افزایش مشارکت و فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه ارتباط با صنعت

17:03 ۲۴۱ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 416 0
افزایش مشارکت و فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه ارتباط با صنعت

مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم از افزایش مشارکت و فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه ارتباط با صنعت خبر داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا ، دکتر محمد سعید سیف در هفتمین نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور که امروز (سه‌شنبه) در محل این وزارت برگزار شد، به شاخص‌های کاری دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: تعریف وظایف دانشجویی که قشر پویای جامعه هستند، تعریف فعالیت‌های پژوهشی اساتید و تقاضامند بودن و هدفمند بودن این فعالیت‌ها، ارتباط گسترده دفاتر ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها با حوزه ستادی ازجمله این شاخص‌های کاری به شمار می‌رود.
سیف با اشاره به اینکه طرح تحول هم به کلیه دانشگاه‌ها ابلاغ‌شده و دستاوردهای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها بسیار گسترده و جامع بوده است، گفت: انتظار مهم حوزه ستادی وزارت علوم این است که حتماً اطلاعات جلسات دفاتر ارتباط با صنعت ردوبدل و مطالعات و مستندات مورد تبادل نظر و گفت‌وگو قرار گیرد.
وی درخصوص پایش وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی گفت: ضرورت ارزیابی عملکرد، روش‌های جمع‌آوری آمار، تجزیه‌وتحلیل و ارزیابی و شناخت دقیق ظرفیت‌ها ازجمله ضروریات این طرح به شمار می‌رود.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، در ادامه افزود: عدم احساس نیاز صنعت و دستگاه‌های اجرایی به دانشگاهیان، عدم آگاهی مدیران صنایع از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، عدم تجربه و کارآمدی دانشگاهیان در انجام پروژه‌ها، کمبود قوانین حمایتی از محققان و عدم وجود اعتماد متقابل دانشگاه و صنعت به یکدیگر از مشکلات و معضلاتی است که بر سر راه این طرح است.
سیف به تألیف کتاب قراردادهای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور اشاره کرد و افزود: کتاب قراردادهای دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور در حوزه ارتباط با صنعت و جامعه با مشارکت ۱۲۲ مرکز آموزشی و آمار شاخص قراردادهای ارتباط با صنعت مراکز در طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ تهیه و گردآوری شده است.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم درخصوص روش اجرای طرح‌ها گفت: تدوین شاخص‌های قراردادهای ارتباط با صنعت توسط دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، ارسال فایل شاخص‌ها به‌منظور تکمیل اطلاعات به مراکز آموزش عالی، تکمیل فایل شاخص‌ها توسط هر دانشگاه و ارسال آن به دفتر و بررسی و ارزیابی آمار دریافتی و تدوین گزارش نهایی توسط دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم از روش‌های اجرایی هستند.
وی گفت: اطلاعات عمومی دریافتی شامل سه بخش اساسی اطلاعات قراردادها، اطلاعات تکمیلی قراردادها به‌منظور تحلیل و بررسی شاخص‌ها و لیست کامل دانشگاه‌های تکمیل‌کننده اطلاعات است.
سیف در مورد نمونه‌های آماری قراردادها افزود: نتایج پایش وضعیت قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه در سال ۹۸ حاکی از این امر است که تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت در حال اجرا از سال ۹۲ تا سال ۹۷ از ۳۰۳۵ به ۵۲۱۸ عدد افزایش‌یافته است و تعداد کارفرمایان قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه در حال اجرا از تعداد ۱۰۷۹ در سال ۹۲ به تعداد ۲۸۳۸ در سال ۹۷ گسترش داشته است.
وی ادامه داد: تعداد پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه نیز از ۵۵۹ در سال ۹۲ به ۱۲۵۴ در سال ۹۷ افزایش داشته و تعداد متوسط اعضای هیئت‌علمی مجری قراردادها از ۱۶ نفر به ۴۳ نفر در سال ۹۷ افزایش داشته است.
مدیرکل ارتباط با صنعت وزارت علوم به ارائه پیشنهاداتی نیز در این زمینه پرداخت و گفت: ضرورت ایجاد روال مناسب در دانشگاه‌های کشور به‌منظور پیمایش شاخص‌های قراردادها، ساماندهی و هدفمندسازی پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و حمایت از اساتید و پژوهشگران فعال در عرصه ارتباط با صنعت و جامعه و حداکثر زمان ارسال اطلاعات قراردادهای ارتباط با صنعت تا حداکثر دوشنبه ۲۷ آبان ماه سال جاری ازجمله این پیشنهادات هستند.
سیف درخصوص پایش و توسعه دوره‌های مهارت‌افزایی افزود: سیاست‌های کلی اشتغال ابلاغ‌شده از سوی مقام معظم رهبری بر اهمیت نقش مهارت‌افزایی در دانشگاه‌ها تأکید دارد و برنامه اشتغال فراگیر مصوب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی حرفه‌ای و مهارتی مصوب آذر سال ۱۳۹۶ همه ضرورت و الزامات اسناد بالادستی بر امر دوره‌های مهارت‌افزایی را نشان می‌دهد.
وی در ادامه به مهارت‌های موردنیاز دانشجویان اشاره کرد و افزود: مهارت‌های تخصصی دانشگاهی، عمومی، فنی و حرفه‌ای و فردی و توانمندسازی شخصی، چهار مهارت لازم دانشجویان به شمار می‌رود.
سیف ضمن ارائه گزارشی در خصوص اقدامات صورت گرفته در هفته پژوهش و فناوری سال ۱۳۹۷، به تدوین کتاب وضعیت دوره‌های مهارت‌افزایی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، اطلاع‌رسانی و دعوت گسترده از متخصصان، برگزاری تعداد ۲۹۸۱ دوره‌های تخصصی، ۱۵۷۰ دوره‌های عمومی و تعداد ۱۳۲۴۶۴ شرکت‌کننده در این دوره‌ها اشاره کرد.
وی گفت: ۱۰ دانشگاه که بیشترین دوره‌ها را برگزار کرده‌اند به ترتیب دانشگاه صنعتی شریف، سیستان و بلو چستان، محقق اردبیلی، گیلان، فنی حرفه‌ای، صنعتی کرمانشاه، علامه طباطبایی، صنعتی سهند، صنعتی اصفهان و علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری بوده‌اند.
مدیرکل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم ادامه داد: در دوره‌های عمومی که دانشگاه‌ها برگزار کردند دانشگاه صنعتی شریف کماکان بیشترین تعداد دوره‌ها و دهمین دانشگاه، دانشگاه ارومیه بوده است و دانشگاه‌هایی که بیشترین دوره‌ها را با مشارکت واحدهای صنعتی برگزار کرده‌اند شامل دانشگاه‌های صنعتی شریف، یاسوج، صنعتی سهند و شهید مدنی آذربایجان بودند.
سیف به برنامه‌های دفتر ارتباط با صنعت در هفته پژوهش و فناوری سال ۹۸ اشاره کرد و گفت: این برنامه‌ها شامل نشست مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها با معاونان و مدیران پژوهشی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی، مستندسازی دستاوردهای برگزیده، اطلاع‌رسانی و دعوت گسترده جهت حضور در نمایشگاه تقاضای ساخت و تولید ایرانی، امضای تفاهم‌نامه همکاری و قراردادهای صنعتی و برگزاری دو میزگرد تخصصی با نام‌های روش‌های توسعه و بهبود ارتباط مراکز پژوهش و فناوری با صنعت و عوامل و الگوهای بهبود مشارکت دانشگاه‌ها در رفع مشکلات ملی است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

فروشگاهی برای خرید آنلاین کتاب و نوشت افزار
هرچقدر هم که کتاب‌های الکترونیکی خوب و مقرون‌به‌صرفه و دوستدار طبیعت باشند، بازهم کتاب‌های فیزیکی مشتریان خاص خودشان را دارند و همین باعث شده که بعضی فروشگاه‌های آنلاین همچنان این محصولات را به فروش برسانند.
مشاوره فردی چیست؟
آیا شما یا کسی که دوستش دارید و عزیز شماست نیاز به کمک دارید؟ هرکسی گاه‌به‌گاه به کمک حرفه‌ای احتیاج دارد.
بهترین راهکارهای افزایش سرعت سایت چیست؟
یکی از مهم‌ترین فاکتورهای سئو جهت بررسی کیفیت هر سایت، سرعت لود آن است. در حال حاضر سایت‌های با سرعت مناسب در کم‌تر از ۷ ثانیه بارگزاری می‌شوند.
چرا ملت عشق یک‌باره محبوب شد؟
کتاب ملت عشق، همانطور که بسیار آشنا و شناخته‌ شده است (بیشتر به سبب شخصیت‌های داستانش)، روایتی عاشقانه را در خود جای‌ داده؛ عشقی که از دل دو داستان تازه و غیرتکراری روایت می‌شود.
تعقیب طارمی از روی پل هوایی
مهدی طارمی تا پایان فصل اول حضورش در لیگ پرتغال ۳ بازی فاصله دارد و همچنان باید گلزنی کند تا گران‌تر شود و پیشنهادهای بهتری دریافت کند. او در مسیر انتخابات درستش تمام تمرکزش باید روی فوتبال باشد.
ماسک بر چانه مزن تا ...
تلاش برای ارتقای سطح آگاهی جامعه نسبت به ویروس مهلک کرونا و آموزش‌های لازم استفاده صحیح از ماسک در اماکن سربسته‌ای چون ادارات و بانک‌ها و مراکز عمومی باید با جدیت ادامه یابد. هرگاه شخصی حین گفت‌وگو ماسک را زیر چانه کشید حتما تذکر داده شود: «ماسک بر چانه مزن تا ندهی بربادم!»
عقاب آسمان‌ها، خدا نگهدار تو!
عملیات‌هایی مانند بیت‌المقدس بدون پشتیبانی هوایی امکان‌پذیر نبود، ممانعت از سقوط قطعی خوزستان در ماه‌های اولیه جنگ عمدتا به‌دلیل حملات گسترده نیروی هوایی به نیروی زرهی عراق بود که در مدیریت همه عملیات‌ها صدیق نقش عمده‌ای داشت. نام صدیق در تاریخ پرافتخار نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی برای همیشه می‌درخشد؛ اگرچه در طول دوران حیاتش مورد بی‌مهری فراوان قرار گرفت.
ابتلای رییس فدراسیون سه گانه به کرونا پس از برگزاری مجمع استانی
رییس فدراسیون سه گانه پس از بازگشت از دو سفر استانی که برای برگزاری مجمع سالیانه رفته بود به ویروس کرونا مبتلا شد.
برتری نانجینگ در غیاب حدادی
تیم نانجینگ در حالی که ستاره ایرانی خود را بخاطر مصدومیت در اختیار نداشت، مقابل تیم تیانجین به برتری رسید.
نخستین هدیه VAR به رئال مادرید
رئال مادرید برای نخستین بار در این فصل به لطف VAR یک گل به نامش ثبت شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ناشرانی که نویسندگان را فاسد می‌کنند
محمد قاسم‌زاده با بیان‌ این‌که نوشتن رمان عامه‌پسند سخت است، می‌گوید: ناشران نویسندگان با استعداد را فاسد کرده و آن‌ها را وادار به تولید انبوه می‌کنند.
برگزاری انتخابات ۲ فدراسیون ورزشی در وضعیت قرمز کرونا؟
با اعلام تعطیلی مجدد فعالیت های ورزشی و بسته شدن ورزشگاه ها در برخی شهرهای با وضعیت قرمز یا هشدار بالا از نظر شیوع ویروس کرونا، قرار است انتخابات دو فدراسیون ورزشی در ۲۵ و ۳۱ تیرماه سال جاری در تهران برگزار شود!
قارداشی: اگر کسی در لیگ کرونا می‌گرفت نمی‌توانستیم خودمان را ببخشیم
رییس فدراسیون تنیس روی میز گفت: نمی خواستیم لیگ را به هر قیمتی برگزار کنیم و نگران سلامتی همه افراد درگیر با لیگ بودیم.
درخشان: نباید به رادو به دید دروازه‌بان دوم نگاه کرد- پرسپولیس باید با اختلاف امتیاز قهرمان شود
سرمربی اسبق پرسپولیس معتقد است که بازیکنان این تیم باید به دنبال برد در تمامی بازی‌ها باشند تا با اختلاف امتیاز خوبی قهرمان شوند.
۱۰۰ ساختمان مسکونی و درمانی قرمز و نارنجی پایتخت شناسایی شد
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران که پیش‌تر از برنامه ریزی این سازمان برای شناسایی ۱۰۰ ساختمان نا ایمن پایخت خبر داده بود، گفت: وضعیت این ۱۰۰ ساختمان بین نارنجی و قرمز است.
تهیه دو بسته حمایتی برای توسعه کسب و کارهای نوین-انحصار از مجوزها برداشته می‌شود
ارائه ۱۸ هزار تقاضا برای جذب نیروی انسانی در شرایط اپیدمی کرونا
ارائه مدل جدید برای پیشگیری و درمان بیماری‌های قلبی عروقی
آغاز ثبت‌نام آزمون استخدامی بخش خصوصی از امروز
ثبت ۳ زلزله بزرگتر از ۴ ریشتر در کشور
نیازهای فناورانه بنگاه‌های تولیدی رفع می‌شود
بازار محصولات سلولی گسترش می‌یابد
سطل‌های زباله آنتی‌باکتریال نانویی به بازار عرضه شد
ساخت بزرگترین دستگاه تولید محصولات به روش چرخشی در کشور
تقویت نگرش‌های علمی و اقتصادی دانشجویان در یک مسابقه بزرگ کتابخوانی