آیونز برای برقراری امنیت فعالیت می‌کند و اهداف سیاسی ندارد

15:06 ۲۶ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 158 0
آیونز برای برقراری امنیت فعالیت می‌کند و اهداف سیاسی ندارد

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز) و معاون طرح، برنامه‌وبودجه نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: آیونز اهداف سیاسی ندارد و برای برقراری امنیت فعالیت می‌کند و جمهوری اسلامی ایران این اهداف را به سمتی عمل‌گرایانه هدایت کرده است.

ایسنا

امیر دریادار دوم محمدرضا عزیزی در نشستی خبری اظهار کرد: آیونز مخفف اجلاس نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند است، اقیانوس هند که از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اقیانوس‌های جهان است و حجم زیادی از تجارت جهان در آن اتفاق می‌افتد و حدود ۳۰ کشور در حاشیه این اقیانوس وجود دارد.

وی افزود: این اجلاس در پی مسائل امنیتی که در سطح این اقیانوس ایجاد شد به پیشنهاد نیروی دریایی هند در سال ۲۰۰۸ ایجاد شد، هدف از ایجاد این تشکل برقراری و ایجاد تعامل، همکاری و هم‌افزایی کشورهای حاشیه این اقیانوس بوده است.

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز) عنوان کرد: ارتقا امنیت دریایی، رسیدگی به مسائل زیست‌محیطی دریایی، اقدامات بشردوستانه، مقابله با بلایای طبیعی و به اشتراک‌گذاری اطاعات بین نیروهای دریایی حوزه اقیانوس هند از اهداف مهم این تشکل است.

آیونز برای برقراری امنیت فعالیت می‌کند و اهداف سیاسی ندارد

امیر دریادار دوم عزیزی بیان کرد: این تشکل کاملاً داوطلبانه است و تعهد خاصی را برای کشوری ایجاد نمی‌کند اما منشوری دارد که همه اعضا این منشور را پذیرفته و به‌صورت رسمی آن را امضا کرده‌اند که البته تعهد اجرایی خاصی را ایجاد نمی‌کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۴ کشور رسمی عضو رسمی آیونز و ۸ کشور نیز به‌عنوان ناظر در این تشک فعالیت دارند، کشورهای ناظر بر این تشکل شامل آلمان، روسیه، هلند، ایتالیا، اسپانیا، ژاپن و ماداگاسکار است.

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز) تصریح کرد: در بین ۲۴ کشور دو کشور فرانسه و انگلستان عضو آیونز هستند چراکه قطعه کوچکی خاک در اقیانوس هند دارند، فرانسه جزیره‌ای در نزدیکی آفریقا به نام ریونیون دارد و انگلستان مجموعه جزایری به نام بیوت دارد.

امیر دریادار دوم عزیزی اضافه کرد: برای هر دوره رئیسی اجلاس را اداره می‌کند، در  اولین دوره هندوستان مسئولیت اجلاس را به عهده گرفت، ریاست هر دو سال تعویض می‌شود.

وی بیان کرد: به ترتیب هندوستان در سال ۲۰۰۸، امارات متحده عربی در سال ۲۰۱۰، آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۲، استرالیا در سال ۲۰۱۴، بنگلادش در سال ۲۰۱۶ و ایران در سال ۲۰۱۸ ریاست این اجلاس را هرکدام به مدت دو سال به عهده گرفتند.

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز) اظهار کرد: قرار است با توجه به انتخاب صورت گرفته کشور فرانسه به‌واسطه آن جزیره کوچک داوطلب ریاست اجلاس شده که ما در سال ۲۰۲۰ ریاست آیونز را تحویل کشور فرانسه خواهیم داد.

امیر دریادار دوم عزیزی گفت: در دوره اول در سال ۲۰۰۸ جمهوری اسلامی از این اجلاس خبر نداشت، در سال ۲۰۱۰ ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس ابوظبی شرکت کرد و طرح اینکه عضو رسمی شویم و ریاست اجلاس را در مقطعی به عهده بگیریم و از قبل آن به برخی خواسته‌های خود نائل شویم بنیانش گذاشته شد.

وی ادامه داد: در سال ۲۰۱۲ پیشنهاد میزبانی و اجرای دوره‌های بعدی را مطرح کردیم که در سال ۲۰۱۴ میزبانی ایران برای سال ۲۰۱۸ تصویب شد.

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز) افزود: این اجلاس سه کارگروه اصلی شامل کارگروه امنیت دریایی، کارگروه کمک‌های بشردوستانه و مقابله با بلایای طبیعی و کارگروه تبادل اطلاعات است که مهم‌ترین کارگروه، امنیت دریایی است.

امیر دریادار دوم عزیزی عنوان کرد: ضمن اینکه در سال ۲۰۱۸ ریاست اجلاس را به عهده گرفتیم موفق شدیم در اقدامی جسورانه و هوشمندانه ریاست کارگروه امنیت دریایی را نیز به عهده بگیریم، در کنفرانس تهران انگلستان می‌خواست برای ریاست کارگروه امنیت دریایی اقدام کند که ما با بهانه‌هایی توانستیم مقابل این کشور عمل کنیم.

وی تصریح کرد: کارگروه امنیت دریایی تاکنون اقدام مثبت و عمل‌گرایانه‌ای صورت نداده بود و از زمانی که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ریاست این کارگروه را به عهده گرفت اقدامات مثبتی آغاز کردیم، ما جلسه کارگروه را در بهمن‌ماه ۹۷ در شهر بندرعباس اجرا کردیم و یکی از مصوبات مهمی که به آن دست پیدا کردیم برگزاری یک رزمایش دریایی بود.

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز) اضافه کرد: کشورهای عضو را برای اجرای این رزمایش دریایی راضی کردیم، سناریوی اجرای رزمایش را در قالب مقابله با دزدی دریایی طراحی و ارائه کردیم، جلسه مربوطه اول را در خرداد ۹۸ و جلسه دوم را امروز (۲۱ آبان ماه ۹۸) در بندرعباس برگزار کردیم.

امیر دریادار دوم عزیزی بیان کرد: بزرگ‌ترین اجلاس جمهوری اسلامی که اجلاسی بزرگ و عظیم و بی‌نظیر بود را پس از سال‌ها در اردیبهشت‌ماه امسال برگزار کردیم که حدود ۳۱ کشور شامل اکثریت مجموعه آیونز برگزار کردیم و مورد تحسین کلیه این کشورها قرار گرفتیم.

آیونز برای برقراری امنیت فعالیت می‌کند و اهداف سیاسی ندارد

وی اظهار کرد: این اجلاس اهداف سیاسی ندارد و برای برقراری امنیت فعالیت می‌کند، هرچند تاکنون همه این اهداف در حد شعار بوده و این جمهوری اسلامی ایران بوده که اهداف را به سمتی عمل‌گرایانه هدایت کند.

دبیر اجرایی اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند (آیونز) تصریح کرد: امیدواریم رزمایش دریایی آیونز که برای اولین بار اجرا می‌شود به نام جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان عملکردی مثبت و عمل‌گرایانه ثبت شود.

امیر دریادار دوم عزیزی بیان کرد: از ۱۵ کشوری که در رزمایش دریایی آیونز نقش دارند ۱۱ کشور در کنفرانس امروز شرکت کردند که آمار خوبی است و مهم‌ترین دستاورد آن تثبیت سناریو، تاریخ و جزئیات برنامه برگزاری رزمایش بود.

امیر دریادار دوم عزیزی عنوان کرد: لازم به ذکر است کشور استرالیا رئیس کارگروه به اشتراک‌گذاری اطلاعات و هندوستان رئیس کارگروه اقدامات بشردوستانه و مقابله با بلایای طبیعی است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
دانشگاه‌های افسری ارتش هم‌رزم می پذیرد
معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان با سرلشکر باقری دیدار کرد
سردار یزدی: مسئولین تفکر بسیجی را در خود ایجاد کنند
فرمانده کل سپاه: سیلی ملت ایران در هفته‌های اخیر صورت دشمن را 180 درجه برگرداند
حمایت رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا، به‌ خاطر حفظ امنیت مردم بود
دلایل محبوبیت ارتش از نگاه امیر سرلشکر موسوی
فرمانده ارتش با رئیس مجلس دیدار کرد
تهدیدات و علایق مشترکی میان ما و چین وجود دارد
آئین الحاق شناورهای سطحی و زیرسطحی به منطقه یکم نیروی دریایی برگزار شد
به دنبال تقویت دانش، علم و مهارت خلبانان هوا دریا هستیم