بزرگترین نبردگاه صادرکنندگان نفت روسیه و عربستان

06:15 ۲۸ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 242 0
بزرگترین نبردگاه صادرکنندگان نفت روسیه و عربستان

جنگ برای داشتن سهم بیشتری از تقاضای چین برای نفت در سال ۲۰۲۰ میان عربستان سعودی و روسیه احتمالا در هفته‌های آینده داغ می‌شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، پالایشگاه‌های  دولتی چین تمایل دارند قراردادهای تامین نفت با عربستان سعودی برای سال ۲۰۲۰ را تمدید کنند؛ در حالی که پالایشگاه‌های  مستقل همچنان نفت سیبری را ترجیح می‌دهند.
چین در سال‌های اخیر برای تامین خوراک پالایشگاه‌های  نفت خود به نفت عربستان سعودی و روسیه متکی بوده و جایگاه بزرگترین صادرکننده نفت به چین که بزرگترین مصرف کننده انرژی آسیا است، مداوم بین این دو تولیدکننده جا به جا می‌شود.
روسیه در سال ۲۰۱۸ برنده بود و چین مجموعا ۷۱.۵۹ میلیون تن نفت از این کشور وارد کرد که بیش از ۵۶.۷۳ میلیون تن واردات از سوی عربستان سعودی بود.
با این حال عربستان سعودی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ موقعیت صادرکننده برتر به چین را حفظ کرد و طبق آمار اداره کل گمرک چین، این کشور ۵۹.۷۱ میلیون تن عربستان سعودی را در فاصله ژانویه تا سپتامبر در مقایسه با ۵۵.۶۹ میلیون تن نفت روسیه وارد کرد.
منابع صنعتی و بازار می‌گویند پیش بینی این که کدام یک از این دو تولیدکننده عنوان صادرکننده برتر به چین را در سال ۲۰۲۰ کسب خواهد کرد، دشوار است زیرا بشکه‌های نفت سعودی و روسی عمده‌ترین خوراک پالایشگاه‌های  دولتی و خصوصی چین مانده‌اند و بخش زیادی از واردات آنها را تشکیل می‌دهند. تنها تفاوت قابل توجه این است که شرکت‌های دولتی چین، نفت عربستان و شرکتهای خصوصی نفت روسیه را ترجیح می‌دهند.
عربستان سعودی سریع دست به کار شده و قراردادهای تامین نفت را برای سال ۲۰۲۰ امضا کرده است. یکی از قابل توجه ترین قراردادهایی که در هفته‌های اخیر امضا شد، قرارداد پالایشگاه نورینکو هواجین در استان لیااونینگ برای واردات ۱۰ میلیون بشکه نفت از آرامکوی سعودی در سال ۲۰۲۰ بود.
یک منبع آگاه در این شرکت به "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفت: حجم قرارداد خرید برای سال ۲۰۲۰ نسبت به قرارداد امسال تغییری نداشته و گریدهای نفتی که سال میلادی آینده خریداری می‌شوند عمدتا شامل گریدهای سبک "عرب لایت" و "عرب اکسترا لایت" هستند اما در صورت لزوم این گریدها می‌توانند تغییر داده شوند.
این پالایشگاه حدود ۸۰۰ هزار بشکه نفت "عرب اکسترا لایت" را در نوامبر و یک میلیون بشکه را برای دسامبر خریداری کرد که احتمالا آخرین محموله برای پایان قرارداد تامین سال ۲۰۱۹ خواهد بود.
از مجموع قرارداد تامین نفت برای سال ۲۰۱۹، "عرب اکسترا لایت" حدود ۹۰ درصد و گرید نفتی سنگین "عرب هوی" تنها یک میلیون بشکه را به خود اختصاص داد.
گرید "عرب اکسترا لایت" چگالی حدود ۳۴ API و سولفور ۱.۸ درصد دارد در حالی که "عرب هوی، چگالی حدود ۲۷ API و سولفور حدود ۲.۵ درصد دارد.
به گفته منابع آگاه، نفت عربستان، حدود ۲۰ درصد از کل واردات نورینوکو هواجین در سال آینده خواهد بود و باقی از سایر تولیدکنندگان خاورمیانه، غرب آفریقا و روسیه تامین می‌شود.
تقاضا برای نفت اسپوی روسیه پالایشگاه‌های  مستقل چینی احتمالا به دلیل نزدیکی مکانی و بازدهی خوب، علاقه زیادی برای نفت اسپوی روسیه نشان می‌دهند.
اختلاف قیمت نفت اسپو نسبت به نفت دوبی در اواسط اکتبر به رکورد حدود ۹ دلار در هر بشکه رسید که گویای تقاضای بالای پالایشگاه‌های مستقل چینی برای این گرید شیرین متوسط بود.
پالایشگاه‌های  چینی متعدد و همچنین سایر خریداران آسیایی اخیرا به دلیل افزایش هزینه‌های لجستیکی به خرید نفت روسیه روی آورده‌اند. نرخ جهانی حمل بار در نیمه دوم اکتبر پس از تحریمهای آمریکا علیه شرکت "کاسکو شیپینگ" چین، رشد سرسام آوری پیدا کرد.
بعلاوه انتظار می‌رود پالایشگاه‌های  مستقل چینی خرید نفت اسپو را در سه ماهه چهارم و سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ افزایش دهند زیرا یک خوراک مورد ترجیح برای تولید گازوییل در زمستان است.
بر اساس گزارش پلاتس، بخش پالایش نفت مستقل چین در فاصله ژانویه تا اکتبر ۱۸.۱۱ میلیون تن نفت اسپو دریافت کرد که بسیار بالاتر از ۴.۹۵ میلیون تن نفت عرب مدیوم عربستان سعودی در همین مدت بود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
آیا دیدار اوپک‌پلاس دستاورد مثبتی برای بازارهای نفت خواهد داشت؟
مشارکت شرکت‌های ایرانی در اجرای پروژه‌های آبی سوریه
فروش ۲۵ درصد سهام شرکت نفت عمان
رحیمی: لاریجانی اجرای طرح بنزین را  در جلسه غیر علنی  به نمایندگان اعلام کرد
انتقاد استخراج‌کنندگان رمزارز از مصوبه دولت
بازار داغ گمانه‌زنی‌ها درباره نتیجه نشست اوپک
مذاکره برای کاهش بیشتر تولید نفت در اجلاس وین
افزایش قیمت نفت در آستانه دیدار اوپک
کاهش یا افزایش تولید نفت؛ تصمیم اوپک چه خواهد بود؟
چه مبلغی از قبوض برق به تجدیدپذیرها می رسد؟