وزارت بهداشت دیگر نباید متولی رسمی حوزه طب سنتی باشد

19:43 ۲۰۶ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 405 0
 وزارت بهداشت دیگر نباید متولی رسمی حوزه طب سنتی باشد

امروز نیازمند اصلاح یا تصویب قوانین جدید برای سپردن مسئولیت حوزه طب سنتی به سازمان یا نهادی مستقل از وزارت بهداشت هستیم.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،جابرسعادتی؛ فعال رسانه و پژوهشگر حوزه سلامت و طب سنتیدر یادداشتی با توجه به اهمیت طب سنتی و طب ایرانی در ساختار بهداشت و درمان کشور، نقدی را بر عملکرد وزارت بهداشت در این خصوص نوشته است. در این یادداشت آمده است:
با توجه به اینکه وزارت بهداشت و درمان کشور در بیش از یک دهه گذشته به روشنی نشان داده که متولی خوبی برای ترویج و توسعه طب سنتی نبوده است و به این واسطه خسارت های مالی و جانی بسیاری به مردم در حوزه پیشگیری و درمان تحمیل شده، صاحب‌نظران حوزه طب ایرانی ـ اسلامی بر این باورند که برای ادامه مسیر، وزارت بهداشت دیگر نباید متولی رسمی حوزه طب سنتی باشد.
چرا که وزارت بهداشت با عملکرد و خروجی خود طی این سال‌ها، نشان داد که اصلاً "دایه مهربانی" برای رشد و نمو طفل طب سنتی کشورمان نیست!البته باید به این نکته اشاره کرد که اساتید و برخی از پیشکسوتان طب سنتی که در سال 85 اقدام به مشارکت با وزارت بهداشت و برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی معاونت طب سنتی و دانشکده‌ای طب سنتی در ساختار دانشگاه‌های علوم‌پزشکی کردند، امروز معترف هستند که در آن مقطع زمانی تصور عملکرد ناثواب وزارت بهداشت با طب سنتی طی این سال‌ها را نداشتند و امروز معتقند که چنین ساختاری ذیل وزارت بهداشت، نمی‌تواند منجر به ترویج و توسعه طب سنتی شود.
بر این اساس، امروز نیازمند اصلاح یا تصویب قوانین جدید برای سپردن مسئولیت حوزه طب سنتی به سازمان یا نهادی مستقل از وزارت بهداشت هستیم.
متاسفانه در کشورمان تا به امروز از تجارب کشورهای موفق در طب سنتی مانند چین و هند برای ترویج و توسعه طب سنتی هیچ استفاده‌ای نشده است.
یکی از دلایل اصلی موفقیت بسیار چشمگیر کشورهایی مانند هند و چین در توسعه همه‌جانبه طب سنتی در کشور خود، به دلیل استقلال دو حوزه طب نوین و طب سنتی از یکدیگر در این کشورها بوده است.
"اشتباه استراتژیکی" که سال‌ها پیش در کشورمان در حوزه طب سنتی صورت گرفت، واگذاری تمام و کمال اختیار طب سنتی به وزارت بهداشت بوده است.
اصلاح این اشتباه استراتژیک دراین مقطع زمانی، بسیار ضروری و تعیین‌کننده به نظر می‌رسد چرا که اصلاح این امر، می‌تواند باعث سرعت چشمگیر توسعه طب سنتی و دسترسی فراگیر مردم کشورمان به خدمات همه‌جانبه طب ایرانی ـ اسلامی شود.
پیشکسوتان و صاحب‌نظران طب ایرانی ـ اسلامی بر این باورند که واگذاری مسئولیت طب سنتی به وزارت بهداشت که شاکله آن بر اساس طب نوین شکل گرفته و به دلیل تفاوت‌های مبنایی بین طب سنتی با طب نوین، از ابتدا "اشتباه" بوده است چرا که هیچ سیستمی نمی‌تواند ضد خود را در درون خود توسعه دهد!در این مقطع زمانی مهم و حساس، همفکری و برگزاری اتاق‌های فکر متشکل از عقلا و پیشکسوتان طب ایرانی ـ اسلامی جهت تدوین سازوکارهای متولی جدید طب سنتینیز ضروری است و البته اصرار برخی از اختلاف‌نظرهای موجود در میان اساتید طب سنتی، سم مهلکی برای توسعه و فراگیری طب ایرانی ـ اسلامی است که باید به شدت از آن پرهیز داشت.
متاسفانه تا همین چند ماه گذشه و پیش از تغییرات جدید در اداره کل طب سنتی وزارت بهداشت، مسئولان این اداره کل نه‌تنها هیچ تلاشی در راستای ایجاد و تعمیق هر چه بیشتر وحدت و انسجام میان پیشکسوتان، اساتید و فعالان طب سنتی نداشتند بلکه با عملکردهای ناثواب و مواضع و اظهارات نسنجیده و دفعی خود، باعث بیشتر شدن دامنه برخی اختلافات در این حوزه نیز شده بودند.
انتظار می‌رود در شرایط امروز، اساتید و پیشکسوتان طب ایرانی ـ اسلامی با تشکیل مجمعی متشکل از تمام فعلان این حوزه به صورت منظم و مستمر، اقدام به برگزاری سلسله جلسات ماهیانه کنند تا در نهایت خروجی این نشست‌ها، علاوه بر انجسام و همبستگی بیشتر اعضاء، تدوین مقدمات و سازوکارهای انتقال مسئولیت طب سنتی از وزارت بهداشت به یک نهاد مستقل باشد.
مسئله دیگری که باید به آن پرداخت، مسئله ابعاد و ثمرات اقتصادی ناشی از ترویج و توسعه طب سنتی است که متاسفانه تا به امروز مورد غفلت مسؤلان ارشد نظام و حتی فعلان حوزه طب ایرانی ـ اسلامی بوده است.
ثمرات و نتایج ترویج و توسعه طب سنتی را صرفاً نباید محدود به دو حوزه کلیدی "پیشگیری و درمان" دانست چرا که توسعه طب سنتی با توجه به ظرفیت‌های منحصر‌به فرد جغرافیایی و بومی کشورمان در حوزه کشت "گیاهان دارویی" می‌تواند بستر توسعه و رشد چشمگیر شاخصه‌های اقتصادی و معیشتی مردم را نیز در پی داشته باشد و حتی به فعلیت رساندن بخش کوچکی از ظرفیت‌های ایران در حوزه کشت، فراوری و تولید گیاهان دارویی به راحتی می‌تواند منجر به ایجاد انقلاب بزرگی در اقتصاد کشورمان شود و مشکل دیرینه "بیکاری" را تا حد زیادی به صورت زیربنایی حل و اتکاء بودجه به نفت را نیز قطح کند.
در حال حاضر کشورمان، ظرفیت کشت اکثر گونه‌‌های گیاهان دارویی موجود در جهان را دارد چرا که ایران به‌صورت بومی خواستگاه 8 هزار گونه از گیاهان دارویی است اما متاسفانه به واسطه عدم ترویج و توسعه طب سنتی در کشورمان، ظرفیت‌های بالقوه موجود در ایران در حوزه کشت و فراوری گیاهان دارویی نیز معطل مانده است و کشورمان از مجموع تجارت جهانی گیاهان دارویی، سهمی نزدیک به صفر دارد.
این شرایط در حالیست که طی دهه اخیر، حتی بسیاری از کشورهای صنعتی دنیا نیز به شدت بر روی کشت یا فراوری گیاهان دارویی متمرکز شده‌اند و سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی را در این حوزه داشته‌اند به طور مثال کشور "آلمان" طی این سال‌ها با سرمایه‌گذاری گسترده در صنعت گیاهان دارویی خود، تبدیل به یکی از قطب‌های بزرگ فراوری و صادرات گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در دنیا شده است در حالیکه هیچ یک از ظرفیت‌های بومی کشت گیاهان دارویی که ایران به صورت بومی از آنها برخوردار است را در اختیار نداشته است!کشور آلمان در حال حاضر صرفاً از طریق صنعت تولید و فراوری محصولات مربوط به حوزه گیاهان دارویی خود بیش از 2 برابر درآمد ارزی حاصل از فروش نفت ایران، درآمد دارد!این مسئله به روشنی نشان می‌دهد در صورتی که در کشورمان با یک برنامه مدون و منسجم، نسبت به ترویج و توسعه طب سنتی اقدام شود و همزمان سرمایه‌گذاری مناسبی برای کشت و فراوری گیاهان دارویی صورت گیرد، چه درآمد ارزی هنگفتی از این طریق عاید کشور خواهد شد.
جابرسعادتی؛ فعال رسانه و پژوهشگر حوزه سلامت و طب سنتی 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

هشتمی؛ بهترین نتیجه شطرنج‌بازان دختر ایران در مسابقات جوانان آسیا
شطرنج‌بازان دختر ایران در فینال رقابت‌های شطرنج جوانان آسیا که به صورت آنلاین برگزار شد موفق شدند در رده‌های هشتم، یازدهم و دوازدهم بایستند.
کمیته ملی المپیک: هیچ پیامی درباره تعلیق ورزش ایران دریافت نکرده‌ایم
کمیته ملی المپیک اعلام کرد که هیچ نامه و پیامی مبنی بر تعلیق ورزش ایران از سوی کمیته بین‌المللی المپیک دریافت نکرده است.
دیدار لاوروف با مقامات دولت وفاق لیبی- حفتر وارد قاهره شد
امروز (چهارشنبه) مسکو شاهد مذاکرات بین وزیر خارجه روسیه و مسؤولان ارشد دولت وفاق ملی بود، این در حالی است که خبر می‌رسد خلیفه حفتر امروز وارد مصر شده است.
اتحادیه اروپا: هنگ‌کنگ باید آزادانه مراسم سالروز سرکوب تیان‌آن‌مِن را برگزار کند
اتحادیه اروپا امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، علی‌رغم نگرانی‌ها نسبت به ویروس کرونا، چین باید به مردم هنگ‌کنگ و ماکائو اجازه دهد تا مراسم یادبود سرکوب خونین معترضان حامی دموکراسی در میدان تیان‌آن‌من پکن را برگزار کنند.
عربستان و آمریکا شمال یمن را از کمک‌های انسانی خود مستثنی کردند
طبق گفته منابع، عربستان و آمریکا عدم استفاده از برنامه‌های کمک‌ها در مناطق شمالی یمن، تحت کنترل انصارالله را شرط ارائه کمک‌ها به یمنی‌ها اعلام کرده‌اند.
طالبان گزارش سازمان ملل درباره ادامه همکاری با القاعده را رد کرد
ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان در صفحه توییتر خود با انتشار مطلبی اعلام کرد: گزارش سازمان ملل متحد در مورد ادامه همکاری و روابط‌مان با شبکه القاعده را کاملا رد می‌کنیم و آن را نادرست می‌دانیم.
چین در آستانه سالروز اعتراضات تیان‌آن‌مِن، از آمریکا انتقاد کرد
با وجود فرارسیدن سی‌ویکمین سالروز اعتراضات میدان تیان‌آن‌مِن، رسانه‌های دولتی چین در روزهای اعتراضات خشونت‌آمیز در آمریکا غرق در شادی و خوشحالی هستند و بر تهدید رئیس جمهوری آمریکا برای استفاده از نیروهای نظامی تاکید کرده‌اند.
بسته شدن صدها حساب مرتبط با کارتل قدرتمند مواد مخدر در مکزیک
واحد اطلاعات مالی مکزیک، بخشی از وزارت دارایی با وظیفه مبارزه و جلوگیری از پولشویی از درخواست خود از بانک‌ها برای مسدود کردن نزدیک به ۲۰۰۰ حساب مربوط به کارتل قدرتمند "جالیسکو" موسوم به "نسل جدید کارتل" خبر داد.
وقوع زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری در یونان
سازمان زمین شناسی ایالات متحده آمریکا از وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر در جنوب یونان خبر داد.
۴۰ مصدوم در حادثه انفجار دیگ بخار کارخانه مواد شیمیایی در هند
در پی وقوع آتش‌سوزی ناشی از انفجار دیگ بخار اسید نیتریک در یک کارخانه شیمیایی در شهر "داهج" ایالت "گجرات" هند، دست‌کم ۴۰ کارگر زخمی شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم مصطفی الکاظمی برای کاهش حقوق رؤسای سه گانه عراق
نخست وزیر عراق از تصمیم خود برای کاهش حقوق رؤسای سه‌گانه (ریاست جمهوری، نخست‌وزیر و ریاست پارلمان) این کشور خبر داد.
رونالدو با آمادگی‌اش همه را شگفت زده کرد!
مهاجم یوونتوس نسبت به سه ماه پیش آماده‌تر است و این موضوع باعث شگفتی باشگاه و مائوریتسیو ساری شد.
نگرانی مسوولان بهداشت انگلیس از عادت بد بازیکنان
پس از بازدید مسوولان بهداشت لیگ برتر انگلیس از تمرینات تیم‌ها، یک عادت بد هم‌چنان باعث نگرانی است و آن هم پرتاب آب دهان است.
آبی‌پوشان پایتخت امروز در کمپ ناصر حجازی تمرین می‌کنند
تمرین تیم فوتبال استقلال امروز (پنج‌شنبه) در کمپ ناصر حجازی برگزار می‌شود.
ابهام عجیب در پروتکل سلامت فیفا- تعداد تست کرونا در زمان مسابقات مشخص نیست!
پروتکل سلامت فیفا در حالی که دفعات انجام تست کرونا قبل از شروع مسابقات را تعیین کرده، اما در مورد تعداد تست‌های کرونا پس از آغاز مجدد مسابقات با ابهام روبه‌رو است!
جزییات خسارت آتش‌سوزی در پالایشگاه تهران
صحنه‌ای که یادآور صحرای کربلاست +فیلم
جای خالی مسؤولان در پروسه جمع آوری کودکان کار!
زنان به کدام پیام‌رسان بیشتر علاقمندند؟
جزییات خسارت زلزله ۵ ریشتری صالح آباد
اورژانس هوایی جان جوان ۳۰ ساله را نجات داد
ماده پلنگ توران و توله‌اش در آستانه فرمانروایی +عکس
کدام بتمن جلوی جوکرها می‌ایستد؟
آشنایی ترامپ با چهره جدید سیاست به روایت اردشیر زاهدی +فیلم
روایت نمکی از دو عامل موفقیت در برابر کرونا