اعلام میزان آلاینده‌ها و سموم در محصولات کشاورزی + جزییات

01:24 ۲۵ روز و ۱۵ ساعت پیش ایسنا 150 0
اعلام میزان آلاینده‌ها و سموم در محصولات کشاورزی + جزییات

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو جزییات نتایج پایش آلاینده‌ها و سموم را در محصولات کشاورزی اعلام کرد.

ایسنا

دکتر محمد حسین عزیزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت پایش آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی، گفت: به دنبال بحث‌هایی که درباره آلاینده‌ها، سموم شیمیایی، سموم دفع آفات، آلودگی خاک و فلزات سنگین و ... مطرح شده بود، در سال ۱۳۹۷ برنامه‌ریزی بسیار خوبی برای پایش این عناصر در محصولات کشاورزی انجام و بودجه خوبی هم در وزارت بهداشت برایش در نظر گرفته شد.
وی افزود: بر اساس این برنامه محصولاتی که به میادین عرضه می‌شد اعم از سبزیجات، میوه‌جات و... باید مورد پایش قرار می‌گرفتند. این محصولات در پنج گروه تقسیم‌بندی شدند که هر گروه بین ۱۵ تا ۳۰ محصول مختلف را شامل می‌شد. به عنوان مثال سنجش میزان نیترات در محصولاتی مانند سیب‌زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی، خیار، اسفناج و ... مطرح بود. همچنین پایش میزان سمومِ میوه‌ها و وضعیت فلزاتِ غلات در این گروه‌ها مورد بررسی قرار گرفت؛ به‌طوری که مجموعا از محصولات مورد نظر نزدیک به ۳۰ هزار نمونه گرفته شد.
عزیزی ادامه داد: بر اساس این پایش‌ها در سال گذشته ۱۲ هزار و ۵۶۰ نمونه از ۲۹ محصول در حوزه باقی‌مانده سموم مورد ارزیابی قرار گرفت که از این میزان در ۱۹.۷ درصد موارد میزان سموم بالاتر از حد مجاز بوده است و به عبارت دیگر با استانداردها منطبق نبوده است. همچنین ۵۹۶۹ نمونه از ۱۵ نوع محصول در حوزه باقی‌مانده نیترات مورد ارزیابی قرار گرفت که نتیجه این پایش نشان داد که ۲۸.۳ درصد محصولات ارزیابی شده نیترات‌شان بالاتر از حد مجاز بوده است. در عین حال در حوزه باقی‌مانده فلزات سنگین ۷۴۴۹ نمونه از ۱۵ نوع محصول مورد پایش قرار گرفته و ۱۱.۵ درصد عدم انطباق با استانداردها را نشان داد.
محصولات دامی و کشاورزی شناسنامه‌دار شوند وی با بیان اینکه این پایش‌ها در سال ۱۳۹۸ نیز از ابتدای تیر ماه در حال انجام است، گفت: طبق نتایجی که از این پایش‌ها در سال گذشته به دست آمده، خوشبختانه وضعیت آلاینده‌ها در محصولات‌مان خیلی بد نبود. منتها مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، این است که محصولات مزرعه‌ای و باغی ما، یعنی محصولات کشاورزی و حتی محصولات دامی شناسنامه‌دار نیستند و در نتیجه قابل ردیابی و پیگیری هم نخواهند بود.
هزینه ۴۰۰ میلیاردی برای پایش آلاینده‌های محصولات کشاورزی عزیزی اظهار کرد: شناسنامه‌دار نبودن محصولات باعث می‌شود که زحمت وزارت بهداشت که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان برای پایش این محصولات هزینه کرده بود، هدر رود. زیرا از طریق این پایش‌ها فقط به وضعیت موجود پی می‌بریم. بر همین اساس با وزارت جهاد کشاورزی مذاکراتی داشته‌ایم تا این محصولات شناسنامه‌دار شده و مانند محصولات کارخانه‌ای کد ۱۶ رقمی داشته باشند تا اگر مشخص شد که به عنوان مثال یک محصول گوجه‌فرنگی نیتراتش بالاست، بتوانیم ردیابی کنیم که این گوجه‌فرنگی در کجا کشت شده است تا از این طریق بتوانیم در جهت رفع مشکل مداخله کنیم تا اصلاح شود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی کدگذاری این محصولات را به صورت پایلوت در یک استان آغاز کرده است، گفت: البته این کار بسیار سخت است. زیرا تعداد مزارع و باغات در کشور بسیار زیاد است و کار بسیار عظیمی است که اگر موفق به انجام آن شوند، خدمت بسیار بزرگی به سلامت مردم انجام داده‌اند.
عزیزی افزود: در عین حال وزارت جهاد کشاورزی سامانه‌ای هم برای سموم ایجاد کرده است و هر سمی که وارد می‌شود و یا در داخل تولید می‌شود، باید در این سامانه ثبت شود تا متوجه شویم از چه سمی و به چه میزان استفاده شده است. در عین حال یکسری سموم تقلبی هم وجود دارد که از طریق این سامانه می‌توان سموم کشاورزی را اصالت‌سنجی کرد. بنابراین اصل موضوع از مزرعه آغاز می‌شود و وزارت بهداشت در پایان زنجیره تنها می‌تواند سلامت محصول را پایش کند. اگر این اقدامات انجام شود، کمک زیادی به سلامت می‌شود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
سودِ سیگار در جیب مافیا - بی‌توجهی به درآمد ۲۰هزار میلیاردیِ مالیات بر سیگار
دلیل نخریدن خودروهای برقی
دارو،‌ صدرنشین افزایش تولید شد
بیشتر محصولات منتخب معدنی افزایش تولید داشته‌اند
بهبود کیفیت تولیدات داخلی از نان شب هم واجبتر است!
شهرک صنعتی مشترک ایران و آذربایجان جانمایی شد
هشدار ترامپ درباره طولانی شدن جنگ تجاری
چه کسانی موبایل را گران می‌کنند؟
گشایش درهای بین‌المللی به ‌روی استارت‌آپ‌های ایرانی
کانال مالی ایران – سوییس راه‌اندازی می‌شود