تاریخ ما را قضاوت خواهد کرد

17:07 ۱۴۰ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 792 0
تاریخ ما را قضاوت خواهد کرد

سعید محمدی، کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به احتمال حمله ترکیه به شمال سوریه، می نویسد: قدرت و اقتدار در جنگ افروزی، پریشان و آواره ساختن یک قوم و ملت نیست، بلکه در تصمیمات صحیح و بهنگامی است که بواسطۀ آن کام ملت‌ها شیرین شود، امنیت و ثبات با کمترین هزینه تامین شود و تداوم حیات دولت مردمی با اقتصاد و توسعۀ پویا تضمیمن گردد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمدی در یادداشتی با این مقدمه می نویسد: وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت موجود در مرزهای ترکیه با سوریه و مخالفت با هرگونه عملیات نظامی در سوریه تاکید کرد که در صورت وقوع چنین عملیاتی، نه تنها نگرانی‌های امنیتی ترکیه برطرف نخواهد شد، بلکه خسارات مادی و انسانی گسترده ای بوجود خواهد آمد.
ایران برای ممانعت از وقوع چنین عملیاتی، آمادگی خود را برای زمینه سازی برقراری تماس فوری میان مقامات دو کشور ترکیه و سوریه اعلام کرده، تا نگرانی‌های موجود از طریق مسالمت آمیز برطرف گردد. ایران تاکید دارد که احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه و نیز توافق آدانا بین آنکارا و دمشق (۱۹۹۸) مبنای مناسبی برای این گفتگوها می‌باشند. همزمان، شب گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با مولود چاوش اوغلو همتای ترک خود تلفنی گفتگو کرد و دلائل نگرانی های ایران در خصوص احتمال حملۀ نیروهای ترکیه به سوریه را تشریح کرد.
تحولات اخیر پس از وعدۀ دیگر بارۀ ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای خروج سریع نیروهای آن کشور از مناطق شمالی و کردنشین سوریه شکل گرفت. البته ترامپ ترکیه را تهدید کرد چنانچه عملیات نظامی انجام دهد، تحریم های شدید اقتصادی علیه آنکارا وضع خواهد کرد. برخی از مقامات بلند پایه آمریکایی هم ضمن ابراز مخالفت با حمله ترکیه به سوریه، موضوع اخراج ترکیه از ناتو را مطرح کرده اند.
پر واضح است که نمی توان دغدغه های ترکیه در مورد وجود تهدید تروریستی از مرزهای جنوبی اش را نادیده گرفت به ویژه اینکه ایران دوست و همکار کشور جمهوری ترکیه است و همواره خیرخواه این کشور بوده و میباشد، در واقع از منظر خیر خواهی است که جمهوری اسلامی ایران در اندیشه همفکری و کمک به یافتن سازو کاری مناسب برای حل مسائل و دغدغه های مرزی در دو کشور است اما ورود ترکیه به خاک سوریه به منظور سرکوب تروریستها، متاسفانه می تواند توام با خسارات و هزینه های مادی، معنوی و انسانی بسیاری باشد که در نهایت این کشور را درگیر در جنگی فرسایشی خواهد نمود که نتیجۀ آن به مخاطره افتادن منافع و مصالح سیاسی، امنیتی و اقتصادی ترکیه و صلح و ثبات منطقه است.
اما راه و تصمیم صحیح چیست؟ قبل از پاسخ به این سئوال باید متذکر شد، اگر حمله‌ای صورت گیرد، ترکیه با در اختیار داشتن تجهیزات و نیروی نظامی قوی، در گامهای اولیه دست برتر را خواهد داشت و در کوتاه مدت بر مناطق کردی مسلط خواهد شد، اما از آنجا که نیروهای تروریستی از طریق جنگ نامنظم و چریکی عمل می نمایند، این امر می تواند در بلند مدت و در سایۀ یک جنگ فرسایشی نتیجه را معکوس نموده و خسارات بر باشد.
از طرفی بنا به تجربه؛ غرب نیز فرصت را مناسب دیده و می‌تواند ضربات و لطمات جدی بر اقتصاد و ثبات سیاسی در ترکیه وارد نماید. البته از هم اکنون نیز می‌توان پیش بینی کرد که دولت سوریه نیز در این معرکه در دفاع از مرزها و قلمرو خود تردید ننموده، وارد معرکه ای ناخواسته با ترکیه شود. نهایت امر اینکه، این درگیری عواقب بسیار ناگوار و ناخوشایندی را برای ترکیه، سوریه و منطقه رقم خواهد زد. لذا پاسخ این است: راه صحیح برای حل این مساله دیپلماسی و گفتگو با کمترین هزینۀ ممکن، است، گفتگو ها می تواند بر پایۀ قرارداد آدانا (که مبنای مناسبی را برای جلوگیری از ورود تروریستها و برقراری ثبات و امنیت در مرزهای دو کشور، پایه ریزی کرده است)، آغاز شود.  
جمهوری اسلامی ایران با در نظر داشتن همه جوانب امر، آمادگی دارد که در نخستین گام میان دولتین ترکیه و سوریه آشتی برقرار نموده و زمینه ای را فراهم سازد تا تلخی های گذشته میان دو کشور همسایه، پشت سر قرار گرفته و عصر جدیدی در روابط آنها برقرار شود.
کمک به استقرار نیروهای نظامی سوریه در مرزهای دو کشور، می تواند زمینه ساز گسترش امنیت در مرزهای دو کشور گردد. همراهی مردم کرد و عرب منطقه می تواند زمینه بروز، ظهور و توسعه تروریسم را در منطقه خشک کرده و مرزهای مشترک سوریه و ترکیه را امنیت بخشد.
بدیهی است که این مسیر منطق محور، برای طرفین سوری – ترکی و مردم منطقه کم هزینه و پر فایده است. در هر صورت تاریخ، دربارۀ ما و تصمیمات مهم مان به قضاوت خواهد نشست، قدرت و اقتدار در جنگ افروزی، پریشان و آواره ساختن یک قوم و ملت نیست، بلکه در تصمیمات صحیح و بهنگامی است که بواسطۀ آن کام ملتها شیرین شود، امنیت و ثبات با کمترین هزینه تامین شود و تداوم حیات دولت مردمی با اقتصاد و توسعۀ پویا تضمیمن گردد. امید است در بستر قرار داد آدانا در دو سوی میدان، صلح و دوستی برقرار شده، امنیت دو ملت بزرگ سوریه و ترکیه تامین گشته و دشمنان صلح و رفاه منطقه، ناکام و مایوس گردند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

کرونا شمشیربازان ایران را سرگردان کرد
جام جهانی شمشیربازی که به خاطر شیوع بیماری کرونا از پادووا ایتالیا به کرواسی منتقل شده بود بار دیگر به همین دلیل تغییر مکان داد.
عکس روز- فقط یک بغل!
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
ترکیب استقلال مقابل گل‌گهر
فرها مجیدی ترکیب تیم خود برابر گل گهر را اعلام کرد.
درخواست هیات رییسه سازمان لیگ: رقابت‌های فوتبال را تعطیل کنید
جمعی از اعضای هیات رئیسه سازمان لیگ خواستار لغو رقابت‌های فوتبال در تمام رده‌های سنی شدند.
دولت جدید تونس سوگند خورد
دولت جدید تونس امروز (پنجشنبه) به ریاست الیاس الفخفاخ سوگند یاد کرد.
بریگزیت؛ لندن به ترک مذاکرات با اتحادیه اروپا تهدید کرد
بریتانیا امروز (پنجشنبه) اتحادیه اروپا را تهدید به ترک مذاکرات تجاری از ماه ژوئن کرد.
اسرائیل مدعی ساقط کردن پهپاد برخاسته از غزه شد
ارتش رژیم صهیونیستی مدعی سرنگونی یک پهپاد بر فراز آسمان‌های دریای مدیترانه شد که از سوی غزه به پرواز درآمده بود.
۵۰۰۰ زندانی طالبان پس از توافق صلح با آمریکا آزاد می‌شوند
انتظار می‌رود گروه شبه‌نظامی طالبان و دولت افغانستان به دنبال امضای توافق صلح میان طالبان و واشنگتن، دست‌کم ۶۰۰۰ زندانی را تبادل کنند.
درخواست میچل باچله برای آزادی فعالان زن سعودی
کمیسیونر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل از ریاض خواست تا فعالان زن عربستانی را آزاد کند.
نشست بی‌نتیجه علاوی با کردهای عراق-جلسه رای‌ اعتماد کابینه به شنبه موکول می‌شود
پس از نشست بی‌نتیجه نخست‌وزیر مکلف عراق با گروه‌های کرد، یک منبع پارلمانی از برگزاری نشستی محرمانه میان وی و معاون اول رئیس پارلمان با حضور رؤسای فراکسیون‌های سیاسی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

دی بروین: برابر رئال تنها ۱۵ دقیقه اذیت شدیم
هافبک منچسترسیتی از پیروزی برابر رئال مادرید خوشحال است و تیمش را شایسته این پیروزی خارج از خانه دانست.
انتقاد ساری از بازیکنان یووه
سرمربی یوونتوس بعد از شکست برابر لیون به انتقاد تند از شاگردانش پرداخت.
زیدان: تاوان سنگین ۱۰ دقیقه بد را دادیم
سرمربی رئال مادرید از شکست تیمش برابر منچستر سیتی ناراحت است اما تاکید کرد که هنوز چیزی تمام نشده است.
کرونا شمشیربازان ایران را سرگردان کرد
جام جهانی شمشیربازی که به خاطر شیوع بیماری کرونا از پادووا ایتالیا به کرواسی منتقل شده بود بار دیگر به همین دلیل تغییر مکان داد.
عکس روز- فقط یک بغل!
خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا
چگونگی کمک فدراسیون جمعیت‌های صلیب‌سرخ‌ و هلال احمر  به ایران
تلاش وزارت خارجه برای برقراری پروازهای ایران - امارات
هراس الجبیر از صدور انقلاب ایران در منطقه
درخواست محکومیت ترور سردار سلیمانی به نماینده سازمان ملل رسید
تماس تلفنی وزرای خارجه آمریکا و قطر در مورد ایران
گسترش روابط با همسایگان و توجه به شرق در دستور کار مجلس یازدهم قرار گیرد
تلاش سرکنسولگری ایران در دبی برای بازگرداندن ایرانیان سرگردان در امارات
پسکوف: مقدمات نشست سران ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه درحال انجام است
بوگدانف: مخالف بازگشت تحریم‌های بین المللی علیه ایران هستیم
پاسخ معاون ظریف به وزیر امور خارجه عربستان:دیگران را بخاطر اشتباه خودتان سرزنش نکنید