۳۸ درصد پناهجویان ورودی از طریق دریا به یونان، افغان و کمتر از ۲ درصد ایرانی هستند

16:27 ۲۴ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 134 0
۳۸ درصد پناهجویان ورودی از طریق دریا به یونان، افغان و کمتر از ۲ درصد ایرانی هستند

به اعتقاد محققان رصدخانه مهاجرت ایران در سال ۲۰۱۹ پس از مهاجران افغانستانی، مهاجران سوری ۲۵ درصد پناهجویان وارد شده از طریق دریا به کشور یونان را در سال ۲۰۱۹ تشکیل می‌دهند و پس از آن مهاجران کشورهای "کنگو" و "عراق"در رتبه‌های بعدی قرار دارند و این در حالی است که مهاجران ایرانی کمتر از ۲ درصد کل پناهجویان وارد شده به این کشور را شامل می‌شوند.

ایسنا

داود عیوضلو، پژوهشگر حوزه مهاجرت در رصدخانه مهاجرت ایران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پس از بحران ورود پناهجویان به قاره اروپا در سال ۲۰۱۵، روند ورود پناهجویان به سرعت کاهش پیدا کرد، به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در مجموع بیش از یک میلیون پناهجوی جدید وارد اروپا شد که می‌توان گفت به طور متوسط روزانه حدود ۲۷۰۰ پناهجوی جدید وارد کشورهای اروپایی شده است.
وی با بیان اینکه این تعداد در سال ۲۰۱۸ به ۳۶۷ پناهجو در هر روز کاهش پیدا کرد، یادآور شد: تعداد پناهجویان ورودی به اروپا به‌ویژه از مسیر شرق دریای مدیترانه (یونان) پس از توافق اتحادیه اروپا با کشور ترکیه برای نگهداشت پناهجویان و یا بازگشت بخشی از پناهجویان به این کشور کاهش چشمگیری پیدا کرد.
عیوضلو ادامه داد: از طرف دیگر پس از کاهش ورود پناهجویان از شرق مدیترانه در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، روند ورود پناهجویان از مسیر غرب (اسپانیا) و مرکز (ایتالیا) دریای مدیترانه افزایش پیدا کرد، اما پس از به روی کار آمدن دولت دست راستی در ایتالیا این روند به خصوص در سال ۲۰۱۹ به شدت کاهش یافت.
این پژوهشگر حوزه مهاجرت با تاکید بر اینکه در سال ۲۰۱۹ تعداد پناهجویان ورودی به اروپا از مسیر یونان (مسیر دریا) مجددا روند صعودی را نشان می‌دهد، خاطر نشان کرد: آمارهای ارائه شده توسط کمیساریای عالی پناهندگان (UNHCR) نشان می‌دهد که تا اواخر اکتبر ۲۰۱۹ (۵ آبان ۱۳۹۸) در مجموع ۵۵ هزار و ۳۴۸ نفر از طریق دریا و خشکی وارد یونان شده‌اند که نزدیک به ۴۴ هزار نفر از آنها از طریق دریا خود را به جزایر کشور یونان رسانده‌اند. این در حالی است که در کل سال ۲۰۱۸ تعداد پناهجویان وارد شده به یونان در حدود ۵۰ هزار نفر بوده است که این موضوع حاکی از روند افزایشی ورود پناهجویان به کشور یونان است.
وی کل پناهجویان واردشده به یونان از طریق دریا در سال ۲۰۱۸ را در حدود ۳۲ هزار نفر ذکر کرد و ادامه داد: مقایسه تعداد پناهجویان وارد شده از طریق دریا به جزایر یونان در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۱۹ (۴۳۶۸۳ نفر) با کل سال ۲۰۱۸ (۳۲۴۹۴ نفر) حاکی از افزایش ۲۵ درصدی ورود پناهجویان در سال ۲۰۱۹ به جزایر یونان است.
به گفته این محقق از زمان توافق اتحادیه اروپا و کشور ترکیه در سال ۲۰۱۶ تا تابستان سال ۲۰۱۹ تعداد پناهجویان وارد شده به یونان از طریق دریا در یک ماه به بیش از ۵ هزار نفر نرسیده بود که برای اولین بار در ماه آگوست به بیش از ۵ هزار نفر رسیده و در سپتامبر امسال به بیش از ۱۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد.
پژوهشگر حوزه مهاجرت در رصدخانه مهاجرت ایران اضافه کرد: بر اساس آمارهای UNHCR از نظر ملیت پناهجویان وارد شده به یونان از طریق دریا تا اواخر سپتامبر سال ۲۰۱۹، مهاجران افغانستانی با ۱۳۸۲۰ نفر ۳۸ درصد پناهجویان وارد شده به جزایر یونان را تشکیل می‌دهندکه از این لحاظ در رتبه اول قرار دارند.
وی افزود: پس از مهاجران افغانستانی، مهاجران سوری (۹۱۳۳ نفر) ۲۵ درصد پناهجویان وارد شده از طریق دریا به کشور یونان را در سال ۲۰۱۹ تشکیل می‌دهند و پس از آن مهاجران کشورهای "جمهوری دموکراتیک کنگو" و "عراق" در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
عیوضلو با اشاره به میزان پناهجویان ایرانی به یونان، گفت: پناهجویان ایرانی وارد شده به کشور یونان از طریق دریا در این بازه زمانی با ۶۵۴ نفر کمتر از دو درصد کل پناهجویان وارد شده به یونان را شامل می‌شوند.
وی تاکید کرد: ورود این حجم از پناهجویان به جزایر یونان باعث شده است تا بسیاری از کمپ‌های پناهجویان بیش از ظرفیت خود از پناهجویان میزبانی کنند که در هفته‌های اخیر باعث افزایش اعتراضات و بعضا درگیری میان پناهجویان شده است.
عیوضلو با بیان اینکه موضوع جدید در مسیر دریای مدیترانه برای پناهجویان اروپا، روند کاهشی تعداد پناهجویان ورودی از غرب دریای مدیترانه (کشور اسپانیا) در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۱۸ است، اظهار کرد: اما در طرف مقابل شاهد افزایش ورود پناهجویان از طریق شرق دریای مدیترانه (کشور یونان) هستیم. شاید بتوان گفت که یکی از دلایل افزایش تعداد پناهجویان ورودی به یونان تحولات شکل گرفته در کشور ترکیه است؛ چراکه پس از حمله ترکیه به شمال سوریه و برنامه‌ریزی این کشور برای اسکان تعداد زیادی از پناهجویان سوری مستقر در ترکیه در شمال سوریه، بخشی از این پناهجویان به سبب عدم تمایل به بازگشت به کشورشان اقدام به مهاجرت مجدد به سمت کشورهای اروپایی می‌کنند.
وی روی کار آمدن دولت راست گرا در یونان را از دیگر عوامل در این زمینه دانست و یادآور شد: این امر موجب شد تا بخشی از مهاجران از ترس کنترل بیشتر مرزهای دریایی این کشور در سال‌های آتی همچون ایتالیا از سال ۲۰۱۷ تاکنون، در تلاش هستند تا هر چه زودتر خود را به اروپا برسانند.
عیوضلو با بیان اینکه تحولات کشور افغانستان و شدت گرفتن درگیری‌ها و تعداد بالای کشته‌های داخلی در سال ۲۰۱۸ نیز روند خروج مهاجران افغانستانی به سوی ترکیه و اروپا را تشدید کرده است، ادامه داد: از سوی دیگر با تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، بخشی از مهاجران افغان ساکن در ایران نیز به سمت کشورهای اروپایی حرکت کردند. به علاوه افزایش تعداد مهاجران فاقد مدرک بازداشت شده افغانستانی در کشور ترکیه و دیپورت آنها به کشور افغانستان نیز باعث شده است تا بخشی از مهاجران فاقد مدرک افغانستانی ساکن در کشور ترکیه اقدام به حرکت به سمت جزایر کشور یونان کنند.
وی در تحلیل این وضعیت خاطر نشان کرد: به طور کلی پس از روی کار آمدن دولت جدید راستگرای "دموکراسی نوین" در یونان از اواسط سال جاری میلادی و تصویب قانون جدید پناهجویی در اواخر اکتبر ۲۰۱۹ در این کشور، در خصوص تسریع در روند بازگشت پناهجویان رد شده به کشور ترکیه، باید دید که تحولات مسیر شرق دریای مدیترانه برای مهاجران به سمت اروپا به چه صورت رقم خواهد خورد. به علاوه، تحولات شمال سوریه و همچنین تهدیدهای مکرر دولت ترکیه مبنی بر باز کردن مرزها به روی مهاجران و اتمام زمان توافق مهاجرتی سه ساله اتحادیه اروپا با کشور ترکیه در اواخر سال ۲۰۱۹، از دیگر چالش‌های پیش‌روی کشورهای اروپایی در زمینه مدیریت ورود مهاجران به این قاره است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
آنتی‌باکتریال و ضدحساسیت شدن فرش‌ها صنعتی شد-تولید موکت‌های ضدآتش
خدمات آزمایشگاهی از مرزهای ایران عبور می‌کند
نیازهای فناورانه تهران تامین می‌شود
گسترش پدیده فرونشست تا چند متری خطوط ریل ورامین
تخریب خاک‌ کشاورزی حاصلخیز در ورامین به دلیل فرونشست-۳ منطقه مهم فرونشست در تهران
برگزاری بزرگترین آزمون استخدامی بخش خصوصی به صورت اینترنتی
کاربردی شدن نانوافزودنی‌ برای ۲ نیروگاه و قطارها-تولید نانوپوشش‌های خنک‌کننده برای پالایشگاه‌ها
گرنت فناورانه ۵۰ میلیونی ستاد فناوری‌های فوتونیک برای دانشجویان دکتری
کاهش هزینه‌های تمیرکاری روشنایی خیابان‌ها با راهکار محققان کشور-روشی برای کندسوز کردن منسوجات
بررسی سامانه‌های رهایش دارو و نانو زیست‌حسگرها در دانشگاه علوم پزشکی تهران