ساماندهی مساله کارت‌های بازرگانی نیازمند ساماندهی نظام صنفی کشور است

05:15 ۲۷ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 199 0
ساماندهی مساله کارت‌های بازرگانی نیازمند ساماندهی نظام صنفی کشور است

یک وکیل دادگستری گفت: ساماندهی مسائل مربوط به سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی و یا سایر ابزارهای تجارت داخلی و بین المللی نیازمند ساماندهی کل نظام صنفی کشور است.

ایسنا

غلام نبی فیضی چکاب در گفت‌وگو با ایسنا، با ارزیابی مثبت از اقدامات اخیر قوه قضائیه و دادستانی کل کشور برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور و مبارزه با فساد اقتصادی اظهار کرد: اینگونه حرکت‌هایی که در حال حاضر انجام می‌شود قابل تقدیر است. با توجه به اقداماتی که در طول سنوات گذشته در مساله صادرات و واردات کالا رخ داده و استفاده‌های بی رویه و برخلاف قواعد و ضوابطی که از کارت‌های بازرگانی شده است، اقدام اخیر دادستانی کل در مورد صدور ابلاغیه و اعلام خلاف قانون بودن این موارد در راستای مبارزه با فساد اقتصادی فی نفسه قابل تقدیر بوده و مثبت ارزیابی می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه "با توجه به ذات و سرشت امور تجاری و اقتصادی اقدامات موردی و حسب ضرورت و مقطعی یا اقدامات رفلکسی نمی‌تواند به معنای راه حل اساسی و نهایی باشد"، خاطرنشان کرد: اساسا ساماندهی مسائل مربوط به سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی و یا سایر ابزارهای تجارت داخلی و بین المللی نیازمند ساماندهی کل نظام صنفی کشور است و ما در هیچ یک از بخش‌های نظام صنفی کشور دچار پایداری تعیین تکلیف مشخص و نظارت صحیح و کاربردی نیستیم.
این وکیل دادگستری تصریح کرد:‌ در مورد رفتار بهینه توصیه‌ام این است که از همان ابتدا مسائل را درست کنترل کنیم ولی باید توجه داشته باشیم که هر اقدامی که می خواهیم انجام دهیم نباید با بحث شفافیت در امور تجارتی و سرعت در گردش امور تجاری مغایرت پیدا کند، بنابراین با چنین تصور و تذکری می‌توان گفت اگر از کارت‌های بازرگانی استفاده مناسبی نمی‌شود و یا کسانی که صلاحیت اخذ کارت بازرگانی را نداشته اما کارت دریافت می‌کنند و آن را به دیگران اجاره می‌دهند، چرا از منشأ کار را درست نکنیم و از منشأ به مساله توجه نکنیم؟ بنابراین بهتر است کسانی که واقعا استحقاق دریافت کارت بازرگانی را دارند عملا این کارت را دریافت کنند.
فیضی چکاب یادآور شد:‌ گفته می‌شود که کسانی که حرفه‌ای هستند و خودشان تجار  هستند از افراد بیسواد و ناآگاه و حتی روستاییان که اطلاعی از امور تجاری ندارند استفاده می‌کنند و برای آنها کارت بازرگانی می‌گیرند که این عذر بدتر از گناه است. یعنی چگونه ممکن است نظام صدور کارت بازرگانی اینقدر بهم ریخته باشد؟
وی افزود: اگر چنین چیزی میسر است باید از سرمنشأ از صدور چنین کارت‌هایی بدون اینکه سهولت انجام کار و اخذ کارت بازرگانی برای اهل فن و تجار دچار مشکل شود، جلوگیری کرد.
این حقوقدان تاکید کرد: از اینکه مقررات صدور کارت بازرگانی با رعایت سرعت و دقت اصلاح و اجرا شده در کنار آن می‌توان به اقدامات تکمیلی هم دست زد تا کسانی که از مقررات تخلف می‌کنند هم مجازات شوند.
فیضی چکاب با طرح این سوال که "تخلف از مقررات مربوط به کارت بازرگانی تابع چه قواعدی است؟" گفت: نظم اقتصادی و اداری و ساماندهی صحیح امور اقتصادی و تجاری ایجاب می‌کند چنین مواردی در راستای یک سلسله ساماندهی قبلی یا ساختار از قبل تعیین شده انجام شود و این وظیفه دولت و بخش‌های اقتصادی آن است که این بخشنامه‌ها را صادر کند.
وی ادامه داد: اگر به اصلاحیه‌ای که از تعریف کالای قاچاق در سال 97 در دستورالعمل دولت اعمال شد توجه کنیم این مطلب را بیان می‌کند که کالای موضوع قاچاق عبارت است از «کالای تولیدی یا وارداتی تجاری که برخلاف ضوابط تعیینی دولت خرید و فروش، حمل و یا نگهداری شود». این بحث از ضوابط تعیینی دولت صحبت می‌کند، لذا مقررات و ضوابط مربوط به قاچاق کالا و مصادیق این موارد را باید دولت تعیین کند، چرا که دولت دست اندرکار امور تجاری است و می‌داند که چه مواردی را ممنوع و یا آزاد کند و همچنین تا چه حدودی برنامه‌ریزی‌هایی را که لازم است باید انجام دهد. چون به هر حال این اقدامات بر اساس مطالعات است و طبیعتا بهتر است که این امور با هماهنگی دولت انجام شود.
این وکیل دادگستری در پایان تاکید کرد: به طور مثال قوه قضائیه بر حسب وظیفه قانونی‌اش که عبارت است از پیشگیری از اقدامات مجرمانه و یا تعقیب مجرمین، در موارد لازم بهتر است از دولت بخواهد که اگر در این موارد این سازوکارها را اعمال کنیم بهتر است و با هم تفاهم کنند و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مربوطه از کانال خودش صادر شود که در این صورت نظم و انضباط اقتصادی بهتر برقرار خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
تاکید رئیس سازمان زندان‌ها بر توسعه فرهنگ مطالعه در زندان‌ها
افتتاح ساختمان ستاد دیه اصفهان با حضور رئیس سازمان زندان‌ها
مهمترین اخبار حقوقی و قضایی در هفته‌ای که گذشت
روایت رییس دیوان عالی کشور از حضور در آسایشگاه جانبازان اصفهان
قوه قضاییه خود را به دفاع از حقوق مردم موظف می‌داند
شورای حل اختلاف برای بررسی مسائل آب تشکیل شود
برگزاری جلسه دادگاه مسببان سیل شیراز
رئیس دادگاه پرونده سورنا خودرو: شهروندان به صرف درج آگهی در رسانه‌ها اعتماد نکنند
۵۰ مرگ ناشی از مسمومیت با مونوکسید کربن در ۷ ماه گذشته
دادستان کل کشور به شهرستان خمینی شهر سفر کرد