بزرگترین نبردگاه صادرکنندگان نفت روسیه و عربستان

06:15 ۱۹۷ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 646 0
بزرگترین نبردگاه صادرکنندگان نفت روسیه و عربستان

جنگ برای داشتن سهم بیشتری از تقاضای چین برای نفت در سال ۲۰۲۰ میان عربستان سعودی و روسیه احتمالا در هفته‌های آینده داغ می‌شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، پالایشگاه‌های  دولتی چین تمایل دارند قراردادهای تامین نفت با عربستان سعودی برای سال ۲۰۲۰ را تمدید کنند؛ در حالی که پالایشگاه‌های  مستقل همچنان نفت سیبری را ترجیح می‌دهند.
چین در سال‌های اخیر برای تامین خوراک پالایشگاه‌های  نفت خود به نفت عربستان سعودی و روسیه متکی بوده و جایگاه بزرگترین صادرکننده نفت به چین که بزرگترین مصرف کننده انرژی آسیا است، مداوم بین این دو تولیدکننده جا به جا می‌شود.
روسیه در سال ۲۰۱۸ برنده بود و چین مجموعا ۷۱.۵۹ میلیون تن نفت از این کشور وارد کرد که بیش از ۵۶.۷۳ میلیون تن واردات از سوی عربستان سعودی بود.
با این حال عربستان سعودی در سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ موقعیت صادرکننده برتر به چین را حفظ کرد و طبق آمار اداره کل گمرک چین، این کشور ۵۹.۷۱ میلیون تن عربستان سعودی را در فاصله ژانویه تا سپتامبر در مقایسه با ۵۵.۶۹ میلیون تن نفت روسیه وارد کرد.
منابع صنعتی و بازار می‌گویند پیش بینی این که کدام یک از این دو تولیدکننده عنوان صادرکننده برتر به چین را در سال ۲۰۲۰ کسب خواهد کرد، دشوار است زیرا بشکه‌های نفت سعودی و روسی عمده‌ترین خوراک پالایشگاه‌های  دولتی و خصوصی چین مانده‌اند و بخش زیادی از واردات آنها را تشکیل می‌دهند. تنها تفاوت قابل توجه این است که شرکت‌های دولتی چین، نفت عربستان و شرکتهای خصوصی نفت روسیه را ترجیح می‌دهند.
عربستان سعودی سریع دست به کار شده و قراردادهای تامین نفت را برای سال ۲۰۲۰ امضا کرده است. یکی از قابل توجه ترین قراردادهایی که در هفته‌های اخیر امضا شد، قرارداد پالایشگاه نورینکو هواجین در استان لیااونینگ برای واردات ۱۰ میلیون بشکه نفت از آرامکوی سعودی در سال ۲۰۲۰ بود.
یک منبع آگاه در این شرکت به "اس اند پی گلوبال پلاتس" گفت: حجم قرارداد خرید برای سال ۲۰۲۰ نسبت به قرارداد امسال تغییری نداشته و گریدهای نفتی که سال میلادی آینده خریداری می‌شوند عمدتا شامل گریدهای سبک "عرب لایت" و "عرب اکسترا لایت" هستند اما در صورت لزوم این گریدها می‌توانند تغییر داده شوند.
این پالایشگاه حدود ۸۰۰ هزار بشکه نفت "عرب اکسترا لایت" را در نوامبر و یک میلیون بشکه را برای دسامبر خریداری کرد که احتمالا آخرین محموله برای پایان قرارداد تامین سال ۲۰۱۹ خواهد بود.
از مجموع قرارداد تامین نفت برای سال ۲۰۱۹، "عرب اکسترا لایت" حدود ۹۰ درصد و گرید نفتی سنگین "عرب هوی" تنها یک میلیون بشکه را به خود اختصاص داد.
گرید "عرب اکسترا لایت" چگالی حدود ۳۴ API و سولفور ۱.۸ درصد دارد در حالی که "عرب هوی، چگالی حدود ۲۷ API و سولفور حدود ۲.۵ درصد دارد.
به گفته منابع آگاه، نفت عربستان، حدود ۲۰ درصد از کل واردات نورینوکو هواجین در سال آینده خواهد بود و باقی از سایر تولیدکنندگان خاورمیانه، غرب آفریقا و روسیه تامین می‌شود.
تقاضا برای نفت اسپوی روسیه پالایشگاه‌های  مستقل چینی احتمالا به دلیل نزدیکی مکانی و بازدهی خوب، علاقه زیادی برای نفت اسپوی روسیه نشان می‌دهند.
اختلاف قیمت نفت اسپو نسبت به نفت دوبی در اواسط اکتبر به رکورد حدود ۹ دلار در هر بشکه رسید که گویای تقاضای بالای پالایشگاه‌های مستقل چینی برای این گرید شیرین متوسط بود.
پالایشگاه‌های  چینی متعدد و همچنین سایر خریداران آسیایی اخیرا به دلیل افزایش هزینه‌های لجستیکی به خرید نفت روسیه روی آورده‌اند. نرخ جهانی حمل بار در نیمه دوم اکتبر پس از تحریمهای آمریکا علیه شرکت "کاسکو شیپینگ" چین، رشد سرسام آوری پیدا کرد.
بعلاوه انتظار می‌رود پالایشگاه‌های  مستقل چینی خرید نفت اسپو را در سه ماهه چهارم و سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ افزایش دهند زیرا یک خوراک مورد ترجیح برای تولید گازوییل در زمستان است.
بر اساس گزارش پلاتس، بخش پالایش نفت مستقل چین در فاصله ژانویه تا اکتبر ۱۸.۱۱ میلیون تن نفت اسپو دریافت کرد که بسیار بالاتر از ۴.۹۵ میلیون تن نفت عرب مدیوم عربستان سعودی در همین مدت بود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

رنگ استخری
رنگ استخری محصولی تک جزئی با فرمولاسیون ویژه هست که مناسب برای رنگ‌آمیزی استخر، رنگ حوض، رنگ مخزن آب، مخازن کشاورزی، استخر ورزشی و... هست.
نحوه صحیح شستن و ضدعفونی کردن میوه‌ها و سبزیجات
سبزیجات و میوه‌ها راه درازی را طی می‌کنند تا به دست ما برسند، از این رو در معرض، سموم شیمیایی، خاک، آلودگی محیط و حتی انواع ویروس‌ها و باکتری‌هایی که سبب بیماری‌ می‌شود قرار می‌گیرند.
روایت صریح خانم «ح» از اعتیادش
از ۱۸ سالگی با تریاک شروع می‌کند و تا ۳۵ سالگی با این مواد سیاه‌بخت می‌شود؛ هروئین، کراک، ماری‌جوآنا، مشروبات الکلی و شیشه. ..
زایمان در منزل از ترس کرونا
فکر به‌ دنیا آمدن نوزاد در دوران قرنطینه و کرونا روزهای «فرزانه» را پر کرده. استرس و گریه تنها کار سه‌ماه گذشته‌اش بوده. در خانه خبری از ذوق و شادی آمدن بچه نیست. بعد از سال‌ها چشم‌انتظاری یک‌ماه دیگر فرزند اولش به دنیا می‌آید، اما دلشوره جای ذوق مادرشدن را گرفته است: «در این سه‌ماه تمام وسایلی را که برای بچه‌ خریده بودم، استریل کردم. روزی‌ هزار بار به روز زایمان و احتمال مبتلاشدن به ویروس فکرمی‌کنم. دلشوره، ترس و اضطراب‌ها که یکی دوتا نیستند. با این شرایط کسی نمی‌تواند از من و نوزادم مراقبت کند. همسرم سرکار می‌رود، چطور در این خانه کوچک او را قرنطینه کنم؟»
تاریخچه بادگیرهایت کجا رفت آقای شبکه ۳؟
چه بسیار پیش آمد که خداحافظی‌های عادل روی تیتراژ برنامه اتفاق افتاد. طوری برنامه‌اش را قطع می‌کردند که انگار قرار است بعد از ۹۰ بهترین فیلم سینمایی سال را پخش کنند اما عادل که می‌رفت اول یک نماهنگ کسالت‌بار سنتی می‌دیدیم و بعد تکرار مستند تاریخچه بادگیرها را!
متنفرم؛ پس هستم
نظر مدیری درباره بوگارت، فقط سلیقه و دیدگاه شخصی او را بازتاب می‌دهد و هیچ مبنایی ندارد. فقط عنصر شهرت باعث می‌شود که انتقاد مدیری از بوگارت دیده شود و تنفر آقا همایون همسایه کناری ما از براندو اهمیت و انعکاسی نداشته باشد. از این بازی متنفرم؛ پس هستم، نباید انتظاری جز جنجال و بیشتر دیده شدن و تحت‌ تأثیر قرار دادن فضای مجازی داشت.
تاکتیک ۴۵‌ میلیون‌ دلاری
اگر ایران بتواند در تبادلات تجاری خود تمرکز را روی صادرات بنزین و خدمات فنی و مهندسی و همچنین تجهیزات پالایشگاهی بگذارد و در قبال آن، فلزات مورد نیاز وارداتی ایران را از این تولیدکننده بزرگ دریافت کند، علاوه‌ بر اقدام نمادین سیاسی، بازی برد - برد اقتصادی نیز رخ خواهد داد.
کودتای مدیران بی‌ذوق
مهم‌ترین خبری که دوشنبه شب در ورزش ایران مطرح شد، نامه انصراف چهار باشگاه لیگ برتری از مسابقات بود. چهار تیم تراکتور، ماشین‌سازی، شهرخودرو و نساجی طی یک نامه سرگشاده خطاب به وزیر ورزش با برشمردن دلایلی اعلام کردند در صورتی که سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال بخواهد همچنان روی برگزاری مسابقات اصرار کند، از لیگ کنار می‌کشند. انتشار این نامه نشان داد که برخلاف تصورات قبلی، تعیین تکلیف لیگ توسط فدراسیون و ارایه پروتکل‌های بهداشتی برای ادامه مسابقات از سوی وزارت بهداشت، حرف و حدیث‌ها را نه تنها تمام نکرده بلکه حواشی را وارد فاز جدیدی کرده است.
کرونا، رومینا و ضرورت هنر
احتمالا تا پیش از فراگیر شدن کرونا هیچ بنی بشری نمی‌توانست ابعاد مختلف آن و تاثیراتش در زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها را تصور کند. کسی هم اگر درین باب چیزی می‌گفت یا می‌نوشت در بهترین حالت جزء غیب‌گویان و نویسندگان داستان‌های تخیلی دسته‌بندی می‌شد.
علامت سوال بزرگ در نحوه انجام تست‌های کرونا- سرنوشت تعلیق لیگ به یک مو بند است!
صحبت‌های اخیر مدیرعامل یکی از باشگاه‌های لیگ برتری ابهامات متعددی را درباره نحوه انجام تست‌های کرونا و سرنوشت از سرگیری لیگ نوزدهم به وجود آورده است!

پر بازدید ترین اخبار امروز

دیاباته به ایران بازمی‌گردد؟
پرسشی که این روزها برای استقلال و هواداران این باشگاه بسیار اهمیت دارد این است که شیخ دیاباته چه زمانی به ایران بازمی‌گردد.
آغاز اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو در دیجیتون
در این روزهای خانه‌نشینی که امکان استفاده از سینما مانند گذشته برای‌مان مهیا نیست، سرویس دیجیتون با اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو امکان تماشای فیلم، انیمیشن و کارتون را همانند گذشته برای طرفداران و علاقه‌مندان فیلم و هنر تدارک دیده است.
سرویس مشاوره آپ، خدمات آنلاین روانشناسی و پزشکی در تلفن همراه شما
یکی از زمینه‎هایی که ضرورت خدمات آنلاین در آن به‌شدت احساس می‎شود، حوزه پزشکی و درمان است. تمرکز امکانات، خدمات درمانی و پزشکان با تجربه در پایتخت و مراکز استان‎ها، دسترسی عموم افراد را به این خدمات محدود می‎کند.
کلاس‌هایتان را آنلاین برگزار کنید!
اگر بخواهیم آموزش را طبقه‌بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم که آموزش به‌طورکلی سه شکل اصلی دارد، آموزش سنتی که همان رویکرد چهره به چهره متداول در آموزش است، آموزش الکترونیکی محض که به استفاده از فناوری­های اطلاعاتی و ارتباطی در آموزش و بدون هیچ­گونه تعامل چهره به چهره اطلاق می‌­‌شود و آموزش الکترونیکی ترکیبی که ترکیبی از دو رویکرد قبلی است.
مزایا و معایب سقف کاذب و دیوار کاذب
سقف کاذب شاخه‌ای از معماری داخلی هست که کاربرد اصلی آن پوشش سقف اصلی است.
سقوط ۴۰۰ میلیاردی سرمایه گذاری‌های انرژی بر اثر کرونا
ضرر ۲۴ میلیارد دلاری اقتصاد تگزاس با نفت ۳۰ دلاری
حواستان به طلای آبی پایتخت باشد
روسیه آماده کاهش محدودیت تولید نفت می‌شود
روند صعودی قیمت نفت متوقف شد
تعطیلی پالایشگاه‌های نفت یک کشور آسیایی در پی کسادی بازار
نفتکش ایرانی در بندر ونزوئلا پهلو گرفت
پسکوف: توافق اوپک پلاس سناریوهای منفی را از بازار نفت دور می‌کند
سومین نفتکش ایرانی به منطقه اقتصادی ونزوئلا نزدیک شد
گاز طبیعی را دریابید