دسترسی به آمارهای واقعی بخش تعاون

13:28 ۲۰۱ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 458 0
دسترسی به آمارهای واقعی بخش تعاون

سامانه جامع هوشمند بخش تعاون کشور که چند روزی است آغاز به کار کرده نقش موثری در شفاف سازی عملکرد تعاونی‌ها و رصد فعالیت‌های هیات مدیره و اعضای تعاونی‌ دارد و تمامی تغییرات مربوط به ثبت تعاونی‌ها و برگزاری مجامع را اطلاع رسانی می‌کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمد جعفر کبیری ـ معاون امور تعاون وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی از بهره‌بردای سامانه هوشمند بخش تعاون در چهارم آبان ماه خبر داد و از تعاونی‌ها و اتحادیه‌های تعاونی خواست تا از طریق این سامانه بدون مراجعه حضوری به ادارات تعاون از خدمات الکترونیکی بهره‌مند شوند.

به گفته وی، مجموع زمان رسیدگی به درخواست متقاضیان و بررسی مدارک آنها در سامانه از پنج روز کاری تجاوز نمی‌کند و این مساله به صورت برخط بررسی و در ارزیابی ادارات تعاون استانها لحاظ می‌شود.

آنطور که کبیری گفته تکمیل اطلاعات اعضای شرکت‌ها و اطلاعات تعاونی در سامانه مذکور در اولویت قرار می‌گیرد و میزان تحقق آن بررسی و در ارزیابی استانی ادارات لحاظ  می‌شود.

دسترسی به آمارهای واقعی بخش تعاون

سامانه هوشمند بخش تعاون تیرماه امسال در مراسم روز جهانی تعاون رونمایی شد و هدف از طراحی آن شفاف سازی در حوزه نظارت و حسابرسی بخش تعاون کشور است.این سامانه گام بزرگی در جهت شفاف‌سازی حوزه تعاون به شمار می‌رود و موجب رصد فعالیتهای هیات مدیره و اعضای تعاونی‌ها و جلوگیری از بروز فساد و تخلفات احتمالی می‌شود که در فاز نخست آن، فعالیت‌های ثبت و نظارت و در فازهای بعد توانمندسازی تعاونی‌ها، تامین مالی خرد و توسعه بازار تعریف شده است.

کاهش زمان ثبت تعاونی از ۴۰ روز به ۵ روز 

اختصاصی/معاون تعاون وزیر کار در گفت وگو با ایسنا، درباره مزیتهایسامانه هوشمند بخش تعاونمی‌گوید: در حال حاضر دریافت یک مجوز فرایندی طولانی را طی می‌کند و حدود ۳۰ تا ۴۰ روز زمان می‌برد ولی از طریق این سامانه صدور مجوز ظرف دو تا پنج روز صورت می‌گیرد.

او می‌گوید: تعاونی‌ها با راه‌اندازی این سامانه می‌توانند تمام تغییرات ثبتی خود را ثبت کنند و از زمان برگزاری مجمع اطلاع یابند و ما امیدواریم این سامانه موجب افزایش خودنظارتی اعضا بر هیات مدیره و اقبال و اعتماد عمومی به بنگاه‌های تعاونی شود.

کبیری نظارت بر شرکتهای تعاونی و بهره‌مندی از خدمات تشکیل، نظارت و انحلال شرکتهای تعاونی را از جمله مزایای راه اندازی سامانه عنوان کرد و گفت: در این راستا کلیه اقدامات و روند تشکیل تعاونی‌ها به صورت آنلاین صورت می‌پذیرد و متقاضیان بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات کل تعاون استانها در قالب این سامانه می‌توانند مراحل ثبت تعاونی را دنبال کنند.

دسترسی به آمارهای واقعی بخش تعاون

در حالی که در سامانه‌های تعاونی که پیش از این فعال بودند به دلیل مشکلاتی همچون تعدد،‌ درگاه ورودی جداگانه، تکنولوژی نرم افزاری ناکارآمد، عدم شفافیت سیستماتیک، عدم وجود بانک اطلاعاتی متمرکز و یکپارچه، ارائه خدمات زمانبر، خطای انسانی، عدم اطلاع رسانی به اعضا، عدم قابلیت پیگیری شکایات و  امنیت نامناسب سیستم، امکان تغییر داده‌ها پس از امضای اعضا به دلیل بروکراسی های زیاد و امکان وقوع مفاسد اداری وجود داشت اما در سامانه جامع هوشمند بخش تعاون علاوه بر نظارت بر شرکتهای تعاونی، اقدامات موثری جهت بهره‌مندی از خدمات تشکیل، نظارت و انحلال شرکتهای تعاونی در نظر گرفته شده و مزیتهای قابل توجهی پیش‌بینی شده که از جمله آنها می‌توان شفافیت، تقویت نظارت اعضا، بازرس و دولت، حذف امضاهای طلایی،اعتلای حاکمیت شرکتی، به حداقل رسیدن درصد خطاها،سرعت در ارائه خدمات و سیستم اطلاع رسانی خودکار را نام برد.

تجمیع بانک اطلاعات بخش تعاون و صدور سریع مجوز تعاونی‌ها

کارشناسان از ضعف آماری به عنوان یکی از چالشهای مهم بخش تعاون یاد کرده و معتقدند راه‌اندازی این سامانه موجب تجمیع بانک اطلاعات بخش تعاون کشور و دستیابی به آمارهای واقعی این بخش در اقتصاد می‌شود و تسهیلات جدیدی را برای تعاونگران و فعالان این بخش فراهم می‌کند که کاهش سرعت ارائه خدمات،صدور سریع مجوز تعاونی‌ها، ارزیابی متمرکز و اتوماتیک و حذف امضاهای طلایی از جمله آنها به شمار می‌رود.

به روز بودن تکنولوژی نرم افزاری از مهمترین ویژگی‌های این سامانه است و با توجه به توسعه فناوری‌های ارتباطی و کاربرد وسیع تلفن‌های هوشمند در زندگی روزمره، متقاضیان ثبت تعاونی‌ می‌توانند از طریق موبایل نیز به این سامانه وارد و ضمن ثبت اطلاعات مورد نظر از اطلاعیه‌ها و آگهی‌های مجامع با خبر شوند.

به گزارش ایسنا،سامانه هوشمند بخش تعاونکه به منظور شفاف‌سازی در عملکرد و فعالیتهای بخش تعاون از آبان ماه امسال آغاز به کار کرده اهداف نظارتی و حسابرسی را دنبال می‌کند. این سامانه موجب رصد فعالیتهای هیات مدیره و اعضای تعاونی‌ها می‌شود و می‌تواند بانک جامعی از اطلاعات رسته‌ تعاونی‌ها و فعالیتهای آنها در کشور باشد و نقایص آماری در بخش تعاون را جبران کند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

زهرا یزدانی: مسئولان رده بالا کشتی بانوان را قبول ندارند- دبیر پای حرفش  می‌ماند
بانوی مدال آور کشتی آلیش بانوان از بی‌توجهی مسئولان رده بالای ورزش کشور به کشتی بانوان انتقاد کرد و گفت: آنها رشته ما را قبول ندارند.
همه چیز درباره ماده مخدر «تسبیح»
«تسبیح» یک نوع ماده مخدر اعتیاد آور است که عوارض متعددی دارد و راه برگشتی برای فرد مصرف کننده باقی نمی‌گذارد.
مهمترین عامل انتقال کرونا
علیرضا زالی،فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۱ بیمار در بخش های عادی مراکز درمانی استان تهران به عنوان موارد قطعی جدید ابتلا به کرونا و ۷۲ بیمار نیز در بخش های مراقبت های ویژه بستری شده اند.
صداقت قطعه گم‌شده استقلال است- ما امکانات اجرای پروتکل‌های بهداشتی را نداریم
کاپیتان تیم فوتبال استقلال ضمن تشریح وضعیت این تیم در ایام آماده‌سازی برای از سرگیری مسابقات لیگ برتر فوتبال، ابراز امیدواری کرد که ادامه لیگ برتر با سلامتی بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها همراه باشد.
تصادف ۲ دستگاه اتوبوس بین شهری در بلوار خلیج فارس
با تشریح این خبر اظهار داشت: ساعاتی پیش براثر برخورد ۲ دستگاه اتوبوس برون شهری به مقصد شیراز جهرم در بلوار خلیج فارس، ۱۰ نفر مصدوم شدند.
ریزگردها به جان هوای بندرعباس افتاد
اداره کل محیط زیست هرمزگان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: میانگین ذرات با قطر ۱۰ میکرون در بندرعباس برابر با ۲۳۰ میکرو گرم بر متر مکعب و میزان حداقل و حداکثر غلظت ۹۸ و۳۸۶میکرو گرم بر متر مکعب بوده است.
رد میانجی‌گری آمریکا درباره اختلافات مرزی با چین توسط هند
«راجناث سینگ» وزیر دفاع هند گفت که کشورش به دنبال دفاع از شکوه خود در اختلاف مرزی با چین بوده و مصمم است که اختلافات را از طریق مذاکرات حل کند.
نیروها تا مهار کامل آتش سوزی خائیز در آماده باش هستند
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون نیروها به صورت آماده باش در منطقه حضور دارند و تا اتمام و مهار کامل آتش به صورت آماده باش هستند.
حالت فوق‌العاده در لس‌آنجلس اعلام شد
در پی تشدید ناآرامی‌ها و اعتراضات در شهر لس‌آنجلس به دلیل قتل مرد سیاه‌پوست توسط پلیس شهر مینه‌سوتا، «گاوین نیوسام» فرماندار ایالت کالیفرنیا در لس‌آنجلس حالت فوق‌العاده اعلام کرد.
اعلام قرنطینه سراسری در ابوظبی
مقامات اماراتی به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا در ابوظبی بزرگترین شیخ نشین این کشور قرنطینه سراسری اعلام کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زهرا یزدانی: مسئولان رده بالا کشتی بانوان را قبول ندارند- دبیر پای حرفش  می‌ماند
بانوی مدال آور کشتی آلیش بانوان از بی‌توجهی مسئولان رده بالای ورزش کشور به کشتی بانوان انتقاد کرد و گفت: آنها رشته ما را قبول ندارند.
همه چیز درباره ماده مخدر «تسبیح»
«تسبیح» یک نوع ماده مخدر اعتیاد آور است که عوارض متعددی دارد و راه برگشتی برای فرد مصرف کننده باقی نمی‌گذارد.
صداقت قطعه گم‌شده استقلال است- ما امکانات اجرای پروتکل‌های بهداشتی را نداریم
کاپیتان تیم فوتبال استقلال ضمن تشریح وضعیت این تیم در ایام آماده‌سازی برای از سرگیری مسابقات لیگ برتر فوتبال، ابراز امیدواری کرد که ادامه لیگ برتر با سلامتی بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها همراه باشد.
دو جوان عامل حریق بوستان ولایت دستگیر شدند
رییس اداره فضای سبز منطقه ١٩ تهران با اعلام این‌که دو جوان عامل آتش‌سوزی بوستان ولایت بودند، گفت: بر اساس اطلاعات رسیده، این دو جوان توسط نیروی انتظامی دستگیر شده‌اند.
نگاهی به کیا سلتوس ۲۰۲۱
این گزارش به مروری بر مشخصات و قابلیتهای خودروی جدید و شاسی بلند کیا سلتوس ۲۰۲۱ می پردازد.
پرداخت ۹۴۰۰ میلیارد تومان به سیل زدگان
بوئینگ ۷۳۷ مکس به آسمان‌ باز می‌گردد
پایه حقوق برای کارگران مهمتر از حق مسکن است
مجلس یازدهم راه رونق مسکن را هموار می‌کند؟
پروازهای بین‌المللی به یونان از سرگرفته می‌شود
احتمال ازسرگیری پروازهای ایران به ترکیه تا دو ماه آینده
نظارت نادرست عامل سرقت‌ها و حوادث ریلی
کسادی بازار مسکن در مناطق ارزان‌قیمت
برقراری فاصله‌گذاری اجتماعی در هواپیما تا پایان تابستان ۲۰۲۰
نرخ بیکاری ژاپن در بالاترین سطح سه سال اخیر