سلطه اسامی «قازان‌قورتکی»

14:16 ۱۹۶ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 1,010 0

«فوتبال ایران اساسا فرهنگستانی ندارد که بر خرده‌فرهنگ‌هایش نظارت کند. فرهنگستان غیر رسمی آن را کلنی تاجران، دلالان و لمپنان می‌سازند و به پیش می‌روند.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، ابراهیم افشار، روزنامه‌نگار، در روزنامه همشهری نوشت: «هنوز رگ‌های برآمده از گردن آقای دال- اسداللهی، مفسر بین‌المللی فوتبال ایران یادم هست که در صفحه «در جست‌وجوی زوایای ورزش» در کیهان‌ ورزشی نیمه اول دهه ۵۰گیر داده بود به طفلی صمد پورصمدی، مدیر تراکتور و روسای ماشین‌سازی که چرا این اسم‌های کلیشه‌ای صنعتی را روی تیم‌های شهرتان گذاشته‌اید و چرا «ستار نه، باقر نه؟». او همچنین طعنه‌هایی نیز به مدیران اصفهانی سپاهان و ذوب‌ آهن و نیز نورد اهواز زده بود که چرا هیچ اسم اصیل و حماسی و همگون با فرهنگ فوتبال ایرانی انتخاب نمی‌کنید که این تماشاگران بدبخت، هنگام تشویقش، لذت ببرند و حالی به حالی شوند؟ آقای دال-اسداللهی هر چه نوشت و هر چه فریاد زد از فریادهای جانانه خود در این سلسله مقالاتش نتیجه نگرفت و مُرد و این آرزو را به گور برد که آذری‌ها نام تیم‌شان را ستارخان و باقرخان بگذارند یا کلوپ‌های تهرانی‌ها مثل آرارات، عقاب، پرسپولیس و تاج دارای معانی سمبلیک تاریخی باشد و به‌راحتی در زبان تماشاگران تبدیل به فریاد شود. او زنده نماند تا در این روزهای غریب، این اسامی مضحک تیم‌های زنانه-مردانه موجود در لیگ‌های فوتبال، بسکت و والیبال و کشتی ایران را ببیند و خون دل بخورد. اسامی‌ای که حتی گزارشگران رادیو - تلویزیونی هم هنگام تلفظشان جان به جان‌آفرین تسلیم می‌کنند و رسما جان می‌کَنند تا اسم مطول و بی‌ربط یک باشگاهی را درست بخوانند. سر همین هم هست که رجوع‌تان می‌دهم به اسامی زیر و التماس‌تان می‌کنم شماها آنها را یک‌ بار از زبان سکونشینان بدبخت بلغور کنید ببینید با چه فاجعه‌ای در مرامنامه اسم‌سازی آقای اسداللهی طرفیم. به والله اینها اسم تیم‌های امروزی‌اند که در لیگ‌ها حضور دارند:
۱- هشتک تا ثبت جهانی طوس ۲- آسانسور و پله‌برقی تهران ۳- رعد پدافند ستارگان ساری ۴- بازار بزرگ ایران - ایران‌مال ۵- ایزی‌پایپ کاشان ۶- آویژه‌صنعت پارسامشهد ۷- شورا و شهرداری قزوین ۸- سینا صنعت ایذه ۹- دختران کویر مس کرمان ۱۰- ستارگان دشت ورامین ۱۱- دریژنو فرخ‌شهر ۱۲- لبنیات دوشه هراز آمل ۱۳- رضا پویش اهواز ۱۴- راهیاب ملل مریوان ۱۵- رعد پدافند شهرکرد و ... الباقی.
یک روزگاری در این مملکت وقتی می‌خواستند اسم تیم انتخاب کنند تفأل می‌زدند به دیوان حافظ و مثلا عنوان شاهین را از بیتی از آن استخراج می‌کردند و می‌زدند به پیراهن‌هایشان و برای همیشه در ضمیر تاریخی مردم ماندگار می‌شد. یک زمان علی آقای دانایی‌فرد، پدر تاریخ فوتبال استقلال، وقتی می‌خواست نامی برای تیم‌هایش انتخاب کند صد تا کتاب و شعر اساطیری را زیر و رو می‌کرد و حتم دارم که در انتخاب اسم تیمش از گزینش اسامی برای فرزندانش بیشتر انرژی به خرج می‌داد. یادم هست او در دهه ۲۰ اسم‌های «سلم و تور» را برای تیم‌های نوجوانانش انتخاب کرده بود. شاهنامه را گذاشته بود جلویش و از روی نام پهلوانانش اسم انتخاب کرده بود؛ اسمی که هم ریتمیک و کوتاه و ضربدار باشد و هم توی دهن تماشاگر بنشیند و همینطور دارای پیشینه تاریخی باشد. از آن جمله بود سلم و تور و ایرج که پسران فریدون بودند. همان فریدونی که پس از پیروزی بر ضحاک، صاحب ۳پسر شده بود. تمام ستاره‌های نسل دوم فوتبال ایران با عضویت در همین تیم‌های سلم و تور بود که فهمیدند توجه به شاهنامه ایرانیان نزد مدیران و مربیان غیر قابل کتمان است. چنین بود انتخاب اسامی پرندگانی چون عقاب و شاهین که تیزچنگی مستتر در این واژگان را به فرهنگ لغات ورزش ربط می‌دادند یا با گزینش عناوینی چون افسر و دیهیم برای تیم‌های زیرمجموعه‌شان کلیدواژه‌هایی انتخاب می‌کردند که در حافظه تماشاگران بماند. حتی در انتخاب عناوین ترکیبی مثل «بوستان ورزش» جوان‌پروری را به جامعه مخاطبان خود القا می‌کردند اما اکنون چنانچه تماشاگر بخواهد در لیگ کشتی مثلا تیم «هشتک تا ثبت جهانی طوس» را با طبل و سنج تشویق کند، بهترین ریتم‌شناس‌های دنیا هم از تلفظ آن عاجز می‌مانند. الان حتی بعضی تیم‌های دخترانه در لیگ‌های ورزش زنان به حدی دور و دراز و مضحک و فاقد موسیقای واژگانی است که آدمی حسرت می‌برد چرا حتی یک تیم مثلا با نام گردآفرید نداریم؟ چنین است که انتخاب اسامی سودمندگرایانه اقتصادی - صنعتی، صرفا جنبه تبلیغی دارد و هیچ‌گونه خوش‌سلیقگی در آنها به‌ کار نمی‌رود. گاهی افراط‌ها به آنجا می‌رسد که اسامی ترکیبی ۴ واژگانیِ صرفا صنعتی بر پیراهن تیم‌ها می‌نشیند و تماشاگران در تلفظ و تشویق‌شان رسما سقط می‌شوند. اسامی به حدی ثقیل و فلزی و مقتصد و غیر قابل تلفظ است که هیچ شاعری هرگز نخواهد توانست از چنین واژه‌های زمختی شعر و شعار بسازد و سکوها را بلرزاند.
الان دیگر جای آقای اسداللهی آن قدر خالی است که بیاید بنشیند یک دل سیر حسابی بخندد یا گریه کند؛ چون مقاله‌های پرمغز او هم دیگر این مغزهای زنگ‌زده ورزش را تکان نخواهد داد. چنین است که هرگز نام‌هایی چون هما، بهمن، بهرام، پوراندخت، آرش، پولاد، ساسان، کاوه، جمشید، درفش، ببر و کسرا بر پیراهن هیچ تیمی حک نمی‌شود. خیال حکیم ابوالقاسم هم راحت باشد که از حوزه فرهنگستانی فوتبال دیپورت شده است؛ چون فوتبال ایران اساسا فرهنگستانی ندارد که بر خرده‌فرهنگ‌هایش نظارت کند. فرهنگستان غیر رسمی آن را کلنی تاجران، دلالان و لمپنان می‌سازند و به پیش می‌روند. حالا من بوق می‌زنم، شما هم خواهشا به‌ صورت ریتمیک فریاد برآورید: «دود دوری دوددود... آسانسور و پله‌برقی تهران!»


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

رنگ استخری
رنگ استخری محصولی تک جزئی با فرمولاسیون ویژه هست که مناسب برای رنگ‌آمیزی استخر، رنگ حوض، رنگ مخزن آب، مخازن کشاورزی، استخر ورزشی و... هست.
نحوه صحیح شستن و ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات
سبزیجات و میوه‌ها راه درازی را طی می‌کنند تا به دست ما برسند، از این رو در معرض، سموم شیمیایی، خاک، آلودگی محیط و حتی انواع ویروس‌ها و باکتری‌هایی که سبب بیماری‌ می‌شود قرار می‌گیرند.
روایت صریح خانم «ح» از اعتیادش
از ۱۸ سالگی با تریاک شروع می‌کند و تا ۳۵ سالگی با این مواد سیاه‌بخت می‌شود؛ هروئین، کراک، ماری‌جوآنا، مشروبات الکلی و شیشه. ..
زایمان در منزل از ترس کرونا
فکر به‌ دنیا آمدن نوزاد در دوران قرنطینه و کرونا روزهای «فرزانه» را پر کرده. استرس و گریه تنها کار سه‌ماه گذشته‌اش بوده. در خانه خبری از ذوق و شادی آمدن بچه نیست. بعد از سال‌ها چشم‌انتظاری یک‌ماه دیگر فرزند اولش به دنیا می‌آید، اما دلشوره جای ذوق مادرشدن را گرفته است: «در این سه‌ماه تمام وسایلی را که برای بچه‌ خریده بودم، استریل کردم. روزی‌ هزار بار به روز زایمان و احتمال مبتلاشدن به ویروس فکرمی‌کنم. دلشوره، ترس و اضطراب‌ها که یکی دوتا نیستند. با این شرایط کسی نمی‌تواند از من و نوزادم مراقبت کند. همسرم سرکار می‌رود، چطور در این خانه کوچک او را قرنطینه کنم؟»
تاریخچه بادگیرهایت کجا رفت آقای شبکه ۳؟
چه بسیار پیش آمد که خداحافظی‌های عادل روی تیتراژ برنامه اتفاق افتاد. طوری برنامه‌اش را قطع می‌کردند که انگار قرار است بعد از ۹۰ بهترین فیلم سینمایی سال را پخش کنند اما عادل که می‌رفت اول یک نماهنگ کسالت‌بار سنتی می‌دیدیم و بعد تکرار مستند تاریخچه بادگیرها را!
متنفرم؛ پس هستم
نظر مدیری درباره بوگارت، فقط سلیقه و دیدگاه شخصی او را بازتاب می‌دهد و هیچ مبنایی ندارد. فقط عنصر شهرت باعث می‌شود که انتقاد مدیری از بوگارت دیده شود و تنفر آقا همایون همسایه کناری ما از براندو اهمیت و انعکاسی نداشته باشد. از این بازی متنفرم؛ پس هستم، نباید انتظاری جز جنجال و بیشتر دیده شدن و تحت‌ تأثیر قرار دادن فضای مجازی داشت.
تاکتیک ۴۵‌ میلیون‌ دلاری
اگر ایران بتواند در تبادلات تجاری خود تمرکز را روی صادرات بنزین و خدمات فنی و مهندسی و همچنین تجهیزات پالایشگاهی بگذارد و در قبال آن، فلزات مورد نیاز وارداتی ایران را از این تولیدکننده بزرگ دریافت کند، علاوه‌ بر اقدام نمادین سیاسی، بازی برد - برد اقتصادی نیز رخ خواهد داد.
کودتای مدیران بی‌ذوق
مهم‌ترین خبری که دوشنبه شب در ورزش ایران مطرح شد، نامه انصراف چهار باشگاه لیگ برتری از مسابقات بود. چهار تیم تراکتور، ماشین‌سازی، شهرخودرو و نساجی طی یک نامه سرگشاده خطاب به وزیر ورزش با برشمردن دلایلی اعلام کردند در صورتی که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال بخواهد همچنان روی برگزاری مسابقات اصرار کند، از لیگ کنار می‌کشند. انتشار این نامه نشان داد که برخلاف تصورات قبلی، تعیین تکلیف لیگ توسط فدراسیون و ارایه پروتکل‌های بهداشتی برای ادامه مسابقات از سوی وزارت بهداشت، حرف و حدیث‌ها را نه تنها تمام نکرده بلکه حواشی را وارد فاز جدیدی کرده است.
کرونا، رومینا و ضرورت هنر
احتمالا تا پیش از فراگیر شدن کرونا هیچ بنی بشری نمی‌توانست ابعاد مختلف آن و تاثیراتش در زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها را تصور کند. کسی هم اگر درین باب چیزی می‌گفت یا می‌نوشت در بهترین حالت جزء غیب‌گویان و نویسندگان داستان‌های تخیلی دسته‌بندی می‌شد.
علامت سوال بزرگ در نحوه انجام تست‌های کرونا- سرنوشت تعلیق لیگ به یک مو بند است!
صحبت‌های اخیر مدیرعامل یکی از باشگاه‌های لیگ برتری ابهامات متعددی را درباره نحوه انجام تست‌های کرونا و سرنوشت از سرگیری لیگ نوزدهم به وجود آورده است!

پر بازدید ترین اخبار امروز

دیاباته به ایران بازمی‌گردد؟
پرسشی که این روزها برای استقلال و هواداران این باشگاه بسیار اهمیت دارد این است که شیخ دیاباته چه زمانی به ایران بازمی‌گردد.
آغاز اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو در دیجیتون
در این روزهای خانه‌نشینی که امکان استفاده از سینما مانند گذشته برای‌مان مهیا نیست، سرویس دیجیتون با اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو امکان تماشای فیلم، انیمیشن و کارتون را همانند گذشته برای طرفداران و علاقه‌مندان فیلم و هنر تدارک دیده است.
سرویس مشاوره آپ، خدمات آنلاین روانشناسی و پزشکی در تلفن همراه شما
یکی از زمینه‎هایی که ضرورت خدمات آنلاین در آن به‌شدت احساس می‎شود، حوزه پزشکی و درمان است. تمرکز امکانات، خدمات درمانی و پزشکان با تجربه در پایتخت و مراکز استان‎ها، دسترسی عموم افراد را به این خدمات محدود می‎کند.
کلاس‌هایتان را آنلاین برگزار کنید!
اگر بخواهیم آموزش را طبقه‌بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم که آموزش به‌طورکلی سه شکل اصلی دارد، آموزش سنتی که همان رویکرد چهره به چهره متداول در آموزش است، آموزش الکترونیکی محض که به استفاده از فناوری­های اطلاعاتی و ارتباطی در آموزش و بدون هیچ­گونه تعامل چهره به چهره اطلاق می‌­‌شود و آموزش الکترونیکی ترکیبی که ترکیبی از دو رویکرد قبلی است.
مزایا و معایب سقف کاذب و دیوار کاذب
سقف کاذب شاخه‌ای از معماری داخلی هست که کاربرد اصلی آن پوشش سقف اصلی است.
تست بازیکنان شهرخودرو منفی بود- سیدعباسی و یک عضو تدارکات مشکوک به کرونا
دیاباته، جمعه شب در تهران
واکنش فدراسیون فوتبال به شایعه مذاکره با ویلی سانیول
مسی‌گر: سازمان لیگ از تیم‌ها تست کرونا بگیرد- مشکلی برای بازگشت کریستیچوویچ وجود ندارد
عراقی زاده: بودجه امسال را هم برای قهرمانی در نظر گرفتیم- بی غم اولویت اول ماست
فدراسیون فوتبال ادعای رسانه‌ فرانسوی را تکذیب کرد
نبض لیگ به شماره افتاد
حسینی: مسوولان درباره برگزاری لیگ تصمیم قاطع بگیرند- بازی‌ها تعطیل شود مدیران سود می‌کنند
فوتسال باشگاه‌های آسیا قبل از فوتسال قهرمانی آسیا
ویلی سانیول سرمربی جدید تیم ملی فوتبال ایران؟