کاهش دانشجویان علوم پایه، به دلیل تجمع دانش‌آموزان در رشته‌ تجربی

16:46 ۲۴۱ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 414 0
کاهش دانشجویان علوم پایه، به دلیل تجمع دانش‌آموزان در رشته‌ تجربی

وزیر علوم با بیان اینکه اجبار خانواده‌ها به تحصیل فرزندان در رشته تجربی اشتباه است، گفت: در نتیجه تجمع دانش‌آموزان در رشته‌های تجربی، کاهش دانشجویان در رشته‌های علوم پایه در سال‌های اخیر نگران‌کننده شده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای دانشگاه قم و هیأت ممیزه این دانشگاه، ایجاد شبکه علمی در استان‌ها را ازجمله برنامه‌های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: محوریت این شبکه با دانشگاه‌های مادر هر استان شکل می‌گیرد و با اتصال تمام مراکز آموزش عالی به یکدیگر استفاده بهینه از امکانات، حذف موازی کاری‌ها، کاهش هزینه‌ها و مأموریت محور شدن دانشگاه محقق می‌شود.
اخبار اجتماعی- وی با اشاره به تلاش برای بازگشت استقلال به مراکز آموزش عالی اظهار داشت: برنامه وزارت علوم، ارائه آزادی عمل بیشتر به دانشگاه‌ها است و مراکز علمی که ظرفیت این اقدام را داشته‌اند، این موضوع در آن‌ها محقق شده است.
*کاهش دانشجویان در رشته‌های علوم پایه در سال‌های اخیر نگران‌کننده استوزیر علوم، کاهش دانشجویان در حوزه علوم پایهدر سال‌های اخیر را نگران‌کننده دانست و گفت: تجمع دانش‌آموزان به سمت رشته‌های تجربی موجب شده است تا نگرانی‌ها و کمبودها در حوزه علوم پایه در کشور تشدید شود.
وی افزود: گرایش خانواده‌ها به الزام فرزندان خود برای تحصیل در رشته تجربیاشتباه است و باید با فرهنگ‌سازی این مسیر اشتباه در کشور اصلاح شود.
غلامی، بابیان اینکه تحریم‌ها، فرصت‌ها و چالش‌هایی برای وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور ایجاد کرده است، گفت: چالش‌ها عمدتاً موضوعات مالی است ولی فرصت‌های بسیاری برای مراکز آموزش عالی کشور ایجادشده است.
وی، افزایش احساس نیاز صنعت به دانشگاه‌های کشور را ازجمله فرصت‌های ایجادشده در قبال تحریم‌ها دانست و افزود: احساس نیاز به نقش‌آفرینی دانشگاه برای رفع نیازهای کشور بسیار زیاد شده که این مسئله، فرصت‌های جدیدی برای نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در کشور ایجاد کرده است.
وزیر علوم در ادامه گفت: اقدام‌های خوبی در راستای حل مشکل صنعت توسط دانشگاه‌ها انجام‌شده که امضای قراردادهای متعدد میان دانشگاه‌های کشور و وزارت نفت در حوزه اکتشاف و رفع نیازهای صنعت نفت ازجمله این اقدام‌های ارزشمند است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه بدنه دانشگاه نباید از تغییر مدیریت در سطح کلان دچار انفعال شود، اظهار داشت: ایجاد فرصت مطالعاتی در صنعت، تعریف طرح‌های مشترک میان صنعت و دانشگاه و همچنین استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی ازجمله اقدام‌هایی است که بیش از گذشته در دستور کار است.
غلامی، بابیان اینکه دانشگاه قم، با توان و ظرفیت خوبی شکل‌گرفته و ادامه فعالیت داده است، گفت: مجموعه‌های آموزش عالی که در قم در ذیل وزارت علوم فعالیت می‌کنند، مجموعه‌های خوب با هیأت‌علمی و برنامه‌ریزی‌های مناسب هستند.
وی بابیان اینکه وزارت علوم به‌صورت سنتی با کمبود بودجه مواجه بوده و در سال‌های اخیر این محدودیت‌ها بیشتر بوده است گفت: سازمان برنامه‌وبودجه نسبت به تأمین نیازهای آموزش عالی کشور کمال همکاری را داشته ولی استفاده بهینه از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها باید در دستور کار مدیران دانشگاه‌ها باشد.
همچنین در این نشست دیرباز، رئیس دانشگاه قم، روسای دانشکده‌ها و اعضای هیئت ممیزه این دانشگاه، دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند.
*اینکه الگوی تمام دانشگاه‌ها، تبدیل شدن به دانشگاه جامعی مانند دانشگاه تهران شود، درست و دست‌یافتنی نیستوزیر علوم در ادامه برنامه‌های سفر خود به استان قم در نشست شورای دانشگاه حضرت معصومه (س) قم گفت: دنیا در حوزه علوم و تحقیقات به سرعت در حال تحول است و دانشگاه‌های ما نیز باید با این تحولات همراه شوند.
در این نشست غلامی با بیان اینکه دانشگاه حضرت معصومه (س) یک دانشگاه جوان است که مسیر طولانی تا رسیدن به نقطه ایده‌آل دارد و باید در این زمنیه تلاش‌های بیشتری صورت گیرد، اظهار داشت: وظیفه وزارت علوم، حمایت‌های مالی و معنوی از دانشگاه حضرت معصومه (س) در جهت گسترش و پیشرفت این دانشگاه است و کیفی‌سازی آموزشی این دانشگاه از اولویت‌های وزارت علوم در زمینه پیشرفت و گسترش این دانشگاه است.
وزیر علوم افزود: از دانشگاه‌های جوان انتظار نمی‌رود که مانند دانشگاه‌های باسابقه کشور خروجی داشته باشند ولی این انتظار وجود دارد که دوره‌های آموزشی با کیفیت بالا ارائه کنند تا زمینه پیشرفت و گسترش همه جانبه این دانشگاه‌ها فراهم شود.
وی ادامه داد: اینکه الگوی تمام دانشگاه‌ها، تبدیل شدن به دانشگاه جامعی مانند دانشگاه تهران شود، درست و دست‌یافتنی نیست، زیرا تحولات گسترده‌ای در حوزه علم رخ می‌دهد و نمی‌توان به سرعت خود را با تحولات منطبق کرد، بر همین اساس باید دانشگاه‌های جوان در رشته‌های خاص با استفاده از آینده‌پژوهی از ظرفیت خود استفاده کنند تا بتوانند اثرگذار باشند.
غلامی تصریح کرد: ایجاد شبکه علمی بین دانشگاه‌های استان و سپس در حوزه منطقه‌ای در اولویت برنامه‌های وزارت علوم قرار دارد و به‌زودی اجرایی خواهد شد و براساس آن تمام دانشگاه‌های استان با محوریت دانشگاه مادر عضو شبکه علمی دانشگاه‌های استان خواهند شد، طبق این ساماندهی، برنامه‌های علمی و اجرایی به صورت بهتری در دانشگاه‌های استانی مدیریت خواهد شد.
وزیر علوم تاکید کرد: باید به خوبی دنیای آینده را رصد کنیم و باید جوانان را برای آینده آماده کنیم و این نیاز به برنامه‌ریزی و تلاش گسترده دارد تا بتوانیم در دنیای علم اثرگذار باشیم.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: اجرای درست طرح سوت‌زنی رضایت مردم را در پی خواهد داشت
مهدی عیسی زاده گفت: طرح سوت‌زنی ابعاد موثر اجتماعی دارد و می تواند در صورتی که درست و دقیق اجرا شود، موجب افزایش رضایت اجتماعی مردم از دستگاه ها قضایی شود.
کدخدایی: تحریم اعضای شورای نگهبان توسط آمریکا بیانگر نقش مؤثر این نهاد است- گزارش خلاف واقع یک روزنامه علیه شورا
قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به گزارش خلاف واقع یک روزنامه علیه بودجه این شورا تاکید کرد: دیوان محاسبات بار‌ها اعلام کرده هزینه‌کرد بودجه شورای نگهبان شفاف است.
فردا؛ بررسی اعتبارنامه تاجگردون در صحن علنی- رای نمایندگان به گزارش کمیسیون تحقیق
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس آخرین تصمیم این هیئت برای نحوه بررسی اعتبارنامه منتخب مردم گچساران را تشریح کرد.
نیلی: اتحادیه انتقال تجربیات دانشگاه‌ها در مواجهه با ویروس کرونا تشکیل شود
رئیس دانشگاه تهران گفت: برای انتقال تجربیات دانشگاه‌ها در خصوص مواجهه با ویروس کرونا بهتر است اتحادیه‌ای تشکیل شود تا در سایه آن دانشگاه‌ها بر ویروس کرونا غلبه کنند.
وزیر علوم: کنکور و آزمون‌ها در تمامی مقاطع در تاریخ مقرر برگزار می‌شود - مدت زمان کنکور فقط سه ساعت
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از برگزاری آزمون سراسری، ارشد و دکتری در موعد مقرر خود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد.
انتقادات نمایندگان نسبت به عملکرد وزارت صمت درباره نارضایتی مردم از وضع بازار
نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از حضور سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست عصر امروز این کمیسیون، خبر داد.
سلطانی‌فر: خصوصی‌سازی سرخابی‌های پایتخت یک کار بزرگ تاریخی در ورزش کشور است
وزیر ورزش و جوانان در جلسه خصوصی‌سازی سرخابی‌های پایتخت، گفت: کار مشترکی که توسط وزارت ورزش و جوانان و سازمان خصوصی‌سازی، در راستای سیاست‌های دولت در حال انجام است، کاری بزرگ تاریخی در عرصه ورزش کشور است.
تشکیل کمیته های 14 گانه در کمیسیون کشاورزی مجلس
عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس از تشکیل کمیته های ۱۴ گانه این کمیسیون برای بررسی موضوعات تخصصی خبر داد.
تحریم اعضای شورای نگهبان توسط آمریکا بیانگر نقش مؤثر این نهاد است
قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان با خلاف واقع خواندن گزارش یک روزنامه درباره بودجه این شورا، تاکید کرد: دیوان محاسبات بارها اعلام کرده هزینه‌کرد بودجه شورای نگهبان شفاف است، ضمن این‌که آیت‌الله جنتی به تمامی مسائل مالی شورا رسیدگی می‌کنند و اجازه خطا نمی‌دهند.
درباره تصمیمات عجیب و غریب برخی نمایندگان- سوال از رئیس‌جمهور کدام درد را دوا می‌کند؟
جمعی از نمایندگان قصد دارند طرح سوال از رئیس‌جمهور را پیگیری کنند. این متن به بررسی این مسئله می‌پردازد که آیا پیگیری این موضوع در وضعیت فعلی نسبتی با منطق و تدبیر دارد؟

پر بازدید ترین اخبار امروز

خبری از ۳ بر صفر نیست- مهدی کرنای فولاد و استقلال را تایید کرد
سهیل مهدی در برنامه تلوزیونی خبر داد تعداد کرونایی‌های ۲ تیم فولاد و استقلال به حدی رسیده که بازی آن‌ها قابل برگزاری نبوده است.
هراتیان: تست اولیه استقلال مورد تایید وزارت بهداشت نبود
مسئول مرکز پزشکی ایفمارک می‌گوید تست اولیه کیت حلقی که استقلالی‌ها دادند مورد تایید وزارت بهداشت نبوده است.
عضویت بهداد سلیمی در شورای مشورتی فدراسیون وزنه‌برداری
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک در فدراسیون وزنه‌برداری پست گرفت.
استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی
رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی از استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی خبر داد و گفت: از زمان بازگشایی استخرها تا امروز استقبال خوبی از سوی مردم مشاهده نشده است.
ترور کارشناس برجسته در امور گروه‌های تکفیری در بغداد
افراد مسلح ناشناس امروز، دوشنبه کارشناس امنیتی برجسته در امور گروه‌های تروریستی و تکفیری را ترور کردند.
افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در قزوین
احمد نادری: زمان برگزاری کنکور منوط به اخذ نظر ستاد ملی کرونا شد
سرقت مسلحانه از طلافروشی در بهارستان
کشف 96 درصدی جرائم فضای مجازی
وزیر علوم: کنکور و آزمون‌ها در تمامی مقاطع در تاریخ مقرر برگزار می‌شود- مدت زمان کنکور فقط سه ساعت
سرقت مسلحانه از طلافروشی در «شهربهارستان» تهران
افزایش سهمیه بورسیه اعزام دانشجو به روسیه
تخصیص بودجه 1.6 میلیارد دلاری دولت آمریکا برای ساخت واکسن کرونا
برداشتن توده ۹ کیلویی از بدن بیمار ۷۸ ساله در یاسوج
تولید ۸۰ درصد مکمل‌های رژیمی در داخل