دسترسی به آمارهای واقعی بخش تعاون

13:28 ۲۵ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 75 0
دسترسی به آمارهای واقعی بخش تعاون

سامانه جامع هوشمند بخش تعاون کشور که چند روزی است آغاز به کار کرده نقش موثری در شفاف سازی عملکرد تعاونی‌ها و رصد فعالیت‌های هیات مدیره و اعضای تعاونی‌ دارد و تمامی تغییرات مربوط به ثبت تعاونی‌ها و برگزاری مجامع را اطلاع رسانی می‌کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمد جعفر کبیری ـ معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از بهره‌بردای سامانه هوشمند بخش تعاون در چهارم آبان ماه خبر داد و از تعاونی‌ها و اتحادیه‌های تعاونی خواست تا از طریق این سامانه بدون مراجعه حضوری به ادارات تعاون از خدمات الکترونیکی بهره‌مند شوند.

به گفته وی، مجموع زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان و بررسی مدارک آنها در سامانه از پنج روز کاری تجاوز نمی‌کند و این مساله به صورت برخط بررسی و در ارزیابی ادارات تعاون استانها لحاظ می‌شود.

آنطور که کبیری گفته تکمیل اطلاعات اعضای شرکت‌ها و اطلاعات تعاونی در سامانه مذکور در اولویت قرار می‌گیرد و میزان تحقق آن بررسی و در ارزیابی استانی ادارات لحاظ  می‌شود.

دسترسی به آمارهای واقعی بخش تعاون

سامانه هوشمند بخش تعاون تیرماه امسال در مراسم روز جهانی تعاون رونمایی شد و هدف از طراحی آن شفاف سازی در حوزه نظارت و حسابرسی بخش تعاون کشور است.این سامانه گام بزرگی در جهت شفاف‌سازی حوزه تعاون به شمار می‌رود و موجب رصد فعالیتهای هیات مدیره و اعضای تعاونی‌ها و جلوگیری از بروز فساد و تخلفات احتمالی می‌شود که در فاز نخست آن، فعالیت‌های ثبت و نظارت و در فازهای بعد توانمندسازی تعاونی‌ها، تامین مالی خرد و توسعه بازار تعریف شده است.

کاهش زمان ثبت تعاونی از ۴۰ روز به ۵ روز 

اختصاصی/معاون تعاون وزیر کار در گفت وگو با ایسنا، درباره مزیتهایسامانه هوشمند بخش تعاونمی‌گوید: در حال حاضر دریافت یک مجوز فرایندی طولانی را طی می‌کند و حدود ۳۰ تا ۴۰ روز زمان می‌برد ولی از طریق این سامانه صدور مجوز ظرف دو تا پنج روز صورت می‌گیرد.

او می‌گوید: تعاونی‌ها با راه‌اندازی این سامانه می‌توانند تمام تغییرات ثبتی خود را ثبت کنند و از زمان برگزاری مجمع اطلاع یابند و ما امیدواریم این سامانه موجب افزایش خودنظارتی اعضا بر هیات مدیره و اقبال و اعتماد عمومی به بنگاه‌های تعاونی شود.

کبیری نظارت بر شرکتهای تعاونی و بهره‌مندی از خدمات تشکیل، نظارت و انحلال شرکتهای تعاونی را از جمله مزایای راه اندازی سامانه عنوان کرد و گفت: در این راستا کلیه اقدامات و روند تشکیل تعاونی‌ها به صورت آنلاین صورت می‌پذیرد و متقاضیان بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات کل تعاون استانها در قالب این سامانه می‌توانند مراحل ثبت تعاونی را دنبال کنند.

دسترسی به آمارهای واقعی بخش تعاون

در حالی که در سامانه‌های تعاونی که پیش از این فعال بودند به دلیل مشکلاتی همچون تعدد،‌ درگاه ورودی جداگانه، تکنولوژی نرم افزاری ناکارآمد، عدم شفافیت سیستماتیک، عدم وجود بانک اطلاعاتی متمرکز و یکپارچه، ارائه خدمات زمانبر، خطای انسانی، عدم اطلاع رسانی به اعضا، عدم قابلیت پیگیری شکایات و  امنیت نامناسب سیستم، امکان تغییر داده‌ها پس از امضای اعضا به دلیل بروکراسی های زیاد و امکان وقوع مفاسد اداری وجود داشت اما در سامانه جامع هوشمند بخش تعاون علاوه بر نظارت بر شرکتهای تعاونی، اقدامات موثری جهت بهره‌مندی از خدمات تشکیل، نظارت و انحلال شرکتهای تعاونی در نظر گرفته شده و مزیتهای قابل توجهی پیش‌بینی شده که از جمله آنها می‌توان شفافیت، تقویت نظارت اعضا، بازرس و دولت، حذف امضاهای طلایی،اعتلای حاکمیت شرکتی، به حداقل رسیدن درصد خطاها،سرعت در ارائه خدمات و سیستم اطلاع رسانی خودکار را نام برد.

تجمیع بانک اطلاعات بخش تعاون و صدور سریع مجوز تعاونی‌ها

کارشناسان از ضعف آماری به عنوان یکی از چالشهای مهم بخش تعاون یاد کرده و معتقدند راه‌اندازی این سامانه موجب تجمیع بانک اطلاعات بخش تعاون کشور و دستیابی به آمارهای واقعی این بخش در اقتصاد می‌شود و تسهیلات جدیدی را برای تعاونگران و فعالان این بخش فراهم می‌کند که کاهش سرعت ارائه خدمات،صدور سریع مجوز تعاونی‌ها، ارزیابی متمرکز و اتوماتیک و حذف امضاهای طلایی از جمله آنها به شمار می‌رود.

به روز بودن تکنولوژی نرم افزاری از مهمترین ویژگی‌های این سامانه است و با توجه به توسعه فناوری‌های ارتباطی و کاربرد وسیع تلفن‌های هوشمند در زندگی روزمره، متقاضیان ثبت تعاونی‌ می‌توانند از طریق موبایل نیز به این سامانه وارد و ضمن ثبت اطلاعات مورد نظر از اطلاعیه‌ها و آگهی‌های مجامع با خبر شوند.

به گزارش ایسنا،سامانه هوشمند بخش تعاونکه به منظور شفاف‌سازی در عملکرد و فعالیتهای بخش تعاون از آبان ماه امسال آغاز به کار کرده اهداف نظارتی و حسابرسی را دنبال می‌کند. این سامانه موجب رصد فعالیتهای هیات مدیره و اعضای تعاونی‌ها می‌شود و می‌تواند بانک جامعی از اطلاعات رسته‌ تعاونی‌ها و فعالیتهای آنها در کشور باشد و نقایص آماری در بخش تعاون را جبران کند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
ثبت‌نام برای اعزام نیروی کار به ۴ کشور اروپایی
بانک اطلاعات تعاونی‌ها تشکیل می‌شود
اتمام بازسازی ۳۲۰۰ واحد سیل‌زده در لرستان
قرقیزستان: تمهیداتی برای تبادلات مالی و بانکی با ایران می‌اندیشیم
اکثر کارگران ساختمانی کمک معیشتی نگرفته‌اند
خالی ماندن ۸۰ درصد ظرفیت بنادر شمالی
لیسانسه‌ها بیشترین متقاضی دوره‌های کارورزی
تصادف قطار تهران- رشت با کامیون و مرگ راننده
تورم مجدد در بازار مسکن امکان‌پذیر نیست
افزایش رشد اقتصادی سوئیس و اتریش