تهدید سلامت روان زنان و کودکان با ترویج چند همسری

09:21 ۳۲ روز و ۱ ساعت پیش ایسنا 210 0
تهدید سلامت روان زنان و کودکان با ترویج چند همسری

یک روان شناس نسبت به تهدید امنیت روانی زنان در خانواده با ترویج فرهنگ چند همسری گفت: در صورتی که زنان نتوانند در خانواده احساس امنیت کنند، این احساس ناخشنودی در وهله اول به فرزندان منتقل می‌شود و آرامش روانی آنان را نیز سلب می‌کند.

ایسنا

سعیده امینی کاشانی در گفت‌وگو با ایسنا،  در واکنش به برخی تبلیغات درباره ترویج چندهمسری با بیان اینکه ازدواج نوعی قرار داد عاطفی، جنسی، اجتماعی و ... بین دو زوج است، گفت: لازمه این قرار داد نیز مانند هر قرارداد دیگر، آگاهی طرفین از مفاد موجود و رضایت نسبت به آنهاست. به صورت فرهنگی در جامعه مرکزی ما قرارداد ازدواج با ازدواج مجدد هم خوانی نداشته و معمولا هیچ پیش فرضی مبنی بر اینکه قرار است همسر دوم وارد زندگی شود، نیست.
وی در ادامه افزود: به دنبال ساختار فرهنگی بسیاری از خانوارهای ایرانی، نقض این قرارداد نانوشته فرهنگی، به معنای نقض قرار داد ازدواج است. این درحالیست که در این حالت ازدواج در بسیاری از موارد به جا می‌ماند و از سوی طرفین باطل نمی‌شود اما یکی از طرفین رابطه -که در فرهنگ ما مرد رابطه است - هیچ نیازی به فسخ قرارداد نمی‌بیند و طرف دیگر (زن رابطه) هم برای خود حق شکایتی قائل نشده و به اصطلاح می‌سوزد و می‌سازد؛ در این شرایط همسر اول راضی به حضور همسر دوم نیست، اما در ازدواج باقی می ماند.
این روان‌شناس در ادامه تصریح کرد: مشکل اصلی از زمانی آغاز می‌شود که در شرایطی که همسر اول نسبت به این موضوع رضایت ندارد، قدرت و حق مخالفت را نیز برای خود قائل نیست. واضح است که ویژگی‌هایی که در کودکی به افراد نسبت داده شده چه مستقیم و چه غیر مستقیم به صورت تکراری در زندگی آنان بازتولید می‌شود.
امینی کاشانی افزود: در صورتی که آموزه‌های کودکی نظیر استقلال و خود مختاری برای زنان عذاب وجدان و احساس گناه به همراه داشته باشد، آنان در بزرگسالی نیز حق اعتراض نسبت به  موضوعاتی که از آنها رضایت نداشته باشند را نخواهند داشت و قرار گرفتن این زنان در شرایطی که زندگی عاطفی و زناشویی خود را در معرض تهدید ببینند، موجب به خطر افتادن سلامت روانی آنها در خانواده می‌شود.
وی با بیان اینکه نقش زن و مادر در خانواده از ارکان اصلی حفظ کیان و سلامت خانواده محسوب می‌شود، تاکید کرد: در صورتی که زنان نتوانند در خانواده خود احساس امنیت کنند، این احساس ناخشنودی در وهله اول به فرزندان منتقل می‌شود و آرامش روانی آنان را نیز سلب می‌کند، به این ترتیب دور از انتظار نیست که سلامت روانی بخش زیادی از جامعه دچار چالش‌های جدی شود.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.