهم و مورد توجه مخاطبان، زودتر از دیگران موضوع را بررسی، جمع‌بندی و اقدام می‌کردند تا هم  اعتماد مردم سلب نشود و هم اینکه از سوق‌دادن مخاطبان به رسانه‌های رقیب و دشمن جلوگیری  و مانع  رسیدن آنها به اهداف‌شان شوند. اذهان مخاطبان مثل لوح سفید است، هر کنشگری که زودتر بر آن بنویسد شانس اثرگذاری بر آن بیشتر است و هرکس دیرتر بنویسد اولاً معلوم نیست برای او در لوح ذهنی مردم جایی باشد و ثانیاً بتواند اثر نوشته‌های دیگران را از بین ببرد.
انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

تمهیدات ایران درباره ویروس مرموز چینی
گسترش آرام ویروسی شبیه به «سارس» در برخی کشورهای شرق آسیا، مقامات این کشورها را نگران کرده است؛ ویروسی جدید که از ماه دسامبر ۲۰۱۹ در چین ردگیری شده است؛ ویروس مرموزی که کشورهای مختلف برای مقابله با گسترش آن اقداماتی انجام داده‌اند...
«ترانه علیدوستی» با قرار کفالت آزاد شد- عکس
وکیل ترانه علیدوستی توضیح داد که عنوان اتهامی این بازیگر، فعالیت تبلیغی علیه نظام به‌خاطر انتشار توییت‌هایی حاوی مضامین سیاسی و اجتماعی بوده است.
علائم آنفلوآنزا و چند توصیه
آنفلوآنزا یک بیماری حاد و شایع است که شیوع آن در فصول سرد سال و بخصوص در پاییز اتفاق می‌افتد. این بیماری به علت درگیری دستگاه تنفسی، بسیار مسری بوده و شروع علائم معمولا دو الی سه روز بعد از ورود ویروس به بدن است.
جدیدترین آمار ترابردپذیری موبایل اعلام شد
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلام عدد ۱۷۶ هزار و ۳۸۳ ترابرد از ابتدای سال جاری، از کاهش تعداد درخواست‌ ترابردپذیری و ترابردهای موفق در مقایسه با سال گذشته خبر داد.
پایان بهمن ماه؛ وعده جدید راه‌اندازی فروش استقراضی
زمزمه‌های راه‌اندازی اختیار معاملات و خرید و فروش استقراضی از سال ۱۳۹۵ به گوش می‌رسد و از آن زمان تاکنون نه تنها زمان راه‌اندازی آن از زبان مسئولان متغیر بوده، بلکه ماهیت آن نیز به چالش کشیده شده و در برهه‌ای از زمان مطرح شد که کمیته فقهی سازمان بورس فروش استقراضی را مشروع نمی‌داند و قرار است ابزاری با نام فروش تعهدی جایگزین فروش استقراضی شود. با این‌حال پرونده فروش استقراضی بسته نشده و همچنان وعده تحقق آن تا پایان سال پابرجاست.
معلوم شد استقلال را خوب نبسته‌اند
منصور رشیدی دروازه‌بان و مربی اسبق استقلال گفت: در حالت عادی ۵ زمین چمن باکیفیت و استاندارد در فوتبال مان نداریم و یک برف هم کافی است تا به عمق فاجعه پی ببریم.
گل‌محمدی به دنبال پاک کردن خاطرات تلخ
در شروع دوباره رقابت‌های لیگ برتر یحیی گل‌محمدی به‌عنوان چهل‌و یکمین سرمربی تاریخ پرسپولیس روی صندلی داغ سرخ‌های پایتخت خواهد نشست.
ظریفیان: اصولگرایان باسابقه، اکثریت مجلس یازدهم را بدست نمی‌آورند
یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اقلیت بودن اصلاح‌طلبان در مجلس یازدهم، گفت: جریان‌های حامی جوانان اصولگرا اکثریت را در مجلس بعدی خواهند داشت.
عوارض کرم‌های ضد آفتاب برای بدن
مطالعه جدید نشان می دهد مواد شیمیایی ضدآفتاب ها به میزان بالایی جذب بدن می شوند که سطح ایمنی آنها را زیر سوال می برد.
تعلیق ۹۰ روزه‌ی رئیس جهانی فدراسیون وزنه برداری
رئیس فدراسیون جهانی وزنه برداری به مدت ۹۰ روز سمتش از تعلیق شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعلام تاریخ جدید مسابقات انتخابی المپیک بوکس قاره آسیا
کمیته بین‌المللی المپیک تاریخ جدید رقابت‌های انتخابی المپیک بوکس در قاره آسیا را اعلام کرد.
مقایسه رشد قیمت مسکن در سال‌های ۹۷ و ۹۸
نمودار ۱۲ ماهه روند رشد قیمت مسکن شهر تهران منتهی به آذرماه ۱۳۹۸ از کاهش ۴.۲ درصدی سرعت رشد قیمت‌ها نسبت به سال قبل حکایت دارد.
نظر کانادایی‌ها درباره ترور سردار سلیمانی +نمودار
نتایج نظرسنجی مؤسسه معتبر «آنگوس رید گلوبال» در کانادا نشان داد که 66 درصد کانادایی ها اعتقاد دارند ترور سپهبد سلیمانی جهان را ناامن تر کرده است.
وقتی دروغ آمریکایی‌ها درباره عین الاسد کم کم رو می‌شود
رسانه‌ها از انتقال شمار بیشتری از نیرو‌های آمریکایی از عراق به آلمان برای درمان در پی حمله موشکی ایران به عین‌الاسد خبر دادند.
تمهیدات ایران درباره ویروس مرموز چینی
گسترش آرام ویروسی شبیه به «سارس» در برخی کشورهای شرق آسیا، مقامات این کشورها را نگران کرده است؛ ویروسی جدید که از ماه دسامبر ۲۰۱۹ در چین ردگیری شده است؛ ویروس مرموزی که کشورهای مختلف برای مقابله با گسترش آن اقداماتی انجام داده‌اند...
سایه شبح بر سر تل‌آویو- مأموریت انتقام از آمریکا برعهده یگان سرّی ۹۱۰ حزب‌الله است؟
اولین واکنش آقای وزیر به جنجال کفش لاکچری‌اش- فیلم
دردسرهای غذا خوردن سفیر ژاپن در ایران!
شهردار خوب، باید جنتلمن و هفت تیرکش باشد!
آمریکا «سردار قاآنی» را به ترور تهدید کرد!
نظر کانادایی‌ها درباره ترور سردار سلیمانی +نمودار
وقتی دروغ آمریکایی‌ها درباره عین الاسد کم کم رو می‌شود
اطمینان داریم حمله به «عین‌الاسد» حداقل ۷۰ کشته و ۲۰۰ زخمی داشته است
واکنش رئیس مجلس موسسان ونزوئلا به ترور سردار سلیمانی
اروپایی‌ها قصد دارند ضرب‌الأجل حل اختلاف برجام را تمدید کنند