فراخوان مسجدجامعی برای کتابگردی

13:45 ۱۹۹ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 516 0
فراخوان مسجدجامعی برای کتابگردی

احمد مسجدجامعی، مبدع طرح کتابگردی با انتشار فراخوانی از مردم کتاب‌خوان و کتاب‌دوست برای حضور در ششمین دوره کتابگردی در سال ۱۳۹۸ دعوت کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، در متن این فراخوان آمده است: «شش سال از راه‌اندازی آیین مردمی کتابگردی می‌گذرد. شش سال پیش این آیین برای پشتیبانی از کتاب‌فروشی‌ها به عنوان کانون‌های ارتباط میان نویسندگان و خوانندگان و بخشی از فضای عمومیِ با نشاط و پویای شهری و قدردانی از کتاب‌فروشان شکل گرفت. از نخستین دوره این پویش، گروه بزرگی از فرهیختگان و نخبگان به دعوت‌کنندگان آن پیوستند و  به همراهی مردم در سراسر کشور با این حرکت کمک کردند.
امسال در حالی به استقبال برنامه کتابگردی می‌رویم که تحریم‌ها بر انتشار کتاب نیز تاثیر گذاشته و باعث گرانی قیمت کتاب شده و ممکن است این تاثیر به کم‌رونق شدن کتاب‌فروشی‌ها بیانجامد. کتاب‌فروشی‌ها بخشی از فضای عمومی جامعه هستند که انتقال فکر و دانش را تسهیل می‌کنند و خاموش شدن چراغ کتابفروشی‌ها آسیب‌هایی به دنبال دارد که نتایج آن برای جامعه فاجعه‌بار است.
در چنین شرایطی نباید بگذاریم چراغ کتاب‌فروشی‌ها خاموش یا کم‌نور شود، زیرا چراغ کتاب‌فروشی‌ها خانه‌های ما را نیز روشن می‌کند و نور امید را همچنان در دل‌های ما زنده نگه می دارد. ما می‌توانیم با حضور خود در کتاب‌فروشی‌ها و خرید کتاب به روشن ماندن این چراغ‌ها کمک کنیم و شهر و خانه‌هایمان را روشن نگه داریم.
همراه با گروهی از فرهیختگان از مردم شریف ایران دعوت می‌کنیم به منظور احیای فرهنگ کتاب‌خوانی و خرید کتاب از کتاب‌فروشی‌ها، روز پنج‌شنبه ۳۰ آبان با حضور پرشور در قالب گروه‌های دانش‌آموزی، دانشجویی، خانوادگی، دوستانه و ... در کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور و خرید کتاب از ناشران، نویسندگان، مترجمان و مشاغل مرتبط با تولید کتاب کشورمان تقدیر کنند.
از اهل قلم، روحانیون، هنرمندان، آموزگاران، استادان، اصحاب فکر، فرهنگ و اندیشه، پدیدآورندگان کتاب، شخصیت‌های سیاسی  و چهره‌های برجسته و مورد احترام مردم نیز دعوت می‌کنیم همچون سال‌های گذشته ضمن حضور در کتاب‌فروشی‌ها و خرید کتاب با پشتیبانی از این حرکت مردمی به رونق و استمرار آن یاری رسانده و به شکل‌گیری و گسترش فضای گفت‌وگوی عمومی با محوریت کتاب کمک کنند.
از روزنامه‌نگاران، مدیران رسانه‌های مکتوب، صدا و سیما و فعالان شبکه‌های اجتماعی نیز درخواست می‌کنیم با دعوت از مردم و فرهیختگان و انعکاس حضور مردم در کتاب‌فروشی‌ها به یاری این حرکت بیایند.
همچنین از گروه‌های ترویج کتاب‌خوانی، باشگاه‌های  کتاب‌خوانی، نهادهای غیردولتی فعال در حوزه کتاب در شهرها و روستاهای  سراسر کشور  دعوت می‌کنیم با حضور در کتاب‌فروشی‌ها به ترویج کتاب‌خوانی کمک کنند. امیدوارم با تلاش همگانی،  حضور در کتاب‌فروشی ها و خرید کتاب به یکی از عادت‌های همیشگی‌مان تبدیل شود تا هم اقتصاد نشر رونق گیرد و چرخِ آن به حرکت خود ادامه دهد و هم امید و نگاه به آینده در فضای فکر و فرهنگ کشور تداوم داشته باشد.
وعده دیدار ما پنجشنبه ۳۰ آبان در کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور» بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab.ketab.ir بارگذاری شده است.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

وزیر سابق عراقی: دولت پرونده شهید ˮالمهندسˮ را بسته است
وزیر سابق عراقی، دولت این کشور را به بستن پرونده شهادت نایب رئیس حشد شعبی در حمله وحشیانه آمریکا متهم کرد.
تصویب ۳ قطعنامه درباره عراق، سومالی و سودان جنوبی در نشست شورای امنیت
شورای امنیت سازمان ملل در نشست غیر رسمی روز جمعه سه قطعنامه درباره عراق، سومالی و سودان جنوبی تصویب کرد.
ˮاقدامات آمریکا علیه هنگ کنگ محکوم به شکست استˮ
روزنامه وابسته به حزب کمونیست چین در سرمقاله‌ای عنوان کرد، اقدام اخیر دولت آمریکا در پایان دادن به یک سری امتیازات تجاری ویژه برای هنگ کنگ "مداخله فاحش در امور داخلی چین محسوب شده و محکوم به شکست است".
ارتش ترکیه پایگاه‌های خود را در ادلب تقویت کرد
ارتش ترکیه تجهیزات نظامی و لجستیکی خود را برای تقویت پست‌های دیده‌بانی‌اش در مناطق کاهش تنش ادلب افزایش داد.
تجمع معترضان لبنانی مقابل وزارت کشور- ارتش: از تظاهرات مسالمت آمیز حمایت می‌کنیم
ارتش لبنان اعلام کرد، از حق آزادی تظاهرات و بیان مسالمت آمیز عقاید حمایت می‌کند اما در عین حال اجازه نمی‌دهد مقرهای رسمی و نهادهای دولتی و غیر دولتی مورد حمله قرار گرفته و آسیب ببینند.
ازسرگیری پرداخت‌های مالی بغداد به اقلیم کردستان عراق
به دنبال اعلام امادگی اقلیم کردستان عراق برای تحویل درآمد حاصل از صادرات نفت به بغداد، دولت مرکزی این کشور نیز تصمیم به ازسرگیری پرداخت مالی به اقلیم گرفت.
منع آمد و شد ۲ روزه در ۱۵ استان ترکیه
اعلام منع آمد و شد دو روزه که از نیمه شب جمعه در ۱۵ استان در ترکیه آغاز شده بخشی از اقدامات به منظور ریشه کنی کووید-۱۹ است.
کشف بیش از ۸۰۰ تن مواد مخدر توسط ناجا در سال ۹۸
جانشین فرمانده ناجا گفت: سال گذشته در کل کشور بیش از ۹۰۰ تن کشفیات انواع مواد مخدر داشتیم که بیش از ۸۰۰ تن از این رقم را ناجا کشف کرده که بیش از ۹۵ تن از این کشفیات در نقاط صفر مرزی بوده است.
کشف بیش از 17 میلیون ارز و دستگیری 57 تن
جانشین رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا از کشف بیش از 17 میلیون انواع ارز و 6400 گرم طلا در اولین طرح سراسری مقابله با اخلالگران بازار ارز در کشور خبر داد.
پرتغال ۵.۴ ریشتر لرزید
سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا از وقوع زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۴ ریشتر در پرتغال خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف‌پور: درگیری یک کشتی‌گیر با تختی صحت ندارد
دارنده ۲ طلا و یک نقره جهان و یک برنز المپیک و همدوره‌ای جهان پهلوان تختی، گفت: قسمتی از فیلم جهان پهلوان تختی که نشان دهنده درگیری یکی دو کشتی‌گیر با او در رختکن است، صحت ندارد چرا که همه تیم او را دوست داشتند و احترام زیادی برای او قائل بودند.
دیاباته به تهران بازگشت
مهاجم اهل مالی استقلال پس از دریافت مطالباتش به ایران بازگشت.
ادغام یا الحاق؛ سرنوشت معاونت فرهنگی قوه‌قضائیه چه می‌شود؟
در حالی که پیش از این صحبت از ادغام معاونت‌های پیشگیری و فرهنگی قوه‌قضائیه در میان بود، اما حالا الحاق معاونت فرهنگی در معاونتی دیگر مطرح است.
ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد
رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را از امروز (جمعه) قطع خواهد کرد.
کاهش حریق فضای سبز در گرو اندیشیدن راهکارهای لازم
طبق آماری که آتش‌نشانی تهران اعلام کرده در سالی که گذشت حدود یک چهارم آتش‌سوزی‌های رخ داده در پایتخت مربوط به فضای سبز بوده است؛ فضاهایی که امسال نیز نگرانی‌ زیادی در مورد وقوع حریق در آن‌ها وجود دارد و متاسفانه از ابتدای سال تاکنون مواردی از حریق نیز در آن رخ داده است. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به بررسی این موضوع پرداخته است.
«لنین و انقلاب اکتبر» منتشر شد
«یک هفته با چخوف» برگزار می‌شود
سیروس مشفقی درگذشت
وقتی کرونا خوراک شاعر می‌شود
پیشنهاد ساخت سریال «مجوس» به کارگردان «چرنوبیل»
انتشار کتاب جدید «دیوید اتنبرو»
برگزاری غیرمتمرکز نمایشگاه کتاب فرانکفورت
انتشار «بخشنده‌ ستارگان» جوجو مویز
شعرخوانی مهدی اخوان لنگرودی+فیلم
ادامه فروش موفق «جایی که خرچنگ‌ها آواز می‌خوانند»