واکنش سریع عراق برای تصرف سهم نفت عربستان

14:11 ۱۹۷ روز پیش ایسنا 730 0
واکنش سریع عراق برای تصرف سهم نفت عربستان

با وجود افت جزئی مجموع صادرات نفت، عراق فروش نفت خود به چین و هند را از اواخر سپتامبر پس از حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و ابهام درباره وضعیت عرضه این کشور، افزایش داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فوتیوس کاتسولاس، تحلیلگر شرکت تحلیل دریایی و تجارت "لیکویید بالک پرنسیپال" در این باره گفت: پس از حملات ۱۴ سپتامبر به تاسیسات نفتی حساس عربستان سعودی که تولید نفت این کشور را ۵.۷ میلیون بشکه در روز یا معادل حدود پنج درصد از عرضه جهانی کاهش داد، به نظر می‌رسد عراق به سرعت دست به کار شد و از اواخر سپتامبر به چین و هند که بزرگترین مشتریان نفتی آسیایی هستند، نفت خام فروخت.
عمده صادرات عراق با استفاده از ابرنفتکشهای VLCC که قادر به حمل حداکثر دو میلیون بشکه نفت هستند، انجام می‌گیرد. اما سهم نفتکشهای سوئزمکس که قادرند یک میلیون بشکه نفت حمل کنند، به بهای نفتکشهای کوچک‌تر افرامکس که بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه نفت حمل می‌کنند، کاهش پیدا کرد. دلیل آن هم این بود که پس از افزایش نرخ کرایه نفتکش در اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر که در پی تحریمهای آمریکا علیه شرکتهای کشتیرانی چین روی داد، صادرکنندگان نفت ترجیح دادند از کشتیهای کوچکتر استفاده کنند.
آمریکا در اواخر سپتامبر چندین شرکت کشتیرانی چینی از جمله واحدهای شرکت کاسکو که صاحب بیش از ۴۰ نفتکش است را به اتهام نقض تحریمهای این کشور، تحریم کرد.
پس از اعلام تحریم‌ها، هزینه کرایه ابرنفتکش‌ها برای حمل نفت خام از خاورمیانه به آسیا یک شبه رشد دو رقمی پیدا کرد.
به گفته تحلیلگران شرکت "آی اچ اس مارکیت"، در روزهای پیش رو، یک عامل نگرانی عمده تاثیر ناآرامیهای داخلی عراق بر روند تولید و صادرات نفت این کشور است.
ثامر غضبان، وزیر نفت عراق در بحبوحه ناآرامی‌های داخلی اخیرا اظهار کرد نرخ تولید و صادرات نفت این کشور باثبات مانده است.
طبق اعلام وزارت نفت عراق، این کشور در اکتبر بیش از ۱۰۶.۸ میلیون بشکه معادل ۳.۴۴۵ میلیون بشکه در روز نفت صادر کرد. حدود ۱۰۳.۵ میلیون بشکه از میادین مرکزی و جنوبی عراق و حدود ۲.۵۷ میلیون بشکه از میادین نفتی کرکوک در شمال عراق و ۴۳۱ هزار و ۴۸۶ بشکه از استان شمالی نینوا صادر شد. عراق همچنین در اکتبر ۳۰۷ هزار و ۲۹۲ بشکه نفت خام به اردن فروخت.
افزایش تولید نفت عربستان سعودی در این بین، منابع آگاه به پلاتس گفتند تولید نفت عربستان سعودی در اکتبر به ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده است. از این میزان ۹.۸۹ میلیون بشکه در روز به بازار عرضه شده و باقی آن در مخازن جای گرفته است تا این مخازن که پس از حملات سپتامبر به منظور تامین نیاز مشتریان از آنها برداشت شده بود، دوباره پر شوند.
سطح تولید عربستان سعودی درست مطابق با سهمیه ۱۰.۳۱ میلیون بشکه در روز تحت پیمان کاهش تولید اوپک و غیراوپک است که قرار است تا مارس سال ۲۰۲۰ ادامه پیدا کند.
پیش از حملات هوایی سپتامبر هم عربستان سعودی برای تشویق تولیدکنندگان مشارکت کننده در پیمان اوپک پلاس، پایین سهمیه مقرر نفت تولید می‌کرد.
شرکت نفتی دولتی آرامکو که برای عرضه اولیه عمومی سهام خود در بازار داخلی در ماه آینده آماده می‌شود، اعلام کرده که تمامی تولید از دست رفته را احیا کرده اما احیای ظرفیت کامل تولید به حدود ۱۲ میلیون بشکه در روز تا پایان نوامبر زمان خواهد برد.
بر اساس گزارش پلاتس، چندین منبع ثانویه مورد استفاده اوپک برای رصد تولید اعضای این گروه از جمله پلاتس، تولید نفت عربستان سعودی در اکتبر را بسیار پایین‌تر و حدود ۹.۸ میلیون بشکه در روز تخمین زده‌اند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

رنگ استخری
رنگ استخری محصولی تک جزئی با فرمولاسیون ویژه هست که مناسب برای رنگ‌آمیزی استخر، رنگ حوض، رنگ مخزن آب، مخازن کشاورزی، استخر ورزشی و... هست.
نحوه صحیح شستن و ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات
سبزیجات و میوه‌ها راه درازی را طی می‌کنند تا به دست ما برسند، از این رو در معرض، سموم شیمیایی، خاک، آلودگی محیط و حتی انواع ویروس‌ها و باکتری‌هایی که سبب بیماری‌ می‌شود قرار می‌گیرند.
روایت صریح خانم «ح» از اعتیادش
از ۱۸ سالگی با تریاک شروع می‌کند و تا ۳۵ سالگی با این مواد سیاه‌بخت می‌شود؛ هروئین، کراک، ماری‌جوآنا، مشروبات الکلی و شیشه. ..
زایمان در منزل از ترس کرونا
فکر به‌ دنیا آمدن نوزاد در دوران قرنطینه و کرونا روزهای «فرزانه» را پر کرده. استرس و گریه تنها کار سه‌ماه گذشته‌اش بوده. در خانه خبری از ذوق و شادی آمدن بچه نیست. بعد از سال‌ها چشم‌انتظاری یک‌ماه دیگر فرزند اولش به دنیا می‌آید، اما دلشوره جای ذوق مادرشدن را گرفته است: «در این سه‌ماه تمام وسایلی را که برای بچه‌ خریده بودم، استریل کردم. روزی‌ هزار بار به روز زایمان و احتمال مبتلاشدن به ویروس فکرمی‌کنم. دلشوره، ترس و اضطراب‌ها که یکی دوتا نیستند. با این شرایط کسی نمی‌تواند از من و نوزادم مراقبت کند. همسرم سرکار می‌رود، چطور در این خانه کوچک او را قرنطینه کنم؟»
تاریخچه بادگیرهایت کجا رفت آقای شبکه ۳؟
چه بسیار پیش آمد که خداحافظی‌های عادل روی تیتراژ برنامه اتفاق افتاد. طوری برنامه‌اش را قطع می‌کردند که انگار قرار است بعد از ۹۰ بهترین فیلم سینمایی سال را پخش کنند اما عادل که می‌رفت اول یک نماهنگ کسالت‌بار سنتی می‌دیدیم و بعد تکرار مستند تاریخچه بادگیرها را!
متنفرم؛ پس هستم
نظر مدیری درباره بوگارت، فقط سلیقه و دیدگاه شخصی او را بازتاب می‌دهد و هیچ مبنایی ندارد. فقط عنصر شهرت باعث می‌شود که انتقاد مدیری از بوگارت دیده شود و تنفر آقا همایون همسایه کناری ما از براندو اهمیت و انعکاسی نداشته باشد. از این بازی متنفرم؛ پس هستم، نباید انتظاری جز جنجال و بیشتر دیده شدن و تحت‌ تأثیر قرار دادن فضای مجازی داشت.
تاکتیک ۴۵‌ میلیون‌ دلاری
اگر ایران بتواند در تبادلات تجاری خود تمرکز را روی صادرات بنزین و خدمات فنی و مهندسی و همچنین تجهیزات پالایشگاهی بگذارد و در قبال آن، فلزات مورد نیاز وارداتی ایران را از این تولیدکننده بزرگ دریافت کند، علاوه‌ بر اقدام نمادین سیاسی، بازی برد - برد اقتصادی نیز رخ خواهد داد.
کودتای مدیران بی‌ذوق
مهم‌ترین خبری که دوشنبه شب در ورزش ایران مطرح شد، نامه انصراف چهار باشگاه لیگ برتری از مسابقات بود. چهار تیم تراکتور، ماشین‌سازی، شهرخودرو و نساجی طی یک نامه سرگشاده خطاب به وزیر ورزش با برشمردن دلایلی اعلام کردند در صورتی که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال بخواهد همچنان روی برگزاری مسابقات اصرار کند، از لیگ کنار می‌کشند. انتشار این نامه نشان داد که برخلاف تصورات قبلی، تعیین تکلیف لیگ توسط فدراسیون و ارایه پروتکل‌های بهداشتی برای ادامه مسابقات از سوی وزارت بهداشت، حرف و حدیث‌ها را نه تنها تمام نکرده بلکه حواشی را وارد فاز جدیدی کرده است.
کرونا، رومینا و ضرورت هنر
احتمالا تا پیش از فراگیر شدن کرونا هیچ بنی بشری نمی‌توانست ابعاد مختلف آن و تاثیراتش در زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها را تصور کند. کسی هم اگر درین باب چیزی می‌گفت یا می‌نوشت در بهترین حالت جزء غیب‌گویان و نویسندگان داستان‌های تخیلی دسته‌بندی می‌شد.
علامت سوال بزرگ در نحوه انجام تست‌های کرونا- سرنوشت تعلیق لیگ به یک مو بند است!
صحبت‌های اخیر مدیرعامل یکی از باشگاه‌های لیگ برتری ابهامات متعددی را درباره نحوه انجام تست‌های کرونا و سرنوشت از سرگیری لیگ نوزدهم به وجود آورده است!

پر بازدید ترین اخبار امروز

دیاباته به ایران بازمی‌گردد؟
پرسشی که این روزها برای استقلال و هواداران این باشگاه بسیار اهمیت دارد این است که شیخ دیاباته چه زمانی به ایران بازمی‌گردد.
آغاز اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو در دیجیتون
در این روزهای خانه‌نشینی که امکان استفاده از سینما مانند گذشته برای‌مان مهیا نیست، سرویس دیجیتون با اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو امکان تماشای فیلم، انیمیشن و کارتون را همانند گذشته برای طرفداران و علاقه‌مندان فیلم و هنر تدارک دیده است.
سرویس مشاوره آپ، خدمات آنلاین روانشناسی و پزشکی در تلفن همراه شما
یکی از زمینه‎هایی که ضرورت خدمات آنلاین در آن به‌شدت احساس می‎شود، حوزه پزشکی و درمان است. تمرکز امکانات، خدمات درمانی و پزشکان با تجربه در پایتخت و مراکز استان‎ها، دسترسی عموم افراد را به این خدمات محدود می‎کند.
کلاس‌هایتان را آنلاین برگزار کنید!
اگر بخواهیم آموزش را طبقه‌بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم که آموزش به‌طورکلی سه شکل اصلی دارد، آموزش سنتی که همان رویکرد چهره به چهره متداول در آموزش است، آموزش الکترونیکی محض که به استفاده از فناوری­های اطلاعاتی و ارتباطی در آموزش و بدون هیچ­گونه تعامل چهره به چهره اطلاق می‌­‌شود و آموزش الکترونیکی ترکیبی که ترکیبی از دو رویکرد قبلی است.
مزایا و معایب سقف کاذب و دیوار کاذب
سقف کاذب شاخه‌ای از معماری داخلی هست که کاربرد اصلی آن پوشش سقف اصلی است.
سقوط ۴۰۰ میلیاردی سرمایه گذاری‌های انرژی بر اثر کرونا
ضرر ۲۴ میلیارد دلاری اقتصاد تگزاس با نفت ۳۰ دلاری
حواستان به طلای آبی پایتخت باشد
روسیه آماده کاهش محدودیت تولید نفت می‌شود
روند صعودی قیمت نفت متوقف شد
تعطیلی پالایشگاه‌های نفت یک کشور آسیایی در پی کسادی بازار
نفتکش ایرانی در بندر ونزوئلا پهلو گرفت
پسکوف: توافق اوپک پلاس سناریوهای منفی را از بازار نفت دور می‌کند
سومین نفتکش ایرانی به منطقه اقتصادی ونزوئلا نزدیک شد
گاز طبیعی را دریابید