تردیدهای جدی درباره حمله داعش به پاسگاه مرزی تاجیکستان

11:11 ۳۰ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 104 0
 تردیدهای جدی درباره حمله داعش به پاسگاه مرزی تاجیکستان

تحلیل‌گر روزنامه کومرسانت با اشاره به ابهامات جدی که در حمله اخیر به پایگاه مرزبانی تاجیکستان وجود داشت، اظهار می‌دارد که ممکن است این افراد زندانیانی باشند که به محل این حادثه آورده‌اند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،هفته گذشته حادثه‌ای در آسیای مرکزی رخ داد که می‌توان آن را موجب نگرانی مقامات امنیتی محلی و روسیهدر نظر گرفت که پیش از این نیز هراس وقوع آن را داشتند.
اخبار بین‌الملل-چهارشنبه شب (بامداد 6 نوامبر) 20 نفر نیروی مسلح و نقاب‌دار به یک پاسگاه مرزی تاجیکستانبه نام "عشق آباد" حمله کردند. این پاسگاه در مرز ازبکستان قرار دارد، ولی افراد مسلح همانطور که مقامات تاجیک اعلام کردند از افغانسان آمدند و از اعضای گروهک دولت اسلامی عراق و شام (داعش) می‌باشند. طبق مصاحبه‌ای که خبرگزاری "کومرسانت" با کارشناسان صورت داده است، اینکه افراد مسلح از افغانستان به خاک کشورهای شوروی سابق نفوذ کردند، می‌تواند به طور جدی موقعیت مقامات امنیتی محلی و مسکو را تقویت کرده به نوعی که ضامن امینت در منطقه بشوند.
یکی از مهم‌ترین حوادث مسلحانه در تاجیکستان در سال‌های اخیر حوالی ساعت 03:20 به وقت محلی چهارشنبه شب رخ داده است. به گفته کمیته دولتی
امنیت ملیتاجیکستان ، 20 فرد مسلح نقاب‌دار به پاسگاه مرزی "عشق آباد" در مرز با ازبکستان حمله کردند. این افراد به وسیله چهار اتومبیل خود را به  این پاسگاه رسانده و حمله مذکور را صورت داده بودند. شایان ذکر است که در آن منطقه هیچ ایست بازرسی خودرویی وجود ندارد. در پشت پاسگاه فقط یک رشته کوه وجود دارد که مرز کشورها از آن عبور می‌کند.
شبه نظامیان پنج عدد اسلحه کلاشنیکوف به دست آوردند و یک سرباز مرزدار و پلیس را که در پاسگاه در حال انجام وظیفه بودند به قتلرساندند. پس از آن نیروهای تاجیک توانستند این حمله را دفع کنند و 15 نفر را به هلاکت رسانده و 5 نفر باقی مانده را دستگیر نمایند.
حوالی ظهر بود که کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان اعترافات افراد بازداشت شده را منتشر کرد. آنها ظاهرا گفته‌اند که در تاریخ 3 نوامبر از افغانستان به تاجیکستان آمده‌اند. محل عبور آن‌ها دقیقا از ولسوالی قلعه زال در ولایت کندوز بوده است تا ماموریت ویژه‌ای که داعش به آنها داده است را انجام بدهند. کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در ادامه درباره این حمله می‌گوید "آنها پاسگاه مرزی عشق‌آباد را به عنوان مناسب‌ترین موقعیت انتخاب کردند و وارد درگیری شدند". تاشکند که می‌تواند یک طرف ماجرا باشد و طبیعتا احساس خطری از این جانب نماید، هنوز در مورد این حادثه اظهار نظر مشخصی نکرده است. سرویس امنیتی مرزی ازبکستان در این زمینه در یک
مصاحبهبا خبرگزاری تاس (TASS) خبر داده است: "در مورد آنچه اتفاق افتاده بود به ما اطلاعاتی داده شده است، ما در حال بررسی اوضاع هستیم و با مراجع ذی‌ربط در تاجیکستان در تماس هستیم".
تصاویری که از صحنه حادثه که وزرات امور داخلی (وزارت کشور) تاجیکستان منتشر کرده بود سوالات زیادی را به وجود می‌آورند. در تصاویر دیده می‌شود که اجساد مهاجمان کاملاً سوخته و یکی از آنها دستبند پلاستیکی دارد. همچنین یکی از اتومبیل‌های مهاجمین انگار کاملا سوخته است. ولی در اتومبیل دیگری می‌شود شماره پلاک را کامل خواند که شماره پلاک "01" می‌باشد. این موضوع به ما می‌گوید این پلاک ثبت شهر دوشنبه است. خبرنگاران "رادیوآزادی" سعی کردند خود را به محل حادثه برسانند تا جزئیات و اطلاعات بیشتری را در این مورد کسب کنند ولی جاده‌های منتهی به آن محل همگی مسدود بودند.
آرکادی دوبنوف، یکی از تحلیل‌گران آسیای مرکزی در این باره می‌گوید: من از تئوری‌های توطئه متنفرم، اما شبهات جدی وجود دارد که این جنگجویان از اعضای گروه داعش بوده‌اند. این افراد چطور شبه‌نظامیانی هستند که اجازه دادند آن‌ها را مثل مرغان تیرباران کنند، در حالی آنها قبلا توانسته‌ا‌ند بدون هیچ گونه مشکلی مرز را رد کرده و صدها کیلومتر جاده را در داخل خاک تاجیکستان طی کنند تا خود را به پاسگاه مرزی برسانند!؟ علاوه بر این آنها ماسک داشتند ولی در سال‌های اخیر تمام حملاتی که در منطقه صورت گرفته‌اند، بدون ماسک بوده‌اند. من احساس می‌کنم که این‌ها برخی از زندانیانی هستند که به چنین ماموریتی فرستاده شده‌اند. با دانستن اینکه نیروهای امنیتی تاجیکستان غیرحرفه‌ای، می‌توانیم هر چیزی را فرض کنیم".
به گفته آرکادی دوبنوف، هدف از چنین تحرکاتی ممکن است تأیید وجود یک تهدید تروریستی از سوی افغانستان باشد، که در مورد این مسئله در دوشنبه و همچنین در روسیه و سایر کشورهای منطقهبسیار صحبت می‌شود.
در اواخر ماه اکتبر نیکولای پاتروشف دبیر شورای امنیتروسیه سفری به دوشنبه و تاشکند داشت. وی در دیدار با روسای جمهور هر دو کشور به اوضاع افغانستان و تهدیدات احتمالی ناشی از آن کشور اشاره کرده بود.
دوبنوف همچنین با اشاره به روندهای بهبود روابط ازبکستان و تاثیر منفی این حمله، می‌افزاید: "علاوه بر این چه کسی می‌تواند به دنبال زیر سوال بردن همکاری تقویت شده تاجیکستان و ازبکستان باشد، و این می‌تواند چشم‌انداز مصالحه مرزی را تضعیف کند".
قابل توجه است که شب حمله 5 نوامبر خبرگزاری آسیاپلاس به نقل از یک منبع در دولت گزارش داده بود که پیش‌نویس توافق نهایی در مورد اختلافات مرزی بین تاجیکستان و ازبکستان که در آن هنوز بخش‌هایی مورد اختلاف نظر وجود داشت آماده امضا است. این معاهده با نشانه‌ای دقیق روی نقشه که نشان‌دهنده مرزهای دو کشور است، تصویب رسیده است. علاوه بر این مکان‌هایی برای نصب دیده‌بانی‌های مرزی بین تاجیکستان و ازبکستان هم توافق شده است.
کامران هدایت‌زاده، معاون رئیس مرکز مطالعات استراتژیک در نهاد ریاست جمهوری تاجیکستان در مصاحبه با کومرسانت در همین زمینه تصریح می‌کند:"این حادثه ثابت می‌کند که تهدیدی جدی از سوی افغانستان وجود دارد. متحدین ما (روسیه) در سازمان پیمان امنیت جمعی و سازمان همکاری شانگهای چندین بار این موضوع را گوش‌زد کرده بودند. ولی کشورهای ما آماده دفع هرگونه تهدیدی هستند. گواه این مسئله این است که اکنون سرویس‌های ویژه ازبکستان و تاجیکستان در ارتباط هستند. البته این حمله بر روابط دوجانبه جمهوری‌ها که ماهیت استراتژیک دارد، تاثیر نمی‌گذارد و نمی‌تواند امضای معاهده مرزی دولتی را مختل نماید".
هچنین رافائل ستاراف، کارشناس مسائل سیاسی اهل ازبکستان و کارشناس مرکز (Bilig Brains) اشاره کرد که خللی با این حادثه در روند روابط حسنه و استراتژیک بین ازبکستان و تاجیکستان که از سال 2016 شروع شده است ایجاد نمی‌شود. "گرچه بر همه آشکار است که در بین مقامات دولتی هر دو کشور به خصوص در میان نیروهای امنیتی کسانی هستند مخالف این روابط حسنه هستند.  و در حال حاضر آنها قطعا می‌گویند که برخی از تصمیمات مانند پاک‌سازی مرز ها از مین‌ها عجولانه بود. به هر حال مسکو برای کمک در
تامین امنیتمنطقه به کشورها اطلاع داده است.
آلکسندر مالین‌اف، رئیس سرویس هماهنگی شورای فرماندهان نیروی مرزی کشورهای مستقل مشترک المنافع در سخنرانی چند شب پیش که در تاشکند برگزار شد، تضمین کمک عملی را برای استحکام مرز تاجیکستان و افغانستان را به صورت مشترک با سازمان پیمان امنیت جمعی را داد. علاوه بر این، در اواخر اکتبر روسیه پایگاه 201 خود که در تاجیکستان واقع است با سامانه پدافندی اس-300 مجهز نمود و همچنین به تاجیکستان تجهیزات نظامی با ارزش 320 میلیون روبل را داده است.
در روزی که خبر حمله به تاجیکستان منتشر شده بود معلوم شد که واحد ضد تروریسم پایگاه نظامی 201 در حال انجام تمرینات بودند. به گزارش مرکز سرویس مطبوعاتی منطقه نظامی روسیه طبق سناریوی مذکور، تمرینات گروهک فرضی مسلح که تلاش برای نفوذ به یگان نظامی و همچنین تصرف پاسگاه و بیمارستان نظامی می‌کردند در این تمارین بوده. در گزارش مربوط به برگزاری این رزمایش آمده است: "یگان‌های ضد تروریسم با زنگ هشدار با سرعت خود را به محل ماموریت رساندند. همه یگان‌هایی در حال آماده باش بودند قادر بودند کلیه الزامات و استانداردهای مربوط به واحدهای ضدتروریستی را رعایت کنند".


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

خاورمیانه
خاورمیانه

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
اعتراض ها نتیجه داد- موافقت IOC با حضور کاراته در المپیک جوانان ۲۰۲۲
کمیته بین المللی المپیک با حضور رشته کاراته در بازی های المپیک جوانان ۲۰۲۲ در سنگال موافقت کرد تا امیدها برای ادامه حضور این رشته در المپیک۲۰۲۴ پاریس بیشتر شود.
اختصاص تنها ۶ میلیارد تومان در سال ۹۸ برای تجهیز کتابخانه ها
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: متاسفانه در سال جاری تنها ۶ میلیارد تومان برای تجهیز و نوسازی کتابخانه های عمومی بودجه در نظر گرفته شده است.
تقابل جذاب نکونام و صادقی- پارس جنوبی از بحران خارج می‌شود؟
لیگ نوزدهم فوتبال ایران عصر امروز (چهارشنبه) با برگزاری دو دیدار وارد هفته سیزدهم می‌شود.
کاهش مجدد فاصله حزب محافظه‌کار با حزب کارگر در نظرسنجی جدید
کاهش فاصله حزب محافظه‌کار انگلیس با حزب کارگر همچنان ادامه دارد و نظرسنجی جدید نشان می دهد که اکنون به 7 درصد رسیده است.
بهانه جویی های ناتمام ترامپ از رسانه‌های آمریکایی
خشم شدید ملانیا از کشیده شدن پای پسرش به پرونده ترامپ
اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا می‌ایستد
فرانسه در آستانه یکی از بزرگترین اعتصاب‌های سراسری
الخزعلی: داعش آشوبگران را به تظاهرات مسالمت‌آمیز عراق می‌فرستد
درگیری شدید نیروهای کُرد عراقی پیشمرگه و داعش
عقده گشایی صهیونیست‌ها علیه مالزی
آمریکا پس از 23 سال به این کشور سفیر فرستاد
کشته شدن 8 کودک یک ورزشگاه
آغاز جلسه استماع دادرسی جنایات جنگی در افغانستان