ویژگی‌های امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

13:08 ۲۰۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 486 0
ویژگی‌های امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

در مراسم تجدید میثاق اهالی کتاب، اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب و کتابداران با آرمان‌های امام خمینی(ره)، از ویژگی‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی سخن گفته شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مراسم تجدید میثاق اهالی کتاب، اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب و کتابداران با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی همزمان با بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه (۲۱ آبان‌ماه) با حضور نیکنام حسینی‌پور؛ دبیر هفته کتاب، علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اهالی کتاب در حرم مطهر امام راحل برگزار شد.

نیکنام حسینی‌پور در این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن ایام هفته وحدت و سالروز تولد پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) گفت: فرارسیدن بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران را به ۷۰ سازمان و نهادی که در برگزاری این رویداد فرهنگی مشارکت دارند، تبریک عرض می‌کنم.

مدیرعامل خانه کتاب با تاکید بر اهمیت کتاب در دین اسلام بیان کرد: معجزه پیامبر اکرم(ص) کتاب بود و تمدن اسلامی از همان آغاز ظهور اسلام شروع خودش را با نوای خوش «اقراء» آغاز کرد و اولین سرود زندگی را که بیشتر آن روز و امروز با نوای پیامبر رحمت شنید، موسیقی خواندن بود.

حسینی‌پور ادامه داد: خواندن، مطالعه، تدبر و تفکر اساس دین مبین اسلام را تشکیل می‌دهد و بارها در قرآن انسان‌ها به آن دعوت شده‌اند. در قرآن مجید نیز واژه «کتاب» به معنای نوشتن ۳۶۰ بار به کار رفته است. از این‌رو می‌توان گفت دین اسلام دین اندیشه، دانایی، دانش، کتاب و معنویت و پرچمدار کتاب و کتابخوانی است. همچنین خداوند در این کتاب به قلم و هر آن‌چه با آن نوشته می‌شود، قسم یاد کرده است.

ویژگی‌های امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

او با اشاره به اندیشه‌های قرآن در آموزه‌های انقلاب اسلامی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با رهبری حضرت امام خمینی(ره) بر اساس این آموزه‌ها شکل گرفت و بنیانگذار این انقلاب و جانشین بزرگوارشان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، همیشه دغدغه کتاب و مطالعه را داشته‌اند.

دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با برشمردن ویژگی‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: نخستین ویژگی امام خمینی(ره) ناقد بودن و توجه ایشان به نقد بود. در حقیقت استشهار امام خمینی(ره) به نقد کتاب است. امام خمینی(ره) بود که بر کتاب «اسرار هزار ساله» حکمی‌زاده نقد نوشت و به دلیل نگارش کتاب «کشف الاسرار» یک ماه کلاس‌های خود را در تعطیل کرد.

او ادامه داد: این‌که فقیهی برای نقد یک کتاب، کتابی بنویسد از نوادر تاریخ کتاب در ایران است زیرا معمولا مقاله یا یادداشتی درباره کتاب نوشته می‌شود.

حسینی‌پور دومین ویژگی امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی را تالیفات و آثار قلمی ایشان دانست و گفت: ایشان شخصیتی بودند که در حوزه شعر و نقد ادبی نظر داشتند و با کتاب مانوس بودند، یعنی در زندگی حضرت امام کتاب نقش اول را داشته است. همچنین تعداد تالیفات ایشان نشان می‌دهد که ایشان یک زندگی کتاب‌محور داشته‌اند.

دبیر هفته کتاب دیگر ویژگی امام خمینی(ره) را توجه به کتابخانه‌ها حتی در ایام پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: ‌توجه ایشان به کتابخانه و حفظ و گسترش آن‌ها به عنوان یک میراث فرهنگی و معنوی نشان می‌دهد که ایشان از دوران جوانی تا کهولت، اهتمامشان به کتاب فراموش نشده و می‌تواند برای بسیاری از دولتمردان و حوزویان یک الگو باشد. ایشان کتابخانه را به عنوان مهمترین محل نام می‌برند و در یادداشتی که در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۱۶ به همراه دوستانشان در دفتر کتابخانه تربیت تبریز نگاشته‌اند، به این موضوع اشاره دارند: «‌کتابخانه دولتی تبریز را با آقایان حاجی آقا روح‌الله و حاجی میرزا ابولفضل نجم‌آبادی و آقا سیدصادق لواسانی سیاحت و برای استفاده مطالب علمی و ادبی بهترین محل، و زحمات مدیر و سیستم آن را قابل تمجید و اعجاب یافتیم»‌.

حسینی‌پور اظهار کرد: اگر به مانند ایشان و جانشینشان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، این علاقه‌ای که به کتاب وجود داشت و دارد، تسری داده شود، وضعیت بهتری در حوزه کتاب خواهیم داشت. باید این نگاه در این زمانه به بدنه اجرایی کشور منتقل شود. به قول مقام معظم رهبری، کتاب و کتابخوانی باید وارد زندگی مردم و به یک عادت رفتاری تبدیل شود.

دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در پایان خاطرنشان کرد:‌ باید نسبت به بازخوانی و بازگویی این افکار و نگاه‌ها همت کرد تا به ملکه ذهنی تبدیل شوند تا روزهای بهتری برای کتاب و کتابخوانی و حال خوش خواندن در هفته کتاب رقم بخورد.

ویژگی‌های امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

معرفی کتاب «سیره نبوی»

در ادامه این مراسم علیرضا مختارپور - دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور - با اشاره به حضور مجدد اهالی کتاب، اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب و کتابداران در حرم امام خمینی(ره) و تبریک هفته وحدت، به معرفی کتاب «سیری در سیره نبوی» اثر استاد مطهری پرداخت و گفت: این کتاب سیره و رفتار پیامبر را معرفی می‌کند و چند اصل را به عنوان اصول سیره نبوی برمی‌شمارد. این اصول عبارتند از ساده‌زیستی، عزتمندی، پافشاری در مبانی، عدم مسامحه در اصول و مهربانی با اقشار مختلف. همچنین اصولی بودند که پیامبر اکرم(ص) التزام داشتند که حتما آن‌ها را انجام ندهند مانند نپذیرفتن ذلت.

او افزود: اگر انقلاب ما توسط امام خمینی(ره) پیروز شد دلیلش آن بود که با مستکبران سازش نکرد و وارد هیچ معامله سیاسی نشد و کشور ایران را که تا آن زمان گمنام بود به یک قدرت تاثیرگذار در جهان تبدیل کرد. همچنین به دلیل پایبندی به همان اصول است که به رغم تمامی مشکلات، خلف ایشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توانسته‌اند کشور را به جلو هدایت کنند.

مختارپور خاطرنشان کرد: اگر قرار است کتابداران در مسئولیت اجتماعی و فرهنگی خود موفق باشند باید این اصول را ملکه ذهن خود کنند و با بهره‌گیری از اصول سیره نبوی به وظایف خود در زندگی بپردازیم.

بر اساس این گزارش، همچنین در این مراسم از مزار همسر بنیانگذار انقلاب اسلامی، آیت‌الله توسلی، آیت‌الله بروجردی طباطبایی و دکتر بروجردی بازدید و بر مزار آن‌ها فاتحه‌ای خوانده شد.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab.ketab.ir بارگذاری شده است.

  


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

زهرا یزدانی: مسئولان رده بالا کشتی بانوان را قبول ندارند- دبیر پای حرفش  می‌ماند
بانوی مدال آور کشتی آلیش بانوان از بی‌توجهی مسئولان رده بالای ورزش کشور به کشتی بانوان انتقاد کرد و گفت: آنها رشته ما را قبول ندارند.
همه چیز درباره ماده مخدر «تسبیح»
«تسبیح» یک نوع ماده مخدر اعتیاد آور است که عوارض متعددی دارد و راه برگشتی برای فرد مصرف کننده باقی نمی‌گذارد.
مهمترین عامل انتقال کرونا
علیرضا زالی،فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۷۱ بیمار در بخش های عادی مراکز درمانی استان تهران به عنوان موارد قطعی جدید ابتلا به کرونا و ۷۲ بیمار نیز در بخش های مراقبت های ویژه بستری شده اند.
صداقت قطعه گم‌شده استقلال است- ما امکانات اجرای پروتکل‌های بهداشتی را نداریم
کاپیتان تیم فوتبال استقلال ضمن تشریح وضعیت این تیم در ایام آماده‌سازی برای از سرگیری مسابقات لیگ برتر فوتبال، ابراز امیدواری کرد که ادامه لیگ برتر با سلامتی بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها همراه باشد.
تصادف ۲ دستگاه اتوبوس بین شهری در بلوار خلیج فارس
با تشریح این خبر اظهار داشت: ساعاتی پیش براثر برخورد ۲ دستگاه اتوبوس برون شهری به مقصد شیراز جهرم در بلوار خلیج فارس، ۱۰ نفر مصدوم شدند.
ریزگردها به جان هوای بندرعباس افتاد
اداره کل محیط زیست هرمزگان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: میانگین ذرات با قطر ۱۰ میکرون در بندرعباس برابر با ۲۳۰ میکرو گرم بر متر مکعب و میزان حداقل و حداکثر غلظت ۹۸ و۳۸۶میکرو گرم بر متر مکعب بوده است.
رد میانجی‌گری آمریکا درباره اختلافات مرزی با چین توسط هند
«راجناث سینگ» وزیر دفاع هند گفت که کشورش به دنبال دفاع از شکوه خود در اختلاف مرزی با چین بوده و مصمم است که اختلافات را از طریق مذاکرات حل کند.
نیروها تا مهار کامل آتش سوزی خائیز در آماده باش هستند
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اکنون نیروها به صورت آماده باش در منطقه حضور دارند و تا اتمام و مهار کامل آتش به صورت آماده باش هستند.
حالت فوق‌العاده در لس‌آنجلس اعلام شد
در پی تشدید ناآرامی‌ها و اعتراضات در شهر لس‌آنجلس به دلیل قتل مرد سیاه‌پوست توسط پلیس شهر مینه‌سوتا، «گاوین نیوسام» فرماندار ایالت کالیفرنیا در لس‌آنجلس حالت فوق‌العاده اعلام کرد.
اعلام قرنطینه سراسری در ابوظبی
مقامات اماراتی به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا در ابوظبی بزرگترین شیخ نشین این کشور قرنطینه سراسری اعلام کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زهرا یزدانی: مسئولان رده بالا کشتی بانوان را قبول ندارند- دبیر پای حرفش  می‌ماند
بانوی مدال آور کشتی آلیش بانوان از بی‌توجهی مسئولان رده بالای ورزش کشور به کشتی بانوان انتقاد کرد و گفت: آنها رشته ما را قبول ندارند.
همه چیز درباره ماده مخدر «تسبیح»
«تسبیح» یک نوع ماده مخدر اعتیاد آور است که عوارض متعددی دارد و راه برگشتی برای فرد مصرف کننده باقی نمی‌گذارد.
صداقت قطعه گم‌شده استقلال است- ما امکانات اجرای پروتکل‌های بهداشتی را نداریم
کاپیتان تیم فوتبال استقلال ضمن تشریح وضعیت این تیم در ایام آماده‌سازی برای از سرگیری مسابقات لیگ برتر فوتبال، ابراز امیدواری کرد که ادامه لیگ برتر با سلامتی بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها همراه باشد.
دو جوان عامل حریق بوستان ولایت دستگیر شدند
رییس اداره فضای سبز منطقه ١٩ تهران با اعلام این‌که دو جوان عامل آتش‌سوزی بوستان ولایت بودند، گفت: بر اساس اطلاعات رسیده، این دو جوان توسط نیروی انتظامی دستگیر شده‌اند.
نگاهی به کیا سلتوس ۲۰۲۱
این گزارش به مروری بر مشخصات و قابلیتهای خودروی جدید و شاسی بلند کیا سلتوس ۲۰۲۱ می پردازد.
حسن توفیق درگذشت
معرفی‌ برگزیدگان بخش ویژه «مهرگان ادب»
بررسی خانه «به‌آذین» در دستور کار میراث فرهنگی
انتشار «ایران تنها قربانی سیاست‌های آمریکا نیست»
معرفی برترین کتاب‌های علوم اجتماعی و کلیات
ادامه اعتراض به «خاک‌سپاری در مزار مهرداد بهار»
یک انتصاب و یک تودیع در معاونت فرهنگی ارشاد
«سه‌نقطه» جدید منتشر شد
یک قرن «دوستت دارم» در «وزن‌ دنیا»
معرفی رمان‌های برگزیده «مهرگان ادب»