سبک زندگی مردم ایران در دوران باستان

05:11 ۱۹۵ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 702 0
سبک زندگی مردم ایران در دوران باستان

بررسی سبک زندگی انسان‌هایی که در زمان‌های قدیم و دوران باستان در یک سرزمین می‌زیسته‌اند، می‌تواند نقش مهمی در شناخت تاریخی آن سرزمین داشته باشد. محققان کشور در همین راستا، سبک زندگی مردم در ایران باستان را مورد پژوهش قرار داده‌اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سبک زندگی از مفاهیم علوم اجتماعی است که به بیان نوع و حیات بشر می‌پردازد. مؤلفه‌های آن نیز در حوزه‌های مذهبی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، جغرافیایی، سیاسی و امنیتی است که در دو بعد فرهنگی و اجتماعی طبقه‌بندی می‌شوند.
سبک زندگی، جنبه عینی حیات بشر است که بر اساس جنبه‌های ذهنی که خود مبتنی بر جهان‌بینی و باورهای مذهبی جامعه است شکل می‌گیرد. درواقع سبک زیستی، نوعی الگو برای جامعه و نشانه بارز فرهنگ و تمدن است که بر اساس قوانین مشروع، آن را از سایر جوامع جدا می‌کند. پایبندی به این ضوابط، ضامن یک نظام مبتنی بر نظم عمومی، انسجام اجتماعی و وظایف افراد جامعه نسبت به یکدیگر است.
بنا بر نظر متخصصان دانشگاهی، سلسله‌های شاهنشاهی فلات ایران از ماد تا ساسانی با سابقه تاریخی و فرهنگی چند هزار ساله یکی از همین جوامع هستند که سبک زندگی در آن‌ها متأثر از دین و اعتقادات بود و آموزه‌های دین زرتشت و جهان‌بینی حاکم بر جامعه بر کنش حکومت و شهروندان تأثیر فراوان داشت.
در این دوره، شیوه حیات، تابع باورهای مذهبی و ساختار اجتماعی بود و تحولات زندگی، متأثر از شرایط و نیازهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بود که ریشه در گذشته داشت. جامعه نیز محصول تعامل و حضور بخش‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی بود و موجودیت آن‌ها انعکاسی از موارد فوق بود.
گروهی از محققان کشور از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی در رابطه با این موضوع، به انجام پژوهشی پرداخته‌اند که در آن سبک زندگی شهری در ایران پیش از اسلام مورد بررسی قرار گرفته است.
در این پژوهش تحلیلی که با بهره‌مندی از داده‌ها و اطلاعات اسنادی انجام شده است، سبک زندگی جوامع ایران باستان (پادشاهی ماد، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان) از جنبه‌های عینی و ذهنی، مطالعه و واکاوی شده است.
طبق یافته‌های این پژوهش، به اقتضای شرایط زیست‌بوم، نوعی هم‌طرازی در سبک زندگی ایرانیان مطابق با مؤلفه‌های زیست‌محیطی پدید آمده است که می‌توان از این تجارب در شرایط کنونی نیز بهره برد.
طبق گفته مهرناز بهروزی، استادیار گروه تاریخ و باستان‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و همکارانش، «سبک زندگی در جوامع شهری ایران باستان، ریشه در جهان‌بینی آنان داشته و باوجود آن‌که تعالیم دینی مبتنی بر موازین اخلاقی و کرامت انسانی بود و پایبندی به آیین‌ها بخشی از زندگی مردمان آن روزگار را در بر می‌گرفت، اما قوانین مدنی وضع‌شده و شیوه اجرای آن با کاستی‌ها و نابرابری‌های اجتماعی همراه بوده است. درواقع، با وجود توسعه سبک زندگی در جوامع ایران باستان، فرصت‌های برابر برای همه اقشار جامعه در زمینه بهره‌مندی از ظرفیت‌های جامعه وجود نداشت. در این دوره باور بر این بود که نعمت‌ها متعلق به شاهان است و اشراف به لحاظ روحی و عقلی برتر هستند و مردم موظف‌اند تا در برابر آنان سر تعظیم فرود آورند».
این محققان می‌افزایند: «در آن ایام به‌ویژه در دوره ساسانی، پادشاهان قدرت خود را برگرفته از فره ایزدی می‌دانستند و همین امر حکومتشان را در نزد رعایا مقبولیت و مشروعیت می‌بخشید. پایبندی به آیین‌ها و انجام مراسم دینی بخشی از زندگی مردمان آن روزگار را در بر می‌گرفت و در حیات مادی و معنوی و سبک زندگی‌شان ساری و جاری بود. بااین‌حال، در این دوران به‌واسطه تبعیض و شکاف طبقاتی، هر فرد و هر خانواده دارای جایگاه و مقامی بود و بر اساس جایگاه خویش از امتیازات زیستی برخوردار می‌شد».
بر اساس یافته‌های تحقیق فوق، «هیچ‌کس نمی‌توانست و حق نداشت که درجه‌ای برتر ازآنچه که استحقاقش را داشت و قوانین تعیین کرده بود خواستار باشد. خون، نژاد و مالکیت، عامل عمده‌ای در برخورداری از امتیازات طبقاتی به شمار می‌آمد و بدین سبب طبقات جامعه از یکدیگر جدا می‌شدند. چنین جامعه‌ای هم خود را از کفایت اشخاص مستعد که محکوم‌به رکود می‌ماندند محروم می‌ساخت و هم از نالایقی افرادی که به سبب وضع طبقاتی متصدی مراتب و مقامات می‌شدند زیان می‌دید و هم در درون طبقات فرودست، ناراضیانی می‌پروراند».
بهروزی و همکارانش به‌عنوان مجریان این پژوهش اعتقاد دارند: «چنین مواردی که اغلب و به‌ویژه در دوران ساسانی از سوی برخی موبدان حمایت می‌شد، توده مردم و حتی بعضی از نجبا را آماده پذیرش آیینی غیر از آیین زرتشت کرده بود. بدین گونه جامعه ساسانی آماده پریشانی و پاشیدگی می‌شد و ظلم و فساد هر روز بر این پریشانی می‌افزود».
این یافته‌های پژوهشی در مجله «اخلاق زیستی» که متعلق به مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی منتشر شده‌اند.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

جهاد دانشگاهی
جهاد دانشگاهی

آخرین اخبار

عواقب وخیم پشت کنکور ماندن هیتلر!
هیتلر دو بار دیگر هم برای ورود به این مرکز آموزشی تلاش کرد اما هر بار در کنکور رد شد. نتیجه این شکست، به حاشیه رانده شدن نقاشی در زندگی هیتلر بود. او از آن به بعد تفننی نقاشی می‌کشید اما به صورت جدی آرزوهایی در سر می‌پروراند که بعدها دنیا را در آتش جنگ فرو برد.
آسیب دیدگی شدید ایبراهیموویچ در تمرینات
مهاجم میلان در تمرینات این تیم به شدت آسیب دید و ممکن است برای مدت طولانی در میادین حضور نداشته باشد.
سیف‌الله‌پور: فدارسیون پولش را بدهد هر روز تست می‌دهیم- باید کنار هتل‌ چادر بزنیم
قائم مقام باشگاه نساجی می‌گوید هزینه انجام پروتکل مقابله با کرونا در لیگ برتر بسیار بالاست و فدراسیون باید به باشگاه‌ها در این زمینه کمک کند.
دولت افغانستان نخستین گروه ۱۰۰ نفری از زندانیان طالبان را آزاد کرد
شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که نخستین گروه ۱۰۰ نفری از زندانیان طالبان بر اساس فرمان اخیر رئیس جمهوری این کشور آزاد شدند.
ارتش ترکیه از خنثی شدن ۱۴۵۰ فرد مسلح در شمال عراق و سوریه از ژانویه خبر داد
وزیر دفاع ترکیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد، ۱۴۵۸ فرد مسلح در شمال عراق و سوریه از ابتدای ژانویه گذشته نابود شده‌اند.
گفت‌وگوی تلفنی نخست‌وزیر عراق و پوتین
کاخ کرملین امروز (دوشنبه) اعلام کرد، ولادیمیر پوتین و نخست‌وزیر عراق در جریان گفت‌وگویی تلفنی در خصوص بازار انرژی رایزنی کرده، توافق‌های اوپک پلاس را ستوده و تعهد به ادامه همکاری در زمینه سوریه را تایید کردند.
طرح ترافیک در تهران از فردا اجرا می‌شود
قرار است طرح‌های ترافیکی در تهران پس از ۵۲ روز دوباره از فردا (سه‌شنبه) در تهران اجرایی شود؛ آن هم با سبک و سیاق کرونایی و بر اساس ساعت کار کارمندان.
راه‌اندازی سامانه رصد ارائه سرویس دسترسی پهن باند به شبکه ملی اطلاعات
معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با اشاره به تغییر رویکردها و نیازها به دسترسی پهن باند ثابت خانگی شبکه ملی اطلاعات، از امکان رصد زمانبندی و کیفیت ارائه سرویس‌های مذکور خانگی به وسیله سامانه رصد این سرویس‌ها خبر داد.
اخذ مالیات از خانه‌های خالی منتظر گوشه چشم سازمان امور مالیاتی
پس از کش و قوس‌هایی که حدود پنج سال به طول انجامید سرانجام دولت در روزهای گذشته، سازمان امور مالیاتی را موظف به اخذ مالیات از خانه‌های خالی کرد.
تحلیل سفیر ایران در ونزوئلا  از عدم تعرض آمریکا  به ‎نفتکش‌های ‎ایران
سفیر ایران در ونزوئلا گفت : ‏اقدام ‎آمریکا در عدم تعرض به ‎نفتکش‌های ‎ایران نشان داد هنوز در لایه هایی از حاکمیت این کشور عقل، دوراندیشی و تدبیر زنده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نارضایتی همسر و فرزندان کمدین آمریکایی از ماندن او در قرنطینه خانگی
«کِوین هارت» هنرپیشه و کمدین سرشناس هالیوودی دیروز در برنامه تلویزیونی «الن» گفت: خانواده اش از حضور او در قرنطینه خانگی اذیت می شوند.
همایون شجریان و کنسرتی از روی رفع تکلیف- نارضایتی مخاطبان
کنسرت دیشبِ همایون شجریان گویی اجرایی از روی رفع تکلیف بود نه اجرایی قلبی و با احساس که بخواهد رضایت مخاطبان را جلب کند.
یادداشت| سبک زندگی رمضانی را در طول سال تداوم دهیم
رئیس اداره پژوهش مجمع جهانی اهل‌بیت طی یادداشتی نوشت: سفره ماه مبارک رمضان جمع شد، اما با عمل به درس‌های حیات‌بخش آن، می‌توان سبک زندگی را اصلاح کرد و همواره خود را در کنار این سفره با برکت احساس کرد.
بازیگر ˮمیوه ممنوعهˮ درگذشت- گلایه‌‌مندی از خانه‌نشینی در گفت‌وگو با تسنیم
صدیقه کیانفر بازیگر پیشکسوت تئاتر، رادیو و تلویزیون چشم از جهان فروبست. فوت او مرا به یادِ آخرین گپ و گفت با تسنیم انداخت که تمام ناراحتی‌هایش از رادیو، تلویزیون و سینما را به زبان آورد.
شناسایی ۲۰۲۳ مبتلای جدید به کرونا در کشور- ۳۴ نفر دیگر از مبتلایان جان باختند
تاکنون ۱۳۷ هزار و ۷۲۴ نفر به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۷ هزار و ۴۵۱ رسید.
گوگل، پزشک شما نیست
خطرات کرونا برای نوزادان مادران مبتلا
بهبودیافتگان کرونا امگا۳ مصرف کنند- احتیاط در صورت نقص عملکرد کبد
تاثیر مصرف زیره کوهی بر شاخص‌های سندرم متابولیکی
فراخوان طرح تحقیقاتی سنجش مصونیت در برابر کرونا
اطلاعیه جدید دانشگاه علامه طباطبایی درباره فعالیت‌های پژوهشی
چه کنیم تا نوجوانان به سمت خودکشی نروند؟
بررسی رابطه دینداری و انواع آن با مدارای اجتماعی
تأثیر ویروس کرونا بر عملکرد جنسی مردان
پیش‌بینی تاثیر کرونا بر رشد تولید ملی ایران