لحن نقدهای روحانی تندتر هم می‌شود

12:19 ۲۰۰ روز پیش ایسنا 947 0
لحن نقدهای روحانی تندتر هم می‌شود

محمد عطریانفر گفت: اگر تا ۲۰ ماه آینده، روحانی کارشکنی ببیند لحن نقدهایش تندتر می‌شود. او هدف روحانی از اظهارات اخیرش را انتخاباتی ندانست.

ایسنا

به گزارش ایسنا، نامه‌نیوز نوشت: «حسن روحانی از چندی پیش مواضعی می گیرد که به مذاق منتقدان و مخالفانش خوش نمی‌آید. او در جلسه هیأت دولت به نقد نگاه شورای نگهبان در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخت. در سفر یزد به رئیس دولت اصلاحات سلام و در سخنانی به نوع مبارزه با فساد قوه قضائیه انتقاد کرد و در رفسنجان هاشمی رفسنجانی را فخر ایران نامید.
این مواضع اصولگرایان را خوش نیامد، کار به جایی رسید که دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر برای او تقاضای ۲ سال حبس کرد و سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس این اظهارات را ناشی از ترس روحانی به علت اعترافات احتمالی «روح‌الله زم» دانست.
اما اصولگرایان تنها کسانی نبودند که به مواضع روحانی واکنش نشان دادند. برخی اصلاح‌طلبان در به چالش کشیدن صداقت روحانی گوی سبقت را از اصولگرایان ربودند. به اعتقاد آنها اگر روحانی صداقت داشت از همان سال ۹۶ لب به سخن می‌گشود نه ۲۰ ماه مانده به پایان دوره ریاست‌‌جمهوری‌اش. سایر اصلاح‌طلبان نیز سکوت کردند تا به روحانی بفهمانند که دیگر عقد اخوتی با او ندارند و شریک بازی‌هایش نمی‌شوند.
مشروح گفت‌وگوی نامه‌‌نیوز با عطریانفر، عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگی درباره چرایی ورود روحانی به حوزه اتخاذ مواضع چالش‌برانگیز را در ادامه بخوانید.
به نظر شما آقای روحانی این روزها می‌خواهد پیامی به جامعه بدهد؟ بله هر کسی که اظهار نظری می‌کند درصدد انتقال یک پیام است.
پیام آقای روحانی چیست؟ بخشی از صحبت‌های عمومی آقای روحانی طبیعی است چون قسمتی در قالب ضرورت گفت‌وگوهایی بین رئیس‌جمهور و مردم بیان می‌شود و قسمتی هم به دلیل نسبت‌هایی است که در هر منطقه وجود دارد. قسمتی هم دلالت می‌کند به برخی دغدغه‌ها و نقدهایی که در درون دولت و شخص رئیس‌جمهور شکل می‌گیرد و نسبت به بعضی مسائل پیرامونی هر از چندی امکان دارد اظهار نظری در این رابطه‌ها داشته باشد.
وقتی رئیس‌جمهور به یزد سفر می‌کند، طبیعی است که در مجمع مردم آن شهر از رئیس‌جمهور موفق، نامدار و موثر دولت اصلاحات یاد کند. نیاز به یادآوری نیست که آقای روحانی خود روزی از همکاران آقای خاتمی در دولت اصلاحات بود. اگر آقای روحانی از رئیس دولت اصلاحات نام نمی‌برد، باید سوال می‌شد که چرا رئیس‌جمهور به این مسئله نپرداخت.
در رفسنجان هم ایضا. طبیعی است. آقای هاشمی شخصیت برجسته‌ای بود که آقای روحانی خودش را وامدار او می‌داند و سالیان متمادی نزدیک به تقریبا سه دهه آقای هاشمی را در حوزه‌های مدیریتی همراهی کرد.
اگر سخن از نقد به قوه قضائیه مد نظر است، آقای روحانی نسبت به برخی رویکردهای دستگاه قضایی در حوزه مبارزه با فساد سوال و نقد دارد. نقدش هم به این برمی‌گردد که برخورد با جزئیات و افراد اولا باید عین عدالت و درست باشد و ثانیا مبارزه با فساد و فسادزدایی باید در قالب یک برنامه دنبال شود تا یک برخورد صرف قضایی.
برخی منتقدان اظهارات آقای روحانی می‌گویند: «او در چند ماه مانده به انتخابات مجلس دنبال احیای بدنه اجتماعی خودش و آماده‌سازی برای حضور آنها در پای صندوق‌های رأی است.» آیا می‌توان این سخنان را انتخاباتی تحلیل و تفسیر کرد؟
من چنین باوری ندارم. آقای روحانی رئیس دولت اعتدال است و نمی‌تواند به لحاظ حقوقی در انتخابات مجلس وارد شود. آقای روحانی نه خود را مجاز به ورود در مسائل انتخاباتی می‌داند و نه به لحاظ حقوقی چنین جوازی وجود دارد.
منظور آن است که آقای روحانی تلاش می‌کند با این اظهارات بدنه رأی جریان اصلاحات و اعتدال را در انتخابات مجلس تقویت کند. آیا این طور است؟
اعتدال یک حزب نام‌آوری در گذشته نبود. بعد از آن که آقای روحانی با بدنه جریان اصلاحات به قدرت رسید، نام حزب اعتدال و توسعه هم در کنار آقای روحانی مطرح شد. از این جهت تصور نمی‌کنم بدنه نیرومندی برای حزب اعتدال و توسعه بتوانیم قائل باشیم که آقای روحانی در این رابطه بخواهد پیامی به آنها منتقل کند.
البته آقای روحانی به لحاظ ضرورت رعایت اصول انتخاباتی و حفظ شئون سیاسی گروه‌های همسو با خود تذکراتی را گاهی اوقات مطرح می‌کند. این کار منطق دارد ولی این که تصور کنیم او به حساب آینده دارد گام‌هایی را برمی‌دارد، خیر این طور نیست.
یکی از نقدهایی که اصلاح‌طلبان به آقای روحانی وارد می‌کنند این است که چرا این قدر دیر چنین سخنانی را به زبان می‌آورد؟ او از همان سال ۹۶ می‌باید به این موضوعات می‌پرداخت، او ۲.۵ سال سکوت کرد و ۱۸ ماه پایانی تازه یادش افتاده است که باید یک سری حرف‌ها را بزند. این نقد را چه طور ارزیابی می‌کنید؟
آقای روحانی هیچ وقت کم نگذاشته، در طول تاریخ ۶ سال و ۴ ماه ریاست‌جمهوری طرح هر مسئله‌ای را ضروری می‌دانسته، آن را بیان کرده. بنابراین تأخیری نداشته است. اتفاقا بعضی اوقات اصلاح‌طلبان به او نقد می‌کردند که چرا به این قضایا وارد می‌شود.
به طور مشخص صحبت‌های آقای روحانی به مذاق اصولگرایان خوش نیامد. اگر صحبت‌های آقای روحانی به جا و درست است چرا اصولگرایان از اظهارات او ناراحت و عصبانی شدند؟
سیاست‌ورزی و دولتمردی در ایران به گونه‌ای است که هیچکس از نقد خوشش نمی‌آید. نوعا کسانی که در عرصه قدرت حضور دارند - به‌خصوص بخش‌هایی که واقعیت‌های محکم‌تری دارند و کمتر مرتبط با قضاوت‌ها و داوری‌های افکار عمومی هستند - هیچ علاقه ندارند کسی آنها را نقد کند یا شفاف برخی مسائل را مطرح کند.
یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس در واکنش به سخنان آقای روحانی در یزد گفته بود: «انگ زدن روحانی به قوه قضاییه، به خاطر ترس از اعترافات احتمالی روح‌الله زم است.» این ادعا چقدر می‌تواند قرین به واقع باشد؟
هدف از این ادعا تخریب آقای روحانی بوده است. به صرف ادعا چیزی ثابت نمی‌شود. این آقای نماینده باید ادعایش را اثبات کند. به ادعای یک فرد مخالف دولت که هرجی نیست چون او هر چه دلش می‌خواهد می‌گوید. مهم این است که این آدم مخالف انصاف داشته باشد و برای ادعاهایش دلیل و سند بیاورد والا طرح اظهارات ناصواب و شایعه و خلاف‌گویی ساده است. هر کسی می‌تواند چنین حرف‌هایی را بزند.
یک تحلیل درباره آقای روحانی این بود که او یک فرود آرامی در پایان دولت خود خواهد داشت. به نظر شما در ۲۰ ماه باقی مانده لحن نقدهای آقای روحانی آرام‌تر خواهد شد یا تندتر؟
آقای روحانی که حالا‌حالاها وقت دارد. از الان نمی‌توان گفت وضعیت ۲۰ ماه آینده چه خواهد بود. اگر چنانچه آقای روحانی حس کند همه برای رفع مشکلات مردم و پیشرفت کشور کمک می‌کنند، لحنش آرام خواهد شد ولی اگر تصور کند برخی کارشکنی می‌کنند یا همراهی نمی‌کنند یا خلاف‌گویی می‌کنند طبیعی است که صدای او نیز بلند خواهد شد.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

تمدید ۶ ماهه حالت فوق‌ العاده در تونس از امروز
دولت تونس برای مقابله با کرونا وضعیت فوق‌العاده را به مدت شش ماه دیگر از امروز (شنبه) تمدید کرد.
آمریکا در التهاب خون سیاه؛ بخشی از کاخ سفید بسته شد
به دنبال کشیده شدن اعتراضات به مرگ "جورج فلوید" سیاهپوست به دست پلیس آمریکا به خیابان‌های مقابل کاخ سفید، دفتر رسانه‌ای این کاخ که محل تجمع خبرنگاران است، برای مدتی بسته شد.
محکوم شدن یک زن آمریکایی به ۵ سال و ۱۰ ماه حبس به اتهام تبانی با داعش
دادگاهی در آمریکا یک شهروند زن آمریکایی را که به تلاش برای کمک به عامل عملیات‌های انتحاری داعش متهم بود، به پنج سال و ۱۰ ماه حبس محکوم کرد.
واشنگتن: روسیه اسکناس تقلبی برای حفتر چاپ کرده است
سفارت آمریکا در لیبی اعلام کرد که یک شرکت روسیه به دستور خلیفه حفتر مقداری ارز تقلبی چاپ کرده است.
روسیه: آمریکا به دنبال تبدیل فضا به منطقه جنگی است
سفیر روسیه در آمریکا اظهار کرد، واشنگتن به دنبال تبدیل کردن فضا به یک منطقه جنگی بوده در حالی که لزومی برای اینکه بدتر کردن وضعیت در این حوزه و به راه افتادن یک رقابت تسلیحاتی دیگر وجود ندارد.
هماهنگ کننده ائتلاف ضد جنگ و نژادپرستی آمریکا: ترامپ مسئول ایجاد خشونت میان مردم است
هماهنگ کننده ائتلاف ضد جنگ و نژادپرستی آمریکا "انسر" تأکید کرد که دونالد ترامپ به ایجاد خشونت بین مردم آمریکا دعوت می‌کند.
رهبران هنگ‌کنگ: ترامپ درباره توقف روابط، کاملا در اشتباه است
مقام‌های ارشد دولت هنگ کنگ امروز (شنبه) به انتقاد از اقدامات رئیس‌جمهوری آمریکا درباره لغو وضعیت ویژه این دولتشهر با هدف مجازات چین در پی اعمال قانون امنیت ملی از سوی پکن در این قطب اقتصادی جهانی پرداختند.
لبنان ماموریت نیروهای یونیفل را تمدید کرد
دولت لبنان مأموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب این کشور (یونیفل) را به مدت یک سال دیگر تمدید کرد.
احمد داووداوغلو: حزب اردوغان به زودی از صحنه سیاست محو می‌شود
احمد داوود اوغلو، رئیس حزب "آینده" ترکیه و نخست‌وزیر اسبق این کشور با انتقاد شدید از رجب‌طیب اردوغان گفت که حزب "توسعه و عدالت" در پی از دست‌دادن پایگاه اجتماعی‌اش و روی آوردن به استبداد و همچنین در پی بی‌اعتبار کردن ترکیه در سطح بین‌المللی، سقوط خواهد کرد و به زودی از صحنه سیاسی محود خواهد شد.
بیم انگلیس و آمریکا از هدف قرار گرفتن مسئول سابق سازمان اطلاعات عربستان
مسئولان سابق سازمان اطلاعات انگلیس و آمریکا نگران این هستند که ولیعهد عربستان "سعد الجبری"، مسئول سابق سازمان اطلاعات عربستان را که مقیم کانادا است، هدف قرار دهد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف‌پور: درگیری یک کشتی‌گیر با تختی صحت ندارد
دارنده ۲ طلا و یک نقره جهان و یک برنز المپیک و همدوره‌ای جهان پهلوان تختی، گفت: قسمتی از فیلم جهان پهلوان تختی که نشان دهنده درگیری یکی دو کشتی‌گیر با او در رختکن است، صحت ندارد چرا که همه تیم او را دوست داشتند و احترام زیادی برای او قائل بودند.
دیاباته به تهران بازگشت
مهاجم اهل مالی استقلال پس از دریافت مطالباتش به ایران بازگشت.
ادغام یا الحاق؛ سرنوشت معاونت فرهنگی قوه‌قضائیه چه می‌شود؟
در حالی که پیش از این صحبت از ادغام معاونت‌های پیشگیری و فرهنگی قوه‌قضائیه در میان بود، اما حالا الحاق معاونت فرهنگی در معاونتی دیگر مطرح است.
ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد
رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را از امروز (جمعه) قطع خواهد کرد.
کاهش حریق فضای سبز در گرو اندیشیدن راهکارهای لازم
طبق آماری که آتش‌نشانی تهران اعلام کرده در سالی که گذشت حدود یک چهارم آتش‌سوزی‌های رخ داده در پایتخت مربوط به فضای سبز بوده است؛ فضاهایی که امسال نیز نگرانی‌ زیادی در مورد وقوع حریق در آن‌ها وجود دارد و متاسفانه از ابتدای سال تاکنون مواردی از حریق نیز در آن رخ داده است. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به بررسی این موضوع پرداخته است.
بعد از سفر ۱۴ روز مراوده نکنید
انتظار از مجلس یک انتظار صد درصدی است
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه
کبد چرب و ۱۵ نشانه آن
« تهران»؛ ۸۶ سال دانشگاه مادر
مردی که ایران را به وین برده بود
افلاطون، فیلسوف هنرستیز
صدای آزادیخواهی
خستگان قرنطینه
نبایدهای مجلس یازدهم از زبان یک نماینده سابق