واکنش سریع عراق برای تصرف سهم نفت عربستان

14:11 ۲۸ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 93 0
واکنش سریع عراق برای تصرف سهم نفت عربستان

با وجود افت جزئی مجموع صادرات نفت، عراق فروش نفت خود به چین و هند را از اواخر سپتامبر پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و ابهام درباره وضعیت عرضه این کشور، افزایش داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فوتیوس کاتسولاس، تحلیلگر شرکت تحلیل دریایی و تجارت "لیکویید بالک پرنسیپال" در این باره گفت: پس از حملات ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی حساس عربستان سعودی که تولید نفت این کشور را ۵.۷ میلیون بشکه در روز یا معادل حدود پنج درصد از عرضه جهانی کاهش داد، به نظر می‌رسد عراق به سرعت دست به کار شد و از اواخر سپتامبر به چین و هند که بزرگترین مشتریان نفتی آسیایی هستند، نفت خام فروخت.
عمده صادرات عراق با استفاده از ابرنفتکشهای VLCC که قادر به حمل حداکثر دو میلیون بشکه نفت هستند، انجام می‌گیرد. اما سهم نفتکشهای سوئزمکس که قادرند یک میلیون بشکه نفت حمل کنند، به بهای نفتکشهای کوچک‌تر افرامکس که بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه نفت حمل می‌کنند، کاهش پیدا کرد. دلیل آن هم این بود که پس از افزایش نرخ کرایه نفتکش در اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر که در پی تحریمهای آمریکا علیه شرکتهای کشتیرانی چین روی داد، صادرکنندگان نفت ترجیح دادند از کشتیهای کوچکتر استفاده کنند.
آمریکا در اواخر سپتامبر چندین شرکت کشتیرانی چینی از جمله واحدهای شرکت کاسکو که صاحب بیش از ۴۰ نفتکش است را به اتهام نقض تحریمهای این کشور، تحریم کرد.
پس از اعلام تحریم‌ها، هزینه کرایه ابرنفتکش‌ها برای حمل نفت خام از خاورمیانه به آسیا یک شبه رشد دو رقمی پیدا کرد.
به گفته تحلیلگران شرکت "آی اچ اس مارکیت"، در روزهای پیش رو، یک عامل نگرانی عمده تاثیر ناآرامیهای داخلی عراق بر روند تولید و صادرات نفت این کشور است.
ثامر غضبان، وزیر نفت عراق در بحبوحه ناآرامی‌های داخلی اخیرا اظهار کرد نرخ تولید و صادرات نفت این کشور باثبات مانده است.
طبق اعلام وزارت نفت عراق، این کشور در اکتبر بیش از ۱۰۶.۸ میلیون بشکه معادل ۳.۴۴۵ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد. حدود ۱۰۳.۵ میلیون بشکه از میادین مرکزی و جنوبی عراق و حدود ۲.۵۷ میلیون بشکه از میادین نفتی کرکوک در شمال عراق و ۴۳۱ هزار و ۴۸۶ بشکه از استان شمالی نینوا صادر شد. عراق همچنین در اکتبر ۳۰۷ هزار و ۲۹۲ بشکه نفت خام به اردن فروخت.
افزایش تولید نفت عربستان سعودی در این بین، منابع آگاه به پلاتس گفتند تولید نفت عربستان سعودی در اکتبر به ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده است. از این میزان ۹.۸۹ میلیون بشکه در روز به بازار عرضه شده و باقی آن در مخازن جای گرفته است تا این مخازن که پس از حملات سپتامبر به منظور تامین نیاز مشتریان از آنها برداشت شده بود، دوباره پر شوند.
سطح تولید عربستان سعودی درست مطابق با سهمیه ۱۰.۳۱ میلیون بشکه در روز تحت پیمان کاهش تولید اوپک و غیراوپک است که قرار است تا مارس سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند.
پیش از حملات هوایی سپتامبر هم عربستان سعودی برای تشویق تولیدکنندگان مشارکت کننده در پیمان اوپک پلاس، پایین سهمیه مقرر نفت تولید می‌کرد.
شرکت نفتی دولتی آرامکو که برای عرضه اولیه عمومی سهام خود در بازار داخلی در ماه آینده آماده می‌شود، اعلام کرده که تمامی تولید از دست رفته را احیا کرده اما احیای ظرفیت کامل تولید به حدود ۱۲ میلیون بشکه در روز تا پایان نوامبر زمان خواهد برد.
بر اساس گزارش پلاتس، چندین منبع ثانویه مورد استفاده اوپک برای رصد تولید اعضای این گروه از جمله پلاتس، تولید نفت عربستان سعودی در اکتبر را بسیار پایین‌تر و حدود ۹.۸ میلیون بشکه در روز تخمین زده‌اند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
آیا دیدار اوپک‌پلاس دستاورد مثبتی برای بازارهای نفت خواهد داشت؟
مشارکت شرکت‌های ایرانی در اجرای پروژه‌های آبی سوریه
فروش ۲۵ درصد سهام شرکت نفت عمان
رحیمی: لاریجانی اجرای طرح بنزین را  در جلسه غیر علنی  به نمایندگان اعلام کرد
انتقاد استخراج‌کنندگان رمزارز از مصوبه دولت
بازار داغ گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه نشست اوپک
مذاکره برای کاهش بیشتر تولید نفت در اجلاس وین
افزایش قیمت نفت در آستانه دیدار اوپک
کاهش یا افزایش تولید نفت؛ تصمیم اوپک چه خواهد بود؟
چه مبلغی از قبوض برق به تجدیدپذیرها می رسد؟