۳۸ درصد پناهجویان ورودی از طریق دریا به یونان، افغان و کمتر از ۲ درصد ایرانی هستند

16:27 ۲۰۱ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 549 0
۳۸ درصد پناهجویان ورودی از طریق دریا به یونان، افغان و کمتر از ۲ درصد ایرانی هستند

به اعتقاد محققان رصدخانه مهاجرت ایران در سال ۲۰۱۹ پس از مهاجران افغانستانی، مهاجران سوری ۲۵ درصد پناهجویان وارد شده از طریق دریا به کشور یونان را در سال ۲۰۱۹ تشکیل می‌دهند و پس از آن مهاجران کشورهای "کنگو" و "عراق"در رتبه‌های بعدی قرار دارند و این در حالی است که مهاجران ایرانی کمتر از ۲ درصد کل پناهجویان وارد شده به این کشور را شامل می‌شوند.

ایسنا

داود عیوضلو، پژوهشگر حوزه مهاجرت در رصدخانه مهاجرت ایران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: پس از بحران ورود پناهجویان به قاره اروپا در سال ۲۰۱۵، روند ورود پناهجویان به سرعت کاهش پیدا کرد، به گونه‌ای که در سال ۲۰۱۵ در مجموع بیش از یک میلیون پناهجوی جدید وارد اروپا شد که می‌توان گفت به طور متوسط روزانه حدود ۲۷۰۰ پناهجوی جدید وارد کشورهای اروپایی شده است.
وی با بیان اینکه این تعداد در سال ۲۰۱۸ به ۳۶۷ پناهجو در هر روز کاهش پیدا کرد، یادآور شد: تعداد پناهجویان ورودی به اروپا به‌ویژه از مسیر شرق دریای مدیترانه (یونان) پس از توافق اتحادیه اروپا با کشور ترکیه برای نگهداشت پناهجویان و یا بازگشت بخشی از پناهجویان به این کشور کاهش چشمگیری پیدا کرد.
عیوضلو ادامه داد: از طرف دیگر پس از کاهش ورود پناهجویان از شرق مدیترانه در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، روند ورود پناهجویان از مسیر غرب (اسپانیا) و مرکز (ایتالیا) دریای مدیترانه افزایش پیدا کرد، اما پس از به روی کار آمدن دولت دست راستی در ایتالیا این روند به خصوص در سال ۲۰۱۹ به شدت کاهش یافت.
این پژوهشگر حوزه مهاجرت با تاکید بر اینکه در سال ۲۰۱۹ تعداد پناهجویان ورودی به اروپا از مسیر یونان (مسیر دریا) مجددا روند صعودی را نشان می‌دهد، خاطر نشان کرد: آمارهای ارائه شده توسط کمیساریای عالی پناهندگان (UNHCR) نشان می‌دهد که تا اواخر اکتبر ۲۰۱۹ (۵ آبان ۱۳۹۸) در مجموع ۵۵ هزار و ۳۴۸ نفر از طریق دریا و خشکی وارد یونان شده‌اند که نزدیک به ۴۴ هزار نفر از آنها از طریق دریا خود را به جزایر کشور یونان رسانده‌اند. این در حالی است که در کل سال ۲۰۱۸ تعداد پناهجویان وارد شده به یونان در حدود ۵۰ هزار نفر بوده است که این موضوع حاکی از روند افزایشی ورود پناهجویان به کشور یونان است.
وی کل پناهجویان واردشده به یونان از طریق دریا در سال ۲۰۱۸ را در حدود ۳۲ هزار نفر ذکر کرد و ادامه داد: مقایسه تعداد پناهجویان وارد شده از طریق دریا به جزایر یونان در ۱۰ ماه اول سال ۲۰۱۹ (۴۳۶۸۳ نفر) با کل سال ۲۰۱۸ (۳۲۴۹۴ نفر) حاکی از افزایش ۲۵ درصدی ورود پناهجویان در سال ۲۰۱۹ به جزایر یونان است.
به گفته این محقق از زمان توافق اتحادیه اروپا و کشور ترکیه در سال ۲۰۱۶ تا تابستان سال ۲۰۱۹ تعداد پناهجویان وارد شده به یونان از طریق دریا در یک ماه به بیش از ۵ هزار نفر نرسیده بود که برای اولین بار در ماه آگوست به بیش از ۵ هزار نفر رسیده و در سپتامبر امسال به بیش از ۱۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد.
پژوهشگر حوزه مهاجرت در رصدخانه مهاجرت ایران اضافه کرد: بر اساس آمارهای UNHCR از نظر ملیت پناهجویان وارد شده به یونان از طریق دریا تا اواخر سپتامبر سال ۲۰۱۹، مهاجران افغانستانی با ۱۳۸۲۰ نفر ۳۸ درصد پناهجویان وارد شده به جزایر یونان را تشکیل می‌دهندکه از این لحاظ در رتبه اول قرار دارند.
وی افزود: پس از مهاجران افغانستانی، مهاجران سوری (۹۱۳۳ نفر) ۲۵ درصد پناهجویان وارد شده از طریق دریا به کشور یونان را در سال ۲۰۱۹ تشکیل می‌دهند و پس از آن مهاجران کشورهای "جمهوری دموکراتیک کنگو" و "عراق" در رتبه‌های بعدی قرار دارند.
عیوضلو با اشاره به میزان پناهجویان ایرانی به یونان، گفت: پناهجویان ایرانی وارد شده به کشور یونان از طریق دریا در این بازه زمانی با ۶۵۴ نفر کمتر از دو درصد کل پناهجویان وارد شده به یونان را شامل می‌شوند.
وی تاکید کرد: ورود این حجم از پناهجویان به جزایر یونان باعث شده است تا بسیاری از کمپ‌های پناهجویان بیش از ظرفیت خود از پناهجویان میزبانی کنند که در هفته‌های اخیر باعث افزایش اعتراضات و بعضا درگیری میان پناهجویان شده است.
عیوضلو با بیان اینکه موضوع جدید در مسیر دریای مدیترانه برای پناهجویان اروپا، روند کاهشی تعداد پناهجویان ورودی از غرب دریای مدیترانه (کشور اسپانیا) در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۱۸ است، اظهار کرد: اما در طرف مقابل شاهد افزایش ورود پناهجویان از طریق شرق دریای مدیترانه (کشور یونان) هستیم. شاید بتوان گفت که یکی از دلایل افزایش تعداد پناهجویان ورودی به یونان تحولات شکل گرفته در کشور ترکیه است؛ چراکه پس از حمله ترکیه به شمال سوریه و برنامه‌ریزی این کشور برای اسکان تعداد زیادی از پناهجویان سوری مستقر در ترکیه در شمال سوریه، بخشی از این پناهجویان به سبب عدم تمایل به بازگشت به کشورشان اقدام به مهاجرت مجدد به سمت کشورهای اروپایی می‌کنند.
وی روی کار آمدن دولت راست گرا در یونان را از دیگر عوامل در این زمینه دانست و یادآور شد: این امر موجب شد تا بخشی از مهاجران از ترس کنترل بیشتر مرزهای دریایی این کشور در سال‌های آتی همچون ایتالیا از سال ۲۰۱۷ تاکنون، در تلاش هستند تا هر چه زودتر خود را به اروپا برسانند.
عیوضلو با بیان اینکه تحولات کشور افغانستان و شدت گرفتن درگیری‌ها و تعداد بالای کشته‌های داخلی در سال ۲۰۱۸ نیز روند خروج مهاجران افغانستانی به سوی ترکیه و اروپا را تشدید کرده است، ادامه داد: از سوی دیگر با تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و کاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، بخشی از مهاجران افغان ساکن در ایران نیز به سمت کشورهای اروپایی حرکت کردند. به علاوه افزایش تعداد مهاجران فاقد مدرک بازداشت شده افغانستانی در کشور ترکیه و دیپورت آنها به کشور افغانستان نیز باعث شده است تا بخشی از مهاجران فاقد مدرک افغانستانی ساکن در کشور ترکیه اقدام به حرکت به سمت جزایر کشور یونان کنند.
وی در تحلیل این وضعیت خاطر نشان کرد: به طور کلی پس از روی کار آمدن دولت جدید راستگرای "دموکراسی نوین" در یونان از اواسط سال جاری میلادی و تصویب قانون جدید پناهجویی در اواخر اکتبر ۲۰۱۹ در این کشور، در خصوص تسریع در روند بازگشت پناهجویان رد شده به کشور ترکیه، باید دید که تحولات مسیر شرق دریای مدیترانه برای مهاجران به سمت اروپا به چه صورت رقم خواهد خورد. به علاوه، تحولات شمال سوریه و همچنین تهدیدهای مکرر دولت ترکیه مبنی بر باز کردن مرزها به روی مهاجران و اتمام زمان توافق مهاجرتی سه ساله اتحادیه اروپا با کشور ترکیه در اواخر سال ۲۰۱۹، از دیگر چالش‌های پیش‌روی کشورهای اروپایی در زمینه مدیریت ورود مهاجران به این قاره است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

سرمربی تیم ملی اسکی بانوان: به هیچ وجه تمرینات را قطع نمی‌کنیم- اسکی ورزش گرانی است
سمیرا زرگری گفت: اسکی در سطح قهرمانی بسیار پرهزینه است و با گران شدن ارز وضعیت بدتر هم شده است.
بلبلی: شرایط استقلال بهتر شده- اگر بازیکنی کرونا بگیرد، چه کسی پاسخگوست؟
بازیکن تیم فوتبال استقلال می‌گوید فشار زیادی در تمرینات آبی‌پوشان پایتخت وجود دارد.
بررسی تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر تسکین میگرن
این فرضیه مطرح است که رژیم غذایی کتوژنیک سردردهای میگرنی و علائم آن را تسکین میدهد اما آیا شواهد علمی، تایید کننده این ادعا هستند؟
تجمع دانش‌آموزان در حوزه‌های امتحانی، ممنوع- عدم رعایت بهداشت در مدارس را اطلاع دهید
امتحانات حضوری دانش آموزان پایه نهم از ششم خرداد آغاز شده و امتحانات نهایی نیز از ابتدای هفته آینده، 17 خرداد آغاز می شود. رعایت پروتکل های بهداشتی برای برگزاری امتحانات مورد تاکید وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت است و اگر مدرسه ای از آن تخطی کرد دانش آموزان می توانند موارد را به مراجع مربوط گزارش کنند.
«رومینا» قربانی تعصبی جاهلانه‌ شد که به غلط ناموس‌پرستی نام گرفته است
یک حقوقدان گفت: رومینا اشرفی، قربانی اقتدارگرایی مردانه توام با تعصب جاهلانه و بی‌شرافتی شد که در فرهنگ ما به غلط نام آن را ناموس پرستی گذاشته‌اند.
نمایندگان مجلس یازدهم توجه لازم را به وصایای حضرت امام(ره) داشته باشند
نماینده مردم شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به مبانی وصایای حضرت امام خمینی (ره) گفت: اگر نمایندگان مجلس یازدهم می‌خواهند به خوبی عمل کنند باید به موضوعات ارزشمندی همچون وصایای حضرت امام خمینی (ره) توجه لازم را داشته باشند.
چه کسانی مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند؟
یک کارشناس حوزه کار و کارگر درباره شرایط بیمه بیکاری به بیمه شدگان توضیحاتی داد.
افزایش احتمال آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها با گرم شدن هوا
سرهنگ جمشید محبت خانی به مردم نسبت به وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها با گرم‌تر شدن هوا هشدار داد.
طلبه‌ همه‌فن‌ حریف -از برق‌کاری و زنبورداری تا کارآفرینی با چوب +عکس
طلبه جوان بابلی که در حوزه علمیه مشغول است، در اوقات فراغتش دست به کارآفرینی های متعدد در حوزه کشاورزی، نجاری و زنبورداری زد تا نشان دهد، در همین اوضاع و احوال اقتصادی هم می توان به جنگ با بیکاری رفت و به جهش تولید کمک کرد.
چگونه مشمول پاداش های قبض برق می شویم؟ -شرایط لازم برای رایگان شدن قبوض برق
سخنگوی صنعت برق کشور گفت: برای مشترکان خوش‌مصرف پاداش در نظر گرفته شده است، تا جایی که حتی مشترکان می‌توانند با مدیریت مصرف قبوض برق خود را رایگان کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زهرا یزدانی: مسئولان رده بالا کشتی بانوان را قبول ندارند- دبیر پای حرفش  می‌ماند
بانوی مدال آور کشتی آلیش بانوان از بی‌توجهی مسئولان رده بالای ورزش کشور به کشتی بانوان انتقاد کرد و گفت: آنها رشته ما را قبول ندارند.
همه چیز درباره ماده مخدر «تسبیح»
«تسبیح» یک نوع ماده مخدر اعتیاد آور است که عوارض متعددی دارد و راه برگشتی برای فرد مصرف کننده باقی نمی‌گذارد.
صداقت قطعه گم‌شده استقلال است- ما امکانات اجرای پروتکل‌های بهداشتی را نداریم
کاپیتان تیم فوتبال استقلال ضمن تشریح وضعیت این تیم در ایام آماده‌سازی برای از سرگیری مسابقات لیگ برتر فوتبال، ابراز امیدواری کرد که ادامه لیگ برتر با سلامتی بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها همراه باشد.
دو جوان عامل حریق بوستان ولایت دستگیر شدند
رییس اداره فضای سبز منطقه ١٩ تهران با اعلام این‌که دو جوان عامل آتش‌سوزی بوستان ولایت بودند، گفت: بر اساس اطلاعات رسیده، این دو جوان توسط نیروی انتظامی دستگیر شده‌اند.
نگاهی به کیا سلتوس ۲۰۲۱
این گزارش به مروری بر مشخصات و قابلیتهای خودروی جدید و شاسی بلند کیا سلتوس ۲۰۲۱ می پردازد.
جشنواره و نمایشگاه گیاهان دارویی امسال برگزار نمی‌شود
افزایش عملکرد باغات میوه با نهال‌های اصلاح شده محققان
خسارت شرکت‌های فناور در پروژه‌ ملی موقعیت‌یابی ناوگان حمل و نقل-تجهیز ۳۵۰ هزار کامیون فناوری
حضور ۶ شرکت فناور در سامانه ˮسپهتنˮ
ساخت کیت تشخیص مولکولی کرونا در ۵۵ دقیقه
امکان موقعیت‌یابی خودروها و شناورهای دریایی با سامانه‌های ماهواره‌ای محققان کشور
فروش فرمولاسیون تولید آب‌معدنی‌های طعم‌دار به کره
اجرای پایلوت سامانه‌های هشدار و پاسخ سریع در ۸ نقطه کشور-ضعف ارتباطی چالش اصلی هشدار زلزله
تخصیص۵.۸ میلیارد دلار ارز به مواد غذایی در سال ۹۹
طراحی سامانه‌ دارورسانی با استفاده از یک نانوساختار زیست‌سازگار