آیا دیدار اوپک‌پلاس دستاورد مثبتی برای بازارهای نفت خواهد داشت؟

09:04 ۵۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 1,099 0
آیا دیدار اوپک‌پلاس دستاورد مثبتی برای بازارهای نفت خواهد داشت؟

اوپک در نشست روز جاری خود آماده مذاکره درباره توافق کاهش تولید نفت می‌شود اما باید موافقت متحدانی مانند روسیه را بر سر جزییات این پیمان که هدف آن تقویت قیمت‌ها و مقابله با اشباع عرضه است، جلب کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، اوپک روز جاری در وین دیدار می‌کند و روز بعد با روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک که گروه اوپک پلاس را تشکیل می‌دهند، دیدار خواهد کرد.
اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان که به گروه اوپک پلاس معروف هستند از اول ژانویه امسال پیمانی را برای محدودیت عرضه به اجرا گذاشته‌اند که سهم اوپک از این محدودیت عرضه ۸۰۰ هزار بشکه در روز است که توسط ۱۱ عضو اجرا می‌شود و سه کشور ایران، لیبی و ونزوئلا از مشارکت در آن معاف شده‌اند.
انتظار می‌رود این گروه در دیدار خود که روزهای ۱۴ و ۱۵ آذر برگزار می‌شود با تمدید این پیمان موافقت کند اما نمایندگان اوپک اظهار کرده‌اند که این گروه در بحبوحه پیش‌بینی‌ها درباره مازاد عرضه در سال ۲۰۲۰ ممکن است درباره کاهش بیشتر عرضه مذاکره کند.
اوپک پلاس از سال ۲۰۱۷ با هدف مقابله با اشباع عرضه که در نتیجه رشد روزافزون تولید آمریکا بوده است، محدودیت عرضه نفت را اجرا کرده است و امروز در حالی به بررسی سیاست تولید خود و توافق فعلی محدودیت عرضه می‌پردازد که افزایش تولید کشورهای غیراوپک مانند برزیل و نروژ در سال میلادی آینده خطر تشدید اشباع عرضه را تقویت کرده است.
اقدامات اوپک مکررا دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا را عصبانی کرده است. وی به عربستان سعودی گفته است اگر می‌خواهد تجهیزات نظامی آمریکایی خریداری کند باید قیمتهای نفت را پایین بیاورد. در چند ماه گذشته ترامپ سکوت کرده است اما وی با انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ روبروست و از این رو مسئله قیمت بنزین احتمالا به یکی از موضوعات سیاسی داغ تبدیل خواهد شد.
ادامه مناقشه تجاری واشنگتن با چین هم دورنمای اقتصادی و بالطبع آن دورنمای تقاضا برای نفت را تیره کرده است. مناقشه تجاری مکرر میان آمریکا و چین و ضعف اقتصاد جهانی آژانس‌های بین‌المللی انرژی را واداشته است در پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بازنگری کنند. با توجه به این پیش بینی‌ها که رشد عرضه از رشد مصرف فراتر خواهد رفت، اوپک اعلام کرد نشانه‌هایی از استرس وجود دارد که ممکن است به تقاضا لطمه وارد کند.
عراق که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است، سه شنبه هفته جاری اعلام کرد اعضای کلیدی گروه اوپک پلاس از عمیق کردن کاهش تولید از سطح فعلی ۱.۲ میلیون بشکه در روز که معادل ۱.۲ درصد تقاضای جهانی است، حمایت کرده‌اند. در حالی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی درباره پیشنهاد کاهش بیشتر تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز سکوت کرده‌اند، عراق که بدترین سابقه را در پایبندی به این پیمان داشته است، از کاهش بیشتر تولید حمایت کرده است.
ثامر غضبان، وزیر نفت عراق به محض این که به وین رسید، به خبرنگاران گفت: تا جایی که می‌دانم سعودی‌ها کاهش بیشتر تولید نفت را ترجیح می‌دهند. اما شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی حاضر نشد به سوالات پیرامون این موضوع پاسخ دهد و تنها گفت: دورنمای بازار مانند آب و هوا، آفتابی است.
اما سیگنال‌های متضادی از نشست روز سه شنبه کمیته فنی مشترک گروه اوپک پلاس که به وزیران مشاوره می‌دهد اما تصمیم گیرنده نهایی نیست، آشکار شد. به گفته نمایندگان اوپک که مایل نبودند نامشان فاش شود، در نشست این کمیته تنها سناریوهای تمدید محدودیت عرضه فعلی مورد بررسی قرار گرفت و درباره کاهش بیشتر تولید صحبت نشد.
محمد الرومهی، وزیر نفت عمان روز چهارشنبه در کنفرانسی در دوبی به خبرنگاران گفت: هدف اصلی این گروه توافق درباره تمدید توافق فعلی پس از پایان آن در مارس است که در این باره میان کشورهای حوزه خلیج فارس اتفاق نظر وجود دارد اما سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی درباره این که در نشست اوپک و اوپک پلاس چه پیشنهادهایی مورد بحث قرار خواهد گرفت، اظهارنظر نکرد.
کاهش بیشتر تولید نفت و پایبندی عربستان سعودی خواهان قیمت‌های بالاتر نفت برای حمایت از درآمد بودجه و برنامه فروش سهام شرکت نفتی دولتی آرامکوی سعودی است که برنامه عرضه آن همزمان با نشست اوپک برگزار می‌شود.
اقدامات اوپک طی یک سال گذشته از قیمت‌های نفت در محدوده ۵۰ تا ۷۵ دلار در هر بشکه پشتیبانی کرده است.
وزیر نفت عراق اظهار کرده که توافق جدید کاهش تولید ممکن است به ۱.۶ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند در حالی که منابع آگاه در اوپک گفته‌اند ریاض کشورهای عراق و نیجریه را برای بهبود پایبندی به پیمان تحت فشار قرار داده است. پیش بینی می‌شود وزیر انرژی جدید عربستان سعودی نسبت به وزیر انرژی قبلی موضع شدیدتری اتخاذ کرده و به همتایانش در اوپک هشدار دهد اگر سهم کاهش تولید خود را در دسامبر و ژانویه به طور کامل اعمال نکنند این کشور دیگر بار آنها را به دوش نخواهد کشید و تولیدش را افزایش می‌دهد.
نرخ پایبندی اعضای اوپک به توافق کاهش تولید نفت از ۱۳۵ درصد در اکتبر به ۱۵۲ درصد در نوامبر افزایش پیدا کرد اما عراق و نیجریه در میان کشورهایی بودند که همچنان در عمل به تعهداتشان کوتاهی کرده‌اند.
روسیه هنوز با تمدید یا کاهش بیشتر تولید از سطح فعلی موافقت نکرده است. این کشور پایبندی بالایی به سهمیه کاهش تولید به میزان ۲۲۸ هزار بشکه در روز نداشته و استدلال کرده که کاهش تولید در ماه‌های زمستان برای شرکت‌های روسی به دلیل دمای بسیار پایین دشوار است.
الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه سه شنبه هفته جاری اظهار کرد مسکو هنوز موضع خود را مشخص نکرده است اما یک منبع آگاه به رویترز گفت: مسکو احتمالا با اوپک به توافق خواهد رسید و تنها باید چند مسئله باقی مانده را حل و فصل کند.
یک موضوع مهم برای روسیه نحوه محاسبه تولید نفت خام این کشور است که شامل میعانات هم می‌شود در حالی که برای سایر تولیدکنندگان چنین نیست. روسیه پیش از این خواستار تغییر در نحوه محاسبه تولید نفت خام این کشور و حذف میعانات گازی از آن شده است که هفت تا هشت درصد از کل تولید نفت روسیه معادل حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز را تشکیل می‌دهد. با حذف میعانات از محاسبه تولید نفت خام، تولید این کشور در دسامبر حدود ۲۲۵ تا ۲۳۰ هزار بشکه در روز کمتر خواهد شد.
شرکت‌های نفت روسی همواره معتقد بوده‌اند که کاهش تولید تنها به تولیدکنندگان رقیب کمک خواهد کرد. مدیرعامل شرکت روسی لوک‌اویل اخیر ا گفته است که در حال حاضر دلیلی برای تمدید توافق کاهش تولید پس از مارس سال ۲۰۲۰ وجود ندارد. این به معنای آن است که روسیه مهره غیرقابل پیش بینی است اما باید به خاطر داشت که اتحاد این کشور با عربستان سعودی تنها مربوط به تقویت قیمت‌ها در کوتاه مدت نبوده بلکه یک رابطه استراتژیک بوده که از سوی ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه تعیین شده است.
شرکت مشاوره انرژی "ریستاد انرژی" پیش بینی کرد اگر اوپک پلاس با محدودیت عرضه بیشتر نفت در سال ۲۰۲۰ موافقت نکند، ذخایر جهانی به میزان قابل توجهی رشد خواهد کرد و به ریزش قیمت‌های نفت منجر می‌شود. بیورن تونهاگن، مدیر تحقیقات بازار نفت در "ریستاد انرژی" گفت: ما پیام روشنی برای کشورهای گروه اوپک پلاس داریم... اگر اوپک و روسیه توافق محدودیت عرضه فعلی را تمدید و عمیق‌تر نکنند قیمت نفت برنت در سال آینده به محدوده ۴۰ دلار در هر بشکه سقوط خواهد کرد. تحقیقات ما نشان داده که اوپک برای تضمین بازار متعادل باید تولیدش را به ۲۸.۹ میلیون بشکه در روز کاهش دهد که ۸۰۰ هزار بشکه در روز پایین‌تر از سطح مشاهده شده در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ خواهد بود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

زلزله نسبتا شدیدی استان فارس را لرزاند +جزئیات
براساس آمار مرکز لرزه‌نگاری کشوری مؤسسۀ ژئوفیزیک دانشگاه تهران زلزله نسبتا شدیدی استان فارس را لرزاند.
طالبان مسئولیت سرنگونی هواپیما را پذیرفت
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان افغانستان در بیانیه‌ای مسئولیت ساقط کردن این هواپیما که طالبان مدعی شده متعلق به ارتش آمریکا است بر عهده گرفت.
بولتون آماده شهادت علیه ترامپ
«میت رامنی» سناتور ارشد جمهوری‌خواه روز دوشنبه گفت احتمال دارد شماری از سناتورهای جمهوری‌خواه از احضار «جان بولتون» مشاور سابق امنیت ملی دولت آمریکا به جلسه محاکمه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا حمایت کنند.
رویترز مرگ سرنشینان ارشد سیا را تایید کرد
رویترز تایید کرد که هواپیمای آمریکایی ساقط شده در افغانستان حامل شماری از افسران ارشد سازمان سیا بوده است.
جزئیات ماموریت موفق «پهپاد رادار گریز روسیه»
یک فروند پهپاد رادارگریز روسیه در روزهای گذشته یک ماموریت مخفیانه اطراف سامانه‌های دفاع هوایی آمریکا انجام داد.
ضربه دوم طالبان به آمریکایی‌ها
سخنگوی طالبان گزارش‌ها در مورد سقوط یک بالگرد ارتش آمریکا در منطقه «پکتیکا» افغانستان را تأیید کرده و گفته است که تمام سرنشینان این بالگرد هم کشته شده‌اند.
نخستین واکنش آمریکا به خبر سقوط هواپیما در افغانستان
وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد در حال تحقیق در مورد سقوط یک هواپیما در یکی از مناطق تحت کنترل طالبان در افغانستان است.
اعلام زمان رونمایی از معامله قرن
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا که در هواپیما در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، اذعان کرد که احتمالا فلسطینیان در ابتدا واکنش منفی به این طرح داشته باشند.
بیانیه باشگاه تراکتور درباره اتفاقات ورزشگاه آزادی
باشگاه فرهنگی، ورزشی و اقتصادی تراکتور طی بیانیه‌ای به اتفاقات و حواشی بازی اخیر مقابل پرسپولیس در ورزشگاه آزادی واکنش نشان داد.
نخست وزیر آینده عراق باید نظامیان خارجی را از این کشور بیرون براند
دبیر کل جنبش «عصائب اهل الحق» شش شرط را برای انتخاب نخست وزیر عراق مطرح و تأکید کرد که این شخص باید، نظامیان خارجی را از این کشور بیرون براند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز بلیت فروشی جشنواره تئاتر فجر از فردا
فروش بلیت نمایش‌های حاضر در سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از فردا (سه شنبه ۸ بهمن) آغاز می‌شود.
پخش سخنرانی‌های شنیده‌نشده دهه ۶۰ در تلویزیون
سلیم غفوری مدیر شبکه مستند با اشاره به مستندهای جدید در ایام فجر از فصل سوم «در برابر طوفان» به کارگردانی مهدی نقویان خبر داد.
راهیابی فیلم کوتاه ایرانی به جشنواره پرتغالی
فیلم کوتاه «خداحافظ المپیک» به کارگردانی مجتبی پوربخش در دومین حضور بین‌المللی خود به جشنواره تریسچه پارا سمپره پرتغال راه پیدا کرد.
۵۴ سینما، میزبان مخاطبان جشنواره فیلم فجر در استان ها
لیست سینما‌های نمایش دهنده فیلم‌های بخش استانی سی‌ و هشتمین جشنواره فیلم فجر در استان‌ها اعلام شد.
از پوستر «مردن در آب مطهر» رونمایی شد
پوستر فیلم سینمایی «مردن در آب مطهر» ساخته برادران محمودی رونمایی شد.
یک میلیارد و۲۰۰ میلیون دلار تا آسمان و دریای پاک در عسلویه
اینفوگرافیک - ۱۲ راه ساده برای جلوگیری از هدررفت گاز
چراغ بیش از ۵۷ هزار روستا روشن‌ شد
سرمایه‌گذاران برای این شرکت نفتی سرودست می‌شکنند
آمریکا از اقدامات ضداوپک دست برداشت
اسپانیا در یک قدمی زندگی بدون زغال سنگ
اتفاق مهمی که بازار نفت از کنار آن گذشت
مصرف بنزین چقدر کم شد؟
پرداخت پاداش به مشترکان خوش مصرف برق و گاز
صندوق روسی با پیمان اوپک پلاس پولدارتر شد