تکلیف بازار نفت چه می‌شود؟

10:48 ۲۷ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 170 0
تکلیف بازار نفت چه می‌شود؟

این روزها و در آستانه اجلاس وزارتی اوپک، قیمت‌های نفت خام شاخص برنت در حال حاضر کمی بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه است و اکثر کشورهای اوپک و غیراوپک مشارکت‌کننده در بیانیه همکاری، این قیمت‌ها را نشانه ثبات و توازن بازار نفت می‌دانند.

ایسنا

به‌گزارش ایسنا، هفته گذشته بود که قیمت‌های ۶۰ دلار در هر بشکه برای نفت خام شاخص برنت از سوی وزیر نفت روسیه، قیمت مناسبی و نشان‌دهنده ثبات نسبی در بازار نفت اعلام شد. این در حالی بود که به اعتقاد تحلیلگران، بازار نفت در حال حاضر با دو نااطمینانی مهم مواجه است؛ مهمترین نااطمینانی روند آتی تولید نفت شیل در آینده میان مدت است. تولید نفت شیل در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸ معادل ۸۵۰ هزار بشکه در روز رشد را تجربه کرده است. این در حالی است که رشد نفت خام شیل در سال ۲۰۱۸در حدود ۱.۶ میلیون بشکه در روز بوده است.
اما بنا بر اعلام مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی، برخی کارشناسان معتقدند قیمت‌های نفت می‌تواند نقش مهمی در توسعه صنعت شیل ایفا کند و افزایش قیمت نفت برای ماه‌های آتی باعث بهبود وضعیت مالی شرکت‌های تولیدکننده نفت و اقتصادی شدن رشد تولید می‌شود. دومین نااطمینانی بازار نفت اما کاهش تنش‌های تجاری میان چین و آمریکا و تأثیر آن بر افزایش رشد اقتصاد جهانی و تقاضای نفت است.
این موضوع زمانی اهمیت می‌یابد که دونالد ترامپ اعلام کرد احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات برای حل تنش تجاری میان آمریکا و چین در ماه‌های آتی بسیار زیاد است. در صورتی که این امر محقق شود و به دنبال آن تقاضای نفت افزایش یابد، قیمت‌های نفت روندی صعودی خواهد داشت که می تواند برای صنعت شیل نقشی تعیین کننده داشته باشد و باعث افزایش رشد تولید شیل شود.
کارشناسان می‌گویند با درنظر گرفتن این نااطمینانی‌ها، به نظر می‌رسد اوپک درباره تعیین میزان تولید خود راه سختی را در پیش دارد. در صورتی که اوپک تصمیم به کاهش تولید خود بگیرد که منجر به افزایش قیمت‌های نفت شود، این امر می‌تواند منجر به تقویت رشد تولید نفت شیل شود و اوپک بیش از این سهم بازار خود را از دست دهد و حتی بعد از افزایش تولید نفت شیل روند قیمت‌ها نیز تا حدودی کاهشی شود.
از سوی دیگر، در صورتی که اوپک تولید خود را کاهش ندهد و انتظارات مثبت در خصوص کاهش تنش تجاری بین چین و آمریکا محقق نشود، قیمت‌های نفت افت بیش‌تری را تجربه خواهد کرد که با نیازهای بودجه‌ای کشورهای عضو بیانیه همکاری سازگار نیست.
اوپک، مسیر بازار نفت را تعیین می‌کند در همین باره، خطیبی - کارشناس ارشد حوزه انرژی - گفت: کاهش تنش بین آمریکا و چین می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود رشد اقتصادی دنیا داشته باشد، چرا که از این طریق قیمت‌های نفت بهبود می‌یابد و تقاضا نیز در این حوزه افزایش پیدا می‌کند.
وی با تاکید بر این مساله که هرچه جنگ اقتصادی که آمریکا با چین و دیگر کشورها آغاز کرده، ادامه داشته باشد، تولید و صادرات کشورها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و همین مساله موجب کاهش تقاضای نفت می‌شود.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی هم‌چنین درباره وضعیت قیمت نفت در بازار جهانی بر این عقیده است که بی‌شک این مساله تابع عوامل مختلفی است؛ در شرایط فعلی عرضه نفت زیاد است که همین مساله روی قیمت‌ها تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل اگر اوپک بتواند عرضه بازار را مهار کند، قیمت‌ها متعادل می‌شوند اما اگر این اتفاق نیفتد، قطعا شرایط بازار وضعیت مناسبی نخواهد داشت.
خطیبی تصریح کرد: تصمیم اجلاس اوپک مبنی بر کاهش مجدد تولید می‌تواند نقش زیادی در وضعیت بازار داشته باشد، چراکه اگر این کاهش اتفاق افتد، قیمت‌ها متعادل می‌شود.
وی با بیان این‌که قیمت نفت تابع عرضه است، اظهار کرد: تقاضا نیز می‌تواند با جنگ اقتصادی که آمریکا به راه انداخته، کنترل شود؛ به همین دلیل باید بگویم که ما تهدیدها و فرصت‌هایی را در این باره داریم که باید به دنبال متعادل کردن بازار نفت باشیم.
به گفته این کارشناس حوزه انرژی، قیمت‌ها می‌تواند در حدود ۶۰ دلار و شاید کمتر نیز باشد که این مساله به تصمیم اوپک بستگی دارد و تصمیم اوپک می‌تواند نقش مستقیمی در بازار جهانی نفت داشته باشد.
                                                                                      


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
آیا دیدار اوپک‌پلاس دستاورد مثبتی برای بازارهای نفت خواهد داشت؟
مشارکت شرکت‌های ایرانی در اجرای پروژه‌های آبی سوریه
فروش ۲۵ درصد سهام شرکت نفت عمان
رحیمی: لاریجانی اجرای طرح بنزین را  در جلسه غیر علنی  به نمایندگان اعلام کرد
انتقاد استخراج‌کنندگان رمزارز از مصوبه دولت
بازار داغ گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه نشست اوپک
مذاکره برای کاهش بیشتر تولید نفت در اجلاس وین
افزایش قیمت نفت در آستانه دیدار اوپک
کاهش یا افزایش تولید نفت؛ تصمیم اوپک چه خواهد بود؟
چه مبلغی از قبوض برق به تجدیدپذیرها می رسد؟