سومین حضور گروه «شیلر» در ایران چگونه گذشت؟

01:47 ۲۷ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 80 0

ریتم‌های موسیقی بالا و پایین می‌شوند. گاهی اوج می‌گیرند و گاهی فرود می‌آیند. صفحات دوربین‌ها از سراسر سالن به چشم می‌خورند. هر از چند گاهی صدای تشویق تماشاچیان به گوش می‌رسد و گاهی یک نفر با فریاد به موزیسین‌ها ابراز علاقه می‌کند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، گروه موسیقی آلمانی «شیلر» به تازگی در روزهای ۱۶ و ۱۷ آبان‌ماه در سالن وزارت کشور تهران به روی صحنه رفته است و شامگاه دوشنبه (۲۰ آبان) نیز آخرین اجرای خود را در سال ۹۸ در ایران در سالن وزارت کشور ارائه داد.
این گروه پیش از این نیز در سال ۹۶ در ایران اجرا کرده است. گروه موسیقی «شیلر» در اردیبهشت امسال آلبومی را به نام «صبحدم» با هنرمندان ایرانی منتشر کرد و قرار شد که در کنسرت اخیر خود قطعاتی را از این آلبوم اجرا کند.
در برنامه شامگاه دوشنبه، قریب به نیم‌ ساعت از زمان آغاز کنسرت می‌گذشت. پس از نیم ساعت چراغ‌های سالن خاموش شد و اعضای گروه شیلر به روی صحنه آمدند.
قطعه اول تقریبا ریتمی هیجان انگیز داشت و گاهی آرام می‌شد و دوباره به ریتم سابق بازمی‌گشت.
نورهای قرمز صحنه را روشن کرده و تماشاچیان دوربین‌های خود را برای ضبط ویدئو بیرون آورده‌اند. قطعه اول با استقبال تماشاچیان همراه می‌شود.
پس از لحظاتی، رقص نوری به رنگ آبی سالن را پر کرده و یک ملودی با ریتمی ثابت بر فضا حاکم می‌شود و کماکان اوج می‌گیرد.
در سالن تنها صدای موسیقی شنیده می‌شود و تماشاچیان همراهی خاصی ندارند. پس از لحظاتی از اوج موسیقی کاسته می‌شود، به یک باره اوج می‌گیرد و ملودی سابق را تکرار می‌شود.
یک روند در سراسر این اجرا حکم فرماست. موسیقی اوج گرفته، متوقف می‌شود و دوباره ثابت می‌شود.
قطعه‌ دیگری در حال آغاز است. تصاویری گرافیکی از فضای تهران پخش می‌شود و نورهای سبز در سالن جاری می‌شوند. موسیقی با ریتم تندتری به جان سالن می‌افتد. فراز و نشیب ملودی موسیقی ادامه دارد. پس از اجرای این قطعه که با تشویق طرفداران همراه بود کریستوفر ون دیلن (رهبر گروه شیلر) حضور تماشاچیان را خوشامد می‌گوید و بابت حضور آنها تشکر می‌کند.
باری دیگر سالن تاریک می‌شود و آواهایی با فراز و نشیب‌های پی در پی به گوش می‌رسد. باری دیگر موسیقی ریتمی ثابت به خود می‌گیرد و ادامه پیدا می‌کند. این بار ملودی آرام‌تری نسبت به کارهای قبلی در جریان است.
قطعه دیگری شروع شده و هر از چند گاهی به زبان انگلیسی شعری زمزمه می‌شود که می‌گوید «don't say good bye , don't make me cry» به اواسط اجرا نزدیک می‌شویم. موسیقی بی‌کلام الکترونیک همچنان در حال اجرا شدن است. همانطور که قبلا رهبر این گروه بیان کرده بود، در این اجرا قطعاتی از آلبومی که همراه با نوازندگان ایرانی ساخته بود، بدون حضور آنها و تنها با نواخته شدن سازهای الکترونیک اجرا می‌شوند.
تماشاچیان را می‌بینیم که همچنان در حال رفت و آمد از بین جمعیت هستند.
در اواسط کنسرت چراغ‌های سالن روشن می‌شود و اعضای گروه به تماشاچیان تعظیم می‌کنند. تماشاچیان درخواست اجرای آهنگ «I feel u» را دارند.
در ادامه قطعه دیگری نواخته می‌شود. صدای گیتار الکترونیک به وضوح شنیده می‌شود و قطعه‌ای همراه با سازهای الکترونیک اجرا می‌شود. پس از لحظاتی تنها صدای کیبورد به گوش می‌رسد. فراز و نشیب‌های موسیقی همچنان ادامه دارد. گاهی جان می‌گیرد و دوباره آرام می‌شود.
در کنسرت می‌بینیم که اثار تقریبا ریتم ثابتی را با نواخته شدن سازهایی از جمله درام، گیتار و کیبورد دنبال می‌کند.
طی کنسرت تماشاچیان را می‌بینیم که علی‌‌رغم موسیقی‌هایی با ریتم شاد، بدون هیچ همراهی، با سکوت به کار گوش می‌دهند.
اکنون قطعه دیگری به پایان رسیده و صدای تشویق مکرر تماشاچیان به گوش می‌رسد. پس از لحطاتی صدای ضربات متوالی درام بلند شده و باری دیگر ملودی‌های سازهای الکترونیک پخش می‌شوند. این بار می‌توان ریتم موسیقی ایرانی را تا حدی در کار حس کرد. موسیقی ریتم ثابتی را دنبال می‌کند و باری دیگر ضربات درام به گوش می‌رسد و قطعه‌ای دیگر نیز به پایان می‌رسد.
پس از آن اثر «I feel u» که تماشاچیان بارها درخواست آن را داده بودند پخش می‌شود.
نورهای قرمز باری دیگر در فضا پخش می‌شوند. موسیقی نواخته می‌شود. گرچه که به اواخر اجرا نزدیک می‌شویم ولی همچنان رهگذران عبور می‌کنند و صدای مخاطبان را در می‌آورند. اعضای گروه معرفی می‌شوند. دست‌هایی در هوا هستند و مردم همچنان سر جای خود نشسته و به موسیقی گوش می‌دهند.
در پایان چند نفر از تماشاچیان درباره کنسرت به خبرنگار ایسنا می‌گویند: خیلی خوب شد که تمدید شد و توانستم به اجرا بیایم. واقعا انرژی‌های مثبتی دریافت کردم.
فرد دیگری نیز اظهار می‌کند: واقع کار را دوست داشتم و همیشه آثار این گروه را گوش می‌دهم. خوشحالم که موقعیت حضور در اجرا برایم فراهم شد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
آخر هفته به کدام گالری‌ها برویم؟
اعلام برنامه‌های ششمین فستیوال آینه‌­دار
رونمایی از قالب دست ۵ استاد خوشنویس
نمایشگاه «قافیه در قاب» با آثار خط‌نقاشی و خوشنگاری
تصمیم بی‌سابقه جایزه «ترنر» در معرفی برگزیدگان
هنرمند برجسته موسیقی هرمزگان هنوز خانه ندارد
افتتاح نمایشگاه کارتون و کاریکاتور با آثاری از چهره‌های نام‌آشنای این عرصه
فروش چند میلیون‌یورویی نقاشی «گوگن»
برخورد دکوری با هنر ایران در چین
نمایشگاهی از آثار میرزا غلامرضا اصفهانی برپا می‌شود-رونمایی از کتاب مجموعه آثار این هنرمند