ساماندهی مساله کارت‌های بازرگانی نیازمند ساماندهی نظام صنفی کشور است

05:15 ۲۰۳ روز و ۱۰ ساعت پیش ایسنا 815 0
ساماندهی مساله کارت‌های بازرگانی نیازمند ساماندهی نظام صنفی کشور است

یک وکیل دادگستری گفت: ساماندهی مسائل مربوط به سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی و یا سایر ابزارهای تجارت داخلی و بین المللی نیازمند ساماندهی کل نظام صنفی کشور است.

ایسنا

غلام نبی فیضی چکاب در گفت‌وگو با ایسنا، با ارزیابی مثبت از اقدامات اخیر قوه قضائیه و دادستانی کل کشور برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور و مبارزه با فساد اقتصادی اظهار کرد: اینگونه حرکت‌هایی که در حال حاضر انجام می‌شود قابل تقدیر است. با توجه به اقداماتی که در طول سنوات گذشته در مساله صادرات و واردات کالا رخ داده و استفاده‌های بی رویه و برخلاف قواعد و ضوابطی که از کارت‌های بازرگانی شده است، اقدام اخیر دادستانی کل در مورد صدور ابلاغیه و اعلام خلاف قانون بودن این موارد در راستای مبارزه با فساد اقتصادی فی نفسه قابل تقدیر بوده و مثبت ارزیابی می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه "با توجه به ذات و سرشت امور تجاری و اقتصادی اقدامات موردی و حسب ضرورت و مقطعی یا اقدامات رفلکسی نمی‌تواند به معنای راه حل اساسی و نهایی باشد"، خاطرنشان کرد: اساسا ساماندهی مسائل مربوط به سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی و یا سایر ابزارهای تجارت داخلی و بین المللی نیازمند ساماندهی کل نظام صنفی کشور است و ما در هیچ یک از بخش‌های نظام صنفی کشور دچار پایداری تعیین تکلیف مشخص و نظارت صحیح و کاربردی نیستیم.
این وکیل دادگستری تصریح کرد:‌ در مورد رفتار بهینه توصیه‌ام این است که از همان ابتدا مسائل را درست کنترل کنیم ولی باید توجه داشته باشیم که هر اقدامی که می خواهیم انجام دهیم نباید با بحث شفافیت در امور تجارتی و سرعت در گردش امور تجاری مغایرت پیدا کند، بنابراین با چنین تصور و تذکری می‌توان گفت اگر از کارت‌های بازرگانی استفاده مناسبی نمی‌شود و یا کسانی که صلاحیت اخذ کارت بازرگانی را نداشته اما کارت دریافت می‌کنند و آن را به دیگران اجاره می‌دهند، چرا از منشأ کار را درست نکنیم و از منشأ به مساله توجه نکنیم؟ بنابراین بهتر است کسانی که واقعا استحقاق دریافت کارت بازرگانی را دارند عملا این کارت را دریافت کنند.
فیضی چکاب یادآور شد:‌ گفته می‌شود که کسانی که حرفه‌ای هستند و خودشان تجار  هستند از افراد بیسواد و ناآگاه و حتی روستاییان که اطلاعی از امور تجاری ندارند استفاده می‌کنند و برای آنها کارت بازرگانی می‌گیرند که این عذر بدتر از گناه است. یعنی چگونه ممکن است نظام صدور کارت بازرگانی اینقدر بهم ریخته باشد؟
وی افزود: اگر چنین چیزی میسر است باید از سرمنشأ از صدور چنین کارت‌هایی بدون اینکه سهولت انجام کار و اخذ کارت بازرگانی برای اهل فن و تجار دچار مشکل شود، جلوگیری کرد.
این حقوقدان تاکید کرد: از اینکه مقررات صدور کارت بازرگانی با رعایت سرعت و دقت اصلاح و اجرا شده در کنار آن می‌توان به اقدامات تکمیلی هم دست زد تا کسانی که از مقررات تخلف می‌کنند هم مجازات شوند.
فیضی چکاب با طرح این سوال که "تخلف از مقررات مربوط به کارت بازرگانی تابع چه قواعدی است؟" گفت: نظم اقتصادی و اداری و ساماندهی صحیح امور اقتصادی و تجاری ایجاب می‌کند چنین مواردی در راستای یک سلسله ساماندهی قبلی یا ساختار از قبل تعیین شده انجام شود و این وظیفه دولت و بخش‌های اقتصادی آن است که این بخشنامه‌ها را صادر کند.
وی ادامه داد: اگر به اصلاحیه‌ای که از تعریف کالای قاچاق در سال 97 در دستورالعمل دولت اعمال شد توجه کنیم این مطلب را بیان می‌کند که کالای موضوع قاچاق عبارت است از «کالای تولیدی یا وارداتی تجاری که برخلاف ضوابط تعیینی دولت خرید و فروش، حمل و یا نگهداری شود». این بحث از ضوابط تعیینی دولت صحبت می‌کند، لذا مقررات و ضوابط مربوط به قاچاق کالا و مصادیق این موارد را باید دولت تعیین کند، چرا که دولت دست اندرکار امور تجاری است و می‌داند که چه مواردی را ممنوع و یا آزاد کند و همچنین تا چه حدودی برنامه‌ریزی‌هایی را که لازم است باید انجام دهد. چون به هر حال این اقدامات بر اساس مطالعات است و طبیعتا بهتر است که این امور با هماهنگی دولت انجام شود.
این وکیل دادگستری در پایان تاکید کرد: به طور مثال قوه قضائیه بر حسب وظیفه قانونی‌اش که عبارت است از پیشگیری از اقدامات مجرمانه و یا تعقیب مجرمین، در موارد لازم بهتر است از دولت بخواهد که اگر در این موارد این سازوکارها را اعمال کنیم بهتر است و با هم تفاهم کنند و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه از کانال خودش صادر شود که در این صورت نظم و انضباط اقتصادی بهتر برقرار خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

برای سفر به پاریس این چند مورد را بدانید
کشور فرانسه به‌خصوص شهر پاریس از جذاب‌ترین و پربازدیدی‌ترین مقاصد اروپایی است.
آشنایی اجمالی با ذخیره‌سازهای تحت شبکه کیونپ
کیونپ ازجمله تولیدکنندگان به‌نام در صنعت ساخت تجهیزات ذخیره‌ساز تحت شبکه است. شرکتی که محصولات تولیدی آن در ایران با استقبال خوبی روبرو شده‌اند.
تمدید قرارداد هازن هوتل با ساوتهمپتون
سرمربی اتریشی قرارداد خود را با ساوتهمپتون تا سال ۲۰۲۴ تمدید کرد.
جلالی: مربیان مخالف برگزاری لیگ به منافع خودشان هم فکر می‌کنند
سرمربی تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان می‌گوید پروتکل‌های وزارت بهداشت در فوتبال ایران اجرایی نیست.
سرمربی ذوب‌آهن به ایران برمی‌گردد؟
سخنگوی باشگاه ذوب‌آهن ابراز امیدواری کرد سرمربی تیم فوتبال این باشگاه تا آخر هفته به ایران برگردد.
اطلاعیه فدراسیون فوتبال درباره خبر تعلیق فوتبال ایران
فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با تکذیب خبر تعلیق این فدراسیون در طول روند اصلاح اساسنامه، از کلیه رسانه‌ها درخواست کرد "با موج شایعه‌ای که منافع فوتبال ملی ایران را تهدید می‌کند همراه نشوند."
آمریکا اعطای اقامت به هنگ کنگی‌ها را در نظر دارد
وزیر امور خارجه آمریکا عنوان کرد، کشورش در حال بررسی است تا اجازه دهد هنگ‌کنگی هایی که "دیگر احساس راحت بودن در آنجا را ندارند" به آمریکا بیایند.
گفت‌وگوی تلفنی مقامات ترکیه و آمریکا درباره لیبی و سوریه
سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه و مشاور امنیت ملی آمریکا در تماسی تلفنی تحولات جهان و در رأس آنها بحران لیبی و سوریه را بررسی کردند.
روسیه ناتو را به برگزاری رزمایش های تحریک آمیز در نزدیکی مرزهایش متهم کرد
ارتش روسیه آمریکا و همپیمانانش در ناتو را متهم به دست زدن به رزمایش نظامی تحریک آمیز در نزدیکی مرزهایش کرد.
تمدید منع آمد وشد کرونایی در سودان تا ۱۷ ژوئن
مقامات سودان از تمدید ممنوعیت تردد در این کشور تا هفدهم ژوئن خبر دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
خبر خوب ظریف
وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اعتراضات اخیر در آمریکا آتش زیر خاکستر بوده که در حال حاضر فوران کرده است.
حجتی: مجازات فرزندکشی بازدارنده نیست
یک وکیل دادگستری در مورد قتل رومینا اشرفی گفت: بی تردید این دختر 13 ساله، قربانی ترکیبی از فرزندکشی و قتل‌های ناموسی است که در یک طرف آن ایراد به بازدارنده نبودن مجازات وجود دارد و در سوی دیگر آن، ارزش‌های حاکم بر یک جامعه سنتی در وقوع آن دخالت دارد.
نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس‌ کرونا
از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تاکنون ربات‌های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان‌ها و انجام بسیاری از کارها توسعه داده شده‌اند، که طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می‌پردازیم.
14 میلیارد ریال جریمه؛ سرانجام عدم ایفای تعهدات توسط یک شرکت
برخی با زد و بند اراضی دولتی را تصرف کرده و می‌فروشند
اعلام زمان ثبت‌نام مشمولین متقاضی امریه سربازی در قوه قضاییه
رسیدگی به ۱۰ هزارو ۸۰۰ پرونده تعزیراتی در دو ماهه نخست سال ۹۹
رای قطعی پرونده سکه ثامن صادر شد
بیانیه شورای نگهبان به مناسبت سالروز عروج ملکوتی امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد
دختر تالشی قربانی خانواده پدرسالار
حجتی: مجازات فرزندکشی بازدارنده نیست
انتقال یکی از محکومان زندانی در بلاروس به کشور
بازخوانی چند جنایت‌ که ایران را تکان داد