توقف رشد تومور با یک داروی مهار کننده گلوتامین

10:39 ۲۷ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 127 0
توقف رشد تومور با یک داروی مهار کننده گلوتامین

ترکیبی که توسط محققان موسسه "جان هاپکینز" ابداع شده است و متابولیسم گلوتامین را مهار می‌کند، می‌تواند رشد تومور را کند کرده و ریزمحیط تومور را تغییر داده و تولید سلول‌های T ضد تومور با دوام و بسیار فعال را ترویج می‌کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس‌دیلی، محققان موسسه جان هاپکینز یک دارو که یک نسخه فرآوری شده از آنتاگونیست گلوتامین DON است را به گونه‌ای طراحی کرده‌اند که به طور فعال در تومور سرطانی کاربردی باشد.
دکتر "جاناتان پاول" دانشیار موسسه ایمونوتراپی سرطان جان هاپکینز و همکارانش با توجه به نقش حیاتی گلوتامین در تقویت متابولیسم لازم برای رشد تومورهای سرطانی گفتند: از لحاظ نظری این ترکیب می‌تواند در طیف گسترده‌ای از انواع سرطان استفاده شود.
مطالعه آنها که در مجله Science منتشر شده است، تفاوت‌های شگفت آوری در مسیرهای متابولیک سلول‌های سرطانی و سلول‌های T مؤثر نشان داد.
پاول می‌گوید این دارو می‌تواند به عنوان یک "ایست بازرسی متابولیک" در معالجه سرطان مورد استفاده قرار گیرد.
وی افزود: با هدف قرار دادن متابولیسم گلوتامین، ما نه تنها قادر به مهار رشد تومور و تغییر ریزمحیط آن شدیم، بلکه سلول‌های T را به شکلی تغییر دادیم که ایمونوتراپی سرطان را به طور قابل توجهی افزایش دادیم.
وی ادامه داد: اگرچه متابولیسم گلوتامین یکی از اجزای کلیه سلول‌های بدن است، اما پروتئین DON سلول‌های تومور را به صورت انتخابی هدف قرار می‌دهد، زیرا آنها برای گلوتامین شکننده ترین هستند. آنچه در معالجه متابولیک بروز می‌کند و برای من به همین دلیل بسیار هیجان انگیز است این است که درمانی مانند درمان ما انتخابی عمل می‌کند و به طور ترجیحی روی سلول‌هایی که بیشترین مشکل را دارند تأثیر می‌گذارد.
پاول و همکارانش این دارو را با نام تجاری "JHU083" در مدل‌های موش دارای سرطان روده بزرگ، لنفوم و ملانوم مورد آزمایش قرار دادند.
پاول می‌گوید: در ابتدا فکر ما این بود که اگر بتوانیم متابولیسم تومور را هدف قرار دهیم، می‌توانیم به دو هدف برسیم. اول رشد آهسته تومور و دوم تغییر دادن ریزمحیط تومور.
این تیم تحقیق نشان داد که درمان با "JHU083" در موش‌ها منجر به کاهش معنی داری در رشد تومور و بهبود بقا در بسیاری از مدل‌های مختلف سرطان با متابولیسم سلول تومور و اثرات آن بر ریزمحیط تومور شد.
در تعدادی از موش‌ها، درمان با "JHU083" به تنهایی منجر به درمان شد. این روش درمانی به دلیل تشدید پاسخ متابولیسم طبیعی بر ضد تومور باعث تسهیل این درمان می‌شود و درمان را ماندگار می‌کند. بدین معنی که وقتی محققان این موش‌های پاک شده از سرطان را به تومورهای جدید آلوده کردند، دریافتند که تقریباً بدن همه موش‌ها تومور جدید را رد می‌کند. این نشان می‌دهد که درمان "JHU083" حافظه ایمنی قدرتمندی را برای تشخیص و حمله به سرطان جدید ایجاد کرده است.
پاول گفت: ما دریافتیم که "JHU083" تأثیر بسیار مثبت و مستقیمی بر روی سلول‌های ایمنی بدن دارد و حالا باید علت آن را بررسی کنیم.
پس از تجزیه و تحلیل و مقایسه بیان ژن در سلول‌های تومور تحت درمان و نوعی سلول ایمنی به نام سلول‌های T موثر، پاول و همکارانش به تفاوت در بیان ژن مربوط به متابولیسم رسیدند که به آنها اجازه می‌داد حدس بزنند که چگونه سلول T خود را در مقابله با تومور آماده می‌کند.
آنها برخی از شباهت‌ها را پیدا کردند، اما برنامه‌ریزی متابولیک سلول‌های تومور و سلول‌های ایمنی T مؤثر کاملاً متفاوت بود و محققان از این تفاوت‌ها با داروی مسدود کننده گلوتامین سوءاستفاده می‌کنند.
این تفاوت‌ها به سلول‌های T موثر اجازه می‌دهد با تولید سلول‌های T با دوام و بسیار مؤثر و فعال در نفوذ به تومور واکنش دهند.
پاول خاطرنشان کرد: با مسدود کردن متابولیسم گلوتامین، ما این سلول‌ها را ماندگارتر و فعال‌تر کردیم.
این گروه همچنین نشان داد که درمان تومورها با "JHU083" باعث افزایش کارآیی سلول درمانی می‌شود. سلول درمانی نوعی از درمان سیستم ایمنی است که در آن سلول‌های T ایمنی بدن قبل از اینکه به بیماران تزریق شود، برای تقویت پاسخ ایمنی در برابر سرطان در آزمایشگاه جمع آوری و به تعداد زیادی کشت می‌شود.
این یافته ها نشان می‌دهد که این رویکرد جدید ممکن است برای تقویت یک نوع امیدوارکننده از سلول‌های ایمنی جدید به نام "CAR-T" مورد استفاده قرار گیرد.
در مطالعات بعدی پاول و همکارانش می‌خواهند چگونگی ترکیب "JHU083" با انواع مختلف سیستم ایمنی درمانی را بررسی کنند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
ویدئو - از کشف سیاهچاله ستاره‌ای تا تولید سیب‌های از بین‌نرفتنی
آمازون بدون رایانه کوانتومی از محاسبات کوانتومی استفاده می‌کند!
تشخیص آسم در کودکان تنها در کمتر از ۲ ساعت
پژوهشگران یک گام به درمان آلزایمر نزدیک‌تر شدند
ˮریباکˮ از گیاه کتانی ساخت
بررسی سمت پنهان ماه با یک تلسکوپ
ˮگوگل فوتوˮ به قابلیت چت و ارسال عکس مجهز می‌شود
ˮآمازونˮ ۳ نیروگاه خورشیدی در آمریکا و اسپانیا می‌سازد
رنگ مو ممکن است به بروز سرطان منجر شود
ناسا یک ˮهتلˮ به فضا می‌فرستد!