ویژگی‌های امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

13:08 ۲۵ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 153 0
ویژگی‌های امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

در مراسم تجدید میثاق اهالی کتاب، اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب و کتابداران با آرمان‌های امام خمینی(ره)، از ویژگی‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی سخن گفته شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، مراسم تجدید میثاق اهالی کتاب، اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب و کتابداران با آرمان‌های بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی همزمان با بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه (۲۱ آبان‌ماه) با حضور نیکنام حسینی‌پور؛ دبیر هفته کتاب، علیرضا مختارپور؛ دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و اهالی کتاب در حرم مطهر امام راحل برگزار شد.

نیکنام حسینی‌پور در این مراسم ضمن تبریک فرارسیدن ایام هفته وحدت و سالروز تولد پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) گفت: فرارسیدن بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران را به ۷۰ سازمان و نهادی که در برگزاری این رویداد فرهنگی مشارکت دارند، تبریک عرض می‌کنم.

مدیرعامل خانه کتاب با تاکید بر اهمیت کتاب در دین اسلام بیان کرد: معجزه پیامبر اکرم(ص) کتاب بود و تمدن اسلامی از همان آغاز ظهور اسلام شروع خودش را با نوای خوش «اقراء» آغاز کرد و اولین سرود زندگی را که بیشتر آن روز و امروز با نوای پیامبر رحمت شنید، موسیقی خواندن بود.

حسینی‌پور ادامه داد: خواندن، مطالعه، تدبر و تفکر اساس دین مبین اسلام را تشکیل می‌دهد و بارها در قرآن انسان‌ها به آن دعوت شده‌اند. در قرآن مجید نیز واژه «کتاب» به معنای نوشتن ۳۶۰ بار به کار رفته است. از این‌رو می‌توان گفت دین اسلام دین اندیشه، دانایی، دانش، کتاب و معنویت و پرچمدار کتاب و کتابخوانی است. همچنین خداوند در این کتاب به قلم و هر آن‌چه با آن نوشته می‌شود، قسم یاد کرده است.

ویژگی‌های امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

او با اشاره به اندیشه‌های قرآن در آموزه‌های انقلاب اسلامی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با رهبری حضرت امام خمینی(ره) بر اساس این آموزه‌ها شکل گرفت و بنیانگذار این انقلاب و جانشین بزرگوارشان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، همیشه دغدغه کتاب و مطالعه را داشته‌اند.

دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با برشمردن ویژگی‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در حوزه کتاب و کتابخوانی گفت: نخستین ویژگی امام خمینی(ره) ناقد بودن و توجه ایشان به نقد بود. در حقیقت استشهار امام خمینی(ره) به نقد کتاب است. امام خمینی(ره) بود که بر کتاب «اسرار هزار ساله» حکمی‌زاده نقد نوشت و به دلیل نگارش کتاب «کشف الاسرار» یک ماه کلاس‌های خود را در تعطیل کرد.

او ادامه داد: این‌که فقیهی برای نقد یک کتاب، کتابی بنویسد از نوادر تاریخ کتاب در ایران است زیرا معمولا مقاله یا یادداشتی درباره کتاب نوشته می‌شود.

حسینی‌پور دومین ویژگی امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی را تالیفات و آثار قلمی ایشان دانست و گفت: ایشان شخصیتی بودند که در حوزه شعر و نقد ادبی نظر داشتند و با کتاب مانوس بودند، یعنی در زندگی حضرت امام کتاب نقش اول را داشته است. همچنین تعداد تالیفات ایشان نشان می‌دهد که ایشان یک زندگی کتاب‌محور داشته‌اند.

دبیر هفته کتاب دیگر ویژگی امام خمینی(ره) را توجه به کتابخانه‌ها حتی در ایام پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد و گفت: ‌توجه ایشان به کتابخانه و حفظ و گسترش آن‌ها به عنوان یک میراث فرهنگی و معنوی نشان می‌دهد که ایشان از دوران جوانی تا کهولت، اهتمامشان به کتاب فراموش نشده و می‌تواند برای بسیاری از دولتمردان و حوزویان یک الگو باشد. ایشان کتابخانه را به عنوان مهمترین محل نام می‌برند و در یادداشتی که در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۱۶ به همراه دوستانشان در دفتر کتابخانه تربیت تبریز نگاشته‌اند، به این موضوع اشاره دارند: «‌کتابخانه دولتی تبریز را با آقایان حاجی آقا روح‌الله و حاجی میرزا ابولفضل نجم‌آبادی و آقا سیدصادق لواسانی سیاحت و برای استفاده مطالب علمی و ادبی بهترین محل، و زحمات مدیر و سیستم آن را قابل تمجید و اعجاب یافتیم»‌.

حسینی‌پور اظهار کرد: اگر به مانند ایشان و جانشینشان، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، این علاقه‌ای که به کتاب وجود داشت و دارد، تسری داده شود، وضعیت بهتری در حوزه کتاب خواهیم داشت. باید این نگاه در این زمانه به بدنه اجرایی کشور منتقل شود. به قول مقام معظم رهبری، کتاب و کتابخوانی باید وارد زندگی مردم و به یک عادت رفتاری تبدیل شود.

دبیر بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در پایان خاطرنشان کرد:‌ باید نسبت به بازخوانی و بازگویی این افکار و نگاه‌ها همت کرد تا به ملکه ذهنی تبدیل شوند تا روزهای بهتری برای کتاب و کتابخوانی و حال خوش خواندن در هفته کتاب رقم بخورد.

ویژگی‌های امام خمینی(ره) در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی

معرفی کتاب «سیره نبوی»

در ادامه این مراسم علیرضا مختارپور - دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور - با اشاره به حضور مجدد اهالی کتاب، اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب و کتابداران در حرم امام خمینی(ره) و تبریک هفته وحدت، به معرفی کتاب «سیری در سیره نبوی» اثر استاد مطهری پرداخت و گفت: این کتاب سیره و رفتار پیامبر را معرفی می‌کند و چند اصل را به عنوان اصول سیره نبوی برمی‌شمارد. این اصول عبارتند از ساده‌زیستی، عزتمندی، پافشاری در مبانی، عدم مسامحه در اصول و مهربانی با اقشار مختلف. همچنین اصولی بودند که پیامبر اکرم(ص) التزام داشتند که حتما آن‌ها را انجام ندهند مانند نپذیرفتن ذلت.

او افزود: اگر انقلاب ما توسط امام خمینی(ره) پیروز شد دلیلش آن بود که با مستکبران سازش نکرد و وارد هیچ معامله سیاسی نشد و کشور ایران را که تا آن زمان گمنام بود به یک قدرت تاثیرگذار در جهان تبدیل کرد. همچنین به دلیل پایبندی به همان اصول است که به رغم تمامی مشکلات، خلف ایشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توانسته‌اند کشور را به جلو هدایت کنند.

مختارپور خاطرنشان کرد: اگر قرار است کتابداران در مسئولیت اجتماعی و فرهنگی خود موفق باشند باید این اصول را ملکه ذهن خود کنند و با بهره‌گیری از اصول سیره نبوی به وظایف خود در زندگی بپردازیم.

بر اساس این گزارش، همچنین در این مراسم از مزار همسر بنیانگذار انقلاب اسلامی، آیت‌الله توسلی، آیت‌الله بروجردی طباطبایی و دکتر بروجردی بازدید و بر مزار آن‌ها فاتحه‌ای خوانده شد.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان‌ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود. همچنین فایل پوستر و تیزر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب به نشانی اینترنتی hafteyeketab.ketab.ir بارگذاری شده است.

  


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
معتقد بودیم استعاره و تشبیه دیگر جواب نمی‌دهد
توضیحات دفتر توسعه کتاب درباره روند ممیزی
معرفی نامزدهای جشنواره «نقد کتاب» در ۲ گروه دیگر
انتشار ترجمه دیگری از کتاب جدید اپرا وینفری
بازمعرفی کتاب «یک محسن عزیز»
۳۰ آذر؛ آخرین مهلت شرکت در انتخاب پایتخت کتاب ایران
بی‌توجهی به انتشار کتاب برای کودکان نابینا
مسأله‌ای که ایران را بد معرفی می‌کند
معرفی نامزدهای جشنواره نقد کتاب در ۲ گروه دیگر
بازگرداندن تابعیت «میلان کوندرا» پس از ۴۰ سال