ترویج علم؛ تغییر پارادایم از زکات علم به ضرورتی برای بقاء

10:30 ۲۰۳ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 489 0
ترویج علم؛ تغییر پارادایم از زکات علم به ضرورتی برای بقاء

روز جهانی "علم در خدمت صلح و توسعه" یادآور دو مطلب مهم در دنیای جدید است؛ "دانسته‌های پنهانی و مراقبت‌شده، دیگر مزیت نیست" و "رشد و تعالی علوم و در نتیجه انسان‌ها، سازمان‌ها، جوامع و کشورها در انتشار دانسته‌ها و در دسترس دیگران قراردادن آن‌ها است".

ایسنا

به گزارش ایسنا،  فرشید گل‌زاده کرمانی، دکترای مدیریت دانش از دانشگاه شفیلد انگلیس در یادداشتی با عنوان "ترویج علم؛ تغییر پارادایم از زکات علم به ضرورتی برای بقاء" که آن را در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قرار داده، آورده است: "۱۰ نوامبر (۱۹ آبان)، روز جهانی "علم در خدمت صلح و توسعه" بود که امسال با موضوع محوری "دانش باز" (Open Science) هفته ترویج علم در حال برگزاری است. اینجا به جای استفاده از کلمه "علم" در معنی Science از عبارت "دانش"  که فراتر از علم و معادل "علم همراه با تجربه و مهارت و متاثر از ارزش‌ها و بینش‌ها"ست، استفاده می‌کنم.
چنین روزی برای یادآوری دو مطلب مهم در دنیای جدید است: ۱) دانسته‌های پنهانی و مراقبت‌شده، دیگر مزیت نیست و ۲) رشد و تعالی علوم و در نتیجه انسان‌ها، سازمان‌ها، جوامع و کشورها در انتشار دانسته‌ها و در دسترس دیگران قراردادن آن‌ها است. قصه‌های مربوط به فرمول کوکالا و سس مک‌دونالد و ... افسانه‌هایی بیش نبوده و نیست. هیچ مزیتی مبتنی بر دانش پنهانی در دنیای علم و کسب‌وکار وجود ندارد.
رویکردهای قدیم به تحقیق و توسعه و خلق دانش جدید در شرکت‌ها به سرآمده است و سازمان‌ها (و البته تک تک افراد) باید ظرفیتی در درون خود ایجاد کنند که دانش موجود در محیط را جذب کنند (Knowldege Absorptive Capacity). این موضوع ریشه در آن دارد که ارزش و عمر دانش پشت درهای بسته به سرآمده و فقط از تعامل و مشارکت جمعی از شرکت‌ها، انسان‌ها، دانشگاه‌ها و ... دانش جدید به صورت تدریجی، تعاملی و ذره ذره ساخته می‌شود.
دنیا با تغییرات سریع، غیرقابل پیش‌بینی و با عدم قطعیت‌های فراوان، ماهیت و کارآمدی مراکز تحقیق و توسعه در درون شرکت‌ها را به طور جدی زیر سوال برده و در عوض ضرورت و ویژگی‌های "ظرفیت جذب دانش" از محیط را برای سازمان‌های علمی و تجاری الزام کرده است. باز بودن نسبت به محیط (Openness) یک الزام برای ماندگاری هر سازمانی است. به این معنی که دانش مورد نیاز برای بهبود فرآیندها، محصولات و رویکردها را باید از دل مشتریان، رقبا، استارتاپ‌ها، محققان، جامعه و کارکنان استخراج کرد و نه در اتاق‌های در بسته پژوهشی دانشگاه‌ها و یا مراکز محرمانه تحقیق و توسعه شرکت‌ها.
اما رویکرد دیگری هم در شرکت‌ها و حتی انسان‌ها در حال رشد است مبنی بر این که نه تنها باید با ارتقای مستمر "ظرفیت یادگیری" و در "تعامل مستمر با محیط"، دانش جدید را کسب کرد و با تلفیق آن با توانمندی‌ها و دانش موجود، دانش جدیدی توسعه داد، بلکه باید به صورت فعال، دانش خود را به محیط عرضه کرد. یعنی اینکه نه تنها نگران افشاء و نشر دانش درون سازمان به بیرون (حتی رقبا) نباشیم، بلکه باید داوطلبانه و فعالانه در انتشار دانش داخل سازمان به دیگران اقدام کنیم. این کار، لزوما یک رویکرد خیرخواهانه نیست. بلکه برای ارتقای ظرفیت جذب دانش و رشد سازمان، باید و باید در "انتشار دانش" (Knowledge Dissemination) موجود به صورت جدی و نظام‌مند اقدام کرد.
داستان در دنیای علم، فراتر از انتشار دستاوردها و نتایج و مقالات است. بلکه نتایج تحقیقات شکست‌خورده، داده‌ها، روش‌های تحقیق و ... هم در این رویکرد، باید منتشر شود و در دسترس دیگران باشد. دنیای جدید نیازمند ذهن‌هایی باز برای یادگیری و یاددهی مستمر و توامان و در معرض قراردادن شکست‌ها و تردیدهاست. انسان‌ها باید شخصیتی مبتنی بر نگاه باز را در درون خود پرورش دهند و این مهم نیازمند سال‌ها تمرین و مراقبت است.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

برای سفر به پاریس این چند مورد را بدانید
کشور فرانسه به‌خصوص شهر پاریس از جذاب‌ترین و پربازدیدی‌ترین مقاصد اروپایی است.
آشنایی اجمالی با ذخیره‌سازهای تحت شبکه کیونپ
کیونپ ازجمله تولیدکنندگان به‌نام در صنعت ساخت تجهیزات ذخیره‌ساز تحت شبکه است. شرکتی که محصولات تولیدی آن در ایران با استقبال خوبی روبرو شده‌اند.
تمدید قرارداد هازن هوتل با ساوتهمپتون
سرمربی اتریشی قرارداد خود را با ساوتهمپتون تا سال ۲۰۲۴ تمدید کرد.
جلالی: مربیان مخالف برگزاری لیگ به منافع خودشان هم فکر می‌کنند
سرمربی تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان می‌گوید پروتکل‌های وزارت بهداشت در فوتبال ایران اجرایی نیست.
سرمربی ذوب‌آهن به ایران برمی‌گردد؟
سخنگوی باشگاه ذوب‌آهن ابراز امیدواری کرد سرمربی تیم فوتبال این باشگاه تا آخر هفته به ایران برگردد.
اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره خبر تعلیق فوتبال ایران
فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با تکذیب خبر تعلیق این فدراسیون در طول روند اصلاح اساسنامه، از کلیه رسانه‌ها درخواست کرد "با موج شایعه‌ای که منافع فوتبال ملی ایران را تهدید می‌کند همراه نشوند."
آمریکا اعطای اقامت به هنگ کنگی‌ها را در نظر دارد
وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کرد، کشورش در حال بررسی است تا اجازه دهد هنگ‌کنگی هایی که "دیگر احساس راحت بودن در آنجا را ندارند" به آمریکا بیایند.
گفت‌وگوی تلفنی مقامات ترکیه و آمریکا درباره لیبی و سوریه
سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه و مشاور امنیت ملی آمریکا در تماسی تلفنی تحولات جهان و در رأس آنها بحران لیبی و سوریه را بررسی کردند.
روسیه ناتو را به برگزاری رزمایش های تحریک آمیز در نزدیکی مرزهایش متهم کرد
ارتش روسیه آمریکا و همپیمانانش در ناتو را متهم به دست زدن به رزمایش نظامی تحریک آمیز در نزدیکی مرزهایش کرد.
تمدید منع آمد وشد کرونایی در سودان تا ۱۷ ژوئن
مقامات سودان از تمدید ممنوعیت تردد در این کشور تا هفدهم ژوئن خبر دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
خبر خوب ظریف
وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اعتراضات اخیر در آمریکا آتش زیر خاکستر بوده که در حال حاضر فوران کرده است.
حجتی: مجازات فرزندکشی بازدارنده نیست
یک وکیل دادگستری در مورد قتل رومینا اشرفی گفت: بی تردید این دختر 13 ساله، قربانی ترکیبی از فرزندکشی و قتل‌های ناموسی است که در یک طرف آن ایراد به بازدارنده نبودن مجازات وجود دارد و در سوی دیگر آن، ارزش‌های حاکم بر یک جامعه سنتی در وقوع آن دخالت دارد.
نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس‌ کرونا
از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تاکنون ربات‌های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان‌ها و انجام بسیاری از کارها توسعه داده شده‌اند، که طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می‌پردازیم.
تاکید یک مسئول بر ضرورت اصلاح ساختار حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان کشور
تولید مواد مؤثره ۴ دارو از سوی یک شرکت‌ دانش‌بنیان
شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا با هوش مصنوعی
شناسایی کامل‌تر تغییرات کرونا ویروس در ایران از طریق جداسازی ژنوم مبتلایان
عدم توصیه استفاده از تست­‌های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی­‌بادی از سوی سازمان بهداشت‌جهانی
دستیابی محققان کشور به نانوذرات طلا با خلوص بالا
۳۰ دستاورد یک شرکت دانش بنیان البرزی در نوبت ثبت اختراع
ˮپرستوهاˮ به کمک امور جنگلبانی می‌آیند
به جای سرمایه گذاری بر روی سکه‌ و بورس، بر اولویت‌های بومی سرمایه‌گذاری کنیم
شرکت‌های دانش بنیان نباید حق مالیات و بیمه پرداخت کنند