اتحادیه اروپا دنبال تحریم‌ ترکیه به خاطر حفاری در سواحل قبرس- آنکارا: به حفاری ادامه می‌دهیم

09:38 ۲۵ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 46 0
اتحادیه اروپا دنبال تحریم‌ ترکیه به خاطر حفاری در سواحل قبرس- آنکارا: به حفاری ادامه می‌دهیم

ماه‌هاست که ترکیه با حفاری گاز در سواحل جزیره قبرس در دریای مدیترانه برای اتحادیه اروپا مشکل ایجاد کرده است. اتحادیه اروپا برای توقف این حفاری‌ها قصد دارد تحریم‌هایی علیه ترکیه وضع کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) تحریم‌هایی را علیه ترکیه به دلیل "حفاری‌های غیرقانونی" این کشور برای اکتشاف گاز طبیعی در آبهای ساحلی جزیره قبرس در دریای مدیترانه اعلام کرد.
به گزارش دویچه‌وله، قرار است دارایی افراد یا شرکت‌های که در اکتشاف به گفته اتحادیه اروپا "غیرقانونی" گاز در قبرس شرکت می‌کنند، مسدود شود. علاوه بر آن وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل تصمیم گرفته‌اند برای افراد تحریم شده محدودیت‌های مسافرتی ایجاد شود.
اتحادیه اروپا با تصویب این مقررات، تحریم‌ افراد یا شرکت‌هایی را که در فعالیت‌های حفاری ترکیه مشارکت دارند را امکان‌پذیر کرده است.
اگرچه اتحادیه اروپا هنوز هیچ شرکت یا مقام ترکیه‌ای را در فهرست تحریمی خود قرار نداده اما کشورهای عضو این اتحادیه می‌توانند نام افراد و نهادهایی را که به نظرشان در حفاری‌های ترکیه در دریای مدیترانه مشارکت دارند در این فهرست بگنجانند.
لیست تحریمی اتحادیه اروپا فعلا خالی است اما در مرحله بعد این فهرست باید با اسامی و شرکت‌های خاص تکمیل شود. تهیه چنین فهرستی می‌تواند مدت‌ها طول بکشد و حتی ممکن است این قضیه به دادگاه هم کشیده شود.
دیپلمات‌های اتحادیه اروپا تاکنون زمان مشخصی را برای تهیه لیست تحریمی علیه ترکیه اعلام نکرده‌اند. دو دیپلمات اروپایی گفتند که پیش‌برد تحریم‌های اتحادیه اروپا به ترکیه فرصت می‌دهد به حفاری‌هایی که از نقطه نظر اتحادیه اروپا "غیرقانونی" است پایان دهد.
اتحادیه اروپا با این تحریم‌ها به ترکیه فشار می‌آورد تا فعالیت‌های حفاری‌ خود در سواحل جزیره قبرس در دریای مدیترانه را متوقف کند. در ماه ژوئیه سال جاری اتحادیه اروپا اولین اقدامات تنبیهی خود را علیه ترکیه آغاز کرد و قرار شد ترکیه از سال ۲۰۲۰ بودجه کمتری از اتحادیه اروپا دریافت کند و مذاکرات درباره توافق‌نامه حمل و نقل هوایی نیز به حالت تعلیق درآمده است.
ترکیه ادعاهای مربوط به حفاری غیرقانونی در سواحل قبرس را رد می‌کند و می‌گوید که حفاری‌ها برای اکتشاف گاز طبیعی در داخل مرزهای دریایی این کشور انجام می‌گیرد.
این کشور با حفاری‌های خود قصد دارد سهم بخش ترک‌نشین قبرس را در تجارت گاز طبیعی تضمین کند.
پاسخ ترکیه در پی پیام تهدید آمیز اتحادیه اروپا، وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که این کشور به رغم مجازات‌های در نظر گرفته شده از سوی بروکسل به فعالیت‌های حفاری خود در منطقه یاد شده ادامه می‌دهد.
در این بیانیه آمده است: «اینکه ترکیه در خصوص حقوق خود در شرق مدیترانه عقب نشینی کند انتظاری بیهوده است. بدون هیچ شکی ما فعالیت‌های حفاری خود را به روال همیشگی ادامه می دهیم»
جمهوری قبرس عضو اتحادیه اروپاست. ارتش ترکیه در بخش شمالی این جزیره مستقر است. در سال‌های گذشته پیدا شدن گاز در سواحل این جزیره باعث شده است که مناقشه بخش جنوبی (عموما یونانی‌نشین) و بخش شمالی عموما (ترک‌نشین) مجددا تشدید شود.
کنسرن‌های انرژی غربی منابع غنی گاز در قبرس کشف کرده‌اند. آنکارا ضمن مخالفت با فعالیت این شرکت‌ها گفته است که حفاری‌های این شرکت‌ها بدون اجازه و تائید بخش شمالی انجام گرفته است و فعالیت‌های حفاری کنسرن‌ها تا زمانی که مناقشه قبرس حل نشده نباید ادامه یابد.
جزیره قبرس در دریای مدیترانه از سال ۱۹۷۴ به دو بخش ترک‌نشین در شمال و یونانی‌نشین در جنوب تقسیم شده است. در آن زمان ارتش ترکیه بر شمال این جزیره تسلط یافت و جمهوری ترک قبرس شمالی را بنیاد نهاد و بخش جنوبی این جزیره که یونانی‌نشین است به اتحادیه اروپا پیوسته است.
این جمهوری تنها توسط آنکارا به رسمیت شناخته شده است. ده‌ها سال است که مذاکره برای وحدت این جزیره به دلیل مخالفت بخش شمالی ترک‌نشین جزیره با طرح‌های سازمان ملل متحد به نتیجه‌ای نرسیده است.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
ترامپ به دنبال توقف تحرکات کره شمالی است
ˮدرخواست ترامپ از کره جنوبی برای هزینه‌های بیشتر، یک شکاف غیرضروری استˮ
رئیس ارتش کره شمالی از اظهارات ترامپ ناامید شده است
زلمای خلیلزاد وارد کابل شد
انتقال سه هواپیمای حامل سلاح از امارات به اربیل
ائتلاف سنی عراق تمایلی برای تصدی سمت نخست وزیری ندارد