نگاهی به وضعیت تورم در هفت ماهه امسال

12:28 ۲۰۳ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 514 0
نگاهی به وضعیت تورم در هفت ماهه امسال

بررسی روند تورم در آمار مرکز آمار و بانک مرکزی نشان می‌دهد تورم ماهانه از ابتدای سال در یک نهاد همواره کاهشی و در نهاد دیگر نوسان تقریبی داشته است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، تورم که از سال گذشته روند روبه رشد در پیش گرفته و از تک رقمی خارج شده بود، از ماه‌های ابتدایی سال جاری روند معکوس را در شاخص‌ها آغاز کرد. این موضوعی است که مورد توجه مسئولان قرار داشته و در روزهای گذشته
از سوی رئیس جمهور نیز روند کاهشی تورم از اردیبهشت ماه مورد تاکید قرار گرفته است.
بررسی آمار اعلامی نشان می‌دهد که در مرکز آمار ایران تورم نقطه‌به‌نقطه(تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل) از ۵۲.۱ به ۲۸.۳ درصد در مهرماه رسیده که ۲۳.۸ درصد کاهش دارد.
همچنین تورم سالانه در مرکز آمار تا شهریورماه افزایشی بوده و به ۴۲.۷ رسیده اما برای مهر کاهشی بوده و ۴۲ درصد گزارش شد.
در مورد تورم ماهانه شرایط متفاوت است و نوسان در ماه‌های کاهشی دو شاخص دیگر نیز بنا بر تغییر قیمت‌ها در ماه نوسان دارد. برای محاسبه تورم ماهانه، در هر ماه شاخص قیمت مصرف‌کننده و در نتیجه نرخ تورم سبد مصرفی خانوار محاسبه و با ماه قبل مقایسه می‌شود؛ به این ترتیب نرخ تورم ماهانه به دست آمده نشان دهنده متوسط افزایش نسبی هزینه خرید سبد مصرفی همه خانوارها طی یک ماه است.
آمار مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم ماهانه طی هفت ماه اول امسال، در فروردین با چهار درصد بالاترین و در شهریور پایین‌ترین سطح را داشته است. این نرخ از چهار درصد در فروردین به ۱.۵ درصد در اردیبهشت کاهش یافته است و ۰.۸ درصد در خردادماه کاهش دارد ولی در تیرماه با رشد ۱.۵ درصدی به ۲.۸ درصد رسیده است. در ادامه در مرداد و شهریور ۰.۶ و ۰.۵ درصد کاهش یافته است.
با اینکه مرکز آمار تورم نقطه به نقطه و سالانه را در مهرماه کاهشی اعلام کرد، تورم ماهانه افزایشی بود و با رشد ۱.۲ درصدی از ۰.۵ درصد در شهریور به ۱.۷ درصد در مهر رسید.
از سوی دیگر آمار بانک مرکزی در مورد تورم ماهانه قابل توجه است. آماری که از اردیبهشت تا شهریور ماه را اخیرا رئیس جمهور در اظهاراتش به آن استناد و اعلام کرده که در این فاصله کاهشی بوده است.
به طوریکه این نرخ سه درصد در اردیبهشت و تا ۰.۸ درصد در شهریور کاهش دارد و در مهرماه که رئیس کل بانک مرکزی تورم ماهانه را اعلام کرد به ۰.۶ درصد رسیده است.
تورم ماهانه در مهر ماه در مرکز آمار ۱.۷ درصد و در بانک مرکزی ۰.۶ درصد بوده که نشان از اختلاف ۱.۱ درصدی دارد.
طبق مصوبه شورای عالی آمار، از سال گذشته مرکز آمار تنها مرجع محاسبه و اعلام آمار تورم است و بر این اساس از آذر ماه پارسال بانک مرکزی نرخ تورم را به طور رسمی منتشر نکرده  است.
  تغییرات تورم از ابتدای سال تا کنون ماه تورم ماهانه مرکز آمار تورم ماهانه بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه (مرکز آمار) تورم سالانه(مرکز آمار) فروردین ۴ - ۵۱.۴
۳۰.۶
اردیبهشت ۱.۵
۳ ۵۲.۱
۳۴.۲
خرداد ۰.۸
۲.۳
۵۰.۴
۳۷.۶
تیر ۲.۸
۲.۲
۴۸ ۴۰.۴
مرداد ۰.۶
۰.۸
۴۱.۶
۴۲.۲
شهریور ۰.۵
۰.۸
۳۵ ۴۲.۷
مهر ۱.۷
۰.۶
۲۸.۳
۴۲


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد کلان
اقتصاد کلان

آخرین اخبار

مرز ترکیه و ترکمنستان تا هفته آینده باز می‌شود
طبق اعلام مسئولان گمرک و طی رایزنی‌های صورت گرفته مرزهای زمینی و هوایی ترکیه و همچنین مرز ترکمنستان تا هفته آینده باز خواهد شد.
دلار امروز هم ثابت ماند
در جریان معاملات امروز صرافی‌ها و بانک‌ها، نرخ دلار و یورو بدون تغییر قیمت، ثابت ماند.
۴۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم
رئیس کل امور مالیاتی کشور فرار مالیاتی را کاری مجرمانه و غیرقانونی دانست و از وجود بین ۴۰ تا ۴۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور خبر داد.
ظرفیت‌های اقتصادی لرستان مغفول مانده است
معاون استاندار لرستان گفت: ممکن است ظرفیت استان در بحث وصول مالیات بیشتر از سه دهم درصد نباشد، اما در بخش‌های دیگری مانند کشاورزی و گردشگری و ... ظرفیت داشتیم که مغفول ماند.
پیشگامی لرستان در نظام مالیاتی
رئیس کل امور مالیاتی کشور گفت: لرستان در بحث فنی پیشرو و پیشگام بوده و بدون شک در نظام مالیاتی این استان از استان البرز خیلی پیشرفته‌تر، به‌روزتر، منظم‌تر و سلامت‌تر است.
امام خمینی(ره) بنیانگذار و معمار حکومت اسلامی در عصر جدید
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) بیانیه ای صادر کرد.
فرزانه:  مازندران در محاصره زباله قرار گرفته است
نماینده مردم نور و محمود آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: مازندران در محاصره زباله قرار گرفته و در شورابه‌های زباله‌های آلوده غرق شده است.
روحانی: شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی به طور منظم به دارندگان سهام گزارش دهند
یکصد وچهلمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه شنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، رئیس جمهور تشکیل شد.
تقوی رییس مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس یازدهم شد
انتخابات هیات رییسه مجمع نمایندگان استان تهران برگزار شد.
روحانی: اروپا به همه تعهدات برجامی خود عمل کند، ما هم عمل می‌کنیم
رئیس جمهور با بیان اینکه اجرای برجام دستاورد خوبی در زمینه چند جانبه گرایی بود، گفت: متاسفانه به دلیل کارشکنی های آمریکا و خروج یکجانبه و غیر قانونی از برجام، این توافق خوب با مشکل مواجه شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خبر خوب ظریف
وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اعتراضات اخیر در آمریکا آتش زیر خاکستر بوده که در حال حاضر فوران کرده است.
حجتی: مجازات فرزندکشی بازدارنده نیست
یک وکیل دادگستری در مورد قتل رومینا اشرفی گفت: بی تردید این دختر 13 ساله، قربانی ترکیبی از فرزندکشی و قتل‌های ناموسی است که در یک طرف آن ایراد به بازدارنده نبودن مجازات وجود دارد و در سوی دیگر آن، ارزش‌های حاکم بر یک جامعه سنتی در وقوع آن دخالت دارد.
نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس‌ کرونا
از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تاکنون ربات‌های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان‌ها و انجام بسیاری از کارها توسعه داده شده‌اند، که طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می‌پردازیم.
باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
مرز ترکیه و ترکمنستان تا هفته آینده باز می‌شود
دلار امروز هم ثابت ماند
۴۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم
ظرفیت‌های اقتصادی لرستان مغفول مانده است
پیشگامی لرستان در نظام مالیاتی
یک پای مردمی کردن اقتصاد می‌لنگد
شرط کاهش رشد نقدینگی در سال‌جاری
آغاز رسمی معاملات سهام عدالت در بورس
افت خفیف دلار
بورس‌های جهانی روی دور صعودی