الگوی جدید ترویج علم منتشر می‌شود-وعده کاشت "نهال مروجان علم" محقق نشد!

01:14 ۱۹۷ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 536 0
الگوی جدید ترویج علم منتشر می‌شود-وعده کاشت ˮنهال مروجان علمˮ محقق نشد!

رئیس انجمن ترویج علم ایران از افزایش علاقه سازمان‌ها به مشارکت در ترویج علم نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: دانشگاه‌ها نیز فعالیت‌های ترویجی خود را انجام می‌دهند، اما به این موضوع نیز باید از سمت نهادهای بالادستی پرداخته شود و امیدواریم سال دیگر برنامه مشخصی برای دانشگاه‌ها در حوزه ترویج علم تدوین کنیم.

ایسنا

اکرم قدیمی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه موضوع هفته ترویج علم امسال را به موضوع "شناخت ایران زمین با رویکرد ترویجی" و محورهای آب و هوا و فرهنگ اختصاص داده‌ایم، گفت: علت این انتخاب از آن جهت بود که یکی از ابزارها و لوازم موفقیت در ترویج علم، این است که افراد شناختی از محیط اطراف خود به دست آورند.
وی در همین زمینه با اشاره به اینکه یکی از شیوه‌های ساده روش تحقیق نیز "مشاهده" است، اظهار کرد: بسیاری از افراد از محیط اطراف خود آگاهی چندانی ندارند و بنابراین سعی داریم هفته ترویج علم امسال فرصتی باشد که به افراد درباره محیط اطراف‌شان اطلاعات دهیم؛ به عنوان مثال یکی از موضوعاتی که درصد کمی از افراد کشور از آن آگاهی دارند، این است که تنوع اقلیم آب و هوایی در کشور ما در کمتر جایی از جهان یافت می‌شود. چنین موضوعاتی و موضوعی همچون "تنوع فرهنگی" در کشور می‌تواند با یک رویکرد ترویجی به افراد آموزش داده شود.
رئیس انجمن ترویج علم ایران تصریح کرد: زمانی که از اطراف خود آگاهی چندانی نداریم، امکان اظهار نظرهای تخصصی را هم نداریم و در صورت ابراز آن‌ها، این اظهارنظرها از پشتوانه علمی برخوردار نیستند.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور تشریح کرد: به عنوان مثال زمانی فردی می‌خواهد منصبی را به دست بیاورد و در این راه به مردم وعده‌هایی می‌دهد. این وعده‌ها ممکن است به ظاهر خوب به نظر برسند، اما ۱۰ سال دیگر برای آن منطقه مشکل به وجود آورند و اکوسیستم منطقه را به هم بزنند. در صورتی که افراد از محیط اطراف خود شناخت لازم را داشته باشند، نسبت به چنین مسائلی آگاهانه برخورد کرده و مشارکت در مسائل علمی را به صورت پایه‌ای آغاز می‌کنند.
قدیمی با بیان اینکه اقدامات ترویجی در حوزه افزایش آگاهی از محیط ادامه‌دار بوده و به یک هفته محدود نخواهد شد، اضافه کرد: موضوع دیگری که مورد توجه قرار دادیم، جغرافیای سیاسی است که در طی سال با کمک اُرگان‌ها و سازمان‌های مختلف به آن خواهیم پرداخت.
نهالی به نام مروّجان علم کاشته نشد! وی در پاسخ به اینکه آیا به وعده کاشت نهال به نام "مروّجان علم" سال گذشته که در روز اهدای جایزه ترویج علم سال ۹۷ داده شده بود، عمل شده است یا خیر، اظهار کرد: متأسفانه علی‌رغم پیگیری ما از سازمان زیباسازی شهر تهران، این وعده محقق نشد و به ما گفتند امکان کاشت نهال وجود ندارد؛ این در حالی است که پیگیری ما از شورای شهر نیز به نتیجه نرسیده است.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با اشاره به اینکه هنوز ردیف بودجه مستقلی به موضوع ترویج علم اختصاص نیافته است ، افزود: با افتتاح کرسی ترویج علم یونسکو نیز موافقت نهایی صورت گرفته و ان‌شاءالله بعد از هفته ترویج علم زمان افتتاحیه را اعلام خواهیم کرد.
ایجاد هم‌افزایی در ترویج علم در گروی ایفای نقش دولت به عنوان بازیگر اصلی قدیمی درباره نقش دولت در نظام ترویج علم توضیح داد: یکی از بازیگران اصلی نظام ترویج علم، دولت بوده و نقش‌هایی که ایفا می‌کند از جهات مختلف قابل بررسی است و ترویج علم در کشورهای دیگر زمانی پیشرفت کرده که دولت‌ها به این عرصه وارد شده‌اند.
وی ادامه داد: در ایران نیز بیشتر سازمان‌های غیردولتی به ترویج علم پرداخته‌اند، اما چند سال است در تلاش هستیم دولت را نیز به عنوان یک بازیگر اصلی وارد این عرصه کنیم. در صورتی که دولت وارد این عرصه نشود، هماهنگی بین سایر کارها انجام نشده و هم‌افزایی ایجاد نخواهد شد.
افزایش علاقه سازمان‌ها به مشارکت در حوزه ترویج علم رئیس انجمن علم ایران نقش دانشگاه‌ها را نیز در ترویج علم مهم دانست و افزود: نقش دانشگاه‌ها نیز به عنوان یک نیروی پیشران در حوزه‌های علمی و آموزشی غیر قابل انکار است که در این حوزه نیز دانشگاه‌ها در حال انجام فعالیت‌های ترویجی هستند؛ اما این موضوع باید از سوی نهادهای بالادستی دیده شود.
قدیمی ادامه داد: موضوع ترویج علم نسبت به سال‌های ابتدایی پیشرفت کرده و سازمان‌های مختلف ابراز علاقه کرده‌اند که به این حوزه وارد شوند و مشارکت سازمان‌ها نسبت به یک سال گذشته افزایش قابل توجهی یافته است.
وی در پایان با بیان اینکه برای ترویج علم الگوی جدیدی تعیین شده و نتایج آن را منتشر خواهیم کرد، گفت: اجرای این الگو نیاز به زمان و برنامه دارد و دانشگاه‌ها نیز لازم است که پا را فراتر بگذارند و وارد حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی شوند. تاکنون برنامه خاصی برای دانشگاه‌ها در حوزه ترویج علم مشخص نکرده‌ایم، اما امیدواریم سال آینده به این موضوع پرداخته شود.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

چراغ سبز سازمان محیط زیست به قاچاقچیان +عکس
فعالان محیط زیست این روزها از انتشار خبر تعطیلی مرکز بازپروری حیات وحش در پارک پردیسان تهران می دهند که سازمان محیط زیست این خبر را تکذیب می کند.
مشهورترین محوطه باستان‌شناسی ایتالیا هم بازگشایی شد
با کاهش مقررات قرنطینه در ایتالیا، مشهورترین محوطه تاریخی این کشور نیز از روز سه‌شنبه به روی عموم مردم بازگشایی شد.
کشف ۱۰۰۰ خودروی احتکار شده در تهران
رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ از کشف بیش از یک هزار خودروی صفر کیلومتر از ۱۳ پارکینگ خبر داد و گفت: ارزش خودروهای مکشوفه برابر اعلام کارشناسان بیش از یک تریلیون ریال است.
از ته دلم دوست دارم لیگ برگزار شود، ولی استرس دارم
مدافع تیم فوتبال سپاهان گفت: ما اصلاً مخالف ادامه بازی‌ها نیستیم و خودمان دوست داریم تمرین کنیم و مسابقه بدهیم، چون عاشق فوتبالیم و فوتبال شغل ما به حساب می‌آید.
زمین تمرین استقلال را گرفتند!
تمرینات تیم فوتبال هوادار در حالی به میزبانی زمین شماره ۲ آزادی برگزار شده است که این زمین به صورت انحصاری در اختیار باشگاه استقلال قرار دارد.
اتلتیکو اولویت ستاره رئال
موندو مدعی شد که خامس رودیگز شخصا خواهان انتقال به اتلتیکو و رفتن به تیم رقیب رئال است.
ارائه پروتکل‌های بین‌المللی برای تیم‌های فوتبال
معاون وزیر بهداشت اعلام کرد که به تیم‌های فوتبال پروتکل‌هایی مطابق پروتکل‌های کشورهای آلمان، ایتالیا و اسپانیا ارائه کرده‌اند.
بیل: چرا با گلف بازی کردن من مشکل دارند؟
بال ولزی تیم فوتبال رئال مادرید می‌گوید دلیل اینکه چرا برخی از هواداران رئال مادرید با تفریح کردن او مشکل دارند را درک نمی‌کند.
علیرضا قربانی کنسرت آنلاین رایگان برگزار می‌کند
علیرضا قربانی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، از اجرای کنسرت آنلاین در صفحات اینستاگرام و یوتیوب‌ خبر داد.
افشای تکان دهنده رازهای پشت پرده در برخی رشته های ورزشی
رییس کمیته فنی فدراسیون بدنسازی با بیان اینکه بسیاری از قهرمانان و بزرگان این رشته از ارائه مدارک مربیگری با دریافت پول‌های کلان خبر می‌دهند، گفت: این کار بازی با جان مردم است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دیاباته به ایران بازمی‌گردد؟
پرسشی که این روزها برای استقلال و هواداران این باشگاه بسیار اهمیت دارد این است که شیخ دیاباته چه زمانی به ایران بازمی‌گردد.
آغاز اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو در دیجیتون
در این روزهای خانه‌نشینی که امکان استفاده از سینما مانند گذشته برای‌مان مهیا نیست، سرویس دیجیتون با اکران آنلاین فیلم سینمایی تورنادو امکان تماشای فیلم، انیمیشن و کارتون را همانند گذشته برای طرفداران و علاقه‌مندان فیلم و هنر تدارک دیده است.
سرویس مشاوره آپ، خدمات آنلاین روانشناسی و پزشکی در تلفن همراه شما
یکی از زمینه‎هایی که ضرورت خدمات آنلاین در آن به‌شدت احساس می‎شود، حوزه پزشکی و درمان است. تمرکز امکانات، خدمات درمانی و پزشکان با تجربه در پایتخت و مراکز استان‎ها، دسترسی عموم افراد را به این خدمات محدود می‎کند.
کلاس‌هایتان را آنلاین برگزار کنید!
اگر بخواهیم آموزش را طبقه‌بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم که آموزش به‌طورکلی سه شکل اصلی دارد، آموزش سنتی که همان رویکرد چهره به چهره متداول در آموزش است، آموزش الکترونیکی محض که به استفاده از فناوری­های اطلاعاتی و ارتباطی در آموزش و بدون هیچ­گونه تعامل چهره به چهره اطلاق می‌­‌شود و آموزش الکترونیکی ترکیبی که ترکیبی از دو رویکرد قبلی است.
مزایا و معایب سقف کاذب و دیوار کاذب
سقف کاذب شاخه‌ای از معماری داخلی هست که کاربرد اصلی آن پوشش سقف اصلی است.
استقرار ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در مرکز نوآوری امیرکبیر تا پایان سال
احتمال تغییر در پذیرش دانشجویان پزشکی-دلیل گرایش جوانان به رشته‌های درآمدزا
کاهش ۹۹ درصدی عوامل بیماری‌زا از محیط با فیلتر نانویی کولرهای آبی
آغاز ثبت‌نام برای حضور مجازی در نهمین کنفرانس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
ارائه بیش از ۵۰۰ مقاله در کنفرانس مهندسی مکانیک
اعمال فیزیوتراپی تنفسی برای بیماران کرونایی دچار مشکلات تنفسی
گجت‌ها، جایگزین کلاس‌های تشریح می‌شوند-ارائه سیر تکامل جنین ۱۵ تا ۶۰ روزه
۹۰ موسسه آموزش عالی تجمیع شدند-صادرات ۲۵۰۰ میلیاردی در حوزه نانو
ایجاد ایستگاه منطقه‌ای هواشناسی برای انجام تحقیقات کاربردی
جشنواره‌ای برای افزایش آگاهی دانش‌آموزان از کرونا