دو عامل تأثیرگذار در مبارزه با فساد

08:02 ۱۹۵ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 823 0
دو عامل تأثیرگذار در مبارزه با فساد

اساساً می‌توان عدم وجود شفافیت و سیاست‌زدگی فرآیندهای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در مفهوم جناحی و حزبی آن را از عوامل اصلی و زیربنایی ایجاد فساد در یک سیستم حاکمیتی دانست. به همین اعتبار است که هر نوع فرآیند مبارزه با فسادی ضرورتاً باید حایز دو شرط باشد؛ اول شفافیت کامل و دوم نهایت دوری و پرهیز از سیاسی‌کاری.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حسین میرمحمدصادقی حقوقدان در ادامه یادداشت خود در روزنامه «ایران» نوشت: برای مشخص شدن موضوع باید اول توضیح داد که این دو عامل یاد شده چگونه ایجاد فساد و مفسده می‌کنند. در یک سیستم وقتی افرادی مطمئن می‌شوند که رفتارشان مقابل چشم دیگران قرار نمی‌گیرد و بابت آن بازخواست نمی‌شوند و مسئولیتی ندارند در واقع اولین بارقه‌های ایجاد فساد متولد می‌شوند. همچنین از منظر سیاسی وقتی مناسبات یک سیستم در هرم توزیع قدرت به سمتی برود که تجمیع قدرت، غیر پاسخگو بودن در قبال اختیارات و عدم تناسب تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها با خیر و خواست عمومی تقویت شوند، چنین وضعیتی دقیقاً اصل فساد است. کما اینکه روابط غیرشفاف و همین طور توزیع مسئولیت‌ها به دور از میزان شایستگی و توانمندی افراد نیز یکی از آثار منفی و سوء سیاست‌زدگی در سیستم‌های حاکمیتی است که مستقیماً هم منجر به کاهش کارآمدی می‌شود و هم افزایش فساد را در پی دارد.
با این توضیح قطعاً منطقی و پذیرفته نیست که یک فرآیند واقعی مبارزه با فساد خود درگیر این آسیب‌ها و خلأها باشد. در واقع شاخصه یک فرآیند دقیق و اثربخش مبارزه با فساد نه میزان برخوردهای پلیسی و شدت برخورد با مفسدان و افراد فاسد، بلکه سطح توجه به این دو عامل است. چه آنکه هم تجربه دیگر جوامع و هم تجربه کشور خود ما در این زمینه نشان داده که شدت برخورد در نبود توجه کافی به بسترهای بروز مفاسد تقریباً هیچ تأثیری بر کاهش مفاسد ندارد. ما این مهم را در حوزه‌هایی چون مبارزه با مواد مخدر به طول چندین دهه آزموده‌ایم و بهتر است از آن درس بگیریم.
به عبارت دقیق‌تر مبارزه با فساد منهای شفافیت و تحت تأثیر نگاه‌های سیاسی نه منجر به مفسده‌زدایی از کشور می‌شود و نه حتی آورده‌ و نتیجه‌ای برای جناح‌هایی که درصدد استفاده از امتیازات آن هستند دارد. حتی باید گفت که چنین فرآیندی منجر به ایجاد بدگمانی نسبت به کلیت نظام نیز خواهد شد. چرا که در دوران سهولت ارتباطات هم اخبار به مراتب کمتری پشت پرده خواهند ماند و هم مردم دریافت و تصویر دقیق‌تری از واقعیت موجود دارند که اگر با تصویر رسمی ارائه شده توسط حاکمیت تفاوت زیادی داشته باشد، باید آن را خطرناک توصیف کرد.
اینکه کشور ما از نظر فساد و عدم شفافیت در وضعیتی غیرقابل قبول و بد به سر می‌برد، به هیچ عنوان موضوعی انتزاعی و غلوآمیز نیست و تمام دریافت‌ها از وضعیت موجود این واقعیت را تأیید می‌کند. واقعیتی که ایجاب می‌کند سریع‌تر نظام و کشور در یک حرکت منطقی خود را از این وضعیت بیرون ببرد و این کار نه با سیاسی کاری قابل انجام است و نه بدون شفافیت. فرآیند درست مبارزه با فساد آن فرآیندی است که تکلیف این دو عامل زیربنایی ایجاد فساد را مشخص کند و در غیر این صورت خود تبدیل به فرآیند فساد دیگری می‌شود. به این معنا که در قالب چنین فرآیندی این خطر وجود دارد که باز هم در قبال برخی پرونده‌ها و موارد مرتکب «کتمان» یا «بزرگنمایی» شویم و در نهایت فسادستیزی نه به روندی در جهت خیر عمومی بلکه اهرم فشاری برای بازی‌های جناحی تبدیل شود.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

زوال عقل از اواخر ۴۰‌سالگی شروع می‌شود
رژیمِ کم‌کربوهیدرات می‌تواند فرایندِ زوال عقل در اثر افزایش سن را معکوس کند.
آغاز ثبت نام کاندیداهای فدراسیون شطرنج از ۷ خرداد
ثبت نام انتخابات ریاست فدراسیون شطرنج از ۷ خرداد آغاز می‌شود و تا ۲۱ خرداد ماه ادامه خواهد یافت.
عزم سجاد گنج‌زاده برای رسیدن به طلای المپیک
چهره عنوان‌دار و شاخص کاراته ایران از عزم خود برای رسیدن به طلای المپیک توکیو خبر داد.
ساری پاتر!
نشریه گاتزتا دلو اسپورت برای بررسی چالش‌های یوونتوس به سرمربی ایتالیایی نقش هری پاتر را داد.
عکس روز- بزهای تماشاگر
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
توضیح باشگاه گل‌گهر درباره بازیکنان کرونایی این تیم
باشگاه گل‌گهر سیرجان در خصوص ابتلای برخی بازیکناش به ویروس کرونا توضیحاتی ارائه داد.
شرط قهرمان فوتسال جهان برای بازی با ایران
تیم ملی فوتسال آرژانتین برای بازی دوستانه با تیم ملی فوتسال ایران یک شرط در نظر گرفته است.
بالاخره تیم نفت آبادان تست کرونا داد
اعضای تیم فوتبال صنعت نفت آبادان برای شروع آماده‌سازی خود جهت حضور در ادامه لیگ نوزدهم تست کرونا دادند.
مهدی: نتایج تست کرونای تیم‌ها به ما ابلاغ نشده است- از بازیکنان مشکوک دوباره تست می‌گیریم
مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر می‌گوید نتایج تست تیم‌های لیگ برتری به سازمان لیگ ارائه نشده است.
اوبراین: نشست سران گروه 7 احتمالا اواخر ژوئن برگزار می‌شود
مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت، کشورش برای برگزاری نشست حضوری سران گروه هفت در خاتمه ماه ژوئن مشتاق است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نارضایتی همسر و فرزندان کمدین آمریکایی از ماندن او در قرنطینه خانگی
«کِوین هارت» هنرپیشه و کمدین سرشناس هالیوودی دیروز در برنامه تلویزیونی «الن» گفت: خانواده اش از حضور او در قرنطینه خانگی اذیت می شوند.
همایون شجریان و کنسرتی از روی رفع تکلیف- نارضایتی مخاطبان
کنسرت دیشبِ همایون شجریان گویی اجرایی از روی رفع تکلیف بود نه اجرایی قلبی و با احساس که بخواهد رضایت مخاطبان را جلب کند.
یادداشت| سبک زندگی رمضانی را در طول سال تداوم دهیم
رئیس اداره پژوهش مجمع جهانی اهل‌بیت طی یادداشتی نوشت: سفره ماه مبارک رمضان جمع شد، اما با عمل به درس‌های حیات‌بخش آن، می‌توان سبک زندگی را اصلاح کرد و همواره خود را در کنار این سفره با برکت احساس کرد.
بازیگر ˮمیوه ممنوعهˮ درگذشت- گلایه‌‌مندی از خانه‌نشینی در گفت‌وگو با تسنیم
صدیقه کیانفر بازیگر پیشکسوت تئاتر، رادیو و تلویزیون چشم از جهان فروبست. فوت او مرا به یادِ آخرین گپ و گفت با تسنیم انداخت که تمام ناراحتی‌هایش از رادیو، تلویزیون و سینما را به زبان آورد.
شناسایی ۲۰۲۳ مبتلای جدید به کرونا در کشور- ۳۴ نفر دیگر از مبتلایان جان باختند
تاکنون ۱۳۷ هزار و ۷۲۴ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۷ هزار و ۴۵۱ رسید.
زوال عقل از اواخر ۴۰‌سالگی شروع می‌شود
انسان برای زندگی آفریده شده است
با دوری از این ۵ عادت از فقر ذهنی رها شویم
دیپلماسی تهاجمی شاه‌عباس با موسیقی ایرانی!
به خواب رفتن تنها در ۱۰ ثانیه
اعلان جنگ شرافت علیه کرونا
ناصر حجازی، مردی که می‌خواست رقیب احمدی‌نژاد شود
فطر بازگشت به فطرت الهی
گشودن راه به سوی خرمشهر از میان انبوه آتش
رمز فتح و راز ظفر