دلالان و کارچاق کن‌ها به دستگاه قضا معرفی می شوند

16:08 ۲۴۱ روز و ۵ ساعت پیش افکار نیوز 292 0
 دلالان و کارچاق کن‌ها به دستگاه قضا معرفی می شوند

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: بیش از ۵۰ نفر از دلالان و کارچاق کن ها شناسایی شده و آماده تحویل پرونده‌های آنها به دستگاه قضا هستیم.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،ذبیح اله خدائیان در نشست خبری به مناسبت آئین افتتاح ۱۰ پروژه فناوری اطلاعات در راستای توسعه خدمات الکترونیکی گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور یکی از دستگاههای حاکمیتی و تاثیر گذار در کشور است که نقش مهمی در توسعه در ابعاد مختلف دارد ،در بعد ایجاد امنیت این سازمان با تثبیت مالکیتهای مادی و معنوی مانع بروز درگیری ها می شود.
اخبار اجتماعی- وی افزود: همچنین سازمان با وجود اینکه دستگاه متولی اقتصادی نیست اما در اقتصاد مقاومتی موثر است که نقشی در وصول مالیاتها دارد و بخش زیادی توسط سازمان انجام می شود.
وی افزود: هیچ سند مالکیتی صادر نمی شود مگر اینکه مالیات مربوطه پرداخت شود در سال جاری بیش ا ز ۲میلیون سند مالکیت صادر و قبل از صدور مالیات پرداخت شده است.
وی گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک دارای بانک جامع شرکتهاست و سازمان امور مالیاتی به ان متصل و چنانچه شرکتی کوتاهی کند تمام خدمات به ان قطع می شود.
وی افزود: در وصول معوقات بانکی نیز سازمان ثبت اسناد نقش دارد و از طریق اجرای ثبت اقدام می کند، ۱۰هزار میلیارد تومان در سال ۹۷ دراین باره وصول شد و امسال بیش از ۷هزار میلیارد تومان توسط اداره اجرای ثبت اسناد وصول شده است.
وی افزود: همچنین سازمان ثبت اسناد و املاک  امسال ۱۴۰۰ میلیارد تومان درامد مستقیم به خزانه دولت واریز کرده وباری بر دوش دولت ندارد.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:در بازاریابی و برندسازی نیز به دارندگان کمک می کند مرکز مالکیت معنوی به شرکتهای نوبنیاد کمک میکند تا محصولات خود را تجاری سازی کنند و این امر در ایجاد شفافیت که یکی از راههای مبارزه با مفاسد اقتصادی است اقدام می شود چراکه دارای بانک جامع املاک، اسناد،شرکتها، اطلاعات اشخاص خصوصی بوده و این امر در اختیار سازمانهای نظارتی قرار می گیرد.
خداییان گفت: در بحث جلوگیری از کلاهبرداریو پیشگیری از پولشویی نیز موثر بوده ایم چراکه هرگونه نقل و انتقالات در سازمان ثبت و مانع ان می شویم.
وی افزود: در ۶ماهه امسال در راستای طرح تحول قوه قضائیه اقدامات خوبی شده که یکی از محورها پیشگیری از ایجاد مفاسد است.سرویس تصدیق اصالت سند امروز افتتاح می شود این درحالی است که بسیاری جعل ها و کلاهبرداری ها می شود اما با این سرویس می توان اسناد را با اصل ان در سازمان تطبیق داد.
وی گفت: همچنین شناسایی ذی نفع واحد در ثبت واحدهای تجاری است،معمولا سواستفاده کنندگان اثری از خود باقی نمی گذارند اما با این سامانه جدید جلوی رانت در شرکتهای دولتی گرفته می شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد:کاهش مراجعه مستقیم به همکاران نیز فراهم می شود چراکه هرچه مراجعه بیشتر به همکاران شود امکان فساد بیشتر می شود.در این رابطه پاسخ خودکار به استعلامات داریم که الکترونیکی به افراد ارسال می شود.همچنین ثبت خودکار معاملات را ایجاد کرده ایم. 
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت:بازرسی الکترونیکی نیز قابل انجام شده و دفاتر مورد بازرسی قرار می گیرند.کارتابل مشتریان نیز ایجاد شدهو  تمام خدمات در ان بصورت شخصی قابل دسترسی است.
خداییان گفت: بیش از ۲هزار پرونده مورد رسیدگی قرار دادیم و ۱۹۳۹۱ بازرسی شده و برای ۲۷۰ دفتردار حکم انفصال موقت صادر شده و ۲۳ مورد صلب صلاحیت انجام شده و توبیخ و جریمه نیز داشته ایم.هییت های بدوی فعال شده و ۵۰۰ پرونده رسیدگی شده است.
وی اضافه کرد: بیش از ۵۰ نفر از دلالان و کارچاق کن ها شناسایی شده و آماده تحویل پرونده های آنها به دستگاه قضا هستیم.
در ۶ماهه امسال ۳۱۶ هزار و ۷۱۶ واقعه ازدواج داریم که ۹ درصد کاهش یافته و ۱۰۱ هزار واقعه طلاق داریم که ۲درصد کاهش را نشان می دهد.
خداییان گفت: در زمینه ثبت شرکتها نیز ۲۴هزار و ۶۱۷ مورد بوده که ۹.۲ درصد رشد داشته و ثبت شناسه برای اشخصاص حقوقی  ۲میلیون و ۱۹۸ هزار صادر شده است.
وی افزود: ۷۱۵۷۶ مورد درخواست برای ثبت علایم تجاری و نشان جغرافیایی برای ۱۴ مورد داشته ایم.
وی در مورد ثبت ازدواجعقد اریایی گفت: این موضوع را شرعا و قانونا نداریم در این مورد تخلفات محدودی شده و برخی دفاتر شناسایی شدند و برخورد هم شد.
وی افزود: به همه دفاتر اعلام کردیم که هر دفتری در این مورد اقدام کند برخورد شدید در حد بستن دفاتر خواهیم داشت و بازرسی‌های غیرمحسوس را خواهیم داشت.
خدائیان گفت: در مورد مقررات دفاتر ازدواج چون قوانین قدیمی وجود دارد، کارگروهی تشکیل تا این قوانین پالایش شوند و لایحه اصلاح ان را به مجلس تقدیم کنیم.
وی در مورد حق التحریر هر چهارسال یکبار دفاتر اسناد رسمیگفت: باید در تعرفه دفاتر اسناد تجدیدنظر داشته باشیم،پیش نویس ان تهیه شده،ما متناسب سازی را با میزان تورم و وسع مردم دنبال می کنیم.
خداییان در مورد تعیین سقف درامدی اکثر دفاتر و جلوگیری از توزیع ناعادلانه درامدها گفت: برخی دراین باره ناراضی هستند و معتقدند رانت هایی وجود دارد و برخی دفاتر با کثرت مواجهند و برخی توان مالی خوبی ندارند.
وی گفت: به همین دلیل سقف درامدی را بطور میانگین تعیین خواهیم کرد که پایلوت شده و در آینده ان را اجرایی خواهیم  البته مخالفانی دارد اما اندکند.
خداییان گفت: حذف اسناد عادی خواسته عموم است چراکه بسیاری ناامنی و زمین خواری ها  ناشی از اسناد عادی است،به همین منظور طرحی در مجلس مطرح است و پیش نویسی هم ما طراحی کردیم و به کمیسیون قضایی دادیم تا املاکی که دارای سابقه اسناد ثبتی هستند نقل و انتقالات آن با اسناد رسمی باشد و در غیر اینصورت مجازات‌های کیفری شامل انها شود.
وی افزود: برخی ایراد میگیرند دفاتر اسناد دارای خدمات قضایی است اما در قانون آمده که به تعدادی مجوز ارائه خدمات قضایی داده شود البته رییس قوه قضائیه تاکید دارد در اینباره از کسانی استفاده شود که دفاتر اسناد نداشته و در جهت کارافرینی اقدام شود.
معاون رییس قوه قضائیه در مورد توزیع ناعادلانه دفاتر و جلوگیری از کسب درامدهای نجومی برای تعداد معدودی از دفاتر، گفت: در اینباره بحث شد که توزیع دفاتر براساس تعداد باشد  یا درامد، که نظر هیئت مدیره توزیع براساس درامد بود بر همین اساس سقف درامدی برای دفاتر مشخص می شود تا هر دفتری به ان‌میزان درامد که رسید دیگر ثبتی را انجام ندهد و مردم به دفاتر دیگر ارجاع شوند و فاصله دفاتر نیز رعایت خواهد شد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

۵ روش برای کاهش درد و التهاب ناشی از ورزش
اگر به انجام ورزش با حداکثر ظرفیت و توان خود ادامه دهید بدون این که زمانی را برای استراحت کافی اختصاص داده و یک رژیم غذایی نامناسب را دنبال کنید، تردیدی وجود نخواهد داشت که وارد یک چرخه بی پایان از ترومای بافت و التهاب پس از ورزش خواهید شد.
نتیجه آزمایش کرونای رئیس‌جمهور برزیل مثبت اعلام شد
نهاد ریاست جمهوری برزیل از مثبت بودن نتیجه آزمایش کرونای رئیس‌جمهور این کشور خبر داد.
تشدید بحران کرونا در مناطق اشغالی؛ مدیر سلامت عمومی اسرائیل استعفا کرد
مدیر اداره سلامت عمومی رژیم اشغالگر قدس در اعتراض به آنچه بی‌اعتنایی کابینه نتانیاهو به هشدارهایش خواند، استعفا کرد.
یادداشت اختصاصی خالد القدومی، نماینده حماس در تهران: «عقلانیت مقاومت»
از نظر من از محورهای مهم پیام حضرت آیت الله خامنه‌ای ذکر و اشاره رهبر معظم انقلاب اسلامی به عقلانیت این مقاومت است که منافع ملت خود را در نظر می‌گیرد و همچنین همزمان، از هیچ حقی از حقوق مشروع خود چشم پوشی نمی‌کند.
جریان‌شناسی رأی در انتخابات آمریکا
مساله امروز آمریکا بسیار پیچیده‌تر از گذشته شده است. تقریباً نه اشخاص و نه نظرسنجی‌ها نمی‌توانند نتایج انتخابات آینده را حدس بزنند، زیرا رفتار مردم نه برگرفته از وابستگی حزبی‌شان که متاثر از بحران‌ها است.
مصاحبه| جنبش النجباء عراق: طرح‌های ترور، راهبرد آمریکا برای تضعیف مقاومت عراق است
عضو دفتر سیاسی جنبش النجباء عراق درباره تکرار سناریوی لبنان در عراق هشدار داد و ترور اصحاب رسانه و به قتل رساندن تظاهرات کنندگان را یکی از راهبردهای آمریکا برای تضعیف مقاومت اسلامی در عراق یا ایجاد شک و تردید درباره تلاش‌های این جریان مردمی دانست.
گزارش| آیا رسانه‌های آمریکا اعتراضات مردم به وضع موجود را می پسندند؟
تحقیقات نشان می‌دهند تظاهرات‌هایی که به نحوی به دتبال به چالش کشیدن وضع موجود سیاسی و اجتماعی آمریکا باشند با واکنش منفی رسانه‌های جریان اصلی مواجه می‌شود و آنها تلاش برای مشروعیت‌زدایی از این تظاهرات‌ها را در دستور کار قرار می‌دهند.
سنای افغانستان: برخی زندانیان آزاد شده طالبان به میدان جنگ بازگشته‌اند
رئیس سنای افغانستان گفت که دولت این کشور برای اعتمادسازی جهت آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شمار زیادی از زندانیان طالبان را آزاد کرده است اما برخی از این زندانیان به میدان جنگ بازگشته‌اند.
یمن|کشف محموله تسلیحاتی آمریکایی در «البیضاء»- ادامه حمایت‌ واشنگتن از متجاوزان سعودی
سخنگوی نیروهای مسلح یمن از کشف محموله تسلیحاتی آمریکایی در استان «البیضاء» خبر داد.
پاکستان: روند صلح افغانستان باید شامل طرح بازگشت پناهندگان باشد
پاکستان بار دیگر با گره زدن مسئله خروج پناهندگان افغانستان به همکاری‌اش در روند صلح این کشور گفت که این روند باید شامل طرحی برای خروج پناهندگان از پاکستان باشد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خبری از ۳ بر صفر نیست- مهدی کرنای فولاد و استقلال را تایید کرد
سهیل مهدی در برنامه تلوزیونی خبر داد تعداد کرونایی‌های ۲ تیم فولاد و استقلال به حدی رسیده که بازی آن‌ها قابل برگزاری نبوده است.
هراتیان: تست اولیه استقلال مورد تایید وزارت بهداشت نبود
مسئول مرکز پزشکی ایفمارک می‌گوید تست اولیه کیت حلقی که استقلالی‌ها دادند مورد تایید وزارت بهداشت نبوده است.
عضویت بهداد سلیمی در شورای مشورتی فدراسیون وزنه‌برداری
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک در فدراسیون وزنه‌برداری پست گرفت.
استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی
رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی از استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی خبر داد و گفت: از زمان بازگشایی استخرها تا امروز استقبال خوبی از سوی مردم مشاهده نشده است.
ترور کارشناس برجسته در امور گروه‌های تکفیری در بغداد
افراد مسلح ناشناس امروز، دوشنبه کارشناس امنیتی برجسته در امور گروه‌های تروریستی و تکفیری را ترور کردند.
افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در قزوین
احمد نادری: زمان برگزاری کنکور منوط به اخذ نظر ستاد ملی کرونا شد
سرقت مسلحانه از طلافروشی در بهارستان
کشف 96 درصدی جرائم فضای مجازی
وزیر علوم: کنکور و آزمون‌ها در تمامی مقاطع در تاریخ مقرر برگزار می‌شود- مدت زمان کنکور فقط سه ساعت
سرقت مسلحانه از طلافروشی در «شهربهارستان» تهران
افزایش سهمیه بورسیه اعزام دانشجو به روسیه
تخصیص بودجه 1.6 میلیارد دلاری دولت آمریکا برای ساخت واکسن کرونا
برداشتن توده ۹ کیلویی از بدن بیمار ۷۸ ساله در یاسوج
تولید ۸۰ درصد مکمل‌های رژیمی در داخل