پایان جشنواره تئاتر کودک همدان+ معرفی برگزیدگان

11:02 ۱۹۶ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 611 0
پایان جشنواره تئاتر کودک همدان+ معرفی برگزیدگان

امروز -سه شنبه ۲۱ آبان ماه- بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان به کار خود پایان داد.

ایسنا

رئیس بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان در آئین اختتامیه که در مجتمع فرهنگی هنری بوعلی سینا برگزار شد، با اشاره به اینکه در جشنواره بیست و ششم  ۴۰۰ هنرمند داخلی و خارجی مهمان همدان بود، گفت: امیدواریم بتوانیم در توسعه شاخص های فرهنگی توفیق داشته باشیم.
احمدرضا احسانی با بیان اینکه جشنواره همزمان با آغاز امامت امام زمان(عج) در همدان آغاز به کار کرد، یادآور شد: بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک در آستانه هفته وحدت و ولادت پیامبر اکرم(ص) به پایان می رسد.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در این جشنواره ۴۰۰ هنرمند داخلی و خارجی در قالب ۵۲ گروه نمایشی به اجرای نمایش پرداختند و نمایش ها در هفت سالن مرکز استان و هشت سالن شهرستان ها و حواشی شهر همدان به اجرا درآمد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان اضافه کرد: کارگاه های آموزشی به مدت پنج شب در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و سالن آمفی تئاتر اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان برگزار شد.
احسانی با بیان اینکه این جشنواره با حضور تمام دستگاه های اجرایی استان برگزار شد، گفت: باید از تلاش این دستگاه ها تقدیر و تشکر به عمل آورد.
نقش تئاتر در تربیت بچه ها مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد نیز با بیان اینکه به نیابت از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اینجا حضور دارم، گفت: از تلاش و آفرینشگری  هنرمندان در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان سپاسگزارم. از همه کسانی که در برگزاری این رویداد هنری شرکت داشته اند به ویژه مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که حضور پررنگی در این جشنواره داشت، سپاسگزارم.
شهرام کرمی با بیان اینکه جشنواره بیست و ششم به پایان رسید اما وظیفه همه ما است که از همین امروز به فکر امانت های خداوند یعنی کودکان باشیم، افزود: باید تلاش کنیم تا دوره بعدی جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان را به نحو بهتری برگزار کنیم.
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم به ضرورت تئاتر معاصر اشاره کنیم آن تئاتر کودک است چرا که نقش تربیتی و آموزشی دارد، یادآور شد: تئاتر با استفاده از زبان کودکانه و آفرینشگری هنر می تواند در تربیت بچه های ایران اسلامی نقش جدی و اساسی داشته باشد.
جشنواره به زیبایی و خوبی برگزار شد دبیر بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان نیز گفت: حضور هنرمندان از شهرستان های دیگر موجب گرما و روشنایی در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان شد. ربع قرن تلاش مدیران قبلی جشنواره باعث شده است تا این جشنواره به زیبایی و خوبی برگزار شود.
مجید قناد ضمن تشکر ‌محبت همدانی ها در طول برگزاری جشنواره اظهار کرد: از نیروی انتظامی، صداوسیما، استانداری، فرمانداری، دبیر اجرایی و روابط عمومی ستاد برگزاری، گروه های هنری و کودکان حاضر در این جشنواره کمال تشکر را دارم.
مهمترین نیاز امروز جامعه هنری «آموزش» است معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی نیز با بیان اینکه فرهنگ نیاز اساسی جامعه امروز است، گفت: جشنواره با دورهمی و همراهی بزرگسال و کودکان برگزار می شود. به واسطه حضور شش ساله در معاونت و جلسات متعددی که با اهالی فرهنگ و هنر در استان های سراسر کشور داشته ام، به نتایجی رسیده ام که حاصل آن کتابی سه جلدی خواهد شد.
علی اصغر کاراندیش مهمترین نیاز امروز جامعه هنری را  آموزش دانست و تصریح کرد: باید به کسانی که در شهرهای مختلف کشور زندگی می کنند و استعداد دارند پراخته شود و آموزش نیاز اساسی آن ها است. تا فرهنگ جامعه ارتقاء نیابد تمام تلاش های ما در حوزه های سیاسی، اجتماعی و عمرانی به نتیجه نمی رسد.
وی با بیان اینکه فرهنگ در جامعه امروز مظلوم است، یادآور شد: فرهنگ نیاز به توجه دارد بنابراین از تمام مسئولان دولتی و مجلس می خواهیم که به توسعه پایدار فرهنگ جامعه و اعتلای آن کمک کنند چرا که این حوزه حیاتی امروز مغفول مانده است.
برگزاری ۲۰ دوره جشنواره تئاتر در همدان معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان نیز با بیان اینکه همدان نشان داده این توان را دارد که از ۲۶ دوره جشنواره تئاتر کودک و نوجوان، ۲۰ دوره را برگزار کند، اظهار کرد: با تلاش مسئولان وزارت ارشاد و مدیران استان بستر این کار مهم در همدان فراهم آمد.
مصطفی آزادبخت با اشاره به اینکه معتقدیم مکتب اسلام با همه جانبه نگری، نگاه ویژه ای به هنر و هنرمند دارد، افزود: سیاست و برنامه ریزی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این است که عرصه را برای فعالیت هنری فراهم کند تا تأثیرگذاری مثبت خود را در جامعه نشان دهد.
وی با بیان اینکه جشنواره برای بیستمین دوره در همدان برگزار می شود، خاطرنشان کرد: مردم همدان با فرهنگ، با اخلاق و میهمان نواز هستند و این توانمندی در همدان وجود داشته که از ۲۶ دوره جشنواره ۲۰ دوره در همدان برگزار شده است.
آزادبخت با تأکید بر اینکه برای رسیدن به کمال باید از خودمان شروع کنیم، گفت: هنرمند با هنر خود می تواند بیشترین اثر را در خودسازی جامعه داشته باشد و خوشبختانه در عرصه هنر نیز با سلامت و خودسازی، بسترسازی اجتماعی انجام شده است.
درخواست بازگشت جشنواره فیلم کودک به همدان نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: همدان ظرفیت مناسبی برای اجرای برنامه های مهم فرهنگی و هنری دارد.
حمیدرضا حاجی بابایی با بیان اینکه هنرمندان فضای شادی را برای مردم فراهم کردند، وجود هنر را در جامعه ضروری دانست و  یادآور شد: هنر حرکت مینیاتوری تربیت انسان است و هنرمند زیبایی های انسان را می شناسد و با هنرش به جامعه تقدیم می کند.
وی با بیان اینکه همدان یکی از آماده ترین استانها برای اجرای برنامه های فرهنگی در کشور به شمار می رود و سالن های زیادی در استان ساخته شده است، ادامه داد: اگر بخواهیم مفاهیم را به جامعه منتقل کنیم بهترین شیوه انتقال، هنر است و به همین علت مردم برای هنرمندان احترام قائل هستند.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمادگی در استان همدان برای برگزاری برنامه های فرهنگی بسیار بالاست، اظهار کرد: درخواست ما این است که وزارت ارشاد رایزنی های لازم را برای بازگشت جشنواره فیلم کودک و نوجوان به همدان انجام دهد.
بزرگداشت «رضا بابک» در ادامه آئین اختتامیه بزرگداشت «رضا بابک»، هنرمند توانمند و با سابقه هنر تئاتر برگزار شد. وی ضمن تشکر بابت این بزرگداشت گفت: تعدادی نمایش برای کودکان زیر دبستان دارم که در آرشیو صداوسیما است و امیدوارم این کارها از بین نرود، این کارها تاریخ  است و قابلیت ثبت شدن دارد و کاش شرایطی فراهم شود تا بتوانیم تجربیاتمان را در اختیار هنرمندان پرشور و پر ذوق قرار دهیم.
نمایش های برگزیده بخش محیط زیست در آئین اختتامیه معرفی شدند به طوریکه نمایش‌های «آینده مال بچه‌هاست» به کارگردانی هیام احمدی از اصفهان و «نقل مبارک و آقای طبیعت» به کارگردانی پژمان شاهوردی از لرستان در بخش خیابانی، «هرکسی توی دنیا یه شکل و رنگی داره» به کارگردانی حامد ترابی از همدان در بخش خردسال و «هوشنگ لاک‌پشته» به کارگردانی الکا هدایت از تهران در بخش کودک به عنوان نمایش‌های برگزیده در ارتباط با شعار «تئاتر، کودک، طبیعت» توسط اداره کل حفاظت از محیط زیست استان همدان مورد تقدیر قرار گرفتند معرفی برگزیدگان مرکز ملی استیژ ایران در بخش دیگری از مراسم هیئت داوران مرکز ملی استیژ ایران با انتشار بیانیه ای، نمایش های برگزیده بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان را اعلام کرد. در متن بیانیه آمده است: با توجه به تأکیدات همه ساله مرکز استیژ جهانی نسبت به اشتراک گذاشتن تجربیات و تلاش های کسانی که به طور مستمر برای کودکان و نوجوانان نمایش تولید می کنند ضمن حفظ استقلال و شخصیت فرهنگی کودکان و نوجوانان ایرانی، داوران این دوره مرکز ایرانی اسیتژ برای انتخاب آثار بهتر به نکاتی از جمله نوآوری و بدعت، وجود عناصر خلاقانه، توجه به مخاطبان از دیدگاه هنری و زمینه های فنی و تکنیکی نمایش ها توجه کرده اند.
داوران این دوره مرکز ملی اسیتژ متشکل از زهرا صبری، امیرحسین عسگری و مریم کاظمی اعلام می دارند انتخاب نمایش های بهتر در مقایسه با کیفیت مطلق نیست و از بین ۳۲ نمایش منتخب نهایی بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در چهار بخش خردسال، کودک، نوجوان و خیابانی ارزیابی صورت گرفته است و ضمن احترام به همه گروه های شرکت کننده که به مرحله حضور، اجرا و داوری جشنواره رسیده اند، برگزیدگان خود را اعلام می کنند. 
هیئت داوران انتظار دارد مرکز ملی اسیتژ و کلیه متولیان و دستاندرکاران تئاتر کودک و نوجوان بتوانند در مسیر وظیفه اصلی خویش که فراهم کردن تسهیلات اجراهای حرفه ای و بالا بردن ظرفیت های تولیدات مستمر اجرایی است، حرکت کنند و انتخاب و اعلام نمایش ها هر سال حرکت نمادینی برای یادآوری هدف اصلی باشد. 
بخش خردسال تندیس اسیتژ، لوح تقدیر و بیست و پنج میلیون ریال جایزه نقدی به نمایش «هر کی تو دنیا یک شکل و رنگی داره» به کارگردانی حامد ترابی به عنوان نمایش برگزیده، به خاطر طراحی میزانس و فضاسازی مناسب با موضوع و استفاده درست از ابزار    لوح تقدیر و پنج میلیون ریال جایزه نقدی به نمایش «دامن خیال انگیز من» به کارگردانی بهناز مهدیخواه به خاطر ایجاد لحظات بدیع در فرم به منظور روایت درست قصه نمایش   بخش کودک  لوح تقدیر و  پنج میلیون ریال جایزه نقدی به نمایش «کچل کفترباز» به کارگردانی آزاده انصاری به خاطر انضباط و انسجام گروه اجرایی و طراحی بستر مناسب برای رسیدن به هدف نهایی قصه نمایش   بخش نوجوان تندیس اسیتژ، لوح تقدیر و ۲۵ میلیون ریال به نمایش «به مرور زمان» به کارگردانی حسین اسدی به عنوان نمایش برگزیده، به خاطر طراحی میزانسن و فضاسازی مناسب با موضوع و استفاده درست از ابزار   لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال جایزه نقدی به نمایش «افسانه ماردوش» به کارگردانی محمد جهانپا به خاطر هدایت درست بازیگران در موقعیت های متفاوت و طراحی مناسب و کاربردی عروسک با توجه به قصه نمایش    بخش خیابانی تندیس اسیتژ، لوح تقدیر و مبلغ ۲۵ میلیون ریال جایزه نقدی به نمایش «یک چالش نه چندان کوچولو و خونه مادربزرگه» به کارگردانی نوراله لک به عنوان نمایش برگزیده به خاطر انتخاب و طراحی ویژه برای یک نمایش خیابانی مناسب موضوع ویژه نوجوانان و هدایت درست بازیگران    لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال جایزه نقدی به نمایش «وقتی که هفت سالم بود» به کارگردانی مهدی حبیبی به خاطر ایجاد تصاویر مناسب و موثر برای انتقال مفهوم به مخاطب نشان «مرغک زرین» مرکز ملی استیژ ایران نیز به رضا بابک هنرمند پیشکسوت تئاتر و تلویزیون اهدا شد.
بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه با دبیری مجید قناد در همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران برگزار شد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

موسیقی و هنرهای تجسمی
موسیقی و هنرهای تجسمی

آخرین اخبار

لایحه مربوط به پرونده برانکو در موعد مقرر ارسال شد
مدیر امور حقوقی باشگاه پرسپولیس گفت: لایحه مربوط به پرونده برانکو ایوانکوویچ امروز سه‌شنبه و در موعد مقرر برای C.A.S ارسال شد. پرونده بودیمیر نیز به صورت تک‌داور بررسی و اعلام رای می‌شود.
لاوروف: راهکار نظامی برای حل بحران لیبی بی‌فایده‌ است
وزیر خارجه روسیه و رئیس پارلمان وابسته به نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» طی گفت‌وگویی تلفنی با یکدیگر تأکید کردند که راهکار نظامی برای حل بحران لیبی فایده‌ای ندارد.
رایزنی تلفنی بوگدانف با کمیسیونر صلح و امنیت اتحادیه آفریقا
معاون وزیر خارجه روسیه و کمیسیونر صلح و امنیت اتحادیه آفریقا در تماسی تلفنی با یکدیگر در خصوص وضعیت سودان و لیبی رایزنی کردند.
سازمان ملل: بحران انسانی یمن، بدترین بحران جهان است
سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که بحران انسانی در یمن، بدترین بحران جهان است.
خسارت ۱۰۰ هکتاری آتش به خائیز -آتش‌ در ارتفاعات ادامه دارد
فرماندار شهرستان تنگستان گفت: برآورد اولیه از خسارت وارده آتش سوزی در منطقه خائیز این شهرستان حدود ۱۰۰ هکتار است.
آتش دهرود پس از ۵ روز خاموش شد -از فقر پوشش گیاهی تا فرسایش خاک
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: آتش سوزی منطقه دهرود دشتستان که از عصر جمعه آغاز شده بود غروب روز دوشنبه پس از ۵ روز به طور کامل خاموش شد، در این مدت چندین بار آتش خاموش و مجددا شعله ور میشد.
۱۴۶۰۰ واحد مسکونی محرومان در کل کشور افتتاح شد
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: ۱۴ هزارو ۶۰۰ واحد مسکونی محرومان در کل کشور امروز افتتاح و این واحدها تحویل صاحبان آنان شدند.
تمدید مهلت ˮانتخاب نحوه مدیریت سهام عدالتˮ
سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت از تمدید مهلت انتخاب روش مدیریت سهام عدالت تا ساعت 24 روز پانزدهم خردادماه خبر داد.
تقدیر وزیر بهداشت از رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری
وزیر بهداشت در نامه‌ای از اقدامات دکتر واعظی رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری در راه مبارزه با کرونا تقدیر کرد.
خاطرات همکاری مشترک‌ با علی لاریجانی ماندگار خواهد ماند
رئیس جمهوری گفت: از مدیریت خوب دوازده ساله دکتر علی لاریجانی در سه دوره مجلس و نقش ارزشمند وی در مسائل مهم کشور تقدیر می‌کنم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ونزوئلا از بانک مرکزی انگلیس شکایت کرد
بانک مرکزی ونزوئلا از همتای انگلیسی خود به دلیل مصادره طلاهای این بانک شکایت کرد.
از دست رفتن ۱۰۰ میلیون یورو به خاطر بحران کرونا
اتلتیکومادرید به دلیل بحران کرونا ۱۰۰ میلیون یورو از دست داد.
چندین کشته و زخمی در انفجاری در دیر الزور سوریه
رسانه‌های سوری گزارش دادند که در پی انفجار یک موتور سیکلت در پنجشنبه شب در شهر البصیره در حومه شمالی دیر الزور سوریه، چندین غیرنظامی کشته و زخمی شدند.
واکنش سازمان محیط زیست به خبر تعطیلی کلینیک پردیسان و اخراج دامپزشکان
مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به اینکه تعطیلی مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان صحت ندارد، توضیحاتی درباره عدم همکاری با دامپزشکان و کارکنان این مرکز ارائه داد.
حال و روز مختاباد در روزهای کرونایی +‌ صوت
در ادامه سلسله گفت‌وگوهای داریوش کاردان این‌ بار نوبت به عبدالحسین مختاباد ـ خواننده ـ رسید تا درباره روزهای خانه‌نشینی و حال و هوای این روزهایش سخن بگوید.
پیام تسلیت قادر آشنا برای درگذشت صدیقه کیانفر
کیانوش عیاری: این شایعات را باور نمی‌کنم!
سیاوشی: بودجه خسارات وارده از کروناویروس به مالکین سالن‌های سینما و تئاتر کافی نیست
جدیدترین مصوبات کارگروه بررسی آسیب‌های کرونا در سینما
یوتیوب مستند «مایکل مور» را حذف کرد
داریوش کاردان ۱۰ هنرمند را روی صندلی داغ نشاند
اجرای نمایشی از عادل بزدوده پس از کرونا
فیلم‌نامه زندگی و مبارزات شهید ابراهیم هادی نوشته می‌شود
تئاترهایی که بی‌خبر فروخته می‌شوند!
نمایش ۱۶ فیلم جشنواره کارلووی‌ واری در سینماهای چک