افزایش مشارکت و فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه ارتباط با صنعت

17:03 ۳۳ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 131 0
افزایش مشارکت و فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه ارتباط با صنعت

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم از افزایش مشارکت و فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه ارتباط با صنعت خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، دکتر محمد سعید سیف در هفتمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور که امروز (سه‌شنبه) در محل این وزارت برگزار شد، به شاخص‌های کاری دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: تعریف وظایف دانشجویی که قشر پویای جامعه هستند، تعریف فعالیت‌های پژوهشی اساتید و تقاضامند بودن و هدفمند بودن این فعالیت‌ها، ارتباط گسترده دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها با حوزه ستادی ازجمله این شاخص‌های کاری به شمار می‌رود.
سیف با اشاره به اینکه طرح تحول هم به کلیه دانشگاه‌ها ابلاغ‌شده و دستاوردهای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها بسیار گسترده و جامع بوده است، گفت: انتظار مهم حوزه ستادی وزارت علوم این است که حتماً اطلاعات جلسات دفاتر ارتباط با صنعت ردوبدل و مطالعات و مستندات مورد تبادل نظر و گفت‌وگو قرار گیرد.
وی درخصوص پایش وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: ضرورت ارزیابی عملکرد، روش‌های جمع‌آوری آمار، تجزیه‌وتحلیل و ارزیابی و شناخت دقیق ظرفیت‌ها ازجمله ضروریات این طرح به شمار می‌رود.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، در ادامه افزود: عدم احساس نیاز صنعت و دستگاه‌های اجرایی به دانشگاهیان، عدم آگاهی مدیران صنایع از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، عدم تجربه و کارآمدی دانشگاهیان در انجام پروژه‌ها، کمبود قوانین حمایتی از محققان و عدم وجود اعتماد متقابل دانشگاه و صنعت به یکدیگر از مشکلات و معضلاتی است که بر سر راه این طرح است.
سیف به تألیف کتاب قراردادهای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور اشاره کرد و افزود: کتاب قراردادهای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه با مشارکت ۱۲۲ مرکز آموزشی و آمار شاخص قراردادهای ارتباط با صنعت مراکز در طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ تهیه و گردآوری شده است.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم درخصوص روش اجرای طرح‌ها گفت: تدوین شاخص‌های قراردادهای ارتباط با صنعت توسط دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، ارسال فایل شاخص‌ها به‌منظور تکمیل اطلاعات به مراکز آموزش عالی، تکمیل فایل شاخص‌ها توسط هر دانشگاه و ارسال آن به دفتر و بررسی و ارزیابی آمار دریافتی و تدوین گزارش نهایی توسط دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم از روش‌های اجرایی هستند.
وی گفت: اطلاعات عمومی دریافتی شامل سه بخش اساسی اطلاعات قراردادها، اطلاعات تکمیلی قراردادها به‌منظور تحلیل و بررسی شاخص‌ها و لیست کامل دانشگاه‌های تکمیل‌کننده اطلاعات است.
سیف در مورد نمونه‌های آماری قراردادها افزود: نتایج پایش وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه در سال ۹۸ حاکی از این امر است که تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت در حال اجرا از سال ۹۲ تا سال ۹۷ از ۳۰۳۵ به ۵۲۱۸ عدد افزایش‌یافته است و تعداد کارفرمایان قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه در حال اجرا از تعداد ۱۰۷۹ در سال ۹۲ به تعداد ۲۸۳۸ در سال ۹۷ گسترش داشته است.
وی ادامه داد: تعداد پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه نیز از ۵۵۹ در سال ۹۲ به ۱۲۵۴ در سال ۹۷ افزایش داشته و تعداد متوسط اعضای هیئت‌علمی مجری قراردادها از ۱۶ نفر به ۴۳ نفر در سال ۹۷ افزایش داشته است.
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم به ارائه پیشنهاداتی نیز در این زمینه پرداخت و گفت: ضرورت ایجاد روال مناسب در دانشگاه‌های کشور به‌منظور پیمایش شاخص‌های قراردادها، ساماندهی و هدفمندسازی پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و حمایت از اساتید و پژوهشگران فعال در عرصه ارتباط با صنعت و جامعه و حداکثر زمان ارسال اطلاعات قراردادهای ارتباط با صنعت تا حداکثر دوشنبه ۲۷ آبان ماه سال جاری ازجمله این پیشنهادات هستند.
سیف درخصوص پایش و توسعه دوره‌های مهارت‌افزایی افزود: سیاست‌های کلی اشتغال ابلاغ‌شده از سوی مقام معظم رهبری بر اهمیت نقش مهارت‌افزایی در دانشگاه‌ها تأکید دارد و برنامه اشتغال فراگیر مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی حرفه‌ای و مهارتی مصوب آذر سال ۱۳۹۶ همه ضرورت و الزامات اسناد بالادستی بر امر دوره‌های مهارت‌افزایی را نشان می‌دهد.
وی در ادامه به مهارت‌های موردنیاز دانشجویان اشاره کرد و افزود: مهارت‌های تخصصی دانشگاهی، عمومی، فنی و حرفه‌ای و فردی و توانمندسازی شخصی، چهار مهارت لازم دانشجویان به شمار می‌رود.
سیف ضمن ارائه گزارشی در خصوص اقدامات صورت گرفته در هفته پژوهش و فناوری سال ۱۳۹۷، به تدوین کتاب وضعیت دوره‌های مهارت‌افزایی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، اطلاع‌رسانی و دعوت گسترده از متخصصان، برگزاری تعداد ۲۹۸۱ دوره‌های تخصصی، ۱۵۷۰ دوره‌های عمومی و تعداد ۱۳۲۴۶۴ شرکت‌کننده در این دوره‌ها اشاره کرد.
وی گفت: ۱۰ دانشگاه که بیشترین دوره‌ها را برگزار کرده‌اند به ترتیب دانشگاه صنعتی شریف، سیستان و بلو چستان، محقق اردبیلی، گیلان، فنی حرفه‌ای، صنعتی کرمانشاه، علامه طباطبایی، صنعتی سهند، صنعتی اصفهان و علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری بوده‌اند.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم ادامه داد: در دوره‌های عمومی که دانشگاه‌ها برگزار کردند دانشگاه صنعتی شریف کماکان بیشترین تعداد دوره‌ها و دهمین دانشگاه، دانشگاه ارومیه بوده است و دانشگاه‌هایی که بیشترین دوره‌ها را با مشارکت واحدهای صنعتی برگزار کرده‌اند شامل دانشگاه‌های صنعتی شریف، یاسوج، صنعتی سهند و شهید مدنی آذربایجان بودند.
سیف به برنامه‌های دفتر ارتباط با صنعت در هفته پژوهش و فناوری سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها شامل نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها با معاونان و مدیران پژوهشی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی، مستندسازی دستاوردهای برگزیده، اطلاع‌رسانی و دعوت گسترده جهت حضور در نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی، امضای تفاهم‌نامه همکاری و قراردادهای صنعتی و برگزاری دو میزگرد تخصصی با نام‌های روش‌های توسعه و بهبود ارتباط مراکز پژوهش و فناوری با صنعت و عوامل و الگوهای بهبود مشارکت دانشگاه‌ها در رفع مشکلات ملی است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران

آخرین اخبار

همه چیز درباره بازگشت مجری جنجالی به شبکه 3
شبکه سه سیما امسال هم مانند سال گذشته اجرای ویژه برنامه یلدایی خود را به رضا رشیدپور سپرده است.
پدیده نادر «ماه کمان»- عکس
رنگین کمان به کمک پرتوهای خورشید شکل می گیرد اما این پدیده گاهی در شب نیز رخ می دهد. در شب به کمک ماه کامل یا نیمه کامل و آسمان کاملا تاریک یا باران ماه کمان شکل می گیرد و قابل مشاهده است.
راه بازگشت داوود اوغلو به پارلمان و نگرانی‌های آکپارتی
با آن که حزب مرال آکشنر در پارلمان فقط ۳۹ کرسی دارد اما حمایت این حزب از داوود اوغلو می‌تواند فضا را علیه ائتلاف جمهور تغییر دهد.
تحولات منطقه و افغانستان محور رایزنی «عمران‌خان» و «بن‌سلمان»
عمران‌خان در دیدار با مقامات عربستانی درباره تحولات منطقه، مذاکرات صلح افغانستان، روابط عربستان و ایران و همچنین گسترش روابط اقتصادی و امنیتی به تبادل نظر با مقامات این کشور پرداخت.
ماجرای بازگشت عروس قاتل ازپای چوبه دار
تازه عروسی که پس از قتل مادرشوهرش از پای چوبه دار به زندگی برگشته دیروز از جنبه عمومی جرم پای میز محاکمه ایستاد.
امروز آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد
داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته و المپیاد علمی دانشجویی تا پایان ساعت امروز برای ثبت‌نام مهلت دارند.
فاصله زیاد از حرف تا عمل در پروژه دفاع مشترک اروپایی
یک روزنامه آلمانی با اشاره به توافق دو سال پیش اتحادیه اروپا درباره طرح دفاع مشترک اروپایی نوشت که هنوز پیشرفت قابل توجهی در این راستا ایجاد نشده و دفاع از اروپا همچنان بر عهده ناتو خواهد ماند.
کشف یک گور دسته جمعی در فلوجه عراق+تصاویر
فرماندار شهر فلوجه در استان الانبار عراق از کشف یک گور دسته جمعی در این شهر و اقدامات لازم برای شناسایی هویت و تعداد قربانیان خبر داد.
مژگان فضای مجازی پسری جوان از آب درآمد
دختر فریب خورده : مدتی است که دچار مخمصه بدی شده ام و از ترس انتشار تصاویرم در رنج و عذاب هستم چرا که می‌ترسم رسوایی بزرگی به بار بیاید.
شاگردان زیدان با گل دقیقه ۹۵ از شکست گریختند
شاگردان زیدان با گل نفس‌های پایانی بازی از شکست گریختند و به مانند بارسا با کسب تساوی راهی ال‌کلاسیکو شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خودروهای زیر ۱۰۰میلیون بازار تهران
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز خودروهای صفر بازار تهران طی آذر ماه ۹۸ است که بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان در سطح بازار قیمت خورده است.
همه چیز درباره بازگشت مجری جنجالی به شبکه 3
شبکه سه سیما امسال هم مانند سال گذشته اجرای ویژه برنامه یلدایی خود را به رضا رشیدپور سپرده است.
پدیده نادر «ماه کمان»- عکس
رنگین کمان به کمک پرتوهای خورشید شکل می گیرد اما این پدیده گاهی در شب نیز رخ می دهد. در شب به کمک ماه کامل یا نیمه کامل و آسمان کاملا تاریک یا باران ماه کمان شکل می گیرد و قابل مشاهده است.
راه بازگشت داوود اوغلو به پارلمان و نگرانی‌های آکپارتی
با آن که حزب مرال آکشنر در پارلمان فقط ۳۹ کرسی دارد اما حمایت این حزب از داوود اوغلو می‌تواند فضا را علیه ائتلاف جمهور تغییر دهد.
تحولات منطقه و افغانستان محور رایزنی «عمران‌خان» و «بن‌سلمان»
عمران‌خان در دیدار با مقامات عربستانی درباره تحولات منطقه، مذاکرات صلح افغانستان، روابط عربستان و ایران و همچنین گسترش روابط اقتصادی و امنیتی به تبادل نظر با مقامات این کشور پرداخت.
از شرکتهایی که ˮمشابه‌سازی محصولات خارجیˮرا انجام دهند، حمایت می‌کنیم
عرضه ۹ هزار محصول دانش‌بنیان در نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ˮایران‌ساختˮ
ثبت اختراع ۵ دستگاه در موزه دانشگاه شهید چمران اهواز
دسترسی به بیش از ۵ میلیارد رکورد داده‌های دریایی امکانپذیر شد
دولت از دخالت مستقیم در محتواسازی پرهیز کند
حضور ۴۳ دانشگاه از ایران در رتبه‌­بندی جهانی ISC-هشت دانشگاه کشورهای جهان اسلام با رتبه زیر ۵۰۰
ویدئو - استقبال از مسعود سلیمانی به مناسبت آزادی از زندان آمریکا
رونمایی از اولین سامانه برخط ملی محاسبه وجود انتشار آلاینده هوا؛ به‌زودی
علم ایرانیان، آمریکا را عصبانی می‌کند-هیچ چیز مهم‌تر از این نیست که روی پای خودمان بایستیم
دستاوردهای پژوهشی سال ۹۷ دانشگاه تهران+اسامی پژوهشگران نمونه