سایه غم «ورنکش» بر دیگر روستاهای زلزله زده

14:13 ۲۵ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 142 0
سایه غم «ورنکش» بر دیگر روستاهای زلزله زده

چهارمین روز از وقوع زمین لرزه ۵.۹ ریشتری آذربایجان شرقی در حالی سپری می‌شود که بی‌نظمی در توزیع کمک‌های امدادی داد زلزله‌زدگان را درآورده است.

ایسنا

 با وجود اینکه این زلزله 56 روستای سه دهستان شهرستان میانه و 28 روستای شهرستان سراب را تحت تاثیر قرار داده، اما نام روستای "ورنکش" به دلیل اینکه بیشترین خسارت را داشته و متاسفانه پنج نفر از اهالی آن در جریان زلزله جان خود را از دست دادند، بر سایر روستاهای زلزله زده سایه افکنده و زلزله‌زدگان سایر روستاها از این موضوع ناراحت هستند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که روستاهای صومعه، ورزقان، گاوینه رود، اوشنار، قشلاق، برزلیق، هلمسی، دستجرد و بلوکان در شهرستان میانه وضعیت چندان خوبی ندارند، برای بررسی آخرین وضعیت روند امداد رسانی در این مناطق راهی شهرستان میانه شدیم.

با گذشت چهار روز از زمین لرزه آذربایجان شرقی، هنوز پای کمک‌های مردمی به برخی روستاها باز نشده و مردم به شدت از کمبود پزشک، وضعیت بد بهداشتی و تمرکز تمامی امکانات و تجهیزات در روستای ورنکش گله‌مند هستند.

بررسی‌های میدانی خبرنگار اعزامی ایسنا به مناطق زلزله زده نشان می‌دهد که احشام تلف شده در روستاهای اوشنار، قشلاق، بدلینه و گالینه رود هنوز هم در اسطبل‌ها هستند، اما بوی نان تازه در روستای ورنکش و سوما پیچیده است و نان تازه با آردهای اهدایی خیران در نانوایی  پخت می‎شود.

نکته مشترک گلایه‌های زلزله زدگان، خرابی چراغ‌هایی است که بین مردم توزیع شده و تعدادی معتقد هستند که اگر زلزله ما را نکشت، دود چراغ نفتی و گازی ما را می‎کشد.

روستای دستجرد میانه

خانم مسنی در حالی که اشک می‎ریزد به خبرنگار ایسنا می‌گوید: دودمانم به باد رفته است و تک و تنها مانده‌ام، جز ساخت یک خانه که قابل زندگی کردن باشد، هیچ چیز دیگری از دولت نمی‌خواهم، همسرم فوت شده است و فرزندانم هر کدام در شهری هستند، جمع شده‌اند تا اسباب و اثاثیه‌ام را در مسجد یا خانه اقوام جا دهند.

آقای دیگری با گلایه از عدم رسیدگی به روستای زلزله زده دستجرد بیان می‌کند: هر کسی می‎آید و خودش را نماینده فلان ارگان معرفی می‌کند و چیزهایی می‌نویسد و می‌رود، اما رسیدگی نمی‎کنند. با گذشت چهار روز از زمین لرزه، چهار خانواده شامل 15 نفر در یک چادر زندگی می‌کنیم.

وی ادامه می‌دهد: مسئولان فقط جاهای دیگر را می‎بینند و یا تنها وعده وعید می‌دهند، در حالیکه دستجرد هم جزئی از بخش ترکمانچای است؛ این روستا پر از پیرمرد و پیرزن است، کمی پایین‌تر پیرزنی از ترس زمین گیر شده است.

محمد علی مردانی، دیگر ساکن روستای دستجرد نیز با گلایه از عدم رسیدگی به این روستا به ایسنا می‎گوید: آوار ناشی از خرابی‌های زلزله هوز هم در دستجرد دست نخورده باقی مانده و شبکه خبر زیرنویس می‌کند، آواربرداری تمام شده است.

حسن دستجردی از دیگر ساکنان این روستا نیز می‎گوید: بازرس حین بازرسی و برآورد میزان تخریب منزلمان به ما می‎گوید که سقف خانه که سر جایش است و بر سرتان نریخته است، در حالیکه دیوارهای خانه به شدت ترک برداشته است و قابل سکونت نیست.

سایه غم «ورنکش» بر دیگر روستاهای زلزله زده

یکی از معلمان دستجردی نیز با گلایه از اینکه آموزش و پرورش، حضور معلمان مناطق زلزله زده در مدارس را اجباری اعلام کرده است، می‌گوید: این چه قانونی است، مگر معلمان فرزند و خانه و زندگی ندارند، مدارس ما همگی در معرض تخریب هستند، اگر زمین لرزه جدیدی روی داد، معلم چگونه می‎تواند تعداد زیادی دانش آموز را از مدرسه بیرون بکشد؟

لیلا رضاخانی نیز با گلایه از اجازه ندادن برای باز کردن شبکه بهداشت دستجرد می‎گوید: پزشک نداریم. همچنین چراغ نفتی‌ها، یا نفت ندارند یا کار نمی‌کنند و سوراخ هستند و همسرم شب گذشته دچار نفس تنگی شده بود. چراغ نفتی در چادر بسیار خطرناک است و احتمال آتش سوزی وجود دارد.

وی بیان می‌کند: برخی اهالی روستای دستجرد بیماری قلبی و دیابت دارند، اما دریغ از یک دستگاه کنترل فشار خون و هر چند تمامی مسئولان و شوراهای روستا دوندگی کرده‌اند، اما جواب نگرفته‎ایم.

در ادامه تعدادی از روستاییان، بی‌نظمی در توزیع کمک‌ها و اقلام امدادی را از دیگر مشکلاتی می‌دانند که سبب شده است برخی از روستاییان هیچ کمک امدادی دریافت نکنند.

حمزه آشپزی، رئیس شورای دستجرد نیز در این خصوص اظهار می‎کند: مسئولان همگی ادعا دارند که گرمایش چادرها را تامین کرده‌اند، اما چراغ‌هایی که داده اند کار نمی‎کند.

سید اصلان موسوی که سه دوره نیز عضو شورای روستای دستجرد بوده است، می‌گوید: چادرهایی که داده‌اند، اصلا قابل استفاده نیست، بچه شیر خواره داریم و هوا بسیار سرد است، چراغ داده‌اند، اما نفت نه.

بلوکان، روستایی که دیده نشد

سایه غم «ورنکش» بر دیگر روستاهای زلزله زده

یکی از ساکنان روستای بلوکان میانه نیز بیان می‌کند: به جز چادر، هیچ امکاناتی تا به این لحظه به "بلوکان" ارسال نشده و تنها دو نوبت اقلام خوراکی آن هم از طرف خیران به روستا آورده شده است. از نظر تجهیزات گرامیشی هم که حتی یک قلم چراغ خوراک پزی هم به ما نداده‌اند و بخاری‌هایی هم که داده‌اند، قابل استفاده نیست.

وی ادامه می‌دهد: کمک‌ها تا رسیدن به بلوکان تمام می‎شود، 150 خانوار این روستا همه متضرر شده‌اند، خانه‌های تازه ساخت هم همگی ترک برداشته‌اند.

محمد علی کاظمی، اهل روستای بلوکان از دیگر زلزله زده‌های این روستا است که در خصوص مشکلاتش به ایسنا می‌گوید: هشت سال است که بر اثر سکته مغزی زمین گیر شده‌ام و جز یارانه و کمک کمیته امداد که بسیار ناچیز است، هیچ منبع درآمدی ندارم.

وی خاطرنشان می‌کند: روز اول به سفارش آقای استاندار و بخشدار از طرف کمیته امداد آمده‌اند و خانه‌ام را بازدید کردند، از دولت انتظار دارم محض رضای خدا به من کمک کند.

بر اساس این گزارش، شواهد حاکی از آن است که هنوز آوربرداری در این مناطق انجام نشده، نبود امکانات گرمایشی مناسب از عمده مشکلات در روستای قشلاق است و راه‌های ارتباطی روستای ورزقان میانه در وضعیت مناسبی قرار ندارد و مردم ادعا می‌کنند که تا به این لحظه نه مسئولی به اینجا آمده و نه کمکی به ما شده، پیرو صحبت‌های ساکنان این روستا، فقط چادرهای هلال احمر هستند که در این روستا به چشم می‌خورند.

سایه غم «ورنکش» بر دیگر روستاهای زلزله زده

سایه غم «ورنکش» بر دیگر روستاهای زلزله زده

سایه غم «ورنکش» بر دیگر روستاهای زلزله زده

 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
۳ کشته و ۲۴ مصدوم در تصادف چهار خودرو در اتوبان زنجان
دستگیری عامل آتش‌زدن و تخریب چند بانک‌ و اماکن عمومی در ملارد
کلاهبرداری 40 میلیاردی با صدور بیمه‌نامه های جعلی
استرداد کلاهبردار یک میلیاردی به کشور
ساختمان یک کالج در اوکراین طعمه حریق شد
آتش‌سوزی در یک محله فقیرنشین در آفریقای جنوبی
وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری در شرق اندونزی
طوفان در فیلیپین ۱۰ کشته برجا گذاشت
۲۳ کشته بر اثر وقوع انفجار در کارخانه‌ای در سودان
هلاکت شروری که ۱۳ مامور نیروی انتظامی را به شهادت رسانده بود