کاهش دانشجویان علوم پایه، به دلیل تجمع دانش‌آموزان در رشته‌ تجربی

16:46 ۵ روز و ۶ ساعت پیش افکار نیوز 76 0
کاهش دانشجویان علوم پایه، به دلیل تجمع دانش‌آموزان در رشته‌ تجربی

وزیر علوم با بیان اینکه اجبار خانواده‌ها به تحصیل فرزندان در رشته تجربی اشتباه است، گفت: در نتیجه تجمع دانش‌آموزان در رشته‌های تجربی، کاهش دانشجویان در رشته‌های علوم پایه در سال‌های اخیر نگران‌کننده شده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای دانشگاه قم و هیأت ممیزه این دانشگاه، ایجاد شبکه علمی در استان‌ها را ازجمله برنامه‌های وزارت علوم عنوان کرد و گفت: محوریت این شبکه با دانشگاه‌های مادر هر استان شکل می‌گیرد و با اتصال تمام مراکز آموزش عالی به یکدیگر استفاده بهینه از امکانات، حذف موازی کاری‌ها، کاهش هزینه‌ها و مأموریت محور شدن دانشگاه محقق می‌شود.
اخبار اجتماعی- وی با اشاره به تلاش برای بازگشت استقلال به مراکز آموزش عالی اظهار داشت: برنامه وزارت علوم، ارائه آزادی عمل بیشتر به دانشگاه‌ها است و مراکز علمی که ظرفیت این اقدام را داشته‌اند، این موضوع در آن‌ها محقق شده است.
*کاهش دانشجویان در رشته‌های علوم پایه در سال‌های اخیر نگران‌کننده استوزیر علوم، کاهش دانشجویان در حوزه علوم پایهدر سال‌های اخیر را نگران‌کننده دانست و گفت: تجمع دانش‌آموزان به سمت رشته‌های تجربی موجب شده است تا نگرانی‌ها و کمبودها در حوزه علوم پایه در کشور تشدید شود.
وی افزود: گرایش خانواده‌ها به الزام فرزندان خود برای تحصیل در رشته تجربیاشتباه است و باید با فرهنگ‌سازی این مسیر اشتباه در کشور اصلاح شود.
غلامی، بابیان اینکه تحریم‌ها، فرصت‌ها و چالش‌هایی برای وزارت علوم و دانشگاه‌های کشور ایجاد کرده است، گفت: چالش‌ها عمدتاً موضوعات مالی است ولی فرصت‌های بسیاری برای مراکز آموزش عالی کشور ایجادشده است.
وی، افزایش احساس نیاز صنعت به دانشگاه‌های کشور را ازجمله فرصت‌های ایجادشده در قبال تحریم‌ها دانست و افزود: احساس نیاز به نقش‌آفرینی دانشگاه برای رفع نیازهای کشور بسیار زیاد شده که این مسئله، فرصت‌های جدیدی برای نقش‌آفرینی دانشگاه‌ها در کشور ایجاد کرده است.
وزیر علوم در ادامه گفت: اقدام‌های خوبی در راستای حل مشکل صنعت توسط دانشگاه‌ها انجام‌شده که امضای قراردادهای متعدد میان دانشگاه‌های کشور و وزارت نفت در حوزه اکتشاف و رفع نیازهای صنعت نفت ازجمله این اقدام‌های ارزشمند است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان اینکه بدنه دانشگاه نباید از تغییر مدیریت در سطح کلان دچار انفعال شود، اظهار داشت: ایجاد فرصت مطالعاتی در صنعت، تعریف طرح‌های مشترک میان صنعت و دانشگاه و همچنین استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی ازجمله اقدام‌هایی است که بیش از گذشته در دستور کار است.
غلامی، بابیان اینکه دانشگاه قم، با توان و ظرفیت خوبی شکل‌گرفته و ادامه فعالیت داده است، گفت: مجموعه‌های آموزش عالی که در قم در ذیل وزارت علوم فعالیت می‌کنند، مجموعه‌های خوب با هیأت‌علمی و برنامه‌ریزی‌های مناسب هستند.
وی بابیان اینکه وزارت علوم به‌صورت سنتی با کمبود بودجه مواجه بوده و در سال‌های اخیر این محدودیت‌ها بیشتر بوده است گفت: سازمان برنامه‌وبودجه نسبت به تأمین نیازهای آموزش عالی کشور کمال همکاری را داشته ولی استفاده بهینه از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها باید در دستور کار مدیران دانشگاه‌ها باشد.
همچنین در این نشست دیرباز، رئیس دانشگاه قم، روسای دانشکده‌ها و اعضای هیئت ممیزه این دانشگاه، دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود را با وزیر علوم در میان گذاشتند.
*اینکه الگوی تمام دانشگاه‌ها، تبدیل شدن به دانشگاه جامعی مانند دانشگاه تهران شود، درست و دست‌یافتنی نیستوزیر علوم در ادامه برنامه‌های سفر خود به استان قم در نشست شورای دانشگاه حضرت معصومه (س) قم گفت: دنیا در حوزه علوم و تحقیقات به سرعت در حال تحول است و دانشگاه‌های ما نیز باید با این تحولات همراه شوند.
در این نشست غلامی با بیان اینکه دانشگاه حضرت معصومه (س) یک دانشگاه جوان است که مسیر طولانی تا رسیدن به نقطه ایده‌آل دارد و باید در این زمنیه تلاش‌های بیشتری صورت گیرد، اظهار داشت: وظیفه وزارت علوم، حمایت‌های مالی و معنوی از دانشگاه حضرت معصومه (س) در جهت گسترش و پیشرفت این دانشگاه است و کیفی‌سازی آموزشی این دانشگاه از اولویت‌های وزارت علوم در زمینه پیشرفت و گسترش این دانشگاه است.
وزیر علوم افزود: از دانشگاه‌های جوان انتظار نمی‌رود که مانند دانشگاه‌های باسابقه کشور خروجی داشته باشند ولی این انتظار وجود دارد که دوره‌های آموزشی با کیفیت بالا ارائه کنند تا زمینه پیشرفت و گسترش همه جانبه این دانشگاه‌ها فراهم شود.
وی ادامه داد: اینکه الگوی تمام دانشگاه‌ها، تبدیل شدن به دانشگاه جامعی مانند دانشگاه تهران شود، درست و دست‌یافتنی نیست، زیرا تحولات گسترده‌ای در حوزه علم رخ می‌دهد و نمی‌توان به سرعت خود را با تحولات منطبق کرد، بر همین اساس باید دانشگاه‌های جوان در رشته‌های خاص با استفاده از آینده‌پژوهی از ظرفیت خود استفاده کنند تا بتوانند اثرگذار باشند.
غلامی تصریح کرد: ایجاد شبکه علمی بین دانشگاه‌های استان و سپس در حوزه منطقه‌ای در اولویت برنامه‌های وزارت علوم قرار دارد و به‌زودی اجرایی خواهد شد و براساس آن تمام دانشگاه‌های استان با محوریت دانشگاه مادر عضو شبکه علمی دانشگاه‌های استان خواهند شد، طبق این ساماندهی، برنامه‌های علمی و اجرایی به صورت بهتری در دانشگاه‌های استانی مدیریت خواهد شد.
وزیر علوم تاکید کرد: باید به خوبی دنیای آینده را رصد کنیم و باید جوانان را برای آینده آماده کنیم و این نیاز به برنامه‌ریزی و تلاش گسترده دارد تا بتوانیم در دنیای علم اثرگذار باشیم.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

۲۴ دلیل برای انرژی کم و خستگی مداوم
سطوح انرژی انسان به طور مستقیم با خلق و خو و استرس وی پیوند خورده است، از این رو، احساس خستگی مداوم می تواند به نوسانات خلقی و استرس بیشتر منجر شود.
صعود کنیا به فینال کبدی جوانان جهان با شکست پاکستان
تیم ملی کبدی جوانان کنیا در ادامه درخشش خود با برتری مقابل تیم قدرتمند پاکستان راهی فینال رقابت های قهرمانی جوانان جهان در کیش شد.
ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ارومیه افتتاح‌شد
ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ارومیه افتتاح شد.
صعود سنگنوردان جوان به فینال آسیا
سه ورزشکار نوجوان و جوان ایران در مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا به فینال ماده کامباین راه یافتند.
برترین‌های هفته پایانی لیگ برتر تیروکمان معرفی شدند
هفته پایانی لیگ برتر خارج سالن تیروکمان در سایت تیروکمان برگزار شد و تیم‌های برتر معرفی شدند.
بعد از باخت به سوریه، لیپی استعفا داد
سرمربی تیم ملی فوتبال چین از سمت خود کناره‌گیری کرد.
رتبه یک آسیا در رده بندی فیفا از دست می‌رود؟
با شکست ایران برابر عراق و پیروزی ژاپن برابر قرقیزستان، به احتمال فراوان ایران دیگر تیم اول آسیا در رده بندی فیفا نخواهد بود.
درد فوتبال ایران نیروی خارجی نیست- با خلاقیت فردی راهی جام‌جهانی می‌شویم
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید شاگردان ویلموتس مقابل عراق از اعتماد به نفس پایینی برخوردار بوده اند و این موضوع به شکست آن‌ها منجر شده است.
آمار و ارقام بازی تیم ملی ایران و عراق
تیم ملی عراق با ارائه بازی برتر در اردن توانست تیم ملی ایران را با حساب ۲ بر یک شکست دهد.
۷ سال بدون باخت، ۲ ماه ۲ باخت!
تیم ملی فوتبال ایران در دومین دیدار پیاپی خود در انتخابی جام جهانی شکست خورد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازتاب تصویری جالب قبل از رویارویی ایران و عراق
قبل از بازی حساس ایران و عراق تصویری زیبا و خاص از ستاره تیم ملی فوتبال ایران با بازیکن تاثیرگذار عراقی منتشر شد که بازتاب زیادی در رسانه‌های منطقه داشته است.
برگزاری اولین جلسه علنی تحقیقات استیضاح ترامپ با مطرح شدن ادعایی تازه
یک دیپلمات ارشد آمریکایی در آغاز جلسات علنی تحقیقات استیضاح گفته است که دونالد ترامپ مستقیما درباره تحقیقات اوکراین در مورد رقیب سیاسی‌اش، جو بایدن، سوال کرده بود.
اعتراف دشان درباره گریزمان
سرمربی تیم ملی فوتبال فرانسه تاکید کرد که گریزمان با پیوستن به بارسلونا افت کرده است اما همچنان در تیم ملی به او اعتماد دارد.
بیوگرافی چهره‌های مشهور تا عکس نوشته مناسبتی
گاهی برای آنچه نیاز داریم، باید بگردیم و جستجو کنیم تا برسیم.
نکاتی در مورد سفر به سامویی تایلند
جزیره سامویی دومین جزیره بزرگ کشور تایلند و سومین مقصد پر گردشگر این کشور بعد از بانکوک و پوکت به‌حساب می‌آید.
سیر تا پیاز آزمون استخدامی سال ۹۸ آموزش و پرورش
وقوع زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در پاکستان
کشف ۲۲ قبضه کلت جنگی در شرق تهران
دلایل مخالفت آموزش وپرورش با تعطیلی مدارس در هوای آلوده
علت استعفای رئیس سازمان هلال احمر از سازمان نظام پزشکی تهران- عکس
اینستاگرامی‌های دعوایی دستگیر شدند
قطع ۵۰ هزار سیم کارت به دلیل مزاحمت پیامکی
دلایل مخالفت آموزش وپرورش با تعطیلی مدارس
هوای تهران برای همه ناسالم شد
دستگیری عناصر اصلی تحرکات اخیر در اهواز