سومین حضور گروه «شیلر» در ایران چگونه گذشت؟

01:47 ۲۰۳ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 465 0

ریتم‌های موسیقی بالا و پایین می‌شوند. گاهی اوج می‌گیرند و گاهی فرود می‌آیند. صفحات دوربین‌ها از سراسر سالن به چشم می‌خورند. هر از چند گاهی صدای تشویق تماشاچیان به گوش می‌رسد و گاهی یک نفر با فریاد به موزیسین‌ها ابراز علاقه می‌کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، گروه موسیقی آلمانی «شیلر» به تازگی در روزهای ۱۶ و ۱۷ آبان‌ماه در سالن وزارت کشور تهران به روی صحنه رفته است و شامگاه دوشنبه (۲۰ آبان) نیز آخرین اجرای خود را در سال ۹۸ در ایران در سالن وزارت کشور ارائه داد.
این گروه پیش از این نیز در سال ۹۶ در ایران اجرا کرده است. گروه موسیقی «شیلر» در اردیبهشت امسال آلبومی را به نام «صبحدم» با هنرمندان ایرانی منتشر کرد و قرار شد که در کنسرت اخیر خود قطعاتی را از این آلبوم اجرا کند.
در برنامه شامگاه دوشنبه، قریب به نیم‌ ساعت از زمان آغاز کنسرت می‌گذشت. پس از نیم ساعت چراغ‌های سالن خاموش شد و اعضای گروه شیلر به روی صحنه آمدند.
قطعه اول تقریبا ریتمی هیجان انگیز داشت و گاهی آرام می‌شد و دوباره به ریتم سابق بازمی‌گشت.
نورهای قرمز صحنه را روشن کرده و تماشاچیان دوربین‌های خود را برای ضبط ویدئو بیرون آورده‌اند. قطعه اول با استقبال تماشاچیان همراه می‌شود.
پس از لحظاتی، رقص نوری به رنگ آبی سالن را پر کرده و یک ملودی با ریتمی ثابت بر فضا حاکم می‌شود و کماکان اوج می‌گیرد.
در سالن تنها صدای موسیقی شنیده می‌شود و تماشاچیان همراهی خاصی ندارند. پس از لحظاتی از اوج موسیقی کاسته می‌شود، به یک باره اوج می‌گیرد و ملودی سابق را تکرار می‌شود.
یک روند در سراسر این اجرا حکم فرماست. موسیقی اوج گرفته، متوقف می‌شود و دوباره ثابت می‌شود.
قطعه‌ دیگری در حال آغاز است. تصاویری گرافیکی از فضای تهران پخش می‌شود و نورهای سبز در سالن جاری می‌شوند. موسیقی با ریتم تندتری به جان سالن می‌افتد. فراز و نشیب ملودی موسیقی ادامه دارد. پس از اجرای این قطعه که با تشویق طرفداران همراه بود کریستوفر ون دیلن (رهبر گروه شیلر) حضور تماشاچیان را خوشامد می‌گوید و بابت حضور آنها تشکر می‌کند.
باری دیگر سالن تاریک می‌شود و آواهایی با فراز و نشیب‌های پی در پی به گوش می‌رسد. باری دیگر موسیقی ریتمی ثابت به خود می‌گیرد و ادامه پیدا می‌کند. این بار ملودی آرام‌تری نسبت به کارهای قبلی در جریان است.
قطعه دیگری شروع شده و هر از چند گاهی به زبان انگلیسی شعری زمزمه می‌شود که می‌گوید «don't say good bye , don't make me cry» به اواسط اجرا نزدیک می‌شویم. موسیقی بی‌کلام الکترونیک همچنان در حال اجرا شدن است. همانطور که قبلا رهبر این گروه بیان کرده بود، در این اجرا قطعاتی از آلبومی که همراه با نوازندگان ایرانی ساخته بود، بدون حضور آنها و تنها با نواخته شدن سازهای الکترونیک اجرا می‌شوند.
تماشاچیان را می‌بینیم که همچنان در حال رفت و آمد از بین جمعیت هستند.
در اواسط کنسرت چراغ‌های سالن روشن می‌شود و اعضای گروه به تماشاچیان تعظیم می‌کنند. تماشاچیان درخواست اجرای آهنگ «I feel u» را دارند.
در ادامه قطعه دیگری نواخته می‌شود. صدای گیتار الکترونیک به وضوح شنیده می‌شود و قطعه‌ای همراه با سازهای الکترونیک اجرا می‌شود. پس از لحظاتی تنها صدای کیبورد به گوش می‌رسد. فراز و نشیب‌های موسیقی همچنان ادامه دارد. گاهی جان می‌گیرد و دوباره آرام می‌شود.
در کنسرت می‌بینیم که اثار تقریبا ریتم ثابتی را با نواخته شدن سازهایی از جمله درام، گیتار و کیبورد دنبال می‌کند.
طی کنسرت تماشاچیان را می‌بینیم که علی‌‌رغم موسیقی‌هایی با ریتم شاد، بدون هیچ همراهی، با سکوت به کار گوش می‌دهند.
اکنون قطعه دیگری به پایان رسیده و صدای تشویق مکرر تماشاچیان به گوش می‌رسد. پس از لحطاتی صدای ضربات متوالی درام بلند شده و باری دیگر ملودی‌های سازهای الکترونیک پخش می‌شوند. این بار می‌توان ریتم موسیقی ایرانی را تا حدی در کار حس کرد. موسیقی ریتم ثابتی را دنبال می‌کند و باری دیگر ضربات درام به گوش می‌رسد و قطعه‌ای دیگر نیز به پایان می‌رسد.
پس از آن اثر «I feel u» که تماشاچیان بارها درخواست آن را داده بودند پخش می‌شود.
نورهای قرمز باری دیگر در فضا پخش می‌شوند. موسیقی نواخته می‌شود. گرچه که به اواخر اجرا نزدیک می‌شویم ولی همچنان رهگذران عبور می‌کنند و صدای مخاطبان را در می‌آورند. اعضای گروه معرفی می‌شوند. دست‌هایی در هوا هستند و مردم همچنان سر جای خود نشسته و به موسیقی گوش می‌دهند.
در پایان چند نفر از تماشاچیان درباره کنسرت به خبرنگار ایسنا می‌گویند: خیلی خوب شد که تمدید شد و توانستم به اجرا بیایم. واقعا انرژی‌های مثبتی دریافت کردم.
فرد دیگری نیز اظهار می‌کند: واقع کار را دوست داشتم و همیشه آثار این گروه را گوش می‌دهم. خوشحالم که موقعیت حضور در اجرا برایم فراهم شد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

«روایت یک انتخاب» در رادیو نمایش
روز چهارشنبه چهاردهم خرداد، مستند رادیویی «روایت یک انتخاب» از رادیو نمایش پخش می شود.
موسوی: دکتر عسگری فردا وارد ایران می‌شود- هیچ تبادل زندانی در کار نبوده است
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: آقای سیروس عسگری صبح فردا (چهارشنبه) وارد کشور می شود.
نگاهی به صنعت فرآورده های نفتی ایران در برنامه «بازار»
برنامه «بازار» که از شبکه اسپانیایی زبان هیسپان تی وی پخش می شود این هفته به صنعت فرآورده های نفتی و ابعاد اقتصادی آن در ایران و جهان اختصاص دارد.
بیانیه نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس به مناسبت سالگرد ارتحال امام
نمایندگان اقلیت‌های دینی مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای به مناسب سی و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) یکدلی و یکپارچگی آحاد ملت را مورد توجه بنیانگذار انقلاب عنوان و خاطرنشان کردند: تبلور آن را در حضور نمایندگان پیروان ادیان الهی در مجلس خبرگان قانون اساسی و استمرار آن را در قانون اساسی می‌بینیم.
«سونیک ۲» تابستان ۲۰۲۱ به سینماها می آید
بعد از اکران موفقیت آمیز فیلم سینمایی «سونیک» با بازی جیم کری و «جیمز مارسدن» سازندگان این اثر سینمایی خبر از ساخت نسخه دوم این اثر خبر دادند، البته نسخه اول این فیلم همچنان می‌تواند بعد از بازگشایی سینماها بعد از شیوع کرونا به کار خود در چرخه اکران ادامه دهد.
تعطیلی دوباره موزه ها
موزه‌ها و اماکن تاریخی زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سالروز ارتحال امام خمینی (ره) تعطیل هستند.
انتصاب جدید در سازمان سینمایی
طی حکمی از سوی رییس سازمان سینمایی، محمد رحمتی به عنوان معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی منصوب شد.
آیین‌نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی ابلاغ شد
اسحاق جهانگیری، آیین‌نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را برای اجرا به وزارت‌خانه های کشور، اطلاعات و امور خارجه و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور ابلاغ شد.
«تیرباران» مجید مجیدی روی آنتن «آی فیلم»
فیلم سینمایی «تیرباران» به کارگردانی علی‌اصغر شادروان و با بازی مجید مجیدی از شبکه آی‌فیلم پخش می‌شود.
روایت سیدمهدی شجاعی از زندگانی حضرت علی‌اکبر(ع)
انتشارات نیستان چاپ تازه‌ای از کتاب «پدر،‌ عشق،‌ پسر» نوشته سیدمهدی شجاعی را منتشر و روانه بازار نشر کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
خبر خوب ظریف
وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اعتراضات اخیر در آمریکا آتش زیر خاکستر بوده که در حال حاضر فوران کرده است.
حجتی: مجازات فرزندکشی بازدارنده نیست
یک وکیل دادگستری در مورد قتل رومینا اشرفی گفت: بی تردید این دختر 13 ساله، قربانی ترکیبی از فرزندکشی و قتل‌های ناموسی است که در یک طرف آن ایراد به بازدارنده نبودن مجازات وجود دارد و در سوی دیگر آن، ارزش‌های حاکم بر یک جامعه سنتی در وقوع آن دخالت دارد.
نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس‌ کرونا
از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تاکنون ربات‌های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان‌ها و انجام بسیاری از کارها توسعه داده شده‌اند، که طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می‌پردازیم.
انجام بیمه هنرمندان تجسمی به صورت مجازی
نقاشی‌هایی که برای قربانی نژادپرستی خلق شدند
نمایشگاه مجازی «ضمیر مطمئن» با عکس‌ها بنیانگذار انقلاب
کرونا مشکلات اقتصاد هنر را بیش از پیش عیان کرد!
حسن توفیق فردا به خاک سپرده می‌شود
تلخ‌ترین عکس‌های کرونا کدام‌ها بود؟
کرونا با مجسمه‌سازان چه کرد؟
مرور ملاقات با حسن توفیق
بزرگداشت آنلاین استاد «علی‌اصغر بهاری»
جای خالی بازار متمرکز صنایع‌دستی در تهران