تکلیف بازار نفت چه می‌شود؟

10:48 ۱۹۷ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 751 0
تکلیف بازار نفت چه می‌شود؟

این روزها و در آستانه اجلاس وزارتی اوپک، قیمت‌های نفت خام شاخص برنت در حال حاضر کمی بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه است و اکثر کشورهای اوپک و غیراوپک مشارکت‌کننده در بیانیه همکاری، این قیمت‌ها را نشانه ثبات و توازن بازار نفت می‌دانند.

ایسنا

به‌گزارش ایسنا، هفته گذشته بود که قیمت‌های ۶۰ دلار در هر بشکه برای نفت خام شاخص برنت از سوی وزیر نفت روسیه، قیمت مناسبی و نشان‌دهنده ثبات نسبی در بازار نفت اعلام شد. این در حالی بود که به اعتقاد تحلیلگران، بازار نفت در حال حاضر با دو نااطمینانی مهم مواجه است؛ مهمترین نااطمینانی روند آتی تولید نفت شیل در آینده میان مدت است. تولید نفت شیل در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ معادل ۸۵۰ هزار بشکه در روز رشد را تجربه کرده است. این در حالی است که رشد نفت خام شیل در سال ۲۰۱۸در حدود ۱.۶ میلیون بشکه در روز بوده است.
اما بنا بر اعلام مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، برخی کارشناسان معتقدند قیمت‌های نفت می‌تواند نقش مهمی در توسعه صنعت شیل ایفا کند و افزایش قیمت نفت برای ماه‌های آتی باعث بهبود وضعیت مالی شرکت‌های تولیدکننده نفت و اقتصادی شدن رشد تولید می‌شود. دومین نااطمینانی بازار نفت اما کاهش تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا و تأثیر آن بر افزایش رشد اقتصاد جهانی و تقاضای نفت است.
این موضوع زمانی اهمیت می‌یابد که دونالد ترامپ اعلام کرد احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات برای حل تنش تجاری میان آمریکا و چین در ماه‌های آتی بسیار زیاد است. در صورتی که این امر محقق شود و به دنبال آن تقاضای نفت افزایش یابد، قیمت‌های نفت روندی صعودی خواهد داشت که می تواند برای صنعت شیل نقشی تعیین کننده داشته باشد و باعث افزایش رشد تولید شیل شود.
کارشناسان می‌گویند با درنظر گرفتن این نااطمینانی‌ها، به نظر می‌رسد اوپک درباره تعیین میزان تولید خود راه سختی را در پیش دارد. در صورتی که اوپک تصمیم به کاهش تولید خود بگیرد که منجر به افزایش قیمت‌های نفت شود، این امر می‌تواند منجر به تقویت رشد تولید نفت شیل شود و اوپک بیش از این سهم بازار خود را از دست دهد و حتی بعد از افزایش تولید نفت شیل روند قیمت‌ها نیز تا حدودی کاهشی شود.
از سوی دیگر، در صورتی که اوپک تولید خود را کاهش ندهد و انتظارات مثبت در خصوص کاهش تنش تجاری بین چین و آمریکا محقق نشود، قیمت‌های نفت افت بیش‌تری را تجربه خواهد کرد که با نیازهای بودجه‌ای کشورهای عضو بیانیه همکاری سازگار نیست.
اوپک، مسیر بازار نفت را تعیین می‌کند در همین باره، خطیبی - کارشناس ارشد حوزه انرژی - گفت: کاهش تنش بین آمریکا و چین می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود رشد اقتصادی دنیا داشته باشد، چرا که از این طریق قیمت‌های نفت بهبود می‌یابد و تقاضا نیز در این حوزه افزایش پیدا می‌کند.
وی با تاکید بر این مساله که هرچه جنگ اقتصادی که آمریکا با چین و دیگر کشورها آغاز کرده، ادامه داشته باشد، تولید و صادرات کشورها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و همین مساله موجب کاهش تقاضای نفت می‌شود.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی هم‌چنین درباره وضعیت قیمت نفت در بازار جهانی بر این عقیده است که بی‌شک این مساله تابع عوامل مختلفی است؛ در شرایط فعلی عرضه نفت زیاد است که همین مساله روی قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل اگر اوپک بتواند عرضه بازار را مهار کند، قیمت‌ها متعادل می‌شوند اما اگر این اتفاق نیفتد، قطعا شرایط بازار وضعیت مناسبی نخواهد داشت.
خطیبی تصریح کرد: تصمیم اجلاس اوپک مبنی بر کاهش مجدد تولید می‌تواند نقش زیادی در وضعیت بازار داشته باشد، چراکه اگر این کاهش اتفاق افتد، قیمت‌ها متعادل می‌شود.
وی با بیان این‌که قیمت نفت تابع عرضه است، اظهار کرد: تقاضا نیز می‌تواند با جنگ اقتصادی که آمریکا به راه انداخته، کنترل شود؛ به همین دلیل باید بگویم که ما تهدیدها و فرصت‌هایی را در این باره داریم که باید به دنبال متعادل کردن بازار نفت باشیم.
به گفته این کارشناس حوزه انرژی، قیمت‌ها می‌تواند در حدود ۶۰ دلار و شاید کمتر نیز باشد که این مساله به تصمیم اوپک بستگی دارد و تصمیم اوپک می‌تواند نقش مستقیمی در بازار جهانی نفت داشته باشد.
                                                                                      


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

علامت سوال بزرگ در نحوه انجام تست‌های کرونا- سرنوشت تعلیق لیگ به یک مو بند است!
صحبت‌های اخیر مدیرعامل یکی از باشگاه‌های لیگ برتری ابهامات متعددی را درباره نحوه انجام تست‌های کرونا و سرنوشت از سرگیری لیگ نوزدهم به وجود آورده است!
امیدواری ستاره اسنوکر جهان به جذب طرفدار با شروع دوباره مسابقات
مارک سلبی قهرمان سه دوره جهان امیدوار است که با بازگشت اسنوکر بتوان مخاطبان جدیدی را به این ورزش جلب کرد.
جنجال دوباره بالوتلی
مهاجم ایتالیایی بدون اطلاع قبلی در تمرینات برشا حاضر نشد.
رقابت‌های گزینشی ووشو برای المپیک جوانان مشخص شد
در نخستین جلسه آنلاین کمیته فنی فدراسیون جهانی ووشو،‌ رقابت‌های قهرمانی جهان جوانان به عنوان رقابت‌های انتخابی این رشته برای المپیک جوانان ۲۰۲۲ معرفی شد.
گل‌محمدی: برگزاری لیگ بوکس پس از ۹ سال تعطیلی اتفاق خوبی است
سرپرست سابق تیم‌ ملی بوکس ایران معتقد است برگزاری لیگ پس از ۹ سال اقدام خوبی است.
تست بازیکنان شهرخودرو منفی بود- سیدعباسی و یک عضو تدارکات مشکوک به کرونا
بررسی‌ها نشان می‌دهد برخلاف گفته مالک شهرخودرو تمام بازیکنان شهرخودرو سالم هستند و تنها یک عضو تدارکات و یکی از اعضای کادر فنی شهرخودرو مشکوک به ویروس کرونا هستند.
دیاباته، جمعه شب در تهران
بازیکن اهل مالی باشگاه استقلال جمعه شب به تهران بازمی‌گردد.
واکنش فدراسیون فوتبال به شایعه مذاکره با ویلی سانیول
فدراسیون فوتبال به شایعات منتشره در رسانه‌های فرانسوی پیرامون احتمال همکاری با ویلی سانیول را تکذیب کرد.
مسی‌گر: سازمان لیگ از تیم‌ها تست کرونا بگیرد- مشکلی برای بازگشت کریستیچوویچ وجود ندارد
مدیرعامل شاهین بوشهر می‌گوید پس از منفی شدن مرحله اول تست، شروع به تمرینات کردیم و نتایج نهایی تست دوم هم تا امروز عصر اعلام می‌شود و هر نتیجه‌ای که تا امروز مشخص شده منفی بوده است.
عراقی زاده: بودجه امسال را هم برای قهرمانی در نظر گرفتیم- بی غم اولویت اول ماست
قائم مقام باشگاه گیتی پسند هدف این تیم در فصل آینده لیگ برتر را هم کسب عنوان قهرمانی دانست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دیاباته به ایران بازمی‌گردد؟
پرسشی که این روزها برای استقلال و هواداران این باشگاه بسیار اهمیت دارد این است که شیخ دیاباته چه زمانی به ایران بازمی‌گردد.
آغاز اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو در دیجیتون
در این روزهای خانه‌نشینی که امکان استفاده از سینما مانند گذشته برای‌مان مهیا نیست، سرویس دیجیتون با اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو امکان تماشای فیلم، انیمیشن و کارتون را همانند گذشته برای طرفداران و علاقه‌مندان فیلم و هنر تدارک دیده است.
سرویس مشاوره آپ، خدمات آنلاین روانشناسی و پزشکی در تلفن همراه شما
یکی از زمینه‎هایی که ضرورت خدمات آنلاین در آن به‌شدت احساس می‎شود، حوزه پزشکی و درمان است. تمرکز امکانات، خدمات درمانی و پزشکان با تجربه در پایتخت و مراکز استان‎ها، دسترسی عموم افراد را به این خدمات محدود می‎کند.
کلاس‌هایتان را آنلاین برگزار کنید!
اگر بخواهیم آموزش را طبقه‌بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم که آموزش به‌طورکلی سه شکل اصلی دارد، آموزش سنتی که همان رویکرد چهره به چهره متداول در آموزش است، آموزش الکترونیکی محض که به استفاده از فناوری­های اطلاعاتی و ارتباطی در آموزش و بدون هیچ­گونه تعامل چهره به چهره اطلاق می‌­‌شود و آموزش الکترونیکی ترکیبی که ترکیبی از دو رویکرد قبلی است.
مزایا و معایب سقف کاذب و دیوار کاذب
سقف کاذب شاخه‌ای از معماری داخلی هست که کاربرد اصلی آن پوشش سقف اصلی است.
سقوط ۴۰۰ میلیاردی سرمایه گذاری‌های انرژی بر اثر کرونا
ضرر ۲۴ میلیارد دلاری اقتصاد تگزاس با نفت ۳۰ دلاری
حواستان به طلای آبی پایتخت باشد
روسیه آماده کاهش محدودیت تولید نفت می‌شود
روند صعودی قیمت نفت متوقف شد
تعطیلی پالایشگاه‌های نفت یک کشور آسیایی در پی کسادی بازار
نفتکش ایرانی در بندر ونزوئلا پهلو گرفت
پسکوف: توافق اوپک پلاس سناریوهای منفی را از بازار نفت دور می‌کند
سومین نفتکش ایرانی به منطقه اقتصادی ونزوئلا نزدیک شد
گاز طبیعی را دریابید