در چهارباغ چه خبر است؟

09:10 ۲۷ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 150 0
در چهارباغ چه خبر است؟

مدیر محور چهارباغ، درباره گلدان‌های بزرگ و سیاه‌رنگِ جانمایی شده در پیاده راه، برچیده شدن بخشی از سنگفرش‌های محدوده حوض خرگاه، زمان اتمام پروژه صفوی‌سازی محور میانی و همچنین، دیگر طرح‌هایی که قرار است در چهارباغ عباسی اجرا شود، توضیحاتی را بیان کرد.

ایسنا

سعید سهرابی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: وقتی به مغازه‌دارهای چهارباغ اجازه داده شد که میز و صندلی‌های خود را از مغازه بیرون بگذارند، هم از سوی آن‌ها و هم از سوی شهروندان بازخورد خوبی داشت اما به‌مرور بی‌نظمی عجیبی بر آن فضا حاکم شد.

وی ادامه داد: مغازه‌دارها یا مشتریان، مدام این میز و صندلی‌ها را حرکت می‌دادند و دنبال سایه می‌گشتند و نقدهای زیادی از سوی شهروندان و مدیران به خاطر همین بی‌نظمی به ما وارد شد.تذکرهای داده‌شده به مغازه‌داران نیز بی‌فایده بود به همین دلیل تصمیم گرفتیم میز و صندلی‌ها را با گلدان، محصور کنیم.

مدیر محور چهارباغ تصریح کرد: در همه جای دنیا مغازه‌دارانی که اجازه بیرون گذاشتن میز و صندلی را از سوی شهرداری‌ها کسب کرده‌اند، ملزم به محصور کردن این صندلی‌ها شده‌اند. پس به خاطر جلوگیری از بی‌نظمی، یا باید میز و صندلی‌ها کاملاً جمع شوند که چنین چیزی به خاطر کوچک بودن مغازه‌ها و نیاز جمعیت بسیاری که به چهارباغ می‌آیند، ممکن نیست و یا باید این میز و صندلی‌ها محصور شوند که در حال حاضر همین اتفاق افتاده است.

سهرابی تأکید کرد: محصور شدن میز و صندلی‌ها علاوه بر ایجاد نظم باعث می‌شود که محدوده هر مغازه‌دار مشخص باشد و دیگر شاهد اختلافاتی که بعضاً رخ می‌داد و برای مثال، مشتری یک مغازه روی میز و صندلی‌های یک مغازه دیگر می‌نشست، نباشیم.

وی افزود: خوشبختانه این طرح اقبال عمومی داشته و فقط عده‌ای در شبکه‌های مجازی به آن نقد کرده‌اند که وقتی از آن‌ها می‌پرسیم علت نقد شما چیست جوابی ندارند.

مدیر محور چهارباغ یادآور شد: پنج یا شش سال پیش که هنوز چهارباغ پیاده راه نشده بود، یک مقاله دانشگاهی به پتانسیل‌های پیاده راه شدن و موضوع محصور شدن میز و صندلی مغازه‌های چهارباغ به‌صورت علمی پرداخته بود اما متأسفانه عده‌ای درباره این تحقیقات اطلاع ندارند و به هر حرکت جدیدی که شهرداری انجام می‌دهد حمله می‌کنند.

وی افزود: صبح زود یا نیمه‌شب که چهارباغ خلوت است این گلدان‌های محصورکننده مانند یک مانع به نظر می‌رسد اما این نیز قابل‌حل است و در حال بررسی این مسئله هستیم که گلدان‌ها قابلیت حرکت داشته باشند و بعد از تعطیل شدن مغازه‌ها بتوان آن‌ها را کناری قرارداد.

در چهارباغ چه خبر است؟

سهرابی در پاسخ به این سؤال که  آیا طرح و رنگ این گلدان‌ها مناسب بافت تاریخی چهارباغ است؟ گفت:طرح‌ها و ایده‌های مختلفی دراین‌باره به ما رسید که معمولاً در آن بر استفاده از نمادهای شهر اصفهان مثل سی‌وسه‌پل و پل خواجو تأکید شده بود اما طرح سی‌وسه‌پل برای جایی خوب است که سی‌وسه‌پل ندارد نه در چهارباغ که منتهی به همین پل می‌شود.پل خواجو و میدان نقش‌جهان را هم داریم به همین دلیل تأکید داشتیم که چهارباغ باید هویت خودش را داشته باشد و چون سادگی برای ما مهم بود طرح فعلی را انتخاب کردیم.

 وی ادامه داد: هزینه این گلدان‌ها زیاد است.هر کدام با درختچه، نزدیک یک‌میلیون تومان برای مغازه‌داران که اکثر آن‌ها مستأجر هستند، هزینه برداشته استو نمی‌توان از آن‌ها توقع زیادی داشت اما اخیراً یکی از مغازه‌داران بدنه سیاه گلدان را با چوب پوشانده و احتمالاً تا عید نوروز همه گلدان‌ها به همین شکل دربیایند و گل‌کاری شوند تا به چهارباغ زیبایی بیشتری ببخشند و فضای آرام‌بخش آن را تحت تأثیر قرار ندهند.

سهرابی تأکید کرد:در چهارباغ هیچ‌وقت هیچ‌چیز نهایی نمی‌شود. چهارباغ یک جریان است که باید خودش را بسازد و مدام پیش برود. بنابراین نه طرح‌های شهرداری و نه طرح‌های مردم در آن ثابت نیست. ما باید مدام سورپرایز داشته باشیم و با ایده‌ها کلنجار برویم.خوبی کار هم به همین تغییر مداوم است.

مدیر محور چهارباغ استفاده از گلدان‌های محصورکننده را یک تجربه جهانی دانست و خاطرنشان کرد: عرض پیاده راه چهارباغ ۵۰ متر است و خیلی از خیابان‌های معروف دنیا که از میز و صندلی و وسیله محصورکننده استفاده کرده‌اند، عرض‌هایی کمتر از چهارباغ دارند. شهردار اصفهان، شهرهای اروپایی را دیده و به گواه او جایی نبوده که میز و صندلی باشد و محصورکننده نباشد. در اینترنت هم می‌توان با یک جستجوی ساده موارد مشابه را دید.این یک تجربه جهانی است.

وی تصریح کرد: پیش‌تر، کثیفی میزها منظره زشتی را ایجاد می‌کرد و ما به مغازه‌دارها گفتیم اگر این مسائل را رعایت نکنند از آن‌ها سلب امتیاز می‌شود. در حال حاضر بالای ۹۰ درصد از مغازه‌داران چهارباغ با هزینه خودشان از این باکس‌ها استفاده کرده‌اند و ما با این کار به چهارباغ نظم داده‌ایم. اینجا زمانی خیابان بوده اما در حال انجام اقداماتی هستیم که مغازه‌داران آن را قانونمند کنیم و این بالاترین دستاورد است.

مدیر محور چهارباغ با اشاره به اینکه هنوز بابت بیرون گذاشتن میز و صندلی‌ها، پولی از کسبه چهارباغ گرفته نشده گفت: اگر هم قرار شد روزی از آن‌ها پولی دریافت شود، باید به خاطر هزینه‌ای که برای تهیه میز و صندلی و گلدان‌های محصورکننده کرده‌اند، به آن‌ها تخفیف بدهیم تا تحت‌فشار قرار نگیرند اما به‌طور کل در چهارباغ به دنبال رونق هستیم نه کسب درآمد.

سهرابی گام بعدی را پیرایش شهری چهارباغ اعلام و اظهار کرد: تابلوهای چهارباغ خیابانی است و باید به تابلوی پیاده‌رویی تبدیل شود. به مغازه‌دارانی که از مانکن استفاده می‌کنند خواهیم گفت که نباید این مانکن‌ها را بیرون بگذارند و بپذیرند که چهارباغ مکان خاصی است و باید در آن نظم حاکم باشد.

مدیر محور چهارباغ تأکید کرد: البته برخورد ما با مغازه‌داران در رابطه با این تغییرات، قهری نیست و سعی می‌کنیم به‌گونه‌ای رفتار کنیم که آن‌ها خودشان بفهمند چهارباغ با طالقانی و شمس‌آبادی و بقیه خیابان‌ها فرق دارد.

وی در پاسخ سؤال ایسنا مبنی بر این که برایحفظ دیوار باقیمانده سینما «مایاک» در چهارباغتدبیری اندیشیده‌اید یا خیر؟ گفت: طرحی داده‌ایم که المان مختصری به این دیوار اضافه شود تا یادواره‌ای برای شهروندان و گردشگران باشد. آن‌ها باید بدانند که قبلاً سینمایی به اسم «مایاک» در این مکان وجود داشته است. طرح هم آماده است اما چون می‌خواهیم خاص باشد درباره آن نظرخواهی و سپس نصب می‌کنیم.

در چهارباغ چه خبر است؟

سهرابی علت برچیده شدن بخشی از سنگفرش‌های پیاده راه چهارباغ را نیز چنین شرح داد: سنگفرش‌هایی که برچیده شده، درست مقابل حوض خرگاه است. حوض خرگاه بزرگ‌ترین حوض چهارباغ در زمان صفویه و آبشخور تمامی حوض‌های آن بوده که قطری نزدیک به سی متر و عمقی در حدود دو متر و نیم داشته است اما ما نمی‌توانیم با همان ابعاد این حوض را بسازیم، بنابراین برای اینکه محدوده حوض خرگاه در زمان صفویه مشخص باشد، با تغییر رنگ سنگفرش آن را متمایز می‌کنیم.

مدیر محور چهارباغ درباره زمان اتمام پروژه صفوی سازی محور میانی چهارباغ اظهار کرد:تلاش می‌کنیم که تا پایان امسال از نظر فیزیکی این پروژه را تا انقلاب تکمیل کنیم اما برای بحث  مبلمان و نورپردازی و پیرایش و ... چهارباغ هنوز نمی‌توان زمان مشخصی را اعلام کرد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
ارزان‌ترین ایرلاین‌های آمریکای شمالی
آذربایجان ویزا را لغو کند- ایران عوارض خروجی را بردارد
مشارکت داوطلبانه برای کشفِ خانه‌های تاریخی تهران
روی مواضع خود محکم ایستاده‌ایم-نباید اجرای پروژه‌ها فرسایشی شوند
آینده شهر سراب‌ها با گردشگری گره خورده است-اعلام آمادگی سرمایه‌گذار برای پیست پاکل
میانگین اقامت گردشگران خارجی در کهگیلویه و بویراحمد به ۱.۵ روز رسید
درباره «بنزین سفر» نامه ننوشتم
کاوش باستان‌شناسی در جایی که ناصرالدین شاه دستورش را داد
کشف گورستان باستانی در ایتالیا
مجلس باید تکلیف وضعیت شغلی راهنمایان گردشگری را روشن کند